Постанова № 37916596, 26.03.2014, Деснянський районний суд м. Чернігова

Дата ухвалення
26.03.2014
Номер справи
750/2469/14
Номер документу
37916596
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 750/2469/14

Провадження № 2-а/750/209/14

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 березня 2014 року м. Чернігів Деснянський районний суд міста Чернігова у складі:

головуючого - судді Сапон А.В.

при секретарі Шилова Ж.О.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в приміщенні зали суду м.Чернігові справу за адміністративним позовом Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернігівській області про визнання неправомірними дії старшого державного виконавця Курилець Володимира Івановича та скасування постанови про накладення штрафу -

в с т а н о в и в :

11 березня 2014 року позивач звернувся до суду з позовом до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернігівській області про оскарження дій старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Чернігівській області Курильця В.І. та скасування постанови про накладення штрафу від 27 лютого 2014 року у виконавчому провадженні № 35435280.

Представник позивача через канцелярію суду подала заяву про розгляд справи без участі представника позивача, позов підтримала та просила його задовольнити.

Представник відповідача через канцелярію суду подав заперечення на адміністративний позов просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Третя особа вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.

В судовому засіданні встановлено, що постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень відділу виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернігівській області Курильця В.І. від 23 листопада 2012 року відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа Деснянського районного суду м. Чернігова № 2-а/2506/2755/11 від 22.11.2011 року про зобов'язання Управління пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Чернігова перевести згідно поданої 19.01.2011 року заяви пенсію ОСОБА_2 на державну і додаткову пенсію по інвалідності3 групи згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та здійснити перерахунок пенсії, виходячи з розміру 6 мінімальних пенсій за віком, враховуючи розмір мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати за відрахуванням вже сплачених сум.

Встановлено строк виконання до 30.11.2012 року.

30.01.2013 року УПФУ в м. Чернігові листом №2133/06 повідомило про те, що ОСОБА_2 проведено перерахунок пенсії згідно рішення суду та сума до виплати становить - 14420 грн. 94 коп

03.04.2013 року відповідачем на імя позивача направлена вимога державного виконавця про необхідність повного виконання рішення. Листом від 15.04.2013 року за №5885/07 позивач повідомив про часткове виконання рішення суду та неможливість виплати в зв'язку з відсутнісю коштів.

Оскільки станом на 21.01.2014 рішення суду боржником було не виконано УПФУ в м. Чернігові повторно направлена вимога щодо виконання рішення суду в повному обсязі та надати копії підтверджуючих документів з урахуванням постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 11.12.2013 року. Листом від 03.02.2014 року за №1946/05 позивач повідомив про часткове виконання рішення суду та неможливість виплати в зв'язку з відсутнісю коштів.

07.02.2014 року за не виконання рішення суду без поважних причин на Управління ПФУ в Деснянському районі м. Чернігова старшим державним виконавцем відповідно до ст. ст. 11, 89 Закону України «Про виконавче провадження» накладено штраф в сумі 680 грн. Також, боржнику направлено вимогу щодо виконання рішення суду.

14.02.2014 року на адресу відповідача надійшов лист Управління ПФУ в м. Чернігові листом №3364/08 яким в черговий раз повідомило про те, що ОСОБА_2 проведено перерахунок пенсії згідно рішення суду, але виплата не здійснена в зв'язку з відсутністю коштів.

27.02.2013 року за не виконання рішення суду без поважних причин на Управління ПФУ в м. Чернігові державним виконавцем відповідно до ст..ст. 11, 89 ЗУ «Про виконавче провадження» накладено штраф в сумі 1360 грн.

Відповідно до пункту 1.5 Інструкції, під час здійснення виконавчого провадження державний виконавець приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складання актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Приписами частини 1 статті 5 Закону України «Про виконавче провадження» та пунктів 1.7,1.8 Інструкції передбачено, що вимоги державного виконавця щодо виконання рішень обов'язкові для всіх органів, установ, організацій, посадових осіб, фізичних і юридичних осіб на території України. Вимога державного виконавця є письмовим документом, який складається у випадках, передбачених Законом, та є обов'язковою для виконання органами, установами, організаціями, посадовими особами і фізичними особами щодо надання державному виконавцю документів або їх копій, необхідних для здійснення його повноважень, вчинення інших дій, необхідних для виконання рішення.

Законом України «Про виконавче провадження» визначено умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх в добровільному порядку.

Стаття 75 вказаного Закону передбачає, що після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряється не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.

Статтею 89 Закону № 606 передбачено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Частиною 2 вказаної статті передбачено, що у разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин державний виконавець у тому ж порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності відповідно до закону.

Суд вважає, що під поважними причинами слід розуміти лише ті обставини, які об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливлюють виконання у добровільному порядку рішення суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.

Разом з тим, доказів невиконання позивачем виконавчого листа Деснянського районного суду м. Чернігова №2-а/2506/2755/11 від 22.11.2011 року, у зв'язку з наявністю поважних причин позивачем не надано, доказів в обґрунтування поважності причин невиконання не наведено ні в ході виконавчого провадження, ні в ході судового розгляду справи.

Як зазначає позивач, винятковим випадком невиконання рішення суду в добровільному порядку, на думку позивача, є відсутність державного асигнування.

Так, Європейським Судом з прав людини у справі «Кечко проти України» зазначено, що органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Відповідно до статті 32 Європейської Конвенції захист прав і основоположних свобод, юрисдикція Європейського Суду з прав людини поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції та протоколів до неї.

Відповідно до пункту 1 Закону України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції», Україна повністю визнає на своїй території юрисдикцію Європейського Суду з прав людини в усіх питаннях, що стосуються тлумачення і застосування Конвенції.

Згідно статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Таким чином, суд вважає, що відсутність державного асигнування не є поважною причиною для невиконання пенсійним органом рішення суду, що набрало законної сили.

Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Аналогічна правова позиція узгоджується з практикою Вищого адміністративного суду України, викладеною в ухвалах від 17 грудня 2013 року у справі № К/9991/4996/12, від 24 жовтня 2013 року у справі № К/9991/6432/12, від 12 грудня 2013 року у справі № К/9991/9003/12.

Згідно з частиною першою статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частина 2 статті 71 КАС України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що оскаржувана постанова старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Чернігівській області Курильця В.І. про накладення штрафу від 27.02.2014 року є правомірною, а отже правових підстав для задоволення позовних вимог не вбачає.

Керуючись статтями 2, 3,11, 69, 94, 158 - 163, 181, 186 КАС України, суд

п о с т а н о в и в :

в задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м.Чернігова шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя А.В. Сапон