Ухвала суду № 37940675, 26.03.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
26.03.2014
Номер справи
1570/5856/12
Номер документу
37940675
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 березня 2014 року м. Київ К/800/31479/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі Бухтіярової І.О., Костенка М.І., Приходько І.В.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області Державної податкової служби

на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 08.11.2012 року

та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 16.04.2013 року

у справі № 1570/5856/2012

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнес Інвестмент Групп» (далі - позивач, ТОВ «Бізнес Інвестмент Групп»)

до Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Оденської області Державної податкової служби (далі - відповідач, ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області ДПС)

третя особа Державний реєстратор Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області Главацька Наталія Олександрівна (далі - третя особа)

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

ТОВ «Бізнес Інвестмент Групп» звернулось у жовтні 2012 року до суду з адміністративним позовом до ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області ДПС про визнання протиправними дій стосовно присвоєння ТОВ «Бізнес Інвестмент Групп» стану « 9» у зв'язку з не підтвердженням відомостей про місцезнаходження підприємства в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб-підприємців та зобов'язання змінити стан ТОВ «Бізнес Інвестмент Групп» на основного платника податків « 0».

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 08.11.2012 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 16.04.2013 року, позов задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області ДПС щодо не відновлення стану ТОВ «Бізнес Інвестмент Групп» як основного платника податків; зобов'язано ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області ДПС відновити стан ТОВ «Бізнес Інвестмент Групп» як основного платника податків. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій в частині задоволення позовних вимог та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити. Вважає, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій були прийняті з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Позивач в своїх запереченнях на касаційні скарги зазначає, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій прийняті з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому просить залишити касаційні скарги без задоволення.

Третя особа заяву про приєднання до касаційної скарги відповідача або заперечень на касаційну скаргу не надала.

Справу розглянуто у попередньому судовому засіданні відповідно до статті 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Заслухавши доповідь судді-доповідача про обставини, необхідні для ухвалення судового рішення судом касаційної інстанції, дослідивши доводи касаційної скарги, матеріали справи, судові рішення, суд касаційної інстанції дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.

Враховуючи те, що касатор-відповідач оскаржує судове рішення в частині задоволення позовних вимог, позивачем та третьою особою дане рішення не оскаржено, касаційна інстанція не знаходить необхідності аналізувати решту судового рішення, перевіряючи його законність та обґрунтованість.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ТОВ «Бізнес Інвестмент Групп» зареєстроване 28.04.2011 року як юридична особа Комінтернівською районною державною адміністрацією Одеської області та перебуває на обліку як платник податків у ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області від 29.04.2011 року за № 2205. Місцезнаходження юридичної особи: 67500, Одеська область, Комінтернівський район, смт. Комінтернівське, вул. Зоряна, буд.41.

28.08.2012 року відповідачем було складено акт № 148/22-37681128 «Про не встановлення місцезнаходження ТОВ «Бізнес Інвестмент Групп», згідно якого було здійснено виїзд за юридичною адресою ТОВ «Бізнес Інвестмент Групп»: Одеська область, смт. Комінтернівське, вул.Зоряна, 41 та встановлено, що на момент перевірки ТОВ «Бізнес Інвестмент Групп» за юридичною адресою, яка вказана у податковій справі, не знаходиться.

28.08.2012 року ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області ДПС складено запит за №144/22 на встановлення місця знаходження ТОВ «Бізнес Інвестмент Групп».

29.08.2012 року співробітниками ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області ДПС було проведення обстеження приміщення, розташованого за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, смт. Комінтернівське, вул. Зоряна, буд. 41, та складено акт від 29.08.2012 року, яким встановлено, що ТОВ «Бізнес Інвестмент Групп» за податковою адресою: Одеська область, Комінтернівський район, смт. Комінтернівське, вул. Зоряна, буд. 41, каб. 2 на час відвідування не знаходиться.

У зв'язку з зазначеним відповідачем було направлено на адресу державного реєстратора повідомлення про відсутність платника податків ТОВ «Бізнес Інвестмент Групп» за місцезнаходженням.

01.09.2012 року державним реєстратором Комінтернівської РДА Одеської області Главацькою Н.О. було направлено повідомлення № 177 на адресу ТОВ «Бізнес Інвестмент Групп» щодо необхідності підтвердження відомостей про юридичну особу.

Згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 05.09.2012 року державним реєстратором Главацькою Н.О. було внесено запис про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Суди попередніх інстанцій, вирішуючи спір по суті та задовольняючи позовні вимоги частково, виходили з наступного, з чим погоджується суд касаційної інстанції.

Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» регулюються відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, та встановлено обов'язкове внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців.

Згідно з п. 1, п. 2 статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу-підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.

Згідно зі частиною 1 статтею 16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з Єдиного державного реєстру.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» відомості про юридичну особу або фізичну особу-підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України. В Єдиному державному реєстру містяться також відомості, зокрема, про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням та підтвердження відомостей про юридичну особу.

Пунктом 5.2 Порядку взаємодії між структурними підрозділами органів державної податкової служби з питань реєстрації та обліку платників податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації № 110 від 28.02.2007 року визначено організацію роботи з питань встановлення місцезнаходження платників податків.

Так, працівниками органу ДПС при виконанні службових обов'язків, здійснюється або може здійснюватись перевірка місцезнаходження платника податків. Якщо за наслідками перевірки встановлено відсутність платника податків за його місцезнаходженням, то складається акт перевірки місцезнаходження платника податків та проводиться робота із з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, відповідальних та афілійованих осіб. Щодо кожного платника податків, за яким виявлено відсутність його за місцезнаходженням та не з'ясовано фактичне місце розташування (місцезнаходження), підрозділ органу державної податкової служби, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження платника податків за формою та у порядку, що затверджені наказом ДПА України від 11.05.1998 року № 233 «Про затвердження положення про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими службами державних податкових адміністрацій (інспекцій) по встановленню місця знаходження суб'єктів підприємництва, що ухиляються від сплати податків». Якщо запит формується засобами АІС «РПП», то до Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб та Реєстру фізичних осіб відповідного рівня автоматично вносяться дані про подання запиту (змінюється стан платника податків). Якщо запит формується без використання АІС «РПП», то копія запиту надається до підрозділу реєстрації та обліку платників податків для внесення відповідної відмітки до названих баз даних (зміни стану платника податків). Про результати роботи із встановлення місцезнаходження платника податків підрозділ податкової міліції у місячний строк від дня надходження запиту готує у двох примирниках довідку про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків, у якій вказується фактичне місцезнаходження платника податків або зроблено висновок про неможливість встановлення фактичного місцезнаходження платника податків та підтверджено, що підрозділом податкової міліції проведені всі необхідні та достатні заходи з цього питання, та перший екземпляр її надає підрозділу, який ініціював запит, а другий - підрозділу реєстрації та обліку платників податків. Якщо запит на встановлення місцезнаходження платника податків направлено у зв'язку з тим, що при організації виїзної планової чи позапланової перевірки встановлено відсутність посадових осіб платника податків за місцезнаходженням або їх переховування, то підрозділ податкової міліції надає відповідь у 10-денний термін, як це визначено пунктом 1.15 розділу 1 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від 27.05.2008 року № 355. Якщо підрозділом податкової міліції підтверджено відсутність платника податків - юридичної особи за її місцезнаходженням та така юридична особа включена до ЄДР, то підрозділ реєстрації та обліку платників податків до відповідного державного реєстратора надсилає повідомлення про відсутність платника податків за місцезнаходженням за ф. № 18-ОПП. Копія такого повідомлення підшивається до реєстраційної частини облікової справи платника податків. Після отримання від державного реєстратора відомостей про внесення до ЄДР запису про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням підрозділ реєстрації та обліку платників податків повідомляє про це всі структурні підрозділи органу ДПС.

Згідно п. 12, п. 14 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки. У разі повернення до державного реєстратора рекомендованого листа з відміткою відділення зв'язку про відсутність юридичної особи за вказаною адресою або неподання юридичною особою протягом місяця з дати направлення їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

При цьому, відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, надаються у вигляді витягу з Єдиного державного реєстру або довідки про наявність або відсутність в Єдиному державному реєстрі інформації, яка запитується.

Колегія суддів касаційної інстанції погоджується з судами попередніх інстанцій про те, що державним реєстратором дотриманий порядок та правомірно внесено відомості про підтвердження відомостей про юридичну особу, але незважаючи на це, відповідачем безпідставно не відновлено стан позивача як основного платника податків, що було вірно встановлено судами попередніх інстанцій.

Таким чином, колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області ДПС допущена протиправна бездіяльність щодо не відновлення стану ТОВ «Бізнес інвестмент Групп» як основного платника податків.

Колегія суддів касаційної інстанції вважає, що суди першої та апеляційної інстанцій правомірно не прийняли до уваги посилання відповідача на акти обстеження ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області, як на підставу зміни стану платника податків, оскільки сам по собі акт не може слугувати підставою для зміни стану платника податків, а тому дії працівників ДПІ являються протиправними.

За таких обставин та з урахуванням вимог ч. 3 ст. 2, ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку щодо наявності підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Відповідно до п. 3 ст. 220-1 71 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Отже, колегія суддів вважає, що в межах касаційної скарги порушень судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому касаційну скаргу слід відхилити, а оскаржувані судові рішення залишити без змін.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 220-231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області Державної податкової служби - відхилити.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 08.11.2012 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 16.04.2013 року у справі № 1570/5856/2012- залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути переглянута з підстав, у порядку та в строки, встановлені статтями 236-238 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: І.О. Бухтіярова

Судді: М.І. Костенко

І.В. Приходько