ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2014 р. Справа № 804/2730/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіБоженко Наталії Василівни при секретаріТалаш Д.В. за участю: позивача представника позивача представників відповідача ОСОБА_3 ОСОБА_4 Кондрат О.С., Савченко М.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до відповідача 1 СВП Криворізького міського центру зайнятості, відповідача 2 Управління Державної казначейської служби України у м.Кривому Розі Дніпропетровської області про визнання протиправною бездіяльністю, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідача 1 СВП Криворізького міського центру зайнятості, відповідача 2 Управління Державної казначейської служби України у м.Кривому Розі Дніпропетровської області, в якому з урахуванням уточнень і доповнень просить визнати протиправною бездіяльність Криворізького міського центру зайнятості, що полягає в незаконній відмові надати статус безробітної і призначити допомогу по безробіттю, зобов'язати Криворізький міський центр зайнятості надати статус безробітної і призначити допомогу по безробіттю, стягнути з Криворізького міського центру зайнятості моральну шкоду в сумі 6090 гривень.
Ухвалою суду від 27 лютого 2014 року судом було залучено в якості другого відповідача по справі - Управління Державної казначейської служби України у м.Кривому Розі Дніпропетровської області.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтувала тим, що вона є безробітною та 14.01.2014 року прибула з усіма необхідними документами в Криворізький міський центр зайнятості з метою отримати статус безробітного з усіма видами забезпечення. Криворізький міський центр зайнятості не став розглядати документи позивачки і не призначив допомоги по безробіттю. Представникам позивача Лобанова В.О., керівник КМЦЗ, заявила, що не надасть такого статусу доки не буде виконане провадження за виконавчим листом - продана квартира позивача за міфічний борг в 477 грн. за відвідування курсів для безробітних в 2002 році.
В судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали позовні вимоги та посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, просили позов задовольнити.
Представники відповідача 1 в судовому засіданні заперечували проти задоволення позову та зазначили, що відповідачем права позивача порушенні не були.
Представник відповідача 2 в судове засідання не з'явився, просив суд розглядати справу без участі представника та просив в задоволенні позову відмовити, згідно наданих заперечень, що містяться в матеріалах справи.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
В січні 2014 року позивач прибула до Криворізького міського центру зайнятості з заявою про надання довідки від 14.01.2014 року, з паспортом, ідентифікаційним кодом та трудовою книжкою, з метою отримати довідку про статус безробітної для подання в оригіналі до всіх комунальних служб і фондів та відділів виконавчої влади, про що зазначено в заяві від 14.01.2014 року.
Так, позивач з документами та заявою від 14.01.2014 року звернулась до приймальні начальника відповідача 1. В приймальні спеціалістом, а саме Савченко М.І. була прийнята заява позивача. Дана заява була зареєстрована в книгу вхідної кореспонденції в приміщенні Криворізького міського центру зайнятості 15.01.2014 року за вх.№121, в день надходження заяви до Центру, що не заперечується сторонами.
16 січня 2014 року, на вище зазначену заяву, відповідачем 1 підготовлено довідку у 10 примірниках про те, що ОСОБА_3 не зареєстрована як безробітна в Криворізькому міському центрі зайнятості станом на 16.01.2014 року. Довідка була отримана представником позивача 16.01.2014 року на підставі довіреності, що не заперечується сторонами.
Правовідносини, що виникли між сторонами врегульовано Законом України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI (надалі - Закон України «Про зайнятість населення»), Порядком реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, затверджений постановою КМУ від 20.03.2013 року за №198 (надалі - Порядок №198), Порядком надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затверджений наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 20.11.2000 року за №307 (надалі - Порядок №307).
Згідно статті 43 Закону України «Про зайнятість населення» статусу безробітного може набути: 1) особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи; 2) інвалід, який не досяг встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійного віку та отримує пенсію по інвалідності або соціальну допомогу відповідно до законів України "Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам" та "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам"; 3) особа, молодша 16-річного віку, яка працювала і була звільнена у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, зокрема припиненням або перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності (штату) працівників.
Статус безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.
Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.3 Порядку № 198 реєстрація безробітних, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні (далі - реєстрація), проводиться територіальним органом незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування.
Під час проведення реєстрації працівник територіального органу заповнює в Єдиній інформаційно-аналітичній системі Державної служби зайнятості персональну картку, в якій зазначаються персональні дані безробітного (прізвище, ім'я та по батькові, зареєстроване місце проживання чи перебування, число, місяць та рік народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відповідну відмітку в паспорті), відомості про останнє місце роботи або вид діяльності згідно із частиною першою статті 4 Закону України "Про зайнятість населення", підстава для припинення трудових відносин відповідно до запису в трудовій книжці або іншого виду діяльності, що підтверджено документально. Форма персональної картки та додатки до неї затверджуються Мінсоцполітики.
Обробка персональних даних безробітних здійснюється територіальним органом відповідно до закону.
Реєстрація проводиться за умови пред'явлення паспорта громадянина України або тимчасового посвідчення громадянина України, облікової картки платника податків, трудової книжки (цивільно-правового договору чи документа, який підтверджує період зайнятості), а в разі потреби також військового квитка, диплома або іншого документа про освіту.
Відповідно до п.4 Порядку №198 крім документів, зазначених у пункті 3 цього Порядку, для реєстрації подаються додаткові документи.
П.5 Порядку №198 встановлено, що статус безробітного надається особам, які зазначені у частині першій статті 43 Закону України "Про зайнятість населення", з першого дня реєстрації у територіальному органі на підставі заяви за формою, затвердженою Мінсоцполітики, у разі відсутності підходящої роботи, підбір якої здійснюється відповідно до статті 46 зазначеного Закону.
Наказом Міністерства соціальної політики України від 16.05.2013 року за №270, затверджена форма заяви про надання статусу безробітного.
Представники відповідача 1 в судовому засіданні пояснили, що позивач з іншими питаннями ніж реєстрація заяви про надання довідки, а саме щодо взяття її на облік та надання статуту безробітної, щодо сприяння у працевлаштуванні протягом 2014 року - не зверталась, що також підтверджується письмовими поясненнями начальника відповідача 1 - Лобанової В.О., в яких зазначено, що позивач з приводу взяття на облік, як безробітної або призначення їй допомоги по безробіттю до неї особисто не зверталась, зазначенні питання не порушувала.
При цьому, позивач також зазначає, що саме зі спеціалістом з питання сприяння у працевлаштуванні, взяття на облік, як безробітної, не спілкувалась та заяви встановленої форми до відповідача 1 не подавала.
Згідно пп.1.2, 1.3 п.1 Порядку №307 допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітними підприємницької діяльності надається застрахованим та незастрахованим особам, визнаним у встановленому порядку безробітними. Допомога по безробіттю призначається центрами зайнятості, на які покладено функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - центри зайнятості), за місцем перебування безробітного на обліку і виплачується в установленому порядку через банківські установи.
Судом встановлено, що будь-яке рішення щодо статусу безробітної відповідачем 1 не приймалось та позивач не була визнана, як безробітна, у встановленому законом порядку та, які наслідок допомога по безробіттю не призначалась.
Таким чином, суд приходить до висновку, що протиправної бездіяльності відповідача 1, що полягала в незаконній відмові надати позивачу статус безробітної і призначенні допомоги по безробіттю не відбулось.
При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до п.6 Порядку №198 рішення про надання статусу безробітного чи відмову у наданні такого статусу приймається територіальним органом не пізніше ніж протягом семи календарних днів з дня подання особою заяви про надання статусу безробітного, тобто прийняти рішення щодо надання статусу безробітної і призначити допомогу по безробіттю наділений Кривоворізький міський центр зайнятості, що передбачено Порядками №198 та №307, при цьому суд не може перебирати на себе повноваження суб'єкта владних повноважень, що наділений відповідними правами, в тому числі за умови не надання особою заяви про надання статусу безробітного, зобов'язати надати такий статус та призначити допомогу по безробіттю.
З урахуванням викладеного вище, позовні вимоги позивача є необґрунтованими, а тому в задоволенні позову слід відмовити, в тому числі, оскільки протиправна бездіяльність відповідача 1 судом не встановлено, то в задоволенні позову щодо стягнення моральної шкоди також слід відмовити.
Розподіл судових витрат здійснено судом відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому, враховуючи, що відповідно до ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.02.2014 року, судом було відстрочено ОСОБА_3 сплату судового збору до ухвалення рішення по справі №804/2730/14, то такий збір підлягає стягненню з позивача.
Керуючись ст.ст. 71, 86, 87, 88, 91, 94, 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до відповідача 1 СВП Криворізького міського центру зайнятості, відповідача 2 Управління Державної казначейської служби України у м.Кривому Розі Дніпропетровської області про визнання протиправною бездіяльністю, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди - відмовити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_3 (РНОКПП - НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 73 (сімдесят три) гривні 08 копійок, що підлягає перерахуванню за реквізитами: отримувач: УДКСУ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ (отримувача) 37989253, рахунок: 31210206784008, Банк: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код бюджетної класифікації доходів: 22030001, призначення платежу: судовий збір, Дніпропетровський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ (суду) 34824364.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 31 березня 2014 року
Суддя Н.В. Боженко