ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел./факс 55-17-32, inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
25 березня 2014 року Справа № 913/933/13
Провадження №19пд/913/71/14 (8пд/913/933/13)
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕОЛ", м.Луганськ
до відповідача Луганської міської ради, м.Луганськ
про укладення договору оренди землі в редакції позивача
Суддя господарського суду Луганської області Косенко Т.В.
Секретар судового засідання Дрожанова О.В.
У засіданні брали участь:
від позивача - Ульянов О.В. - представник, довіреність б/н від 20.03.2014;
від відповідача - Саркісян Я.Ш. - головний спеціаліст-юрисконсульт відділу претензійно-позовної роботи та роботи по взаємодії з органами виконавчого провадження, довіреність № И 01/03-31/5301/0/2-13 від 23.08.2013.
СУТЬ СПОРУ:
Товариством з обмеженою відповідальністю заявлено вимогу про укладення з Луганською міською радою договору оренди земельної ділянки площею 0,0100 га під розміщення частини магазину за адресою: АДРЕСА_3, в редакції позивача (з урахуванням заяви про зміну предмету позову).
Ухвалою господарського суду Луганської області від 10.01.2014 розгляд призначений на 27.01.2014.
Клопотанням від 27.01.2014 відповідач просив зупинити провадження у справі до прийняття рішення Вищим адміністративним судом України у справі № 435/4099/13 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕОЛ" до Луганської міської ради про визнання протиправним рішення.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 27.01.2014 розгляд справи відкладений на 12.02.2014.
Клопотанням від 11.02.2014 відповідач повторно просив суд зупинити провадження у справі до прийняття рішення Вищим адміністративним судом України у справі № 435/4099/13 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕОЛ" до Луганської міської ради про визнання протиправним рішення.
Відповідач відзивом б/н від 23.01.2014 вимоги позову відхилив, посилаючись на те, що господарським судом при первісному розгляді справи не досліджено наявність або відсутність правових підстав для скасування органом місцевого самоврядування свого попереднього рішення від 23.10.2012 № 29/108; що рішення Луганської міської ради від 26.12.2012 № 31/27 "Про питання щодо заходів, пов'язаних з демонтажем малих архітектурних форм по вул.Будьонного" було однією з підстав для скасування рішення Луганської міської ради від 23.10.2012 № 29/108; що об'єкти нерухомості позивача знаходяться на земельній ділянці з порушенням; що текст договору в редакції позивача не відповідає сьогоднішнім обставинам справи; що Луганська міська рада права власності як того передбачає Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" на спірну земельну ділянку за територіальною громадою не реєструвала; що розгляд питання про надання спірної земельної ділянки в оренду є виключною компетенцією Луганської міської ради, результатом засідання якої є документ у формі рішення.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 12.02.2014 розгляд справи відкладений на 26.02.2014, а потім відповідною ухвалою - на 05.03.2014.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 05.03.2014 був продовжений строк розгляду справи на 15 днів, розгляд справи відкладений на 19.03.2014.
Поясненням б/н від 19.03.2014 представник відповідача повідомив, що рішенням Луганської міської ради від 23.10.2012 № 29/108 начальника управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів Жадан І.Л. уповноважено на укладення договору оренди землі; розпорядженням Луганського міського голови від 06.08.2013 № 299-а Жадан І.Л. переведена з займаної посади начальника управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів на вакантну посаду директора департаменту Луганської міської ради з питань земельних ресурсів; рішенням Луганської міської ради від 27.06.2013 № 35/9 управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів перейменовано в департамент Луганської міської ради з питань земельних ресурсів.
У судовому засіданні 25.03.2014 оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю звернулося до господарського суду з позовом про укладення з Луганською міською радою договору оренди земельної ділянки площею 0,0100 га під розміщення частини магазину за адресою: АДРЕСА_3, в редакції позивача (з урахуванням заяви про зміну предмету позову).
Рішенням господарського суду Луганської області від 02.07.2013 позов задоволено повністю.
Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 28.08.2013 зазначене рішення залишено без змін.
Постановою Вищого господарського суду України від 11.12.2013 постанову Донецького апеляційного господарського суду від 28.08.2013 та рішення господарського суду Луганської області від 02.07.2013 у справі № 913/933/13 скасовано, справу передано на новий розгляд.
Відповідно до ст.11112 Господарського процесуального кодексу України вказівки, що містяться у постанові касаційної інстанції, є обов'язковими для суду першої інстанції під час нового розгляду справи. Постанова касаційної інстанції не може містити вказівок про достовірність чи недостовірність того чи іншого доказу, про переваги одних доказів над іншими, про те, яка норма матеріального права повинна бути застосована і яке рішення має бути прийнято за результатами нового розгляду справи.
При новому розгляді справи господарським судом Луганської області встановлено наступне.
Рішенням Жовтневого районного суду м.Луганська від 10.07.2007 у справі № 2-5549/2007 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕОЛ" до ОСОБА_5 про визнання права власності на нерухоме майно - магазин за адресою: АДРЕСА_3 позовні вимоги задоволені повністю та визнано за позивачем право власності на майно.
Відповідно до ч.4 ст.35 Господарського процесуального кодексу України рішення суду з цивільної справи, що набрало законної сили, є обов'язковим для господарського суду щодо фактів, які встановлені судом і мають значення для вирішення спору.
Зазначеним рішенням Жовтневого районного суду м.Луганська було серед іншого встановлено наступне.
18.09.1996 між Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕОЛ" та Луганською міською радою було укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,0027 га за адресою: м.Луганськ вул.Будьонного (біля "Східного базару"). 25.11.2002 між сторонами було укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,0100 га за адресою: АДРЕСА_2. У 1996 Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕОЛ" встановило на земельній ділянці торгівельний павільйон площею 27 кв.м, а 29.12.2005 на цій земельній ділянці було встановлено торгівельний павільйон площею 56 кв.м, який згодом був перебудований та обладнаний сучасними матеріалами. Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕОЛ" придбало цей магазин за рахунок грошових коштів, отриманих від ОСОБА_5 29.12.2002 за договором позики. 29.12.2003 між Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕОЛ" та Приватним підприємцем ОСОБА_6 було укладено договір підряду на будівельно-оздоблювальні роботи. За цим договором Приватний підприємець ОСОБА_6 виконав будівельні роботи та здав Товариству з обмеженою відповідальністю "ЕОЛ" магазин загальною площею 123,86 кв.м за адресою: АДРЕСА_2. Рішення виконавчого комітету Луганської міської ради від 09.08.2006 № 192/1 об'єкту нерухомості - магазину, який розташований за адресою: АДРЕСА_2 було присвоєно адресу: АДРЕСА_3.
Абзацом 3 ч.2 ст.331 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Відповідно до витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 15789861 від 03.09.2007, виданим Міським комунальним підприємством бюро технічної інвентаризації м.Луганськ на підставі рішення Жовтневого районного суду м.Луганська від 10.07.2007 у справі № 2-5549/2007, за Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕОЛ" визнано право власності на магазин, який розташований за адресою: АДРЕСА_3.
Частиною 4 ст.41 Конституції України передбачено, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до ч.1 ст.377 Цивільного кодексу України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
Відповідно до ч.1 ст.120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Частиною 5 вказаної статті передбачено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду фізичними або юридичними особами, які не можуть мати у власності земельних ділянок, до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташований жилий будинок, будівля або споруда, на умовах оренди.
Згідно зі ст.13 Конституції України земля є об'єктом права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цих Законів, а також договором оренди землі.
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування" передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Частиною 1 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування" передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Підпунктами а) і в) частини 1 ст.12 Земельного кодексу України встановлено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад і надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Частиною 1 ст.93 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Згідно ст.1 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Частиною 2 ст.4 "Про оренду землі" передбачено, що орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.
Відповідно до ч.2 ст.16 Закону України "Про оренду землі" укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
У висновку Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів від 03.09.2012 № 03-09/2 зазначено, що враховуючи межі земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_3, визначені в натурі (на місцевості) згідно з актом відведення земельної ділянки від 02.11.2002, який є складовою частиною технічного звіту про відведення земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю "ЕОЛ" під розміщення (без права здійснення будівельних робіт) торговельного павільйону (некапітальна споруда) та благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт) за адресою: АДРЕСА_2, а також те, що цільове призначення (категорія) земельної ділянки не змінюється Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів вважає можливим внести на розгляд Луганської міської ради питання про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю "ЕОЛ" без розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, в оренду терміном на 49 років земельну ділянку площею 0,0100 га, яка за своїм цільовим призначенням (категорією) відноситься до земель громадської забудови, під розміщену частину магазину за адресою: АДРЕСА_3, в межах, визначених згідно з актом відведення земельної ділянки від 02.11.2002.
Рішенням виконавчого комітету Луганської міської ради від 12.09.2012 № 198/48 "Про внесення на розгляд Луганської міської ради питання про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю "ЕОЛ" в оренду земельної ділянки під розміщену частину магазину за адресою: АДРЕСА_3" було вирішено внести на розгляд Луганської міської ради питання про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю "ЕОЛ" в оренду зазначеної земельної ділянки.
Рішенням Луганської міської ради від 23.10.2012 № 29/108 "Про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю "ЕОЛ" в оренду земельної ділянки під розміщену частину магазину за адресою: АДРЕСА_3" вирішено передати Товариству з обмеженою відповідальністю "ЕОЛ" без розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, в оренду терміном на 49 років земельну ділянку площею 0,0100 га, яка за своїм цільовим призначенням (категорією) відноситься до земель житлової та громадської забудови під розміщену частину магазину за адресою: АДРЕСА_3, в межах, визначених згідно з актом відведення земельної ділянки від 02.11.2002, який є складовою частиною технічного звіту про відведення земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю "ЕОЛ" (п.1 рішення), у п.2 вказаного рішення визначені умови, на яких слід укласти договір оренди землі, п.3 рішення зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕОЛ" в трьохмісячний термін з дати прийняття рішення звернутися до управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів для укладення договору оренди землі.
Відповідно до абзацу 1 пп.2.16 п.2 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" передбачено, що необхідною умовою укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або в комунальній власності, є наявність рішення відповідного органу про надання земельної ділянки. Водночас зобов'язання цього органу в судовому порядку укласти такий договір за відсутності зазначеного рішення є неможливим (крім випадку, передбаченого статтею 120 ЗК України та статтею 377 ЦК України), оскільки це порушувало б його передбачену Конституцією України виключну компетенцію.
11.03.2013 згідно вхідного штемпелю Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕОЛ" звернулося до вказаного управління з листом, в якому просив укласти договір оренди землі.
Зазначений лист залишений адресатом без відповіді.
21.03.2013 Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕОЛ" повторно звернулося до начальника управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів з листом б/н та без дати, в якому просило укласти договір оренди земельної ділянки.
Листом від 22.03.2013 № 0609 начальник управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів без визначення конкретних підстав зазначив, що укласти договір оренди земельної ділянки не уявляється можливим.
Рішенням Луганської міської ради від 28.03.2013 № 33/213 "Про скасування деяких рішень Луганської міської ради з питань землекористування, як таких, що є нереалізованими" було скасовано деякі рішення Луганської міської ради з питань землекористування, як такі, що є нереалізовані, зокрема, і рішення Луганської міської ради від 23.10.2012 № 29/108 "Про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю "ЕОЛ" в оренду земельної ділянки під розміщену частину магазину за адресою: АДРЕСА_3".
Постановою Жовтневого районного суду м.Луганська від 11.10.2013 у справі № 435/4099/13 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕОЛ" до Луганської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення було визнано протиправним та скасовано рішення Луганської міської ради від 28.03.2013 № 33/213 в частині скасування п.1.2 рішення Луганської міської ради № 29/108 від 23.10.2012 про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю "ЕОЛ" в оренду земельної ділянки під розміщення частини магазину за адресою: АДРЕСА_3.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 10.12.2013 у справі № 435/4099/13 вказана постанова Жовтневого районного суду м.Луганська залишена без змін.
У зазначеній ухвалі встановлено серед іншого наступне: що рішенням Луганської міської ради від 23.10.2012 № 29/108 було зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕОЛ" звернутися в трьохмісячний термін з дати прийняття рішення до Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів для укладення договору оренди землі, але у рішенні не встановлено форму цього звернення (письмово, усно або за допомогою електронних засобів: факс, телефон, електронна пошта, телеграма та ін.); що Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕОЛ" неодноразово як особисто за допомогою візитів належним чином уповноваженого представника, так і письмово зверталось до відповідача з пропозицією щодо нотаріального посвідчення договорів оренди земельних ділянок; що в рішенні Луганської міської ради від 28.03.2013 № 33/213 відсутні мотиви з посиланням на конкретну норму матеріального права, на підставі яких орган місцевого самоврядування прийняв рішення про скасування деяких рішень Луганської міської ради з питань землекористування, як такі, що є нереалізованими.
Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права. Господарський суд враховує, що у параграфі 72 рішення від 25.07.2002 (чинне з 06.11.2002) за заявою № 48553/99 (справа "Совтрансавто-Холдинг" проти України) Європейським судом з прав людини констатовано, що одним з основних елементів верховенства права є принцип правової певності, який серед іншого передбачає, що у будь-якому спорі рішення суду, яке вступило в законну силу, не може бути поставлено під сумнів.
Ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду від 10.12.2013 у справі № 435/4099/13 набрала законної сили, рішенню Луганської міської ради від 28.03.2013 № 33/213 надана належна правова оцінка, внаслідок якої вказане рішення скасоване.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що рішення Луганської міської ради від 23.10.2012 № 29/108 "Про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю "ЕОЛ" в оренду земельної ділянки під розміщену часину магазину за адресою: АДРЕСА_3" на момент розгляду справи є чинним, відповідач, хоча і з порушенням термінів визначених п.3 вказаного рішення, звернувся до відповідача з проханням укласти договір оренди земельної ділянки, тобто фактично рішення від 23.10.2012 № 29/108 з боку відповідача є реалізованим.
Доводи відповідача, викладені у відзиві, відносно того, що позивач повинен був звернутися для вирішення питання відносно укладення договору оренди земельної ділянки саме до Луганської міської ради, а не до начальника управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів, суд вважає необґрунтованими, оскільки п.3 рішення від 23.10.2012 № 29/108 зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕОЛ" в трьохмісячний термін з дати прийняття рішення звернутися до управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів для укладення договору оренди землі.
У відзиві відповідач наводить інші підстави для скасування рішення Луганської міської ради від 23.10.2012 № 29/108, що суд також вважає необґрунтованим, оскільки вказані підстави не були зазначені в рішенні Луганської міської ради від 28.03.2013 № 33/213, а саме рішення № 33/213 постановою Жовтневого районного суду м.Луганська скасоване.
Таким чином, наразі є одна з необхідних умов для укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або в комунальній власності, тобто рішення відповідного органу про надання земельної ділянки - рішення Луганської міської ради від 23.10.2012 № 29/108.
Вказані обставини спростовують заперечення відповідача, які вкладені у відзиві, відносно того, що фактично суд вчиняє правочин замість органу місцевого самоврядування.
Оскільки сторони в добровільному порядку договір оренди земельної ділянки не уклали, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Абзацом 2 пп.2.10 п.2 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" правочин, за яким переходить право власності на житлові будинки, будівлі, споруди, тягне за собою перехід права на земельну ділянку, на якій знаходиться відповідне нерухоме майно. Новий власник будинку (будівлі, споруди) у зв'язку з цим не звільняється від необхідності оформлення права на земельну ділянку відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на майно та їх обтяжень". Таке оформлення здійснюється з урахуванням законодавчих приписів, зазначених в абзацах другому - п'ятому підпункту 2.12 пункту 2 цієї постанови, і положень постанови Кабінету Міністрів України від 06.05.2009 N 439 "Про деякі питання посвідчення права власності на земельну ділянку".
Відповідно до ст.13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Враховуючи викладені приписи законодавства та обставини справи, що позивач є власником об'єкту нерухомості - магазину, який розташований за адресою: АДРЕСА_3, і має право користування земельною ділянкою під об'єктом нерухомості (ч.5 ст.120 Земельного кодексу України), що право приватної власності є непорушним, що в даному випадку неможливо передати зазначену земельну ділянку в оренду або інше користування третім особам, з метою приведення правовідносин сторін у відповідність до вимог земельного законодавства (яким передбачена необхідність укладення договору оренди землі), суд вважає частково обґрунтованою вимогу позивача про укладення договору оренди землі в запропонованій ним редакції, враховуючи наступне.
В ст.15 Закону України "Про оренду землі" наведено перелік істотних умов договору оренди землі, до яких відноситься об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.
В п.2 рішення Луганської міської ради № 29/108 від 23.10.2012 були визначені умови, на яких слід укласти договір оренди землі.
Так, в п.7 проекту договору позивачем визначено, що при поновленні строку дії договору орендар не пізніше ніж за 60 календарних днів до закінчення строку дії договору повинен письмово повідомити орендодавця про свій намір продовжити договір оренди землі.
Відповідно до ч.2 ст.33 Закону України "Про оренду землі" орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.
Таким чином, в зазначену пункті слова та цифри "60 календарних днів" слід замінити на слово "місяць".
Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ст.126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Пунктом 2 ч.1 ст.4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме право володіння; право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; іпотека; довірче управління майном.
Враховуючи викладене, на момент розгляду даної справи згідно з приписами законодавства державній реєстрації підлягає не договір оренди землі, а право оренди землі, про що слід зазначити в п.16, п.21, пп.32.6 і пп.32.8 п.32, п.38, п.45 договору оренди землі.
Крім того судом береться до уваги те, що рішенням Луганської міської ради від 23.10.2012 № 29/108 начальника управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів Жадан І.Л. було уповноважено на укладення договору оренди землі; розпорядженням Луганського міського голови від 06.08.2013 № 299-а Жадан І.Л. переведена з займаної посади начальника управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів на вакантну посаду директора департаменту Луганської міської ради з питань земельних ресурсів; рішенням Луганської міської ради від 27.06.2013 № 35/9 управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів перейменовано в департамент Луганської міської ради з питань земельних ресурсів.
Таким чином, уповноваженою особою на укладення договору оренди землі в даному випадку є Директор департаменту Луганської міської ради з питань земельних ресурсів Жадан І.Л.
З огляду на викладене, позов підлягає задоволенню частково.
Клопотанням відповідача від 27.01.2014 про зупинення провадження у справі до прийняття рішення Вищим адміністративним судом України у справі № 435/4099/13 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕОЛ" до Луганської міської ради про визнання протиправним рішення, суд вважає необґрунтованим та відхиляє його, враховуючи наступне.
Частиною 1 ст.79 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом, а також у разі звернення господарського суду із судовим дорученням про надання правової допомоги до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
Згідно до абзацу 3 пп.3.16 п.3 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" під неможливістю розгляду даної справи слід розуміти неможливість для даного господарського суду самостійно встановити обставини, які встановлюються іншим судом в іншій справі, - у зв'язку з непідвідомчістю або непідсудністю іншої справи даному господарському суду, одночасністю розгляду двох пов'язаних між собою справ різними судами або з інших причин.
В даному випадку постанова Жовтневого районного суду м.Луганська від 11.10.2013 у справі № 2а-435/4099/13, яка залишена в силі ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 10.12.2013 у справі № 435/4099/13, набрала законної сили, а тому підстав для зупинення провадження у справі № 913/933/13 у господарського суду Луганської області немає.
Крім того, при вирішенні справи № 913/933/13 господарський суд Луганської області має право і можливість дати належну правову оцінку всім обставинам справи та доводам сторін.
З зазначених підстав суд відхиляє і повторно подане клопотання відповідача від 11.02.2014 про зупинення провадження у справі.
Також суд зазначає, що відповідачем в порушення приписів ст.ст.33, 34 Господарського процесуального кодексу України не надано обґрунтування необхідності зупинення провадження у справі № 913/933/13 та того, яким чином прийняття рішення Вищім адміністративним судом України у справі № К/800/725/14 може вплинути на розгляд справи № 913/933/13.
Відповідно до п.4.4 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013 № 7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" у випадках скасування рішення господарського суду і передачі справи на новий розгляд розподіл судового збору у справі, в тому числі й сплаченого за подання апеляційної та/або касаційної скарги або заяви про перегляд рішення за нововиявленими обставинами, здійснює господарський суд, який приймає рішення за результатами нового розгляду справи, керуючись загальними правилами розподілу судових витрат.
Згідно ст.49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір за подання позову в сумі 1147 грн 00 коп. покладається на позивача та відповідача порівну, враховуючи приписи ч.2 ст.49 Господарського процесуального кодексу України та те, що позов задовольняється частково, за подання апеляційної скарги в сумі 573 грн 50 коп. судовий збір покладається на відповідача; за подання касаційної скарги в сумі 802 грн 90 коп. покладається на сторін порівну, враховуючи часткове задоволення касаційної скарги відповідача.
Керуючись ст.ст.49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕОЛ" до Луганської міської ради задовольнити частково.
2. Вважати укладеним між Луганською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕОЛ" договір оренди землі у наступній редакції:
ДОГОВІР ОРЕНДИ ЗЕМЛІ
ЛУГАНСЬКА МІСЬКА РАДА, яка діє на підставі Закону Україні "Про місцеве самоврядування в Україні", Земельного кодексу України, Закону України "Про оренду землі", Цивільного кодексу України, місцезнаходження: м.Луганськ, вул.Коцюбинського, буд.14, податковий номер 26070794, іменована далі, як "ОРЕНДОДАВЕЦЬ", з однієї сторони, а з другої сторони ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ЕОЛ", податковий номер 21812400, місцезнаходження: м.Луганськ, кв.Дружби, буд.20Д, в особі директора товариства ОСОБА_8, НОМЕР_1, виданий Жовтневим РВ УМВС України в Луганській області 03.06.2002 року, місце проживання якого зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1, податковий номер НОМЕР_2, що діє на підставі Статуту, уклали цей договір про нижченаведене:
Предмет договору
1. ОРЕНДОДАВЕЦЬ на підставі рішення Луганської міської ради від 23.10.2012 № 29/108, рішення Луганської міської ради від 27.08.2010 № 69/27 надає, а ОРЕНДАР приймає в строкове платне користування земельну ділянку під розміщену частину магазину, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_3. Кадастровий номер земельної ділянки: 4410100000:02:047:0251.
Об'єкт оренди
2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею - 0,0100 (нуль цілих сто десятитисячних) га.
3. На земельній ділянці площею 0,0100 га за адресою: АДРЕСА_3 розташована частина магазину, що належить ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ЕОЛ" на підставі рішення суду (справа № 2-5549/2007) 10.07.2007) Жовтневий районний суд м.Луганська. Право приватної власності ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ЕОЛ" з зазначенням типу об'єкту - магазин, зареєстровано міським комунальним підприємством бюро технічної інвентаризації м.Луганська, про що 03.09.2007 в електронний реєстр прав власності на нерухоме майно був внесений запис за реєстраційним номером 20138961, номер запису 3537 в книзі 30, державна реєстрація права власності. Зелені насадження на земельній ділянці відсутні. На земельній ділянці присутні інженерні комунікації: кабель електрозв'язку.
4. На момент укладання договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка передається в оренду, становить - 90968 (дев'яносто тисяч дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 00 коп.
Після набрання чинності договором оренди землі протягом терміну дії договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки, визначаються (змінюються) згідно рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10, або згідно іншого нормативно - правового рішення прийнятого замість вказаного. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки визначається (змінюється) органом, уповноваженим ОРЕНДОДАВЦЕМ, на підставі Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, який надається органом, уповноваженим діючим законодавством, про що ОРЕНДАРЮ не пізніше десяти днів після його звернення до органу, уповноваженому орендодавцем, надається відповідна (і) довідка (и). При цьому зміни в договір не вносяться.
5. Земельна ділянка, яка передається в оренду, недоліків, що могли б перешкоджати її ефективному використанню за цільовим призначенням, не має.
6. Інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини не виявлені.
Строк дії договору
7. Договір укладено на 49 (сорок дев'ять) років. Після закінчення строку договору ОРЕНДАР має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі ОРЕНДАР повинен не пізніше ніж за місяць до закінчення строку дії договору письмово повідомити ОРЕНДОДАВЦЯ про свій намір продовжити договір оренди землі.
Орендна плата
8. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 (трьох) відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, і складає 2729 (дві тисячі сімсот двадцять дев'ять) грн. 04 коп.
9. Щороку станом на 1 січня поточного року річна орендна плата попереднього року індексується на коефіцієнт, який застосовується для індексації грошової оцінки земель, порядок проведення якої затверджений Кабінетом Міністрів України. Якщо розрахований згідно цього порядку коефіцієнт менше, чи дорівнює одиниці індексація орендної плати не проводиться.
10. Обчислення розміру річної орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексу інфляції, який враховується при здійсненні індексації, яка провадиться у порядку, визначеному діючим законодавством, а також з урахуванням інших змін нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відбуваються протягом терміну дії договору оренди землі, з урахуванням її цільового призначення.
11. Орендна плата за землю сплачується за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, у грошовій безготівковій формі щомісячно рівними частками протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
12. Орендна плата сплачується на розрахунковий рахунок, реквізити якого, ОРЕНДАР уточнює у ОРЕНДОДАВЦЯ, або уповноваженого їм органу.
13. Розмір річної орендної плати переглядається у порядку, передбаченому договором, протягом терміну дії договору у разі настання хоча б одного з наступних випадків :
- зміни мети використання земельної ділянки або (та) її цільового призначення (категорії), які призведуть до збільшення чи зменшення нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру річної орендної плати;
- прийняття державним органом або орендодавцем нормативно-правового акту, відповідно до якого змінено нормативну грошову оцінку земель міста Луганська;
- прийняття державним органом або орендодавцем нормативно-правового акту, відповідно до якого змінено розмір та (або) правила обчислення орендної плати;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- настання випадку(ів), передбаченого(их) законами України.
14. У разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки протягом терміну дії договору пропорційно змінюється й розмір орендної плати без внесення відповідних змін в договір. Про зміну нормативної грошової оцінки земельної ділянки орган, уповноважений ОРЕНДОДАВЦЕМ, письмово повідомляє ОРЕНДАРЯ або робить про це оголошення в місцевому засобі масової інформації.
15. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором оренди землі, ОРЕНДАР повинен сплатити пеню за ставкою пені, передбаченої діючим законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку, від несплаченої суми орендної плати за кожний день прострочення платежу.
16. За період з моменту спливу тримісячного терміну з дня прийняття рішення Луганської міської ради про передачу в оренду даної земельної ділянки до дня державної реєстрації права оренди землі ОРЕНДАР повинен сплатити плату в сумі (без нарахування пені), яка розраховується органом, уповноваженим ОРЕНДОДАВЦЕМ, про що вказаним органом надається відповідна довідка. Для цього ОРЕНДАР повинен в десятиденний термін з моменту державної реєстрації права оренди землі звернутись до органу, уповноваженого ОРЕНДОДАВЦЕМ, для отримання вказаної довідки та протягом 30 календарних днів з моменту отримання вказаної довідки сплатити нараховану суму.
Умови використання земельної ділянки
17. Земельна ділянка передається в оренду під розміщену частину магазину.
18. Цільове призначення земельної ділянки - землі житлової та громадської забудови.
19. Умови збереження стану об'єкта оренди:
19.1. Дотримуватися екологічної безпеки землекористування, додержуватися державних стандартів, норм та правил;
19.2. Дотримуватися режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, охоронних зон, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються - у разі їх наявності на земельній ділянці;
19.3. Самовільна забудова земельної ділянки забороняється.
Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду
20. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється без розробленням проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
21. Передача земельної ділянки ОРЕНДАРЮ здійснюється в день державної реєстрації права оренди землі за актом приймання-передачі, який від імені ОРЕНДОДАВЦЯ підписує орган, уповноважений ним.
Умови повернення земельної ділянки
22. Після припинення дії договору оренди землі, в тому числі шляхом його розірвання, ОРЕНДАР повинен повернути ОРЕНДОДАВЦЮ через уповноважений ним орган земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
У випадках, передбачених договором, повернення земельної ділянки обов'язково здійснюється за актом приймання-передачі, який є документом, що посвідчує факт повернення земельної ділянки, але ж не є документом, що посвідчує факт припинення договору.
У всіх інших випадках на вимогу ОРЕНДАРЯ або органу, уповноваженого ОРЕНДОДАВЦЕМ, ОРЕНДАР та вказаний орган на підтвердження того, що земельна ділянка повернута ОРЕНДАРЕМ відповідно до умов договору, можуть скласти акт приймання-передачі земельної ділянки, який не є документом, що посвідчує факт припинення договору.
23. Здійснені ОРЕНДАРЕМ без згоди ОРЕНДОДАВЦЯ витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, в тому числі ті, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.
ОРЕНДОДАВЕЦЬ, у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному ОРЕНДАРЕМ та ОРЕНДОДАВЦЕМ або ОРЕНДАРЕМ та органом, уповноваженим ОРЕНДОДАВЦЕМ, а у випадках, передбачених законодавством, у розмірі, визначеному іншими особами. Якщо згоди про розмір відшкодування збитків, не досягнуто спір розв'язується у судовому порядку.
24. Поліпшення стану орендованої земельної ділянки, проведені ОРЕНДАРЕМ за письмовою згодою ОРЕНДОДАВЦЯ землі, не підлягають відшкодуванню.
25. ОРЕНДАР має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання ОРЕНДОДАВЦЕМ зобов'язань, передбачених цим договором.
Збитками вважаються:
- фактичні втрати, яких ОРЕНДАР зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору ОРЕНДОДАВЦЕМ, а також витрати, які ОРЕНДАР здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;
- доходи, які ОРЕНДАР міг би реально отримати в разі належного виконання ОРЕНДОДАВЦЕМ умов договору.
26. Розмір фактичних витрат ОРЕНДАРЯ визначається на підставі документально підтверджених даних.
Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки
27. Щодо використання вказаної земельної ділянки встановлені обмеження, а саме:
27.1. Земельна ділянка площею 0,0100 га за адресою: АДРЕСА_3 знаходиться в межах "червоних ліній" вул.Будьонного, в зв'язку з чим, згідно ст.18 Закону України "Про автомобільні дороги" встановлено обмеження, яке полягає у недопущенні розташування на цій земельній ділянці будь-яких об'єктів, будівель, споруд або їх частин.
27.2. У зв'язку з проходженням по земельній ділянці площею 0,0100 га за адресою: АДРЕСА_3 встановленої охоронної зони водопроводу, щодо використання вказаної земельної ділянки встановлені обмеження в обсязі, передбаченому Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства з питань житлового господарства України від 27.06.2008 № 190, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 за № 936/15627.
27.3. У зв'язку з проходженням по земельній ділянці площею 0,0100 га за адресою: АДРЕСА_3 кабелю електрозв'язку та встановленою охоронною зоною, щодо використання вказаної земельної ділянки встановлені обмеження в обсязі передбаченому Правилами охорони ліній електрозв'язку, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.1996 № 135.
Умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду
права оренди земельної ділянки
28. Право на оренду земельної ділянки не може бути відчужено ОРЕНДАРЕМ іншим особам, передано у заставу та внесено до статутного фонду.
Інші права та обов'язки сторін
29. ОРЕНДОДАВЕЦЬ має право вимагати від ОРЕНДАРЯ:
29.1. Використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди;
29.2. Дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил, у тому числі місцевих правил забудови населених пунктів;
29.3. Дотримання режиму зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються;
29.4. Своєчасного внесення орендної плати;
29.5. Виконання інших зобов'язань, передбачених діючим законодавством.
30. ОРЕНДОДАВЕЦЬ зобов'язаний:
30.1. Передати у користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди;
30.2. При передачі земельної ділянки в оренду забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки;
30.3. Не вчиняти дій, що б перешкоджали ОРЕНДАРЕВІ користуватися орендованою земельною ділянкою;
30.4. Попередити ОРЕНДАРЯ про особливі властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі її використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану самого об'єкта оренди.
31. ОРЕНДАР земельної ділянки має право:
31.1. Самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі;
31.2. За письмовою згодою ОРЕНДОДАВЦЯ зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження;
31.3. Отримувати продукцію і доходи;
31.4. Здійснювати в установленому законодавством порядку за письмовою згодою ОРЕНДОДАВЦЯ будівництво водогосподарських споруд;
31.5. Передавати земельну ділянку або її частину у суборенду без зміни цільового призначення відповідно до земельного законодавства України за письмовою згодою ОРЕНДОДАВЦЯ;
31.6. ОРЕНДАР має права, надані йому нормативними актами України та договором.
32. ОРЕНДАР зобов'язаний:
32.1. Сплачувати орендну плату у розмірах та у строки, передбачені договором, з урахуванням її індексації, здійсненої відповідно до договору;
32.2. Виконувати обов'язки та дотримуватись вимог, передбачених договором;
32.3. Виконувати обов'язки та дотримуватись вимог, передбачених діючим законодавством, в тому числі Земельним кодексом України, Податковим кодексом України, законами України "Про оренду землі", "Про благоустрій населених пунктів";
32.4. Приступити до використання земельної ділянки від дня державної реєстрації права оренди;
32.5. Самостійно обчислювати розмір річної орендної плати;
32.6. Для самостійного обчислення розміру річної орендної плати звернутись в тижневий термін з моменту державної реєстрації права оренди землі, а у подальшому звертатись щороку не пізніше місячного терміну після проведення у встановленому порядку індексації грошової оцінки земель до органу, уповноваженому орендодавцем, для отримання відповідної довідки;
32.7. Самостійно обчислювати пеню, передбачену договором;
32.8. В десятиденний термін з моменту державної реєстрації права оренди землі звернутись до органу, уповноваженого орендодавцем, для отримання довідки, необхідної для сплати плати з моменту спливу тримісячного терміну з дня прийняття рішення Луганської міської ради про передачу в оренду даної земельної ділянки до дня державної реєстрації права оренди та протягом 30 календарних днів з моменту отримання вказаної довідки сплатити нараховану суму;
32.9. Використовувати земельну ділянку згідно її цільового призначення та мети використання;
32.10. У разі перевірки органом, уповноваженим ОРЕНДОДАВЦЕМ, виконання умов договору оренди землі забезпечувати вільний доступ на земельну ділянку і надавати необхідні для перевірки документи;
32.11. Повідомляти ОРЕНДОДАВЦЯ про укладені правочини, відповідно до яких здійснено перехід права власності на об'єкти нерухомого майна (їх частини), розташовані на орендованій земельній ділянці, до інших осіб, не пізніше 30 календарних днів після укладання вказаних правочинів;
32.12. У випадках, передбачених законодавством, знести за свій рахунок самовільно побудовані об'єкти.
Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта
оренди чи його частини
33. Ризик випадкового пошкодження або знищення земельної ділянки або будь-якої її частини несе ОРЕНДАР, який має право застрахувати земельну ділянку за власним бажанням.
Зміна умов договору і припинення його дії
34. Зміна умов договору допускається за згодою сторін, крім випадків, передбачених договором.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору - за рішенням суду.
35. Дія договору припиняється у разі:
- закінчення строку, на який його було укладено;
- придбання орендарем земельної ділянки у власність;
- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
- ліквідації юридичної особи - орендаря;
- розірвання договору, в тому числі шляхом здійснення односторонньої відмови орендодавця від договору в повному обсязі;
- набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.
Договір припиняється в інших випадках, передбачених законом.
36. Договір оренди може бути розірваний:
- за згодою сторін;
- за рішенням суду на вимогу орендаря або орендодавця, або органу, уповноваженого орендодавцем;
- у разі істотного порушення договору іншою стороною;
- у випадках, встановлених законом;
- у випадках, встановлених договором, а саме у разі невиконання або неналежного виконання стороною за договором своїх зобов'язань.
37. В односторонньому порядку шляхом здійснення односторонньої відмови ОРЕНДОДАВЦЯ від договору в повному обсязі у наступних випадках:
- якщо орендар використовує земельну ділянку не у відповідності з її метою використання або (та) не у відповідності з її цільовим призначенням, визначеними договором оренди землі, що буде зафіксовано письмово органом, уповноваженим орендодавцем, або уповноваженими органами виконавчої влади;
- у разі здійснення самовільної забудови, що буде зафіксовано письмово органом, уповноваженим орендодавцем або уповноваженими органами виконавчої влади;
- у разі, якщо орендар протягом трьох місяців підряд після закінчення терміну сплати орендної плати не виконує або виконує не в повному обсязі свої зобов'язання щодо сплати орендної плати з урахуванням її індексації.
38. У разі розірвання договору за погодженням сторін, договір є розірваним з наступного дня від дати набрання чинності рішенням орендодавця про розірвання договору. Вказане рішення є формою розірвання договору та свідчить про припинення права орендаря на оренду земельної ділянки. Про вказану подію орган, уповноважений орендодавцем, повідомляє орган, що здійснює державну реєстрацію права оренди землі для здійснення відповідних заходів.
У даному випадку повернення земельної ділянки обов'язково здійснюється за актом приймання-передачі, який є документом, що посвідчує факт повернення земельної ділянки, але ж не є документом, що посвідчує факт припинення договору.
39. У разі придбання орендарем земельної ділянки у власність договір вважається припиненим з моменту державної реєстрації права власності на земельну ділянку.
40. Реорганізація юридичної особи-орендаря шляхом її перетворення або шляхом, коли внаслідок реорганізації не здійснюється перехід права власності на жоден з об'єктів, що розташовані на земельній ділянці від орендаря до іншої особи, не є підставою для зміни умов або розірвання договору оренди землі. Реорганізація юридичної особи - орендаря у інших випадках є підставою для зміни умов або розірвання договору оренди землі.
41. Одностороння відмова орендодавця від договору у повному обсязі здійснюється шляхом прийняття ним рішення про таку відмову. У разі здійснення вказаної односторонньої відмови договір є розірваним з наступного дня від дати набрання чинності зазначеним рішенням. Вказане рішення є формою розірвання договору та свідчить про припинення права орендаря на оренду земельної ділянки. Дане рішення є підставою для здійснення відповідної державної реєстрації.
42. У разі внесення змін до договору або його розірвання за рішенням суду договір є відповідно зміненим або розірваним з моменту набрання чинності рішення суду про зміну до договору або розірвання договору.
Відповідальність сторін за невиконання або
неналежне виконання договору
43. ОРЕНДАР несе відповідальність за порушення зобов'язань, передбачених договором.
44. Умови договору, які визначають обов'язки орендаря за цим договором, не виконані ним, діють до їх повного виконання орендарем.
Прикінцеві положення
45. Цей договір набирає чинності після державної реєстрації права оренди, згідно п.2 ч.1 ст.4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", ст.125 Земельного кодексу України, ст.ст.210, 640, Цивільного кодексу України.
46. Зміст ст.ст.26, 33, 42, 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст. 12, 18-20, 93, 98-102, 110-112, 120, 124-126, 140, 141, 149, 158-161, 202 Земельного кодексу України, ст.ст. 3-5, 13-20, 21-23, 24-26, 31-34, 36 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 3,5,13,15,20 Закону України "Про оцінку земель", ст.ст. 373-378, 413-417, 792 Цивільного кодексу України та Закону України "Про благоустрій населених пунктів", сторонам відомо.
47. Невід'ємними частинами договору є:
- план-схема земельної ділянки;
- кадастровий план земельної ділянки;
- акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
- акт приймання-передачі земельної ділянки.
Луганська міська рада ТОВ "ЕОЛ"
91000, м.Луганськ, вул.Коцюбинського, 14 91040, м.Луганськ, кв.Дружби, 20Д
код за ЕДРПОУ 26070794 код 21812400
начальник Департаменту Луганської
міської ради з питань земельних ресурсів
3. В решті позову відмовити.
4. Стягнути з Луганської міської ради, вул.Коцюбинського, б.14, м.Луганськ, ідентифікаційний код 26070794, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕОЛ", кв.Дружби, б.20 Д, м.Луганськ, ідентифікаційний код 21812400, судовий збір у сумі 974 грн 95 коп., видати наказ після набрання рішенням законної сили.
5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕОЛ", кв.Дружби, б.20 Д, м.Луганськ, ідентифікаційний код 21812400, на користь Луганської міської ради, вул.Коцюбинського, б.14, м.Луганськ, ідентифікаційний код 26070794, судовий збір у сумі 401 грн 45 коп., видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 31.03.2014.
Суддя Т.В. Косенко