ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
19 березня 2014 року № 826/238/14
Колегія суддів Окружного адміністративного суду міста Києва у складі: головуючий суддя Огурцов О.П., Арсірій Р.О., Кузьменко В.А. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомХарківської міської громадської організації інвалідів "КРЕАВИТА"до Центральної виборчої комісії, ОСОБА_1, ОСОБА_2провизнання дій протиправними
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Харківська міська громадська організація інвалідів "КРЕАВИТА" звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії, ОСОБА_1, ОСОБА_2 про визнання дій протиправними.
Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.01.2014 відкрито провадження у справі, частково задоволено клопотання Харківської міської громадської організації інвалідів "КРЕАВИТА" про забезпечення адміністративного позову та заборонено Центральній виборчій комісії направляти представника (представників) на збори громадян України щодо проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою з приводу прийняття на всеукраїнському референдумі Закону України «Про втрату мандату народного депутата України».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.01.2014 було закінчено підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
У судовому засіданні 24.02.2014 у зв'язку з неявкою у судове засідання відповідача 2 та відповідача 3 належних чином повідомлених про дату, час та місце розгляду справи у відповідності до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів ухвалила продовжити розгляду справи в письмовому провадженні.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.03.2014 закрито провадження у справі в частині позовних вимог щодо визнання протиправними дій ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з організації 17.01.2014 о 18.00 на площі Конституції у м. Харкові зборів громадян України щодо проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою з приводу прийняття на всеукраїнському референдумі Закону України "Про втрату мандату народного депутата України".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у відповідача були відсутні правові підстави для прийняття та реєстрації поданого ОСОБА_1 та ОСОБА_2 повідомлення про проведення 17.01.2014 о 18.00 на площі Конституції у м. Харкові зборів громадян України щодо проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою з приводу прийняття на всеукраїнському референдумі Закону України "Про втрату мандату народного депутата України", з огляду на те, що останній за своїм змістом суперечить положенням Конституції України
У судовому засіданні 24.02.2014 представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідач проти позовних вимог заперечив, через канцелярію суду 10.02.2014 надав суду письмові заперечення, у яких просив відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю. Свої заперечення на адміністративний позов відповідач обґрунтовує тим, що відповідно до положень Закону України "Про центральну виборчу комісію" та Інструкції з діловодства Центральної виборчої комісії затвердженої постановою Центральної виборчої комісії № 70 від 13.02.1998 він зобов'язаний прийняти подане громадянами повідомлення про збори громадян України стосовно проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою та відразу після його надходження зареєструвати.
У судовому засіданні 24.02.2013 представник відповідача 1 заперечив проти позовних вимог та просив суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Відповідач 2 та відповідач 3 у судове засідання 24.02.2013 не прибули, про причини неприбуття суд не повідомили, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Дослідивши матеріали суд, -
В С Т А Н О В И В:
27.12.2013 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії було подано повідомлення про збори громадян України щодо проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою, яким повідомлено про проведення 17.01.2014 о 18.00 на площі Конституції у м. Харкові зборів громадян України щодо проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою з приводу прийняття на всеукраїнському референдумі Закону України "Про втрату мандату народного депутата України".
Зазначене звернення було зареєстровано Центральною виборчою комісією 27.12.2013 за вх. № 21-30-10390.
Харківська міська громадська організація інвалідів "КРЕАВИТА" вважаючи протиправними дії Центральної виборчої комісії щодо прийняття та реєстрації поданого ОСОБА_1 та ОСОБА_2 повідомлення від 27.12.2013 звернулась з відповідним позовом до суду.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частиною першою статті 7 Закону України «Про звернення громадян» встановлено, що звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.
Згідно з частинами першою та другою статті 14 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» виборці, виборчі комісії, комісії з референдумів, інші суб'єкти виборчого і референдумного процесів, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, об'єднання громадян, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, іноземці та особи без громадянства, а також органи влади іноземних держав, міжнародні організації мають право звернутися до Комісії із зверненнями з питань, що належать до повноважень Комісії, в порядку, встановленому цим Законом, Законом України "Про звернення громадян" та іншими законами України. Звернення може бути подано як окремою особою (індивідуальне), так і групою осіб (колективне). Звернення, подані до Комісії, підлягають реєстрації в порядку, встановленому Комісією.
Згідно з частинами шостою та сьомою статті 14 зазначеного Закону письмова заява, подана до Комісії, повинна містити: назву Комісії або прізвище члена Комісії, до якого звертається особа; прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання фізичної особи або точну назву та місцезнаходження юридичної особи - заявника; суть порушеного питання, виклад обставин і фактичних даних, що мають значення для вирішення заяви; зміст прохання або рекомендації; підпис заявника або його представника, якщо заявник - юридична особа; дату подання заяви. Заяви, оформлені без дотримання вимог, встановлених частиною шостою цієї статті, повертаються заявникові з відповідними роз'ясненнями в строки, встановлені Законом України "Про звернення громадян", якщо інший строк не встановлено відповідним законом України про вибори або референдуми.
Пунктами 2.1, 2.5, 2.6 Інструкції з діловодства Центральної виборчої комісії затвердженої постановою Центральної виборчої комісії № 70 від 13.02.1998 (в редакції постанови Центральної виборчої комісії від 7 жовтня 1998 р. N 534) встановлено, що вся кореспонденція, що надходить до Комісії, приймається і реєструється в управлінні документального забезпечення Секретаріату за винятком окремих документів (додаток 1). Отримана кореспонденція реєструється в управлінні документального забезпечення Секретаріату в день надходження на персональних електронно-обчислювальних машинах (ПЕОМ). На отриманих документах та зверненнях проставляється реєстраційний штамп, на якому вказуються дата надходження та вхідний номер, що складається з індексу підрозділу, номера кореспондента і порядкового номера.
Таким чином, виборці мають право звернутися до Центральної виборчої комісії із зверненнями з питань, що належать до повноважень Комісії, які у випадку їх оформлення згідно з частиною сьомою статті 14 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» приймається і реєструється в управлінні документального забезпечення Секретаріату в день надходження на персональних електронно-обчислювальних машинах з зазначенням на них дати надходження та вхідного номера, що складається з індексу підрозділу, номера кореспондента і порядкового номера.
Частинами першою та другою статті 30 Закону України «Про всеукраїнський референдум» встановлено, що ініціативна група з проведення всеукраїнського референдуму утворюється на зборах громадян України, в яких бере участь не менш як дві тисячі громадян України, які мають право голосу на всеукраїнському референдумі. Не пізніше ніж за п'ять календарних днів до дня проведення зборів громадян України щодо проведення всеукраїнського референдуму їх ініціатори повинні письмово повідомити про дату, час, місце і мету зборів Центральну виборчу комісію.
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відповідачу повідомлення від 27.12.2014 про збори громадян України щодо проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою було подано на виконання вимог частини другої статті 30 Закону України «Про всеукраїнський референдум».
З аналізу зазначеного повідомлення вбачається, що воно відповідає вимогам частини шостої статті 14 Закону України «Про Центральну виборчу комісію».
Посилання позивача на те, що закон, з питання прийняття якого на всеукраїнському референдумі було подано повідомлення про збори громадян України, не відповідає положення Конституції України, як на обґрунтування наявності підстав для відмови в реєстрації відповідного повідомлення не приймаються судом до уваги з огляду на те, що чинним законодавством невідповідність змісту звернення вимогам чинного законодавства не визначено, як підстава для відмови в реєстрації та прийнятті відповідного звернення, а зазначене може бути підставою для відмови у розгляді звернення чи відмові у зверненні по суті.
З огляду на викладене, враховуючи те, що відповідачем мають бути прийняті та зареєстровані усі подані звернення оформлені відповідно до вимог частини шостої статті 14 Закону України «Про Центральну виборчу комісію», а також те, що повідомлення від 27.12.2014 про збори громадян України щодо проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою подане ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було оформлено у відповідності до зазначених вимог, суд дійшов висновку про те, що у відповідача були відсутні правові підстави для відмови в прийнятті та реєстрації зазначеного повідомлення.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З урахуванням наведеного, керуючись вимогами статтями 69-71, 94, 160-165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
ПОСТАНОВИЛА:
У задоволенні адміністративного позову - відмовити повністю.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя О.П. Огурцов
Судді Р.О. Арсірій
В.А. Кузьменко