ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И м. Київ
24 березня 2014 року 14:00 № 826/2606/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Донця В.А., за участю секретаря судового засідання Суховій О.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом
Кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів "Лада-2",
до
Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві
про
визнання протиправними дій та рішення, скасування рішення та зобов’язання включити до Реєстру неприбуткових установ та організацій
Кооператив по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів "Лада-2" звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом про: визнання протиправними дій Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві, які полягають у невнесенні позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій; визнання протиправним та скасування рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві від 31.12.2013 №93, прийнятого відповідачем за результатами розгляду заяви позивача від 12.12.2013 №115; зобов'язання Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві включити Кооператив по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів "Лада-2" (24936321) з 01.01.2014 у Реєстр неприбуткових установ та організацій відповідно до поданої кооперативом заяви від 12.12.2013 №115 (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 13.03.2014 №25, прийнятої судом 17.03.2014).
Позов мотивований тим, що Кооператив по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів "Лада-2", зареєстрований згідно з вимогами Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців" та відповідно до статті 23 Закону України "Про кооперацію" здійснює свою діяльність, не маючи на меті отримання прибутку, відноситься до неприбуткових організацій у розумінні статті 157 Податкового кодексу України, тому відповідач зобов’язаний був на підставі заяви внести позивача до Реєстру неприбуткових організацій. Представник позивача звернув увагу суду на ту обставину, що оскаржуване рішення взагалі не містить правових підстав для відмови у внесенні Кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів "Лада-2" до Реєстру неприбуткових організацій, що є підставою для визнання дій відповідача протиправними та для скасування цього рішення.
Під час судового розгляду адміністративної справи, представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити адміністративний позов у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Представники відповідача проти позову заперечили, зазначивши, що підставою для відмови у внесенні позивача до Реєстру неприбуткових організацій слугувала невідповідність статуту Кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів "Лада-2" вимогам чинного законодавства для неприбуткових організацій.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, які містяться у матеріалах справи, судом встановлено наступне.
Згідно з випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, Кооператив по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів "Лада-2" зареєстрований як юридична особа 18.08.1997, присвоєно ідентифікаційний номер 24936321, місцезнаходження: 04107, м. Київ, вул. Пугачова, 19-А.
Як убачається з матеріалів адміністративної справи, Кооператив по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів "Лада-2" звернувся до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва з листом від 12.12.2013 №105, в якому відповідно до статті 157 Податкового кодексу України, "Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій" просив включити його до Реєстру неприбуткових установ та організацій (ознака неприбутковості 0018), починаючи з 01.01.2014. До листа додано реєстраційну картку 1-РН на 2 аркушах та копію статуту на 5 аркушах.
Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві прийнято рішення від 31.12.2013 №93 про відмову у внесенні позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Представником відповідача долучено до матеріалів адміністративної справи лист від 16.01.2014 №71/10/26-59-15-05-66, яким позивача повідомлено, що на підставі заяви форми 1-РН були розглянуті статутні документи та зроблено висновок про неможливість внесення Кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів "Лада-2" до Реєстру неприбуткових установ та організацій, оскільки організація не відповідає підпункту "г" пункту 157.1 статті 157 Податкового кодексу України. Також у листі зазначено, що для внесення до Реєстру неприбуткових установ та організацій, кооперативу необхідно внести зміни до статутних документів.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Пунктом 157.1 статті 157 Податкового кодексу України встановлено, що ця стаття застосовується до неприбуткових установ та організацій, зареєстрованих згідно з вимогами законодавства та внесених контролюючими органами в установленому порядку до Реєстру неприбуткових організацій та установ, які є, зокрема, садівничими та гаражними кооперативами або товариствами, створеними в порядку, визначеному законом.
Відповідно до розділу ІІ "Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій", затвердженого наказом Міністерства фінансів України 24.01.2013 №37, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.02.2013 за №267/22799, включення неприбуткової установи та організації до Реєстру проводиться територіальним органом ДПС нижчого рівня за їх місцезнаходженням з присвоєнням відповідної ознаки неприбутковості згідно з пунктом 5 розділу I цього Положення (пункт 1). Для внесення до Реєстру неприбуткова установа або організація повинна подати до територіального органу ДПС нижчого рівня за її місцезнаходженням реєстраційну заяву за формою 1-РН згідно з додатком 1 до цього Положення, а також копії установчих документів (пункт 2). Органи ДПС можуть проводити перевірку відомостей, що містяться в поданих документах (пункт 3). За результатами розгляду заяви, установчих документів територіальним органом ДПС нижчого рівня за місцезнаходженням неприбуткової установи та організації приймається рішення про: внесення, повторне внесення неприбуткової установи або організації до Реєстру; відмову у внесенні неприбуткової установи або організації до Реєстру; присвоєння неприбутковій установі або організації іншої ознаки неприбутковості (пункт 4).
Судом встановлено, що позивачем подано до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві реєстраційну заяву форми 1-РН та статут Кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів "Лада-2".
Як убачається зі змісту статуту позивача, ціллю створення кооперативу є: будівництво та експлуатація індивідуальних гаражних боксів для зберігання транспортних засобів, що знаходяться в особистій власності громадян, надання членам кооперативу, іншим громадянам, підприємствам та організаціям послуг, пов’язаних з ремонтом, експлуатацією та придбанням запчастин до транспортних засобів, самих транспортних засобів та гаражних боксів для зберігання транспортних засобів; проведення іншої діяльності на комерційній основі, що дає змогу одержувати прибуток (пункт 1.3).
Представник позивача пояснив, що діяльність кооперативу здійснюється відповідно до Закону України "Про кооперацію" від 10.07.2003 №1087-IV, зокрема статті 23 цього Закону. Водночас комерційна діяльність Кооперативом по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів "Лада-2" не здійснюється, кооператив існує виключно на внески його членів, яким надаються відповідні послуги без отримання прибутку. На підтвердження цього представником долучено акт перевірки фінансово-господарської діяльності від 22.02.2014, за яким до кооперативу надійшло 258,5 тис. грн., у тому числі: експлуатаційні внески – 208,3 тис. грн.; вступні внески – 11,0 тис. грн.; благодійна допомога – 38,9 тис. грн.; штрафи – 0,3 тис. грн. Витрати кооперативу склали 202,9 тис. грн., у тому числі: заробітна плата та страхові внески – 147,8 тис. грн.; сплата за електроенергію – 16,3 тис. грн.; придбання основних засобів, матеріалів та малоцінних предметів – 29,2 тис. грн.; прибирання сміття – 7,2 тис. грн.; податок на землю – 4 тис. грн.; юридичне обслуговування – 3,4 тис. грн.; послуги банку – 1,5 тис. грн.; оплата телефону – 1 тис. грн.; поштові витрати – 0,4 тис. грн.; судові збори – 0,3 тис. грн.; тощо. Згідно з довідкою Кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів "Лада-2" від 20.03.2014 №28 кооператив не отримував протягом 2013 року надходжень від комерційної діяльності за надання послуг іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності.
Відповідно до абзацу четвертого пункту 157.15 статті 157 Податкового кодексу України, статутні документи неприбуткових організацій повинні містити вичерпний перелік видів їх діяльності, які не передбачають одержання прибутку згідно з нормами законів, що регулюють їх діяльність.
За висновком суду, статут Кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів "Лада-2" містить види діяльності "проведення іншої діяльності на комерційній основі, що дає змогу одержувати прибуток", які передбачають одержання прибутку, та не містить вичерпного переліку видів діяльності, які не передбачають одержання прибутку, що не відповідає зазначеним вимогам пункту 157.15 статті 157 Податкового кодексу України.
За таких обставин, суд вважає необґрунтованими доводи представника позивача про наявність підстав для внесення Кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів "Лада-2" до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Відповідно відсутні підстави для визнання протиправним та скасування рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві від 31.12.2013 №93 про відмову у внесенні установи (організації) до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Щодо тверджень представника позивача про не зазначення відповідачем в оскаржуваному рішенні правої підстави для відмови у внесенні кооперативу до Реєстру неприбуткових установ та організацій, то слід звернути увагу, що в додатку 2 до "Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій", де міститься примірне рішення, яке приймається за наслідками розгляду заяви за формою 1-РН, відсутні такі обов’язкові реквізити як підстава для відмови у внесенні заявника до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Разом з тим, підстави для відмови (невідповідність статутних документів) були зазначені в листі відповідача від 16.012014 №71/10/26-59-15-05-66, надісланого позивачу.
Відповідно до частини другої статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. На думку суду, позивач міг та повинен був дізнатись про порушене право інтерес після того як отримав рішення від 31.12.2013 №93, яке було надіслано йому листом від 16.012014 №71/10/26-59-15-05-66. Як убачається з поштового штемпеля на конверті, в якому надійшов адміністративний позов, позивач звернувся до суду 24.02.2014, тобто в межах шестимісячного строку.
Враховуючи викладене, зважаючи на встановлену судом під час судового розгляду адміністративної справи невідповідність статуту Кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів "Лада-2" вимогам пункту 157.15 статті 157 Податкового кодексу України стосовно вичерпного переліку видів їх діяльності, які не передбачають одержання прибутку, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, відповідно в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Згідно з частиною другою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони – суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Судом встановлено, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 73,08 грн. (платіжне доручення від 13.02.2014 №7).
Оскільки відповідачем не надано суду доказів понесення ним судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, підстави для присудження судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 9, 69-71, 94, 97, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, –
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку та строки, встановлені статтями 185-187 цього Кодексу шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі відкладення складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.А. Донець