Постанова № 37931452, 28.03.2014, Станично-Луганський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
28.03.2014
Номер справи
430/523/14-а
Номер документу
37931452
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 430/523/14-а

ПОСТАНОВА

"28" березня 2014 р. смт.Станиця Луганська Луганської області

Суддя Станично-Луганського районного суду Луганської області Соболєв Є.О., розглянувши в письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з цим позовом, в обґрунтування якого посилається на те, що вона на утриманні має двох дочок. Після народження ІНФОРМАЦІЯ_1 другої дочки ОСОБА_2 вона знаходилась на обліку в управлінні соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації (далі за текстом - УСЗН Станично-Луганської РДА) і отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років в розмірі 130,00 грн. на місяць. Вказуючи, що на її заяву від 13.02.14 р. про перерахунок вказаної допомоги відповідач їй в цьому відмовив, зазначаючи, що дії відповідача стосовно відмови у перерахунку допомоги вона вважає неправомірними, а строк на звернення до суду пропустила з поважних причин, просила суд поновити їй пропущений для звернення до суду строк, визнати неправомірними дії УСЗН Станично-Луганської РДА щодо відмови їй у перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату їй цієї допомоги, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей до 6 років на відповідний період, з 10.07.10 р. по 10.07.13 р. з урахуванням проведених виплат.

Ухвалою Станично-Луганської районного суду Луганської області від 28 лютого 2014 року позивачці було поновлено строк на звернення з позовом до суду, оскільки причини його пропущення судом були визнані поважними.

Перед початком судового засідання від сторін надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутністю. Судом постановлено ухвалу про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи суд вважає позов в залишковій частині вимог таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

До прийняття Закону України «Про Державний бюджет на 2006 рік» № 3235 від 20 грудня 2005 року, яким було зупинено дію частини першої статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» вказаною нормою закону було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Законом України «Про Державний бюджет на 2007 рік» № 489 від 19 грудня 2006 року знову було зупинено дію частини першої статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає розмір, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року зазначені положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року були визнані неконституційними, у зв'язку з чим втратили чинність з 09.07.07 р. (ч. 2 ст. 152 Конституції України).

Однак пунктом 23 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законів України» № 107 від 28 грудня 2007 року частину першу статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» було викладено в новій редакції, яка передбачала, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Розділ ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законів України» № 107 від 28 грудня 2007 року згідно Прикінцевих положень цього ж закону діяв до 31 грудня 2008 року.

Отже з 01 січня 2009 року відновили свою дію положення частини першої статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції, що діяла до зупинення її дії Законом України «Про Державний бюджет на 2006 рік», тобто з цією нормою закону допомога по дитиною до досягнення нею трирічного віку повинна надаватись у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відповідно до статті 52 Закону України «Про Державний бюджет на 2010 рік», статті 21 Закону України «Про Державний бюджет на 2011 рік», статті 12 Закону України «Про Державний бюджет на 2012 рік» та статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період часу з вересня 2010 року по липень 2013 року неодноразово змінювався з 771,00 грн. до 972,00 грн..

З матеріалів справи судом встановлено, що позивачка дійсно ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дитину - дочку ОСОБА_2. З 09 вересня 2010 року до 10 липня 2013 року вона перебувала на обліку в УСЗН Станично-Луганської РДА. У цей період їй виплачувалась допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 грн. відповідно до положень пункту 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27 грудня 2001 року, який діє до цього часу з усіма змінами та доповненнями.

Аналізуючи наведене, суд переконався, що відповідач виплатив позивачці за вказаний вище період допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в явно заниженому розмірі ніж це передбачено частиною першою статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», у зв'язку з чим, виходячи із пріоритетності законів над підзаконними актами, яким є Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, суд вважає вимогу позивачки про визнання неправомірними дій УСЗН Станично-Луганської РДА стосовно відмови в перерахунку допомоги по догляду за дитину у вказаний період часу обґрунтованою, тому за період перебування на обліку позивачки у відповідача, останнього слід зобов'язати здійснити перерахунок даної допомоги з урахуванням здійснених виплат.

Суд вважає необґрунтованими вимоги позивачки стосовно зобов'язання відповідача здійснити їй перерахунок допомоги з 10 липня по 08 вересня 2010 року з огляду на те, що відповідно до пункту 18 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.01 р. зі змінами відповідно до постанови КМУ № 57 від 22.02.08 р. допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку їй була призначена з дня звернення за призначенням допомоги, але не раніше ніж з дня, що настав після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами для непрацюючих осіб, тобто з 09 вересня 2010 року.

На підставі ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ЗУ «Про державний бюджет України на 2007, 2008, 2010 - 2013 роки», ст. ст. 2, 11, 159-163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Зобов'язати управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації з урахуванням здійснених виплат провести перерахунок ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до положень частини першої статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а саме виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, починаючи з 09 вересня 2010 року до ІНФОРМАЦІЯ_2.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Станично-Луганський районний суд Луганської області протягом десяти днів з дня отримання її копії сторонами.

Суддя Є.О.Соболєв