Постанова № 37946355, 27.03.2014, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.03.2014
Номер справи
823/526/14
Номер документу
37946355
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2014 року справа № 823/526/14

м. Черкаси

16 год. 50 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Мишенка В.В.,

при секретарі Гордієнку Ю.П.,

за участю:

відповідача - ОСОБА_1 (за паспортом),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області (далі - позивач) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення боргу,

ВСТАНОВИВ:

До суду з адміністративним позовом звернулося управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості із сплати страхових внесків в сумі 2456 грн. 64 коп.

27 березня 2014 року від позивача надійшло клопотання, в якому він просить розглянути справу за відсутності його представника за наявними матеріалами справи.

Відповідач в судовому засіданні щодо позовних вимог заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях.

Заслухавши думку відповідача та розглянувши подані документи і матеріали, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до копії свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця, фізична особа-підприємець ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрований Звенигородською районною державною адміністрацією Черкаської області 11.05.1999 року за № 3542.

31.12.2013р. управлінням Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області проведено позапланову перевірку нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та достовірності формування та подання відомостей про застрахованих осіб, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування за період з 01.01.2007р. по 31.12.2007р. фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 Перевірка проведена на підставі направлення від 30.12.2013р. № 89 у зв'язку з винесенням рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, за результатами якої складено відповідний акт.

Актом перевірки зафіксовано порушення п. 1 ст. 19 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV, в результаті чого занижено страхові внески в сумі 141,54 грн. за червень 2007 року та 155, 02 грн. за грудень 2007 року, в результаті чого донараховано: суму виплат, на які нараховуються внески 880 грн.; страхових внесків (33,2%)- 292, 16 грн.; страхових внесків (0,5%) - 4, 40 грн. Перевіркою достовірності формування та подання відомостей про застраховану особу встановлено порушення пп. 4 п. 2 ст. 17 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у редакції, що діяла до 01.01.2011 року та пункту 8 Порядку за періоди до 1 січня 2010 року відповідно до постанови правління ПФУ від 10.06.2004р. № 7-6 «Про порядок формування та подання органам ПФУ відомостей про застраховану особу, що використовується в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування».

На підставі висновків даної перевірки 31.12.2013 року позивачем було сформовано вимогу про сплату боргу за № Ф-507У на суму 296, 56 грн.(а.с. 20) та винесені рішення від 31.12.2013р. про застосування фінансових санкцій за приховування (заниження) страхувальником сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески № 821, яким застосовано до ФОП ОСОБА_1 фінансові санкції в сумі 880 грн.(а.с. 21); № 822 про застосування фінансових санкцій в сумі 1110, 08 грн.(а.с. 22). та № 823 про застосування фінансових санкцій в сумі 170 грн. Вказана вимога та рішення вручені відповідачу 10.01.2014р. згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 24).

Як вбачається з акту перевірки та доданих до матеріалів справи доказів, судом встановлено, що в червні 2007 року між ФОП ОСОБА_1 та ОСОБА_2 зареєстровано у Звенигородському РЦЗ трудовий договір за № 1939 (а.с. 11), який розірвано 30.06.2007 року за згодою сторін. До Звенигородського районного центру зайнятості було подано звіт, де відображено нарахований фонд оплати праці за червень 2007 року по найманій особі в сумі 420,00 грн. До управління ПФУ в Звенигородському районі ФОП ОСОБА_1 звіт за найманих осіб не подавав.

У грудні 2007 року фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 зареєстровано у Звенигородському районному центрі зайнятості трудовий договір від 03.12.2007 року № 2104 з ОСОБА_3, який розірвано 31.12.2007 року за згодою сторін. (а.с. 12). Також до Звенигородського районного центру зайнятості було здано звіт, в якому відображено нарахований фонд оплати праці за грудень 2007 року по найманій особі в 460,00 грн. До управління ПФУ в Звенигородському районі підприємцем звіт за 2007 рік по найманих особах не подавався.

Відповідно до пункту 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.

ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058-ІV (далі- Закон № 1058-ІV) - в редакції чинній на момент вчинення правовідносин (01.01.2007р.), визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до ст. 18 Закону № 1058-ІV - страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України, встановленому цим Законом.

Відповідно до п. 1 ст. 11 Закону № 1058-ІV встановлено, що загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організацій, в об'єднаннях громадян, у фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності та інших осіб (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент) на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру.

Згідно зі п. 1 ст. 14 Закону № 1058-ІV страхувальниками зазначених осіб є їхні роботодавці - підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.

Статтею 15 Закону № 1058-ІV передбачено, що платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону. Таким чином, ФОП ОСОБА_1, обравши спрощену систему оподаткування, є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Обов'язки страхувальників передбачені пунктом 2 статті 17 Закону № 1058-IV, зокрема, встановлено обов'язок страхувальника нараховувати, обчислювати та сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Відповідно до п. 1 ст. 19 Закону № 1058-ІV страхові внески до солідарної системи нараховуються для роботодавця - на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Згідно із частиною 6 статті 20 Закону № 1058-IV страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду, яким для відповідача є календарний місяць.

Крім того, частиною 12 статті 20 Закону № 1058-IV визначено, що страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Як вбачається з акту перевірки, відповідач сплачував страхові внески за найманих працівників за червень 2007 року - в сумі 2,10 грн. та грудень 2007 року сумі 2,30 грн. (таблиця 3.3. акту перевірки).

Згідно зі ст. 1 Закону № 1058-ІV - мінімальний страховий внесок - це сума коштів, що визначається розрахунково як добуток розміру мінімальної заробітної плати і розміру єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, встановлених законом, на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід).

Статтею 92 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що у 2007 році розмір збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, визначений в абзацах другому, четвертому стосовно об'єкта оподаткування для інших працівників підприємств, установ і організацій, які використовують працю найманих працівників із числа осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації і бортоператорів які виконують спеціальні роботи в польотах, абзаці п'ятому стосовно об'єкта оподаткування для інших працівників підприємств, установ і організацій, де працюють інваліди, пункту 1, пунктах 2 і 3 статті 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", становить 33,2 відсотка.

Відповідно до ст. 113 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що у 2007 році ставка збору на обов'язкове державне пенсійне страхування для платників - фізичних осіб, які працюють на умовах трудового договору та фізичні особи, які виконують роботи (послуги) згідно з цивільно-правовими договорами, в тому числі для членів творчих спілок, творчих працівників, які є членами творчих спілок (крім платників, визначених абзацом четвертим пункту 4 та пункту 5 статті 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"), встановлюється в таких розмірах: 0,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного пунктом 3 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, із заробітної плати або з частини заробітної плати, що не перевищує розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно зі ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено прожитковий мінімум на 2007 рік у розмірі : з 1 січня - 525 грн., з 1 квітня - 535 грн., 1 грудня - 548 гривень.

За осіб, зазначених у пунктах 8,13,і 14 статті 11 цього Закону № 1058-ІV, страхові внески до солідарної системи сплачуються з коштів відповідних бюджетів у розмірах 30 відсотків мінімального страхового внеску, розрахованого із застосуванням ставки 33,2 відсотка.

Мінімальний страховий внесок у 2007 році розраховується, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленою статтею 76 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", а саме: з 1 січня 2007 року - 400 гривень на місяць, з 1 квітня - 420 гривень, з 1 липня - 440 гривень та з 1 жовтня - 460 гривень.

Відповідно до частини 9 пункту 3 статті 106 Закону № 1058-ІУ виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції за приховування (заниження) страхувальником суми заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, накладається штраф у розмірі всієї суми прихованої (заниженої) заробітної плати (виплат, доходу), а в разі повторного протягом року такого порушення - штраф у триразовому розмірі суми прихованої (заниженої) заробітної плати (виплат, доходу).

Згідно з частини 9 пункту 4 статті 106 Закону № 1058-ІV виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.

Частиною 9 пунктом 5 статті 106 Закону № 1058-IV передбачено, що виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Оскільки ФОП ОСОБА_1 не подано звіт до управління ПФУ в Звенигородському районі за 2007 рік, недопоказаний фонд оплати праці, тому накладені штрафні санкції:

за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладено штраф в розмірі 170 гривень.;

за приховування (заниження) страхувальником суми заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, накладається штраф у розмірі всієї суми прихованої (заниженої) заробітної плати (виплат, доходу) в розмірі 880 гривень.;

за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми в розмірі 1 110,08 гривень ( додаток 1 до акту перевірки).

Відповідно до п. 8.2, 8.3. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 року № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 (далі - Інструкція) органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках: а) якщо дані документальних перевірок результатів діяльності страхувальника свідчать про донарахування сум страхових внесків; б) якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків; в) якщо страхувальник має на кінець звітного періоду борги зі сплати фінансових санкцій (штрафів) та пені. У випадку б) вимога надсилається щомісяця протягом п'яти робочих днів, наступних за звітним базовим періодом. Вимога формується на підставі даних особових рахунків платників на всю суму боргу. Вимога формується на підставі актів документальних перевірок та облікових даних з карток особових рахунків страхувальників за формою згідно з додатком 9 цієї Інструкції (для страхувальника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 10 цієї Інструкції (для страхувальника - фізичної особи).

Як вбачається з матеріалів справи, за винесеною позивачем вимогою про сплату недоїмки № Ф-507У від 31.12.2013р. та рішеннями про застосування фінансових санкцій(№ 823-823 від 31.12.2013р.) визначено зобов'язання відповідача зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на загальну суму 2456 грн. 64 коп. Вказані документи були направлені відповідачу поштою рекомендованим листом та отримані відповідачем 10.01.2014 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення від 10.01.2014 року.

Враховуючи те, що суду не надано доказів оскарження відповідачем зазначеної вимоги та рішень ні в адміністративному, ні в судовому порядку, тому заборгованість вважається узгодженою.

Ставки, механізм справляння та пільги зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлено Законом № 400/97-ВР, яким, як і Законом № 1058-IV, не передбачено такої пільги, як звільнення від сплати цього збору для суб'єктів підприємницької діяльності, котрі перейшли на спрощену систему оподаткування.

Таким чином, страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не входять до системи оподаткування, на них не поширюється податкове законодавство, а іншим законодавством не встановлені пільги з нарахування та сплати цих внесків або звільнення від їх сплати. Отже, обов'язок сплачувати страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування осіб, які працюють у суб'єктів підприємницької діяльності - платників єдиного податку, не залежить від статусу платника податку.

Згідно з пунктом 16 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить йому. Положення Указу № 746/99 про звільнення суб'єктів малого підприємництва, які сплачують єдиний податок, від збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, Закону суперечить, а отже, застосуванню не підлягає.

Вказана позиція підтверджується постановами Верховного Суду України від 7 травня 2012 року (справа № 21-300а11), від 21 жовтня 2008 року (справа № 61-961во08) та від 05 грудня 2013 року (справа № 21-427а13).

З огляду на вищезазначене, суд приходить до висновку, що відповідач зобов'язаний сплатити заборгованість за страховими внесками до Пенсійного фонду України у сумі 2456 грн. 64 коп., а тому позовні вимоги позивача є законними та обґрунтованими.

Відповідно до ч. 3 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» від 04.07.2013р. № 406-VII органи Пенсійного фонду України продовжують адмініструвати єдиний внесок у частині завершення процедур такого адміністрування.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст.160-163, 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області (20200, Черкаська область, Звенигородський район, м. Звенигородка, вул. Софії Терещенко, 28, ідентифікаційний код 21366484) заборгованість у сумі 2456 (дві тисячі чотириста п'ятдесят шість) грн. 64 коп.

Постанова набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Мишенко

Повний текст постанови виготовлено 31.03.2014р.