ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 березня 2014 р.м.ОдесаСправа № 815/4754/13-а
Категорія: 6.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Самойлюк Г. П.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:
Судді доповідача - Потапчука В.О.
суддів - Коваля М.П.
- Семенюка Г.В.
при секретарі - Алексєєвої Н.М
за участю представника апелянта Ширяївської районної державної адміністрації Одеської області - Куртогуз Н.В.
представника позивача прокурора Ширяївського району Одеської області - Афанасьєвої І.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Ширяївської районної державної адміністрації Одеської області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2013 року по справі за адміністративним позовом прокурора Ширяївського району Одеської області до Ширяївської районної державної адміністрації Одеської області за участю третьої особи ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування розпорядження №533 від 29.12.2012 року "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_4 в довгострокову оренду терміном на 49 років для ведення фермерського господарства на території Ширяївської селищної ради Ширяївського району Одеської області,-
В С Т А Н О В И Л А:
До суду першої інстанції надійшов позов прокурора Ширяївського району Одеської області до Ширяївської районної державної адміністрації Одеської області, за участю третьої особи ОСОБА_4, в якому позивач просив визнати протиправним та скасувати розпорядження №533 від 29.12.2012 року "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_4 в довгострокову оренду терміном на 49 років для ведення фермерського господарства на території Ширяївської селищної ради Ширяївського району Одеської області.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що прокуратурою Ширяївського району Одеської області було проведено перевірку законності надання Ширяєвською РДА Одеської області в довгострокову оренду терміном на 49 років ОСОБА_4 земельної ділянки площею 122 га для ведення фермерського господарства на території Ширяївської селищної ради Ширяївського району Одеської області та за результатами зазначеної перевірки встановлено, що розпорядження №533 від 29.12.2012 року "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_4 в довгострокову оренду терміном на 49 років для ведення фермерського господарства на території Ширяївської селищної ради Ширяївського району Одеської області» є незаконним та таким, що підлягає скасуванню.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2013 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним та скасувати розпорядження Ширяївської районної державної адміністрації Одеської області №533 від 29.12.2012 року "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_4 в довгострокову оренду терміном на 49 років для ведення фермерського господарства на території Ширяївської селищної ради Ширяївського району Одеської області.
Не погоджуючись з постановою суду відповідачем подано апеляційну скаргу в якій зазначається, що висновки постанови суду першої інстанції помилкові та такі, що не відповідають обставинам справи, у зв'язку з чим апелянт просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог позивача.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, який доповів зміст рішення, яке оскаржено, доводи апеляційної скарги, межі, в яких повинні здійснюватися перевірка рішення, встановлюватися обставини і досліджуватися докази, вислухавши думку учасників процесу, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу задовольнити з наступних підстав.
Так, судом першої інстанції встановлено, що 28.12.2012 року ОСОБА_4 звернувся до Ширяївської РДА з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_4 в довгострокову оренду терміном на 49 років для ведення фермерського господарства на території Ширяївської селищної ради Ширяївського району Одеської області (.а.с10).
За результатами розгляду заяви ОСОБА_4, документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві, керуючись ст.ст. 17, 31, 122, 151, п. 12 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України, ст.ст. 5, 6, 7 Закону України "Про фермерське господарство", ст.ст. 13, 16, 21, 28 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" Ширяївською РДА прийнято розпорядження № 533 "№533 від 29.12.2912 року "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_4 в довгострокову оренду терміном на 49 років для ведення фермерського господарства на території Ширяївської селищної ради Ширяївського району Одеської області .
При вирішенні питання суд першої інстанції дійшов до висновку, що розпорядження №533 від 29.12.2012 року "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_4 в довгострокову оренду терміном на 49 років для ведення фермерського господарства на території Ширяївської селищної ради Ширяївського району Одеської області прийнято без достатніх підстав, що передбачені законами України «Про фермерське господарство» та «Про звернення громадян», у зв'язку з чим є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Однак, колегія суддів не може погодитись з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Так, задовольняючи позовні вимоги позивача суд першої інстанції виходив з норм, які регулюють питання надання земельної ділянки в довгострокову оренду.
Колегія суддів зазначає, що з матеріалів справи та пояснень представника Ширяївської районної державної адміністрації Одеської області вбачається, що ОСОБА_4 надано заяву про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в довгострокову оренду терміном на 49 років для ведення фермерського господарства на території Ширяївської селищної ради Ширяївського району Одеської області.
Колегія суддів звертає увагу на те, що оскаржуваним Розпорядженням Ширяївської райдержадміністрації від 29.12.2012 не надано земельну ділянку в довгострокову оренду ОСОБА_4, а надала дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в довгострокову оренду.
Згідно ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради.
У заяві зазначаються: бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.
Перелік документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві, затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики.
Колегія суддів зазначає, що перелік документів до цього часу не затверджено.
За загальноприйнятим визначенням досвід роботи - це сукупність знань, уміння, які здобуваються в житті , на практиці. Ст. 48 Кодексу законів про працю України визначено, що основним документом про трудову діяльність працівника є трудова книжка. Однак запис в ній не може підтверджувати наявний досвід роботи, ф а фіксує лише трудовий стаж. Законодавством чітко не визначено, який саме досвід громадянина у сільському господарстві є достатнім для надання йому можливості створення фермерського господарства і які саме документи підтверджують досвід роботи у сільському господарстві.
З матеріалів справи колегія суддів вбачає, що документи заявника були розглянуті на засіданні комісії при райдержадміністрації з питань передачі земельних ділянок у власність та в оренду , зауважень у членів комісії не було , одноголосно було прийнято рішення рекомендувати голові райдержадміністрації надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства.
Таким чином, колегія суддів вважає висновки суду першої інстанції передчасними та такими, що не відповідають обставинам справи.
Також, з матеріалів справи колегія суддів вбачає, що у ОСОБА_4 прцював у колгоспі 20 років, брав участь в посіві та збиранні сільськогосподарських культур. Також вбачається грамота Голови райдержадміністрації видана ОСОБА_4 за багаторічну сумлінну працю, особливі заслуги в забезпеченні розвитку сільськогосподарського виробництва.
Колегія суддів не приймає посилання суду першої інстанції щодо відсутності у вищезгаданій заяві інформації про кількість членів фермерського господарства, адже ОСОБА_4 планував вести фермерське господарство одноособово. Зразки заяв надавалися райдержадміністрації облдержадміністрацією. В заяві він просить надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в довгострокову оренду. Земельна ділянка надається фізичній особі , а члени фермерського господарства вказуються в Статуті , який подається державному реєстратору при реєстрації фермерського господарства разом з довгостроковим договором , зареєстрованим відповідно вимог чинного законодавства.
Колегія суддів не приймає висновків суду першої інстанції щодо протиправності дій відповідача у зв'язку з тим, що заява ОСОБА_4 не була підписання останнім, адже з пояснень наданих ОСОБА_4 прокурору Ширяївського району вбачається, що заявник власноруч складав цю заяву і тому вона не може вважатися анонімною.
Відповідно до п.6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно ст.. 123 Земельного кодексу України надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Колегія суддів вважає, що посилання суду першої інстанції на ст.. 124 Земельного кодексу України є недоцільним при розгляді даної справи по суті, адже вона стосується питання надання земельної ділянки в оренду, а не надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Таким чином, колегія суддів дійшла до висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права та невідповідності висновків суду обставинам справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 202 КАС України підставою для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні постанови судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.
Враховуючи, що суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення, колегія суддів дійшла до висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги, скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нової постанови, якою відмовити у задоволенні позовних вимог позивача.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 207 КАС України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Ширяївської районної державної адміністрації Одеської області - задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2013 року по справі за адміністративним позовом прокурора Ширяївського району Одеської області до Ширяївської районної державної адміністрації Одеської області за участю третьої особи ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування розпорядження №533 від 29.12.2012 року "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_4 в довгострокову оренду терміном на 49 років для ведення фермерського господарства на території Ширяївської селищної ради Ширяївського району Одеської області,- скасувати.
Прийняти по справі нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову прокурора Ширяївського району Одеської області до Ширяївської районної державної адміністрації Одеської області за участю третьої особи ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування розпорядження №533 від 29.12.2012 року "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_4 в довгострокову оренду терміном на 49 років для ведення фермерського господарства на території Ширяївської селищної ради Ширяївського району Одеської області - відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Повний текст постанови виготовлено 26 березня 2014 року.
Суддя-доповідач: Потапчук В.О.
Судді: Коваль М.П.
Семенюк Г.В.