Копія Справа № 2-а-1784/08/1170
Категорія статобліку 2.19
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
"30" квітня 2009 р.
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Могилан С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні 30 квітня 2009 року об 11-20 год. адміністративну справу №2-а-1784/08/1170
за позовом : Фермерського господарства «Скіф», 27140, с. Помічна, Новоукраїнського району, Кіровоградської області
до відповідача : Управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області, 27100, м. Новоукраїнка, Кіровоградської області, вул. Леніна, 66/17
про скасування рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені,
за участю:
секретаря судового засідання - Канюки І.І.,
представників:
позивача - ОСОБА_1 - довіреність б/н від 28.04.2009 року; ОСОБА_2 - довіреність б/н від 28.04.2009 року;
відповідача - Пахомова Т.М. - довіреність № 1 від 15.08.2008 року; Дідик Л.В. - довіреність № 1 від 19.03.2009 року,
Фермерське господарство «Скіф» звернулося до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені №230 від 08.10.2008 р., винесеного начальником Управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області Іщенко В.І., яким відносно Фермерського господарства «Скіф» було застосовано штраф у розмірі 411,72 грн. та пеню в розмірі 255,42 грн. на загальну суму 667,14 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення повинне бути винесене на підставі розрахунку фінансових санкцій та пені по особовому рахунку ФГ «Скіф», однак такий розрахунок відповідачем складено всупереч вимогам чинного законодавства. Також позивач зазначає, що на момент винесення рішення недоїмки перед органами Пенсійного фонду України у ФГ «Скіф» не було, а тому застосування штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату є протиправним.
Управлінням Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області до суду подало заперечення на позовну заяву відповідно до змісту якого, позов ним не визнається у повному обсязі на тій підставі, що відповідно до п. 10 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі, якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені ст. 106 Закону. Відповідно до картки особового рахунку позивача по коду та виду платежу утримання коштів із заробітної плати 1 - 5 % позивачем страхові внески не сплачувались, а за кодом та видом платежу нарахування на фонд заробітної плати 6,46% здійснена переплата страхових внесків. При цьому відповідач посилається на п. 5.1 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження платежів зі збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.01.2002 року №2-4, яким передбачено, що для забезпечення контролю за повнотою та своєчасністю розрахунків платників за видами платежів, органи Пенсійного фонду України проводять облік платежів згідно з кодами видів надходжень до Пенсійного фонду України. У разі, якщо позивач зазначив у платіжному дорученні код виду платежу - нарахування на фонд заробітної плати 6,46%, спеціалісти відділу обліку надходження платежів управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі не можуть самостійно зарахувати кошти на інший код виду платежу, оскільки згідно п. 7.2 вказаного Порядку повернення платнику зайво або помилково внесених сум платежів до Пенсійного фонду України або зарахування переплати у рахунок сплати інших платежів в особових рахунках платників проводиться органом Пенсійного фонду України лише на підставі заяви платника. Так як заяви від позивача до УПФУ в Новоукраїнському районі про зарахування переплати на інший код платежу не надходило, то, на думку управління, у нього не було законних підстав для зарахування надміру сплачених страхових внесків на інший код платежу.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 03.11.2008 р. позовну заяву позивача було залишено без руху та надано строк для виправлення недоліків до 25.11.2008 р., а ухвалою від 01.12.2008 р. провадження по справі було відкрите та справу призначено до судового розгляду на 28.01.2009 року
28.01.2009 року розгляд справи було відкладено на 20.03.2009 р. у зв'язку з неявкою в судове засідання сторін та невиконання відповідачем вимог ухвали про відкриття провадження.
20.03.2009 р. розгляд справи було відкладено на 06.04.2009 р. за у зв'язку з неявкою в судове засідання позивача, якого суд не зміг повідомити про дату, час та місце розгляду справи через відсутність фінансування суду на поштові витрати та відсутність відомостей про телефонні засоби зв'язку з позивачем.
06.04.2009 р. розгляд справи було відкладено на 28.04.2009 р. у зв'язку з неявкою в судове засідання представника позивача, уповноваженого на представництво інтересів позивача належним чином.
28.04.2009 р. оголошувалась перерва до 30.04.2009 р. для надання сторонами додаткових доказів.
В судове засідання з'явилися представники позивача ОСОБА_1 та ОСОБА_2, уповноважені на представництво інтересів позивача довіреністю, які позов підтримали у повному обсязі та просили суд його задовольнити з підстав зазначених у позовній заяві.
Представники відповідача Пахомова Т.М. та Дідик Л.І., уповноважені належним чином на представництво інтересів відповідача довіреностями, позов не визнали у повному обсязі та просили суд в його задоволенні відмовити з підстав вказаних в запереченні.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 28.04.2009 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 05.05.2009 р., про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.4 ст.167 КАС України.
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
Згідно ч. 1 ст. 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV, платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники і застраховані особи.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страхувальниками та відповідно платниками страхових внесків до Пенсійного фонду є роботодавці, підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством або договорами цивільно-правового характеру.
Відповідно до ч. 3 ст. 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальники набувають статусу платників страхових внесків із дня їх реєстрації у територіальному органі Пенсійного фонду.
В судовому засіданні встановлено, що ФГ «Скіф» зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області як платник страхових внесків та є страхувальником.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до картки особового рахунку ФГ «Скіф» (а.с.146-150) по коду та виду платежу утримання коштів із заробітної плати 1 - 5% (розділ І) відповідачем визначено позивачу недоїмку зі сплати страхових внесків в сумі 650,41 грн., в той час як за кодом та видом платежу нарахування на фонд заробітної плати 6,46 % здійснена переплата на суму 650,41 грн., що підтверджено в судовому засіданні представниками відповідача.
Відповідно до ч. 2 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або несплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягується із нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
08 жовтня 2008 року начальником Управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області Іщенко В.І. було винесено рішення №230 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальником страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду (а.с.78, 102, 151), відповідно до якого відносно Фермерського господарства «Скіф» було застосовано штраф у розмірі 411,72 грн. та пеня в розмірі 255,42 грн. на загальну суму 667,14 грн.
Судом встановлено, що позивачем згідно розрахунків суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за період з січня по грудень 2005 року за кодом та видом платежу утримання із заробітної плати 1-2% ФГ «Скіф» нараховано 473,44 грн., а за кодом та видом платежу нарахування на заробітну плату 6,46 % - 1 532,37 грн. (а.с.4-15). Всього у 2005 році нараховано 2 005,81 грн. внесків.
Вказані суми узгоджуються з розрахунком суми нарахованих та сплачених страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ФГ «Скіф» за 2005 рік (а.с.155), поданим відповідачем.
Позивачем сплачено страхові внески за квитанціями та платіжними дорученнями (а.с.16-21, 34) в загальній сумі 2 031,55 грн. (1989,55 + 42,00 грн.), що узгоджується з розрахунком, наданим відповідачем (а.с.155). Тобто загальна переплата у 2005 році становить: 2 031,55 грн. - 2 005,81 грн. = 25,74 грн.
Згідно розрахунків суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за період з січня по грудень 2006 року за кодом та видом платежу утримання із заробітної плати 1-2% ФГ «Скіф» нараховано 301,92 грн., а за кодом та видом платежу нарахування на заробітну плату 6,46 % - 985,41 грн. (а.с.22-33). Всього за 2006 рік нараховано 1 287,33 грн. внесків.
Вказані суми узгоджуються з розрахунком сум нарахованих та сплачених страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ФГ «Скіф» за 2006 рік (а.с.156), який подано відповідачем.
Факт сплати даних внесків підтверджується квитанціями та платіжними дорученнями за вказаний період (а.с.34-38, 51) в загальній сумі 1 290,33 грн., що узгоджується з розрахунком, наданим відповідачем (а.с.156). Тобто загальна переплата у 2006 році становить: 1 290,33 грн. - 1 287,33 грн. = 3,00 грн.
Згідно розрахунків сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за період з січня по грудень 2007 року (а.с.39-50) за кодом та видом платежу утримання із заробітної плати 1-2% ФГ «Скіф» нараховано 303,81 грн., а за кодом та видом платежу нарахування на заробітну плату 13,28 % - 3 608,02 грн. (а.с.39-50). Загальна сума нарахувань за 2007 рік складає 3 911,83 грн.
Вказані суми узгоджуються з розрахунком суми нарахованих та сплачених страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ФГ «Скіф» за 2007 рік (а.с.157), який подано відповідачем.
Факт сплати даних внесків підтверджується квитанціями та платіжними дорученнями за вказаний період (а.с.51-58) в загальній сумі 3 908,83 грн. (3 608,02 грн. + 134,39 грн.), що узгоджується з розрахунком, наданим відповідачем (а.с.156). Переплата в 2005 році та 2006 році: 25,74 грн. + 3,00 грн. = 28,74 грн.
Згідно розрахунків сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за період з січня по вересень 2008 року (а.с.59-67) за кодом та видом платежу утримання із заробітної плати 1-2% ФГ «Скіф» проводило нарахування відповідних страхових внесків в сумі 357,71 грн., а за кодом та видом платежу утримання із заробітної плати 6,46 % - 3 522,93 грн. (а.с.59-67). Загальна сума нарахувань за 2007 рік складає 3 876,64 грн.
Розрахунку за 2008 рік відповідачем не подано.
Факт сплати даних внесків підтверджується квитанціями та платіжними дорученнями за вказаний період (а.с.68-77) в загальній сумі 4 047,45. Переплата становить: 4 047,45 грн. - 3 876,64 грн. = 170,81 грн.
В судовому засіданні представники відповідача послалися на той факт, що позивач при сплаті внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не дотримався Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження платежів зі збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.01.2002 року №2-4, яким передбачено, що для забезпечення контролю за повнотою та своєчасністю розрахунків платників за видами платежів, органи Пенсійного фонду України проводять облік платежів згідно з кодами видів надходжень до Пенсійного фонду України.
При цьому представники відповідача зазначили, що враховуючи те, що Фермерське господарство «Скіф» зазначило код виду платежу - нарахування на фонд заробітної плати 6,46 %, спеціалісти відповідача не можуть самостійно зараховувати кошти на інший код виду платежу. З огляду на те, що у позивача за кодом виду платежу 6,46% була переплата, а за кодом 1-2% була недоїмка, до ФГ «Скіф» було застосовано на підставі п.2 ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV штраф та пеню за несвоєчасну сплату збору.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV , страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
На підставі ч. 3 ст. 18 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.
Згідно ч. 4 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» с плата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду.
Відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону є календарний місяць.
Згідно ч. 10 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» я кщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до ч.2 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV, с уми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (недоїмкою) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Як встановлено в судовому засіданні, відповідач, нараховуючи рішенням №230 від 08.10.2008 року штраф та пеню, вважав суму страхових внесків, сплачених Фермерським господарством «Скіф» в загальній сумі сплати та віднесених Управлінням Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі до коду платежу 1-5% недоїмкою в розумінні ч.2 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV. Дані дії суд вважає такими, що не відповідають чинному законодавству в зв'язку з наступним.
Як вбачається зі змісту досліджених в судовому засіданні копій платіжних документів, відповідно до яких позивач сплачував самостійно нараховані внески на розрахунковий рахунок відповідача в Управлінні ВАТ «ДОБУ», в графі «призначення платежу» ФГ «Скіф» вказувалось «31652277;50020100;01 внески в ПФ утримано та нараховано на з/нл за (вказувався відповідний період) п/повністю» (а.с.34-38, 51-58) без зазначення відсотків.
Як встановлено в судовому засіданні рахунки, куди перераховувались позивачем внески є розрахунковими рахунками Управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі.
Відповідач послався на той факт, що відповідно до листа начальника головного управління без дати, для розмежування коштів нарахованих та сплачених на рахунки органів Пенсійного фонду України до та після 1 січня 2004 року, начальників управлінь Пенсійного фонду України в містах та районах зобов'язано відкрити в установах Ощадбанку додатково два поточних рахунки на рахунку 2560 «державні позабюджетні фонди»: один - для зарахування страхових внесків у розмірі 32,4 та 42 відсотки, нарахованих за період з 01.01.2004 року, другий - для зарахування страхових внесків у розімір 1-5%, утриманих із сум доходу у вигляді заробітної плати, інших виплат та винагород, нарахованих (виплачених) застрахованим особам за період з 01.01.2004 року. Цим же листом зобов'язано повідомити про відкриття вищевказаних поточних рахунків платників страхових внесків до 01.01.2004 року (а.с.158).
23 грудня 2003 року Управлінням Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі було відрито в Ощадбанку розрахункові рахунки № 256023121218 та №256013131218.
В судовому засіданні представниками відповідача надано пояснення, що Фермерське господарство «Скіф» було належно повідомлено про необхідність розмежування та окремого перерахування коштів фонду на розрахункові рахунки № 256023121218 та № 256013131218, в обґрунтування чого надано копію журналу обліку повідомлень платників про банківські реквізити УПФУ в Новоукраїнському районі.
Зі змісту даного журналу неможливо встановити про що саме повідомлено позивача, чи зазначено при цьому Управлінням Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі на які саме рахунки та які кошти потрібно перераховувати Фермерському господарству «Скіф». Більш того в графі «дата повідомлення» зазначено «08.09.2008 року», тобто дата майже через п'ять років після відкриття вказаних рахунків (а.с.161).
В судовому засіданні представники відповідача в обґрунтування своєї позиції посилались на норми Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження платежів зі збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.01.2002 року №2-4.
Відповідно до п. 1.1 Порядку, ним встановлено механізм здійснення органами Пенсійного фонду України обліку надходження платежів зі збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів, які справляються з платників.
Згідно п.3.1. Порядку, з метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до Пенсійного фонду України на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки для суб'єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднань, бюджетних, громадських та інших установ й організацій, об'єднань громадян та інших юридичних осіб, філій, відділень та інших відокремлених підрозділів платників податків, що не мають статусу юридичної особи і розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади, для фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, адвокатів, їх помічників, приватних нотаріусів, інших осіб, які не є суб'єктами підприємницької діяльності і займаються діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу.
Згідно п. 3.4. Порядку, відповідно до видів надходження платежів функціонує, зокрема, форма особового рахунку платника - картка особового рахунку юридичної особи, філії, відділення, іншого відокремленого підрозділу платника збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. Також для юридичної особи цим Порядком передбачено картку особового рахунку з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, а також картку особового рахунку для відшкодування фактичних витрат на виплату пенсій науковим працівникам державного небюджетного підприємства.
Як вбачається зі змісту даного пункту, платник збору юридична особа має лише одну картку особового рахунку зі сплати збору, розмежування карток за кодами платежу порядком не передбачено. Зі змісту витягу з картки особового рахунку страхувальника, яка міститься в матеріалах справи (а.с.146-150), вбачається, що код та вид платежу 1-5% є Розділом І такої картки.
Відповідно до п.4.4. Порядку, для забезпечення контролю за правильністю рознесення до особових рахунків платників даних працівники відділів надходження доходів щомісяця проводять звірки даних щодо сум зобов'язань у розрізі платників, видів платежів та інших реквізитів з відповідними реєстрами та журналами обліку платежів. Матеріали справи не містять доказів щомісячної звірки даних щодо сум зобов'язань ФГ «Скіф» у розрізі видів платежів.
Згідно п.9.3. Порядку, на 1 січня органами Пенсійного фонду України проводиться звірення розрахунків усіх платників за всіма платежами, які сплачуються до відповідного органу Пенсійного фонду України. На вимогу платника органи Пенсійного фонду України проводять звірку розрахунків за всіма платежами, які сплачуються платниками за звітний період. За платежами, за якими виникли розбіжності, за бажанням платника друкується картка особового рахунку.
При збігові сальдо розрахунків за даними платника з даними органу Пенсійного фонду України розрахунки на 1 січня вважаються звіреними і про це робиться відмітка у книзі обліку актів звірення розрахунків з Пенсійним фондом України, яка ведеться у відділі надходження доходів, за формою згідно з додатком 4. Якщо сальдо розрахунків з Пенсійним фондом України на 1 січня за даними платника не збігається з даними відповідного органу Пенсійного фонду України, то звірення розрахунків оформляється складанням акта, який є підставою для здійснення детальної перевірки розбіжностей даних особового рахунку платника із даними платника. Акт звірення складається в довільній формі.
Як встановлено в судовому засіданні, відповідачем визначено позивачеві спірним рішенням суму штрафних санкцій та пені за період з 21.03.2005 року по 25.09.2008 року. Доказів звірки розрахунків станом на 1 січня 2006 року, 1 січня 2007 року та 1 січня 2008 року відповідачем суду не надано.
Враховуючи те, що суми страхових внесків, сплачені позивачем та зараховані відповідачем до коду платежу нарахування на заробітну плату 6,46 % спричинили переплату по даному коду, відповідач дійшов висновку про те, що позивач накопичив недоїмку по коду та виду платежу утримання із заробітної плати 1-5% .
Відповідно до ч. 5 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV, з а рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій. З огляду на відсутність заборгованості ФГ «Скіф» в загальній сумі розрахунків з Пенсійним фондом України, відповідач таке зарахування не здійснював, що свідчить про відсутність застосування заходів щодо погашення такої недоїмки, звірку розрахунків не проводив, а тому суд приходить до висновку, що дані суми не є недоїмкою в розумінні ч.2 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV та не стягувались відповідачем в загальному порядку через їх фактичну сплату.
Більш того, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV, який визначає поняття «недоїмка», а також встановлює відповідальність страхувальників за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, не містить права відповідача нараховувати штрафні санкції та пеню за перерахування збору таким платником на користь відповідача на інші рахунки, що в загальному сальдо не потягло за собою заборгованості такого страхувальника.
При цьому, з огляду на відсутність на кінець звітного періоду заборгованості Фермерського господарства «Скіф» перед Пенсійним фондом, що підтверджено в судовому засіданні представниками відповідача, посилання відповідача на те, що спеціалісти відділу обліку надходження платежів управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі не можуть самостійно зарахувати кошти на інший код виду платежу, оскільки згідно п. 7.2 вказаного Порядку повернення платнику зайво або помилково внесених сум платежів до Пенсійного фонду України або зарахування переплати у рахунок сплати інших платежів в особових рахунках платників проводиться органом Пенсійного фонду України лише на підставі заяви платника не може бути обґрунтованою підставою застосування до такого страхувальника штрафних санкцій за несвоєчасну сплату збору.
Більш того, у відповідності до ч.2 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV, обов'язковою та єдиною ознакою наявності недоїмки у страхувальника є своєчасне ненанархування та несплата внесків у визначені статтею 20 цього закону строки , а не фактична сплата таких внесків до бюджету Пенсійного фонду за неналежним, на думку відповідача, призначенням на користь УПФУ в Новоукраїнському районі .
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням того, що позивачем все ж таки сплачено кошти в сумі яка підлягала до сплати, що підтверджено в судовому засіданні доказами, враховуючи пояснення представників відповідача щодо того, що в день надходження внесків на рахунки такі кошти об'єднуються та акумулюються на єдиному рахунку та одній картці такого страхувальника за розділами, незважаючи на різні коди, суд вважає, що у позивача відсутня недоїмка в розумінні ч.2 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV, а тому застосування штрафних санкцій до позивача за ст.106 Закону є безпідставним.
Більш того, суд вважає рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені №230 від 08.10.2008 року необґрунтованим, тобто винесеним без врахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), а саме - не враховано відсутності у позивача в загальному сальдо недоїмки до Пенсійного фонду та, як наслідок відсутності недоотримання відповідачем з вини позивача таких коштів, що унеможливлює застосування до нього штрафних санкцій за несвоєчасну сплату таких внесків, з огляду на те, що суб'єкт владних повноважень має враховувати як обставини, на обов'язковість врахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації.
Також суд вважає оспорюване рішення відповідача прийняте без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення з огляду на те, що застосування до позивача штрафних санкцій та пені покликане запобігти в подальшому несплаті (несвоєчасній сплаті) страхувальником страхових внесків, а враховуючи, що в даному випадку з боку ФГ «Скіф» не було допущено несплати чи несвоєчасної сплати страхових внесків, а виявлено лише перерахування суми коштів відповідачеві але на другий рахунок відповідача, що відбулося не з вини позивача, з вини самого відповідача через неповідомлення у встановленому порядку до 01.01.2004 року на підставі листа головного управління про зміни, які відбулися у внутрішній діяльності самого Пенсійного фонду України, що, з огляду на відсутність змін в законодавстві, не може потягнути, за таких умов, будь-яких несприятливих наслідків для останнього.
При цьому суд враховує, що метою дотримання цього принципу є досягнення розумного балансу між публічними інтересами, на забезпечення яких спрямоване рішення та інтересами конкретної особи, з огляду на те, що принцип пропорційності передбачає що здійснення повноважень, як правило, не має спричинити будь-яких негативних наслідків, що не відповідали б цілям, яких заплановано досягти, а якщо рішення може обмежити права, свободи чи інтереси осіб, то такі обмеження мають бути виправдані необхідністю досягнення важливіших цілей, несприятливі наслідки для прав, свобод та інтересів особи внаслідок прийняття рішення мають бути значно меншими від тієї шкоди, яка могла б настати за відсутності такого рішення, а також з огляду на те, що для досягнення суспільно-корисних цілей необхідно обирати найменш «шкідливі» засоби, що має на меті досягнення балансу між публічним інтересом та індивідуальним інтересом особи, а також між цілями та засобами їх досягнення.
Більш того, суд вважає, що спірне рішення прийняте поза межами розумного строку, який передбачає не тільки необхідність дотримання часових рамок, що визначені у нормативно-правових актах, а й ухвалення рішення без невиправданого для даної ситуації зволікання з огляду на обов'язок відповідача проводити кожного року станом на 1 січня звірку взаєморозрахунків та можливість врегулювати дані обставини, в тому числі й з огляду незабезпечення належного повідомлення позивача про необхідні саме для відповідача умови та порядки перерахувань внесків, а також здійснити відповідні зміни, що ним протягом трьох років здійснено не було.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позов ФГ «Скіф» підлягає задоволенню у повному обсязі, а рішення управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі №230 від 08.10.2008 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальником страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду підлягає скасуванню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2. Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області №230 від 08.10.2008 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення постанови у повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Дата виготовлення повного тексту постанови - 05 травня 2009 року.
Суддя (підпис)
З оригіналом згідно:
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду С.В. Могилан