ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
"28" березня 2014 р. справа № 3/380-295/б
За заявою спільного підприємства Акціонерне товариство "Украгробізнес", м. Київ
до Чернівецького обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості, м. Чернівці
про визнання банкрутом
Суддя Ковальчук Т.І.
За участю представників:
ДПІ у м. Чернівцях - Гелетик І.В., дов. № 535/24-12-10-009 від 12.02.2014 р., Ніщук І.В., дов. № 59/24-12-10-009 від 13.01.2014 р.
Ліквідатор - Нестіна О.В.
У засіданні приймали участь - Унку К.Я., головний спеціаліст сектору з питань банкрутства ГУЮ у Чернівецькій області, дов. № 01-18/28 від 16.01.2014 р.
СУТЬ СПРАВИ: Ухвалою арбітражного суду Чернівецької області від 08.09.1999 р. за заявою СП АТ "Украгробізнес" порушено справу про банкрутство Чернівецького обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості.
Оголошення про порушення справи про банкрутство опубліковано в газеті "Урядовий кур'єр" № 38 за 25.02.2000 р.
Ухвалою від 11.04.2001 р. у справі застосовано положення Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
З метою представництва інтересів держави у справі приймає участь прокурор.
Ухвалою господарського суду Чернівецької області від 12.04.2011 р. розпорядником майна Чернівецького обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості призначено арбітражного керуючого Нестіну О.В.
Постановою від 07.11.2013 р. боржника визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Нестіну О.В.
Ліквідаційна процедура у справі здійснюється відповідно до положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в новій редакції згідно із Законом України від 22 грудня 2011 року № 4212-VI (п. 11 Прикінцевих та перехідних положень в редакції Закону України від 02.10.2012 р. № 5405-VI).
Оголошення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури опубліковано в газеті "Голос України" № 220 від 22.11.2013 р.
Ухвалою від 29.01.2014 р. до розгляду в судовому засіданні на 13.02.2014 р. призначено заяву державної податкової інспекції у м. Чернівцях з грошовими вимогами до боржника на суму 5133508,15 грн.
Ліквідатор Нестіна О.В. надала відзив від 13.02.2014 р., в якому зазначила, що є потреба в з'ясуванні фактичної суми заборгованості перед податковою інспекцією станом на момент відкриття ліквідаційної процедури, в зв'язку з чим вважає, що визнання вимог ДПІ у м. Чернівцях можливе після проведення уточненого розрахунку заборгованості станом на 07.11.2013 р. (т.с. 14, а.с. 21).
Ухвалою від 13.02.2014 р. розгляд заяви ДПІ у місті Чернівцях відкладено на 06.03.2014 р. для проведення звірки по податкових платежах та надання додаткових доказів.
У судовому засіданні 06.03.2014 р. оголошувалася перерва до 10-00 год. 20.03.2014 р.
Після оголошення перерви від кредитора надійшла заява про уточнення кредиторських вимог від 19.03.2014 р., в якій ДПІ у місті Чернівцях просить визнати поточні вимоги до банкрута з податків, зборів, обов'язкових платежів, адміністративних штрафів та інших санкцій, пені станом на 07.11.2013 р. на загальну суму 4123087,98 грн., у тому числі 1302978,31 грн. безспірних вимог, підтверджених судовими рішеннями Чернівецького окружного адміністративного суду та господарського суду Чернівецької області (Розрахунок № 1), та 2820109,67 грн. вимог, підтверджених документами податкового обліку і звітності та рішеннями про застосування штрафних санкцій (Розрахунок № 2) (т.с. 15, а.с. 1-4, 5-9, 10-13).
У зв'язку з необхідністю вивчення уточнених вимог кредитора і додатково поданих доказів у судовому засіданні 20.03.2014 р. оголошувалася перерва до 10-30 год. 28.03.2014 р.
У судовому засіданні 28.03.2014 р. ліквідатор Нестіна О.В. надала відзив від 28.03.2014 р., в якому визнала вимоги ДПІ у місті Чернівцях частково на загальну суму 1939220,94 грн., у тому числі недоїмку згідно судових рішень та борг по єдиному соціальному внеску, відхилили штрафні санкції і пеню, нараховані в період дії мораторію на задоволення вимог кредиторів (т.с. 16, а.с. 62).
У судовому засіданні 28.03.2014 р. представники кредитора просили визнати заявлені вимоги до банкрута з урахуванням заяви про уточнення кредиторських вимог від 19.03.2014 р., ліквідатор Нестіна О.В. визнала частину заявлених вимог у розмірі згідно з відзивом на заяву від 28.03.2014 р., відхилила вимоги, по яких пройшов встановлений строк давності, та вимоги щодо пені і штрафних санкцій, нарахованих у період дії мораторію на задоволення вимог кредиторів.
Заслухавши пояснення учасників судового засідання, розглянувши заяву ДПІ у місті Чернівцях та додані до неї та подані додатково документи, відзив ліквідатора, матеріали справи, виходячи з Розрахунків заборгованості № 1 та № 2 (т.с. 15, а.с. 5-9, 10-13), суд встановив наступне щодо заявлених вимог ДПІ у місті Чернівцях.
1. З податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами із доходу платника у вигляді з/п, заявленого в розмірі 8143,47 грн. (у тому числі 765,92 грн. недоїмки, 7365,46 грн. штрафних санкцій та 12,09 грн. пені).
Відповідно до Розрахунку № 1 заявлено вимоги щодо основного платежу в сумі 122,63 грн., штрафних санкцій у сумі 245,26 грн. згідно з податковим повідомленням-рішенням № 0003520171/0 від 27.09.2010 р. та 12,09 грн. пені за період з 15.09.2010 р. по 04.11.2010 р., які підтверджуються постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.11.2011 р. у справі № 2а/2470/528/11 (т.с. 15, а.с. 14-17, т.с. 16, а.с. 4).
Податкове зобов'язання в сумі 643,29 грн. та штрафна санкція в сумі 7120,00 грн. донараховані податковим повідомленням-рішенням № 000348171 від 25.04.2007 р. (т.с. 13, а.с. 231, Розрахунок заборгованості № 2, т.с. 15, а.с. 10).
Відповідно до абз. 8 частини першої Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон) поточні кредитори - це кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство.
Приписами абз. 9 ст. 38 Закону встановлено, що вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури протягом двох місяців з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Кредитори, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі.
Відповідно до п. 5 частини першої ст. 45 Закону вимоги кредиторів, не забезпечені заставою, у тому числі і вимоги кредиторів, що виникли із зобов'язань у процедурі розпорядження майном боржника чи в процедурі санації боржника підлягають задоволенню у четверту чергу.
Заявлені вимоги з податку на доходи фізичних осіб виникли в процедурі розпорядження майном боржника
Однак, пеня в сумі 12,09 грн. нарахована в період дії мораторію на задоволення вимог кредиторів.
Відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції до 19.01.2013 р. (чинної в період процедури розпорядження майном боржника) протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів: забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства; не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).
Передбачена абз. 2 ч. 4 ст. 12 Закону загальна заборона на нарахування штрафу і пені протягом часу дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не обмежується припиненням заходів забезпечення конкурсних вимог, а отже, неустойка за невиконання поточних грошових зобов'язань упродовж дії мораторію не нараховується (постанова Верховного Суду України від 12 березня 2013р. у справі № 3-71 гс 12).
Аналогічне роз'яснення надано в абзацах 3, 4 п. 17 постанови Пленуму Верховного Суду України № 15 від 18 грудня 2009 року "Про судову практику в справах про банкрутство", де зазначено, що згідно з абзацом четвертим частини четвертої статті 12 Закону протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів). За змістом статті 12 Закону мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), які виникли після введення мораторію; їх виконання для боржника є обов'язковим, але пеня, штраф та інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), що застосовуються до платника податків за порушення податкового законодавства, не нараховуються, оскільки ця норма визначає конкретний проміжок часу, який відповідає строку дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, але ніяк не пов'язаний із його суттю.
Також суд звертає увагу, що строк виконання зобов'язання зі сплати податку з доходів фізичних осіб у сумі 645,29 грн. та штрафної санкції в розмірі 7120,20 грн. згідно з податковим повідомленням-рішенням № 000348171 від 25.04.2007 р. настав 07.05.2007 р. і з цієї дати до винесення господарським судом постанови від 07.11.2013 р. про визнання боржника ЧОДО спиртової та лікеро-горілчаної промисловості і відкриття ліквідаційної процедури пройшло більше чотирьох років.
Разом з тим, у статті 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", чинному до 01.01.2011 р., були встановлені строки давності визначення і стягнення податкових органом сум податкових зобов'язань.
Так, відповідно до підпункту 15.1.1 пункту 15.1 статті 15 зазначеного Закону за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Підпунктом 15.2.11 пункту 5.2 статті 15 названого Закону встановлені граничні строки стягнення податкового боргу, а саме передбачено, що в разі коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або до визнання боргу безнадійним.
Аналогічні положення щодо строків давності містяться в ст. 102 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011 р.
Податковий борг у сумі 645,29 грн. недоїмки з податку з доходів фізичних осіб та штрафної санкції в розмірі 7120,20 грн. не був предметом стягнення в процедурі розпорядження майном ЧОДО спиртової та лікеро-горілчаної промисловості за адміністративним позовом податкової інспекції, щодо його стягнення сплив установлений законом граничний строк 1095 дн., відтак, платник (банкрут) згідно наведених вище приписів закону є вільним від цього зобов'язання. Доказів зупинення відліку строку давності з передбачених ст. 15 Закону-2181 підстав кредитор не надав.
Суд не приймає доводи відповідача, що згідно з преамбулою Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та п. 1.3 ст. 1 Податкового кодексу України ці Закон і Кодекс не регулюють питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а тому відсутні підстави для застосування ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" до податкових зобов'язань суб'єкта банкрутства (т.с. 14, а.с. 159).
Так, згідно з преамбулою Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - Закон-2181) цей Закон, що діяв до 01.01.2011 р., є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до ч. 3 преамбули цей Закон не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", з банків, на які поширюються норми розділу V Закону України "Про банки і банківську діяльність", та погашення зобов'язань зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Аналогічну норму містить п. 1.3 ст. 1 Податкового кодексу України.
Проте, відповідно до ст. 12 Закону "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції до 19.01.2013 р. на поточні вимоги до боржника (тобто такі, що виникли після порушення провадження у справі про банкрутство), в тому числі й поточні вимоги щодо податків і зборів, не поширюється мораторій на задоволення вимог кредиторів, відповідно, не зупиняється перебіг строків давності та не існує заборони щодо їх стягнення в судовому порядку (ст. ст. 257, 258 ЦК України, ст. 250 ГК України, ст. 15 Закону-2181, ст. 102 Податкового кодексу України).
На користь такого висновку суду свідчить також наявність судових рішень про стягнення з ЧОДО спиртової та лікеро-горілчаної промисловості з посиланням на норми Податкового кодексу України податкового боргу з низки податків і зборів протягом періоду процедури розпорядженням майном боржника (постанови Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.11.2011 р. у справі № 2а/2470/582/11, від 18.10.2011 р. у справі № 2а/2470/2408/11, т.с. 15, а.с. 14-19).
В силу приписів ст. 12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" обмеження щодо стягнення поточних вимог існують лише у вигляді заборони стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства; та заборони на нарахування неустойки (штрафу, пені), застосування інших санкцій за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).
Отже, з урахуванням викладеного, вимоги щодо 645,29 грн. недоїмки з податку з доходів фізичних осіб, штрафної санкції в розмірі 7120,20 грн. та 12,09 грн. пені належить відхилити, оскільки щодо них сплив граничний строк стягнення податкового боргу, окрім того, пеня нарахована в період дії мораторію на задоволення вимог кредиторів. Підставу застосування штрафної санкції в сумі 7120,20 грн. з наявних у справі документів встановити неможливо, однак це не впливає на висновок суду про відхилення вимог щодо цієї суми в зв'язку зі спливом граничного строку стягнення податкового боргу.
Як випливає з акту державної податкової інспекції у м. Чернівці № 2939/23-1/00384682 від 15.09.2010 р. про результати планової виїзної перевірки Чернівецького обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 р. по 30.06.2010 р., недоїмка в сумі 122,63 грн. донарахована, а штрафна санкція в сумі 245,26 грн. застосована згідно з податковим повідомленням-рішенням № 0003520171/0 від 27.09.2010 р. у зв'язку з безпідставним застосуванням податкової соціальної пільги працедавцем до заробітної плати платника податків - найманого працівника, який є одночасно суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою, внаслідок чого допущено недоплату з податку на доходи фізичних осіб у сумі 122,63 грн. (58,83 грн. у вересні 2007 р. та 63,80 грн. - у жовтні 2007 р. (т.с. 16, а.с. 21 на звороті, а.с. 30 на звороті, п. 12 розділу 4 "Висновки" Акту перевірки від 15.09.2010 р.).
Відтак, оскільки штрафна санкція в сумі 245,26 грн. застосована не за неналежне виконання грошового зобов'язання зі сплати податку, а має іншу правову природу і передбачена спеціальною законодавчою нормою за порушення порядку застосування податкової соціальної пільги під час нарахування податку з доходів фізичних осіб, що привело до заниження (недоплати) даного податку, на вказану штрафну санкцію не поширюється дія мораторію на задоволення вимог кредиторів, тому вимоги ДПІ у місті Чернівцях щодо недоїмки в розмірі 122,63 грн. основного платежу та 245,26 грн. штрафних санкцій належить визнати.
2. З податку на прибуток, заявленого в розмірі 161133,36 грн. (у тому числі 124162,63 грн. недоїмки, 170,00 грн. штрафних санкцій та 36800,73 грн. пені).
Недоїмка в сумі 124162,63 грн. виникла в період з 26.07.2001 р. по 31.12.2004 р. у зв'язку з невиконанням боржником умов розстрочки сплати податкового боргу, наданої згідно з рішеннями про розстрочення податкового боргу № 77-24 від 26.07.2001 р. та № 8 від 13.05.2002 р. (Розрахунок № 2, т.с. 15, а.с. 24-25).
Пеня в розмірі 36800,73 грн. усупереч ст. 12 Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" нарахована за проміжок часу з 01.01.2002 р. по 26.12.2002 р. у період дії мораторію на задоволення вимог кредиторів (Розрахунок № 2, т.с. 15, а.с. 10).
Щодо вказаних сум станом на день винесення в даній справі постанови від 07.11.2013 р. про визнання боржника ЧОДО спиртової та лікеро-горілчаної промисловості банкрутом сплили граничні строки стягнення податкового боргу, передбачені ст. 15 Закону-2181, відтак, банкрут є вільним від вказаного податкового зобов'язання, тому вимоги щодо недоїмки в розмірі 124162,63 грн. та 36800,73 грн. пені належить відхилити.
Штрафна санкція в розмірі 170 грн. згідно з податковим повідомленням-рішенням № 0001480231 від 27.09.2010 р. застосована не за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань щодо сплати податку, а за несвоєчасне подання декларації з податку на прибуток підприємства за ІІІ квартали 2009 року, тому не підпадає під дію мораторію, щодо вказаної санкції не сплив граничний строк стягнення, зазначену санкцію також стягнуто постановою Чернівецького окружного адміністративного суду, отже, в цій частині вимоги ДПІ у місті Чернівцях підтверджуються документально і їх належить визнати (т.с. 15, а.с. 14-17, т.с. 16, а.с. 2, 14, п. 2 розділу 4 "Висновки" Акту перевірки від 15.09.2010 р.).
3. З податку на прибуток, одержаний за рахунок знижувального коефіцієнта 0,8 до норми амортизації, заявленого в розмірі 39943,15 грн. (у тому числі 31347,29 грн. недоїмки, та 8595,86 грн. пені, Розрахунок № 2).
Недоїмка в сумі 31347,29 грн. виникла в період з 13.05.2002 р. по 31.12.2004 р. у зв'язку з невиконанням боржником умов розстрочки сплати податкового боргу, наданої згідно з рішеннями про розстрочення податкового боргу № 77-24 від 26.07.2001 р. та № 8 від 13.05.2002 р. (т.с. 15, а.с. 24-25), граничні строки стягнення цього податкового боргу сплили щонайпізніше 01.01.2008 р. Пеня нарахована за проміжок часу з 11.09.2000 р. по 26.12.2002 р. у період дії мораторію на задоволення вимог кредиторів (т.с. 15, а.с. 10).
З урахуванням викладених вище обґрунтувань щодо застосування законодавчих положень про граничні строки стягнення податкового боргу та заборони нарахування неустойки в період дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, вимоги ДПІ в місті Чернівцях в частині податку на прибуток, одержаного за рахунок знижувального коефіцієнта 0,8 до норми амортизації, належить відхилити.
4. З податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, заявленого в розмірі 42219,96 грн. (у тому числі 39421,30 грн. недоїмки, 1690,00 грн. штрафних санкцій та 1108,66 грн. пені).
Недоїмка в сумі 18569,00 грн. та штрафні санкції в сумі 1690,00 грн., застосовані згідно податковим повідомленням-рішенням № 0001470231/0 від 27.09.2010 р. (Розрахунок № 1), стягнуті постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.11.2011 р. у справі № 2а/2470/582/11 (т.с. 15, а.с. 14-17).
У відповідності до підпункту 15.2.1 пункту 15.2 статті 15 Закону-2181 якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або до визнання боргу безнадійним. Ліквідатор Нестіна О.В. у судовому засіданні підтвердила відкриття виконавчого провадження з примусового виконання постанови Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.11.2011 р. у справі № 2а/2470/582/11, отже, вимоги податкової інспекції в сумі 18569,00 грн. основного платежу з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів належить визнати.
Згідно з податковим повідомленням-рішенням № 0001470231/0 від 27.09.2010 р. штрафна санкція в розмірі 1690,00 грн. застосована за заниження податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у 2007-2010 роках (1350,00 грн.) та за несвоєчасне подання до ДПІ у м. Чернівці розрахунків суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 2009 рік та за 2010 рік (340 грн.) (т.с. 16, а.с. 2 на звороті, а.с. 24 на звороті- 25, 30, пункти 6, 7 розділу 4 "Висновки" Акту перевірки від 15.09.2010 р.).
Оскільки на штрафні санкції, які мають правову природу відповідальності за інше порушення податкового законодавства, аніж за неналежне виконання грошового зобов'язання, не поширюється режим мораторію на задоволення вимог кредиторів, вимоги щодо 1690,00 грн. штрафних санкцій належить визнати.
Недоїмка в сумі 20852,30 грн. виникла в період з 11.05.2005 р. по 14.01.2008 р., граничні строки стягнення цього боргу сплили щонайпізніше 15.01.2011 р., отже, вимоги щодо вказаної суми належить відхилити (Розрахунок № 2, розрахунки суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 2005-2007 рр., т.с. 15, а.с. 27-29).
Пеня в розмірі 1108,66 грн. (Розрахунок № 2) нарахована за період з 13.03.2000 р. по 20.05.2003 р., тобто під час мораторію на задоволення вимог кредиторів, окрім того, щодо пені також сплили граничні строки стягнення податкового боргу, наслідком чого є відхилення цих вимог у справі про банкрутство ЧОДО спиртової та лікеро-горілчаної промисловості.
5. Зі збору за спеціальне використання води, заявленого в розмірі 8281,49 грн. (у тому числі 7719,33 грн. недоїмки, 211,08 грн. штрафних санкцій та 351,08 грн. пені).
Граничні строки стягнення недоїмки в розмірі 7719,33 грн. та штрафної санкції 41,08 грн. згідно з розрахунками збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики № 197697 від 08.02.2005 р., № 74683 від 15.07.2005 р., № 85126 від 26.07.2005 р., № 133226 від 24.10.2005 р., № 152836 від 28.11.2005 р. та № 187389 від 01.02.2006 р. сплили щонайпізніше 21.02.2009 р. (Розрахунок № 2, т.с. 15, а.с. 31-42).
Пеня у розмірі 351,08 грн. нарахована під час дії мораторію на задоволення вимог кредиторів за період з 29.12.2000 р. по 14.03.2003 р., щодо неї також сплили граничні строки стягнення.
За поясненням представників кредитора, штрафна санкція в сумі 170 грн. згідно з податковим повідомленням-рішенням № 000314231/0 від 25.04.2007 р. застосована за неподання розрахунків збору за спецводовикористання, тобто на неї не поширюється режим мораторію і в цій частині вимоги кредитора могли би бути визнані, якщо б 26.04.2010 р. не сплив граничний строк стягнення цього податкового боргу (Розрахунок № 2, т.с. 15, а.с. 43).
За наведеного вимоги щодо збору за спеціальне використання води належить відхилити повністю.
6. Із земельного податку з юридичних осіб, заявленого в розмірі 2254049,97 грн. (у тому числі 2232999,93 грн. недоїмки, 2725,17 грн. штрафних санкцій та 18324,87 грн. пені).
Недоїмка в розмірі 965610,50 грн. за період з 29.01.2008 р. по 30.08.2011 р. підтверджується постановами Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.11.2011 р. у справі № 2а/2470/582/11 та від 18.10.2011 р. у справі № 2а/2470/2408/11, отже, підлягає визнанню судом як поточні вимоги ДПІ в місті Чернівцях до банкрута (Розрахунок № 1, т.с. 15, а.с. 14-19).
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.11.2011 р. у справі № 2а/2470/582/11 з ЧОДО спиртової та лікеро-горілчаної промисловості стягнуто також штрафну санкцію в сумі 2725,17 грн., яка донарахована платником в податковому розрахунку земельного податку № 224862 від 22.01.2009 р. у зв'язку зі збільшенням податкового зобов'язання внаслідок виправлення помилки (рядки 6 та 8 податкового розрахунку) (т.с. 13, а.с. 133, т.с. 15, а.с. 14-17).
Наказом державної податкової адміністрації України № 434 від 26.10.2001 р. (чинним на день подання банкрутом до податкової інспекції згаданого податкового розрахунку) затверджено Порядок подання податкового розрахунку земельного податку та форму податкового розрахунку за землю.
Відповідно до п. 12 вказаного Порядку платник земельного податку виправляє самостійно виявлені ним помилки у порядку, установленому пунктом 5.1 статті 5 і пунктом 17.2 статті 17 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (із змінами і доповненнями).
Пунктом 17.2 статті 17 Закону-2181 встановлено, що платник податків, який до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний:
а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму такої недоплати та штраф у розмірі п'яти відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку,
б) або відобразити суму такої недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за наступний податковий період, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми податкового зобов'язання з цього податку.
Тобто, штрафна санкція 2725,17 грн. (5% суми недоплати - заниженого податкового зобов'язання минулих періодів) не підпадає під дію мораторію, оскільки донарахована не за несплату чи несвоєчасну сплату земельного податку, а за заниження податкового зобов'язання, отже, в цій частині вимоги ДПІ у місті Чернівцях належить визнати.
Згідно з Розрахунком № 2 заявлено вимоги щодо недоїмки із земельного податку в розмірі 1267389,43 грн. за період з 26.07.2001 р. по 30.10.2013 р. та 18324,87 грн. пені.
Із зазначеної суми борг із земельного податку в розмірі 14046,21 грн. заявлений згідно з рішенням про розстрочення податкового боргу № 77-24 від 26.07.2001 р. (т.с. 15, а.с. 23), а в розмірі 569334,76 грн. - за період з 26.07.2001 р. по 03.03.2008 р. - на підставі податкових розрахунків земельного податку № 12224 від 31.01.2002 р., № 15539 від 23.01.2003 р., № 23403 від 30.01.2004 р., № 110921 від 21.09.2005 р., № 3050 від 31.01.2006 р., № 183759 від 24.01.2007 р. (уточнюючий), № 1124 від 22.01.2007 р., № 3204 від 29.01.2008 р. (т.с. 15, а.с. 23, 44-48, т.с. 16, а.с. 32-35).
Однак, щодо вказаних сум найпізніший граничний термін стягнення податкового боргу сплив 04.03.2011 р., тож банкрут є вільним від цього податкового зобов'язання, а вимоги ДПІ в місті Чернівцях щодо 583380,97 грн. недоїмки із земельного податку за період з 26.07.2001 р. по 03.03.2008 р. належить відхилити (14046,21 грн. + 569334,76 грн.).
Недоїмка із земельного податку в сумі 684008,46 грн. за період з 30.09.2011 р. по 30.10.2013 р. згідно з податковими деклараціями з плати за землю № 2959 від 31.01.2011 р., № 1423 від 25.01.2012 р. та № 1300006549 від 20.02.2013 р. не обтяжена пропуском граничних строків стягнення податкового боргу, підтверджується документально, тому вимоги податкової інспекції у вказаній сумі належить визнати (т.с. 13, а.с. 126-128, т.с. 15, а.с. 49- 52).
18324,87 грн. пені нараховано за період з 11.04.2000 р. по 28.12.2002 р. (Розрахунок № 2), тобто протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, у зв'язку з чим вимоги щодо пені належить відхилити.
7. З податку на додану вартість, заявленого в розмірі 358727,90 грн. (у тому числі 321921,00 грн. недоїмки, 1963,00 грн. штрафних санкцій та 34843,90 грн. пені).
Недоїмка в розмірі 54510,00 грн. за період з 22.12.2008 р. по 30.06.2011 р. підтверджується постановами Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.11.2011 р. у справі № 2а/2470/582/11 та від 18.10.2011 р. у справі № 2а/2470/2408/11, отже, підлягає визнанню судом як поточні вимоги ДПІ в місті Чернівцях до банкрута (Розрахунок № 1, т.с. 15, а.с. 14-19).
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.11.2011 р. у справі № 2а/2470/582/11 з ЧОДО спиртової та лікеро-горілчаної промисловості стягнуто також штрафну санкцію в сумі 1963,00 грн. згідно з податковим повідомленням-рішенням № 0001490231/0 від 27.09.2010 р. за заниження податку на додану вартість за листопад 2008 р., грудень 2009 р., квітень 2010 р. та завищення податку за вересень 2009 р. (т.с. 16, а.с. 2, на звороті, а.с.15-20, 30, п. 3 розділу 4 "Висновки" Акту перевірки від 15.09.2010 р).
Оскільки на вказану штрафну санкцію не поширюється режим мораторію на задоволення вимог кредиторів, вимоги ДПІ у місті Чернівцях у цій частині належить визнати.
Податковий борг з ПДВ у розмірі 267411,00 грн. основного платежу згідно з Розрахунком № 2 заявлено за період з 18.05.2005 р. по 30.10.2013 р. (податкові декларації з податку на додану вартість на а.с. 59-115 у т.с. 15).
При цьому щодо заборгованості в сумі 265942,00 грн. за період з 18.05.2005 р. по 27.07.2009 р. станом на день прийняття постанови про визнання боржника банкрутом від 07.11.2013 р. сплили граничні строки стягнення податкового боргу (остання дата закінчення строку - 28.07.2012 р.)
Решта основного боргу в сумі 1469,00 грн., що підтверджується деклараціями № 169814 від 20.10.2011 р., № 5038 від 17.02.2012 р., № 17254 від 19.04.2012 р., № 95569 від 16.11.2012 р., № 97041 від 10.12.2012 р., № 9044472889 від 22.07.2013 р., № 9064621698 від 15.10.2013 р., не обтяжені пропуском граничних строків стягнення податкового боргу, тому вимоги щодо зазначеної заборгованості належить визнати (т.с. 15, а.с. 99-116).
Сума 470 грн. податку на додану вартість, задекларованого в податковій декларації з податку на додану вартість № 129806 від 19.07.2011 р., серед зазначених у Розрахунках №№ 1 та 2 вимог з податку на додану вартість відсутня і в загальну суму вимог з ПДВ не включена (т.с. 15, а.с. 96-98). Отже, суд виходить з того, що вимоги щодо 470 грн. ПДВ згідно з декларацією № 129806 від 19.07.2011 р. кредитором не заявлені.
Пеня в розмірі 34843,90 грн. нарахована за період з 31.01.2001 р. по 01.01.2008 р. (Розрахунок № 2) усупереч ст. 12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", граничний строк її стягнення сплив 02.01.2011 р., тому вимоги стосовно цієї суми боргу належить відхилити.
8. З акцизного збору (Спирт), заявленого в розмірі 891852,92 грн. (у тому числі 588993,40 грн. недоїмки, 233852,00 грн. штрафних санкцій та 69007,52 грн. пені)
Згідно з Розрахунком № 1 заявлено вимоги стосовно 340 грн. штрафних санкцій з акцизного збору згідно з повідомленням-рішенням № 0001510231/0 від 27.09.2010 р., які стягнуто постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.11.2011 р. у справі № 2а/2470/582/11 (т.с. 15, а.с. 14-17, т.с. 16, а.с. 4).
З акту державної податкової інспекції у м. Чернівці № 2939/23-1/00384682 від 15.09.2010 р. про результати планової виїзної перевірки Чернівецького обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 р. по 30.06.2010 р., видно, що вказана санкція застосована за неподання розрахунків акцизного збору за листопад 2009 та грудень 2009 р., тобто санкція не пов'язана з несвоєчасним виконанням грошового зобов'язання зі сплати акцизного збору і на неї не поширюється мораторій на задоволення вимог кредиторів (т.с. 16, а.с. 20-21, 30, п. 4 розділу 4 "Висновки" Акту перевірки від 15.09.2010 р.). Отже, в цій частині вимоги ДПІ у м. Чернівцях належить визнати.
По Розрахунку № 2 податковою інспекцією заявлено вимоги з акцизного збору:
- на суму 588993,40 грн. основного платежу згідно з рішеннями про розстрочення податкового боргу № 77-24 від 26.07.2001 р. та № 8 від 13.05.2002 р., розрахунками акцизного збору за 2005-2006 роки, податковими повідомленнями-рішеннями № 18 від 11.04.2005 р. та № 0000522600 від 11.05.2005 р. (т.с. 15, а.с. 24-25, 116-122, 123). За підрахунками суду вказана сума недоїмки обчислена неправильно, сума зазначених в Розрахунку № 2 вимог щодо недоїмки має складати 588094,89 грн.
- на суму 233512,00 грн. штрафних санкцій згідно з податковим повідомленням-рішенням № 0000752600/3 від 05.10.2005 р. (т.с. 15, а.с. 124),
- на суму 69007,52 грн. пені за період з 14.08.2000 р. по 31.10.2003 р. (т.с. 15, а.с. 12).
Щодо вказаних сум граничний строк стягнення податкового боргу сплив щонайпізніше 15.02.2009 року, податкового повідомлення-рішення № 18 від 11.04.2005 р. кредитором не подано, пеня нарахована в період дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, отже, вказані вимоги належить відхилити.
9. З комунального податку, заявленого в розмірі 7608,45 грн. (у тому числі 7188,60 грн. недоїмки та 419,85 грн. пені).
Зазначений в Розрахунку № 1 борг з основного платежу в сумі 1293,70 грн. за період з 20.02.2008 р. по 19.02.2011 р. підтверджується податковими розрахунками комунального податку за відповідні періоди, із зазначеного боргу належить визнати частину в сумі 1227,50 грн., стягнуту постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.11.2011 р. у справі № 2а/2470/582/11 на підставі розрахунків № 16216 від 19.03.2008 р., № 40827 від 18.04.2008 p., № 60919 від 16.05.2008 р., № 69755 від 13.06.2008 р., № 94106 від 15.07.2008 р., № 121464 від 19.08.2008 р., № 130600 від 17.09.2008 р., № 156383 від 16.10.2008 р., № 181773 від 19.11.2008 р., № 194120 від 19.12.2008 р., № 213872 від 15.01.2009 р., № 42707 від 17.04.2009 p., № 99501 від 20.07.2009 р., № 144751 від 14.10.2009 р., № 201502 від 18.01.2010 р., № 41586 від 20.04.2010 р., № 91916 від 19.07.2010 р., № 139532 від 13.10.2010 р. та № 204588 від 20.01.2011 року (т.с. 15, а.с. 14-17).
Решта зазначеного в Розрахунку № 1 боргу з комунального податку в сумі 68,00 грн. згідно з податковим розрахунком комунального податку № 9970 від 20.02.2008 р. не була предметом стягнення у справі № 2а/2470/582/11, щодо вказаного податкового зобов'язання 04.03.2011 р. сплив граничний термін його стягнення, тому в цій частині зазначені в Розрахунку № 1 вимоги належить відхилити (т.с. 13, а.с. 157).
Включена до Розрахунку № 2 заборгованість з комунального податку в сумі 5894,90 грн. основного платежу за період з 20.09.2004 р. по 30.01.2008 р. є простроченою до стягнення, пеня в сумі 419,85 грн. за період з 11.09.2000 р. по 25.12.2002 р. нарахована в період дії мораторію на задоволення вимог кредиторів та щодо неї у будь-якому випадку сплили граничні строки строки стягнення, тому в цій частині вимог кредитору належить відмовити (т.с. 15, а.с. 125-165).
10. Зі збору за провадження торговельної діяльності, заявленого в розмірі 24,31 грн. пені.
На підтвердження нарахування зазначеної пені за період з 16.04.2002 р. по 25.11.2002 р. кредитором подано довідку про суми податкового боргу станом на дату винесення господарським судом ухвали про порушення справи про банкрутство ЧОДО спиртової та лікеро-горілчаної промисловості (т.с. 15, а.с. 21-22).
Порядок патентування торговельної діяльності за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків та кредитних карток, діяльності у сфері торгівлі іноземною валютою, діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, що провадиться суб'єктами підприємницької діяльності визначається Законом України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності".
Статтею 3 цього Закону в редакції, що діяла протягом періоду нарахування пені з 16.04.2002 р. по 25.11.2002 р., передбачено, що патентуванню підлягає торговельна діяльність, що здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів.
Відповідно до ч.ч. 4, 5 ст. 3 цього Закону вартість торгового патенту на здійснення торговельної діяльності встановлюється органами місцевого самоврядування залежно від місцезнаходження пункту продажу товарів та асортиментного переліку товарів, а оплата вартості торгового патенту на здійснення торговельної діяльності провадиться щомісячно до 15 числа місяця, який передує звітному, оплата вартості короткотермінового торгового патенту здійснюється не пізніше ніж за один день до початку здійснення торговельної діяльності.
Абзацом другим статті 8 "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" встановлено, що за порушення термінів сплати або неповне внесення чергових платежів суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють торговельну діяльність, операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, операції з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, сплачують пеню у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на день сплати, від суми недоїмки, розрахованої за кожний день прострочення платежу, включаючи день сплати.
За інші порушення вимог вказаного Закону передбачено відповідальність у вигляді штрафів.
Отже, пеня в сумі розмірі 24,31 грн. могла бути застосована лише за несвоєчасну оплату боржником торговельного патенту (збору за провадження торговельної діяльності), тобто за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань, що заборонено в силу мораторію на задоволення вимог кредиторів у справі про банкрутство.
З урахуванням викладеного вимоги ДПІ у місті Чернівцях стосовно 24,31 грн. пені зі збору за провадження торговельної діяльності підлягають відхиленню.
11. З інших зборів за забруднення навколишнього природного середовища, заявлених у розмірі 1102,42 грн. (у тому числі 1071,24 грн. недоїмки та 31,18 грн. пені)
Згідно з Розрахунком № 1 до вимог, які підтверджуються постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.11.2011 р. у справі № 2а/2470/582/11 та податковими розрахунками збору за забрудення навколишнього природного середовища за період з 12.05.2008 р. по 19.02.2011 р. і податковим повідомленням-рішенням № 0001500231 від 27.09.2010 р., включено 128,14 грн. основного боргу і 340,23 грн. штрафних санкцій (т.с. 15, а.с. 14-17, т.с. 16, а.с. 3 на звороті).
Згідно з актом державної податкової інспекції у м. Чернівці № 2939/23-1/00384682 від 15.09.2010 р. про результати планової виїзної перевірки Чернівецького обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 р. по 30.06.2010 р., штрафна санкція в розмірі 340 грн. застосована за неподання розрахунків збору за забруднення навколишнього природного середовища за 9 місяців 2008 року та 1 квартал 2009 р. (т.с. 16, а.с. 22-23, 30, п. 5 розділу 4 "Висновки" Акту перевірки від 15.09.2010 р.), а штрафна санкція в розмірі 0,23 грн. нарахована платником самостійно відповідно до п. 17.2 статті 17 Закону-2181 за заниження податкового зобов'язання минулих періодів, тобто вказані санкції не пов'язані з несвоєчасним виконанням грошового зобов'язання зі сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, тому відповідні вимоги, вказані в Розрахунку № 1, належить визнати.
Вимоги згідно з Розрахунком № 2 в розмірі 612,63 грн. основного платежу за період з 27.07.2005 р. по 19.02.2008 р. (податкові розрахунки збору на а.с. 166-182 у т.с. 15) та 31,18 грн. пені за період з 01.01.2003 р. по 25.05.2003 р. є простроченими до стягнення, пеня нарахована в період дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, тому в цій частині заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища вимоги ДПІ у місті Чернівцях належить відхилити.
12. З частини чистого прибутку господарюючих організацій, що вилучений до бюджету, заявленого в розмірі 152550,00 грн. недоїмки
Заборгованість по частині чистого прибутку на загальну суму 152550,00 грн. основного платежу (Розрахунок № 1) за період з 08.11.2010 р. по 19.02.2011 р. підтверджується постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.11.2011 р. у справі № 2а/2470/582/11, відтак, вимоги ДПІ у місті Чернівцях щодо вказаної суми належить визнати (т.с. 15, а.с. 14-17).
13. Зі штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування та норм регулювання обігу готівки, заявлених в розмірі 45226,58 грн.
Згідно з Розрахунком № 1 заявлено вимоги на суму 45080,70 грн. (сума вказана помилково, правильно - 44934,82 грн.), у тому числі 1351,67 грн. та 43583,15 грн. штрафних санкцій, які застосовані відповідно податковими повідомленнями-рішеннями № 0001430234 від 10.02.2010 р. та № 0001560231 від 27.09.2010 р. за порушення законодавства про патентування та норм регулювання обігу готівки і стягнуті з банкрута постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.11.2011 р. у справі № 2а/2470/582/11 (т.с. 15, а.с. 14-17, т.с 16, а.с. 3 на звороті).
Зазначені санкції не пов'язані з виконанням грошових зобов'язань зі сплати податків і зборів, тому ці вимоги податкової інспекції належить визнати.
Згідно з Розрахунком № 2 заявлено також вимоги щодо штрафної санкції в сумі 145,88 грн., застосованої рішенням № 0001550231 від 27.09.2010 р. за порушення законодавства про патентування та норм регулювання обігу готівки (т.с. 16, а.с. 3).
Зазначена штрафна санкція за своєю правовою природою є адміністративно-господарською санкцією, яка застосовується до суб'єктів підприємницької діяльності за порушення ними правил здійснення господарської діяльності (ч. 3 ст. 219, ст.ст. 230, 238, 239, 241 ГК України).
Відповідно до ст. 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
З 01.01.2011 р. набули зміни до ч. 2 статті 250 ГК, відповідно до яких дія цієї статті не поширюється на штрафні санкції, розмір і порядок стягнення яких визначені Податковим кодексом України та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на органи доходів і зборів (Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України").
Разом з тим, відповідно до ст. 114 Податкового кодексу України граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування податкових зобов'язань, визначеним статтею 102 цього Кодексу, тобто 1095 днів, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань.
Граничним строком сплати фінансової санкції в сумі 145,88 грн. у рішенні про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001550231 від 27.09.2010 р. зазначено 24.10.2010 р., відтак, граничний строк стягнення зазначеної санкції сплив 25.10.2013 р., тобто до винесення постанови про визнання ЧОДО спиртової та лікеро-горілчаної промисловості банкрутом, тому вказані вимоги суд відхиляє.
14. З пені за порушення термінів розрахунку у сфері ЗЕД, заявленої в розмірі 3230,00 грн.
Заборгованість з пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності в сумі 850 грн. (Розрахунок № 1) в сумі 850 грн. нарахована згідно з рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001240220 від 27.09.2010 р. і стягнута з боржника постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 04.11.2011 р. у справі № 2а/2470/582/11 (т.с. 15, а.с. 14-17, т.с. 16, а.с. 3).
Порядок і строки здійснення розрахунків в іноземній валюті в Україні та відповідальність за порушення термінів розрахунків в іноземній валюті при здійсненні експортно-імпортних операцій встановлено Законом України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті".
Статтею 4 вказаного вище Закону встановлено, що порушення резидентами передбачених статтями 1 і 2 цього Закону або встановлених Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону строків зарахування виручки резидентів у іноземній валюті на їх валютні рахунки в уповноважених банках, в тому числі по імпортних операціях без увезення товару на територію (на умовах відстрочення поставки), тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).
Як видно з даної правової норми, пеня за порушення термінів розрахунків, передбачених статтями 1 і 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" визначена спеціальним законом за порушення законодавчо встановлених строків, а не за невиконання грошового зобов'язання, тому вказані вимоги в сумі 850 грн. підлягають визнанню.
Пеня за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД у розмірі 2380,00 грн. (Розрахунок № 2) нарахована боржнику рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми "С" № 000041220/0 від 25.04.2007 р., у якому термін здійснення платежу встановлено до 05.05.2007 р. (т.с. 15, а.с. 184). Предметом стягнення в судовому порядку дана заборгованість не була, відтак, граничний строк стягнення зазначеної пені - 1095 дн., сплив 06.05.2010 р., тому у визнанні вказаної суми вимог належить відмовити.
15. З адміністративних штрафів та інших санкцій, заявлених у розмірі 56691,79 грн.
По Розрахунку № 1 заявлено штрафні санкції в розмірі 56691,79 грн., застосовані рішенням № 000138 від 28.02.2007 р. та стягнуті постановою господарського суду Чернівецької області від 18.07.2007 р. у справі № 8/139 за позовом департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України до Чернівецького обласного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості про стягнення штрафу в сумі 56691,79 грн. (т.с. 15, а.с. 20).
Цією постановою задоволено позов департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України і стягнуто з відповідача в доход державного бюджету фінансові санкції у розмірі 56691,79 грн. за зберігання спирту етилового у місці зберігання, не внесеному до Єдиного реєстру місць зберігання (порушення, передбачене частиною другою статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів").
Вказана штрафна санкція передбачена спеціальним законом і не пов'язана з несвоєчасним виконанням (невиконанням) грошового зобов'язання, строк її погашення у відповідності до положень підпункту 15.2.11 пункту 5.2 статті 15 Закону-2181 та пункту 102.4 статті 102 Податкового кодексу України встановлено до повного погашення такого платежу або до визнання боргу безнадійним, тому відповідні вимоги податкової інспекції в сумі 56691,79 грн. належить визнати.
16. З надходжень податків і зборів, які справлялися до 1 січня 2011 року, але не визначені ПКУ, заявлених у розмірі 251,54 грн. (у тому числі 81,54 грн. недоїмки, 170,00 грн. штрафних санкцій).
До Розрахунку № 1 включено податковий борг в сумі 37,99 грн. згідно з декларацією № 85255 від 26.07.2005 р. з терміном сплати 19.08.2005 р. та в сумі 43,55 грн. по декларації № 133241 від 24.10.2005 р. з терміном сплати 21.11.2005 р. Указані суми - це заборгованість боржника зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету, задекларовані у відповідних розрахунках за І півріччя та за 9 місяців 2005 року (т.с. 15, а.с. 185-190).
Зазначений борг не був предметом судового розгляду у справах № 2а/2470/582/11 та 2а/2470/2408/11, граничні строки його стягнення сплили відповідно 20.08.2008 р. та 22.11.2008 р., тому вказані вимоги належить відхилити.
Штрафна санкція в розмірі 170 грн. (Розрахунок № 2) згідно з податковим повідомленням-рішенням № 000315231 від 25.04.2007 р. застосована за неподачу розрахунку зі збору за геологорозвідувальні роботи, термін сплати санкції встановлено до 07.05.2007 р., тобто станом на день винесення постанови про визнання боржника банкрутом сплив граничний строк стягнення цього податкового боргу (08.05.2010 р.), тому банкрут є вільним від цього зобов'язання і в цій частині вимоги ДПІ у місті Чернівцях належить відхилити (т.с. 15, а.с. 191).
17. З єдиного соціального внеску, заявленого в розмірі 92934,86 грн. (у тому числі 60686,22 грн. недоїмки, 12497,89 грн. штрафних санкцій та 19750,75 грн. пені.)
Недоїмка із ЄСВ в сумі 60686,22 грн. за період з 15.11.2012 р. по 21.10.2013 р. (Розрахунок № 2) підтверджується відповідними звітами, яке ЧОДО спиртової та лікеро-горілчаної промисловості подавало до управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях за жовтень- грудень 2012 р., січень-вересень 2013 р. (т.с. 15, а.с. 205-221, 224-231, 234-251).
Обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок покладено на платників єдиного внеску Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (ст.ст. 4, 6 Закону).
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 13 зазначеного Закону повноваження щодо стягнення з платників несплачених сум єдиного внеску віднесено до компетенції органів доходів і зборів (в даному випадку ДПІ у місті Чернівцях).
Вимоги щодо недоїмки з ЄСВ у розмірі 60686,22 грн. визнаються ліквідатором Нестіною О.В., підтверджуються документально, тому їх належить визнати в заявленій сумі.
Вимоги стосовно штрафу в розмірі 12497,89 грн. і пені в розмірі 19750,75 грн., застосованих згідно з рішеннями начальника УПФУ в м. Чернівцях про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 1987 від 16.05.2013 р. та № 3907 від 24.07.2013 р., належить відхилити (т.с. 15, а.с. 222-223, 232-233).
Так, зазначені штраф і пеня нараховані за несвоєчасне виконання грошового зобов'язання зі сплати єдиного соціального внеску в період дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, що не допускається відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.
Підсумовуючи, суд дійшов висновку, що визнанню підлягають такі поточні вимоги ДПІ у місті Чернівцях:
№ п/пВид податкуОсновний платіжШтрафні санкціїПеня 1на доходи фізичних осіб122,63 грн.245,26 грн. 2на прибуток 170 грн. 3з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів18569,00 грн.1690,00 грн. 4земельний 1649618,96 грн. (965610,50 грн. + 684008,46грн.)2725,17 грн. 5на додану вартість55979,00 грн. (54510,00 грн. + 1469,00 грн.)1963,00 грн. 6акцизний збір 340 грн. 7комунальний 1227,50 грн. 8інші збори за забруднення навколишнього природного середовища128,14 грн.340,23 грн. 9частина чистого прибутку господарюючих організацій, що вилучений до бюджету152550,00 грн. 10штрафні санкції за порушення законодавства про патентування та норм регулювання обігу готівки 44934,82 грн. 11пеня за порушення термінів розрахунку у сфері ЗЕД 85012адміністративні штрафи та інші санкції 56691,79 грн. 13єдиний соціальний внесок60686,22 грн. Всього1938881,45 грн.109100,27 грн.850 грн.
Решту вимог належить відхилити.
Також на банкрута належить покласти судовий збір у розмірі 1147,00 грн. на користь Державного бюджету України у відповідності до пп. 14 п. 2 ч. 2 ст. 4 та п. 21 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" за подання заяви кредитором, звільненим в установленому порядку від сплати судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1, 38, 40, 45 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", пп. 14 п. 2 ч. 2 ст. 4, п. 21 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", суд
У Х В А Л И В :
1. Визнати поточні вимоги ДПІ у місті Чернівцях у розмірі 1938881,45 грн. основного боргу для задоволення в четверту чергу та 109950,27 грн. штрафних санкцій і пені для задоволення в шосту чергу.
2. Покласти на Чернівецьке обласне державне об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості судовий збір в розмірі 1147,00 грн. на користь Державного бюджету України, який погашати в першу чергу.
3. Ухвалу надіслати державній податковій інспекції у місті Чернівцях, ліквідатору Нестіній О.В., прокурору, державному органу з питань банкрутства.
Суддя Т.І.Ковальчук