ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Гурін Д.М.
Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.
ПОСТАНОВА
іменем України
"25" березня 2014 р. Справа № 806/8046/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Іваненко Т.В.
суддів: Кузьменко Л.В.
Охрімчук І.Г.,
при секретарі Зеліковій О.В. ,
за участю сторін:
позивача ОСОБА_3,
представника позивача ОСОБА_4,
представника відповідача Чуріна Р.В.,
представника третьої особи Фурса А.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Держземагенства у Житомирському районі Житомирської області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "22" січня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Держземагенства у Житомирському районі Житомирської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Публічне акціонерне товариство "Вібросепаратор" про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії ,
ВСТАНОВИВ:
В грудні 2013 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправною відмову Управління Держземагенства у Житомирському районі Житомирської області у реєстрації земельних ділянок, загальною площею 0,1735 га, що розташовані в місті АДРЕСА_2 в Державному земельному кадастрі та зобов'язати Управління Держземагентства в Житомирському районі Житомирської області зареєструвати земельні ділянки, загальною площею 0,1735 га, що розташовані в місті АДРЕСА_2, в Державному земельному кадастрі.
Позов обґрунтований тим, що позивачем придбано нежитлове приміщення корпусу АДРЕСА_2 Вказане приміщення розташоване на земельній ділянці, площею 8,3710 га, яка перебуває у власності територіальної громади Житомирської міської ради та відповідно до договору оренди земельної ділянки від 25 жовтня 2002 року передана ВАТ "Вібросепаратор" в оренду. Позивачем розроблено проект землеустрою та технічну документацію на земельну ділянку загальною площею 0,1735 га для обслуговування придбаної будівлі. Проте, звернувшись до державного кадастрового реєстратора управління Держземагенства у Житомирському районі з заявою про реєстрацію земельних ділянок в Державному земельному кадастрі отримав відмову. Позивач не погоджується з тим, що заявлені до реєстрації земельні ділянки площею 0,1735 га, знаходяться в межах земельної ділянки площею 8,3710 га, що перебуває у користуванні ВАТ "Вібросепаратор", оскільки позивач набув у власність нежитлове приміщення, а тому вказаний договір оренди земельної ділянки площею 8,3710 га від 25 жовтня 2002 року, укладений між Житомирською міською радою та ВАТ "Вібросепаратор" в частині земельних ділянок загальною площею 0,1735 га є припиненим.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 22.01.2014 року позов задоволено. Визнано протиправною відмову Управління Держземагентства в Житомирському районі Житомирської області у проведенні реєстрації в Державному земельному кадастрі земельних ділянок, загальною площею 0,1735 га, що розташовані в м. Житомирі на АДРЕСА_2. Зобов'язано Управління Держземагентства в Житомирському районі Житомирської області зареєструвати в Державному земельному кадастрі земельні ділянки, загальною площею 0,1735 га, що розташовані в м. Житомирі на АДРЕСА_2.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою відмовити в задоволенні позову. Апеляційна скарга обґрунтована тим, що державна реєстрація в Державному земельному кадастрі земельних ділянок площею 0,1735 га неможлива оскільки вказані земельні ділянки знаходяться в межах уже наданої у користування ВАТ "Вібросепаратор" земельної ділянки площею 8,3710 га, яка зареєстрована в земельному кадастрі. Реєстрація заявлених земельних ділянок можлива лише після поділу земельної ділянки відповідно до технічної документації із землеустрою за згодою власника земельної ділянки Житомирської міської ради.
Позивач та його представник в судовому засіданні проти задоволення апеляційної скарги заперечували. Просили відмовити в задоволенні. Вважають рішення суду законним та обґрунтованим.
Представник відповідача в судовому засіданні доводи та вимоги апеляційної скарги підтримав. Просив задовольнити.
Представник третьої особи в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримав. Просив задовольнити.
Колегія суддів, заслухавши пояснення позивача, представників сторін і третьої особи, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Суд встановив, що відповідно до свідоцтва про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів реєстраційний номер 5373 від 17 травня 2011 року ОСОБА_3 є власником нежитлового приміщення корпусу АДРЕСА_2
Придбане приміщення входило до складу загальної будівлі, що належить Відкритому акціонерному товариству "Вібросепаратор" (далі - ВАТ "Вібросепаратор"), яке розташоване на земельній ділянці, площею 8,3710 га, яка перебуває у власності територіальної громади Житомирської міської ради та відповідно до договору оренди земельної ділянки від 25 жовтня 2002 року передана ВАТ "Вібросепаратор" в оренду.
З метою отримання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок для обслуговування придбаного ним у власність приміщення ОСОБА_3 звернувся до Житомирської міської ради.
Рішенням Житомирської міської ради від 7 грудня 2012 року №471 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою.
З метою отримання земельних ділянок в користування для обслуговування придбаного приміщення, Колективним підприємством "Житомирводпроект" на замовлення ОСОБА_3 було виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок, загальною площею 0,1735 га для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості за адресою: АДРЕСА_2
7 серпня 2013 року ОСОБА_3 з метою реєстрації земельних ділянок загальною площею 0,1735 га в Державному земельному кадастрі звернувся із відповідною заявою до державного кадастрового реєстратора управління Держземагентства у Житомирському районі Житомирської області.
14 серпня 2013 року позивач отримав повідомлення державного кадастрового реєстратора №177 про відмову у реєстрації вказаних земельних ділянок.
Крім того, судом встановлено, що рішенням Житомирської міської ради 4 сесії 24 скликання від 18 липня 2002 року № 39 «Про вилучення і надання права власності, користування земельними ділянками, надання дозволу на складання проектів відведення громадянам та юридичним особам міста» було ухвалено надати земельні ділянки загальною площею 13,7016 га Відкритому акціонерному товариству «Вібросепаратор» для іншої промисловості, в тому числі: ділянка 1 площею 8,3710 га по АДРЕСА_2 м. Житомира в дострокову оренду терміном на 25 років.
На підставі вказаного рішення, 25 жовтня 2002 року між Житомирською міською радою та Відкритим акціонерним товариством «Вібросепаратор» укладено договір оренди земельної ділянки площею 8,3710 га по АДРЕСА_2 м. Житомира на термін 25 років, починаючи з дня його реєстрації. Термін дії вказаного договору розпочався 12 листопада 2002 року і закінчується 12 листопада 2027 року.
Вказаній земельній ділянці площею 8,3709 га, розташованій по АДРЕСА_2 м. Житомира було присвоєно кадастровий номер 1810136600:06:029:0003, під яким і на даний час вона обліковується в Державному земельному кадастрі, що підтверджується відомостями Публічної кадастрової карти.
Відповідно до ст. 1 Закону України від 07 липня 2011 року №3613-VI "Про державний земельний кадастр" (далі - Закон України №3613-VI) державна реєстрація земельної ділянки - це внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Згідно частини 1 статті 9 Закону України №3613-VI внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Частиною 1 статті 16 Закону України №3613-VI встановлено, що земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер.
Відповідно до частини 1 статті 21 Закону України №3613-VI відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру: на підставі відповідної документації із землеустрою щодо формування земельних ділянок - у випадках, визначених статтею 79-1 Земельного кодексу України, при їх формуванні; на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) - у разі встановлення (відновлення) меж земельної ділянки за її фактичним використанням відповідно до статті 107 Земельного кодексу України; на підставі проектів землеустрою щодо впорядкування існуючих землеволодінь - у разі зміни меж суміжних земельних ділянок їх власниками.
Відповідно до частини 1 статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Відповідно до частини 6 статті 24 Закону України №3613-VI підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є: розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора, подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі, невідповідність поданих документів вимогам законодавства, знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
Відповідно до п. 111 Порядку ведення Державного земельного кадастру затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року № 1051 за результатами перевірки Державний кадастровий реєстратор має здійснити державну реєстрацію земельної ділянки або прийняти рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки уразі:
- невідповідності поданих документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, вимогам законодавства;
- розташування в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини;
- розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора;
- подання заявником документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, не в повному обсязі.
Тобто, вимогами ч. 6 ст. ст. 24 Закону України «Про державний земельний кадастр» та п. 111 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051, однозначно визначено, що у разі розташування в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини, державний кадастровий реєстратор має прийняти рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів від 17 травня 201-1 року (зареєстровано в реєстрі за № 5373) ОСОБА_3 набув на праві власності вищезазначене нежиле приміщення корпусу № 101 літ. "Б", загальною площею 867,4 кв.м., (яке раніше належало ВАТ "Вібросепаратор", потім - ТОВ "Вентиляторний завод"), що знаходиться в м. Житомирі по АДРЕСА_2, розташоване на земельній ділянці площею 442 кв.м. з кадастровим номером 1810136600:06:029:0006. Витягом про державну реєстрацію прав, виданого Комунальним підприємством "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації Житомирської обласної ради" від 24 травня 2011 року, підтверджено, що ОСОБА_3 належить дане приміщення на підставі вказаного свідоцтва, без зазначення розміру приміщення.
Отже, ОСОБА_3 набув право власності на нежиле приміщення, що розташовано на земельні ділянці, яку ВАТ "Вібросепаратор" орендувало у Житомирської міськради до 12 листопада 2027 року.
У вищезазначеному свідоцтві про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів від 17 травня 2011 року було зазначено, що придбане нежиле приміщення знаходиться в м. Житомирі по АДРЕСА_2, розташоване на земельній ділянці площею 442 кв.м. з кадастровим номером 1810136600:06:029:0006.
Відповідно до п.1 Порядку № 1051, кадастровий номер земельної ділянки - унікальний (не повторюються на всій території України) номер, який присвоюється при формуванні земельної ділянки і зберігається за нею на весь час її існування.
Формування земельної ділянки - встановлення її технічних, економічних характеристик та юридичного статусу в процесі кадастрових зйомок.
Проте, згідно копії довідки управління Держкомзему у м. Житомирі Житомирської області від 26 серпня 2010 року № 164/26-10 (виданої на ім'я директора ВАТ "Вентиляторний завод") кадастровий номер 1810136600:06:029:0006 присвоєно земельній ділянці площею 0,0442 га по. АДРЕСА_2, яка "запроектована для надання ТОВ "Вентиляторний завод". Підставою для надання довідки є вказівка Державного комітету України по земельних ресурсах від 20 березня 2002 року № 12.
Вказаний кадастровий номер надавався для умовного визначення земельної ділянки, яка була запроектована для надання ТОВ "Вентиляторний завод", а не ОСОБА_3, але встановленої процедури виділення та затвердження проекту не пройшла. Отже, ділянка не була сформованою.
Присвоєння кадастрового номеру станом на 2010 рік було складовою частиною процесу формування запроектованої земельної ділянки кінцевим результатам чого є затвердження проекту відведення відповідною радою (її виконавчим органом) або адміністрацією
Аналогічна ситуація по довідці управління Держкомзему у м. Житомирі Житомирської області від 26 серпня 2010 року № 165/26-10 (виданої на ім'я директора ВАТ "Вентиляторний завод") кадастровий номер 1810136600:06:029:0007 присвоєно земельній ділянці площею 0,1293 га по АДРЕСА_2, яка також була "запроектована для надання ТОВ "Вентиляторний завод".
Земельна ділянка по АДРЕСА_2 з кадастровим номером 1810136600:06:029:0007 (різниця з попереднім в останній цифрі) також не є сформованою, а вказаний номер - умовно визначеним.
Вказане підтверджується даними Публічної кадастрової карти розміщеної на офіційному веб-сайті Держземагентства України.
Згідно ст. 56 Закону України "Про землеустрій" для поділу та об'єднання земельних ділянок виготовляється відповідна технічна документація із землеустрою, складовою частиною якої є нотаріально посвідчена згода на поділ чи об'єднання земельної ділянки (у разі перебування земельної ділянки в заставі, користуванні).
Проте, земельна ділянка, на якій розташовано нерухоме майно позивача, перебуває в користуванні ВАТ "Вібросепаратор" на підставі договору оренди. Після об'єднання новосформованій ділянці присвоюється один кадастровий номер, під яким земельна ділянка реєструється в Державному земельному кадастрі, а відомості про неї розміщуються на Публічній кадастровій карті.
Враховуючи, що земельна ділянка, яку передбачалось зареєструвати (площею 0,1735 га, не сформована) розташовується на іншій земельній ділянці (площею 8,3710 га), яка в свою чергу орендована ВАТ "Вібросепаратор", належно сформована з кадастровим номером, то керуючись вимогами п. 111 Порядку, Державний кадастровий реєстратор прийняв правомірне рішення про відмову в державний реєстрації земельної ділянки.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що дії державного кадастрового реєстратора щодо відмови в реєстрації в Державному земельному кадастрі вчинені у відповідності до вимог Закону України "Про Державний земельний кадастр" та Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051.
Колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції помилково прирівняно реалізацію права на спірну земельну ділянку позивача до правомірності чи протиправності дій державного реєстратора при вчиненні реєстрації земельних ділянок в Державному земельному кадастрі.
Колегія суддів погоджується, що у відповідності до частини 2 статті 120 Земельного кодексу України, якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Згідно частини 7 статті 31 Закону України від 6 жовтня 1998 року №161-XIV "Про оренду землі" договір оренди землі припиняється в разі: набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.
Отже, з урахуванням вимог ч. 7 ст. 31 Закону України "Про оренду землі", договір оренди земельної ділянки, укладений між Житомирською міською радою та ВАТ "Вібросепаратор" 25.10.2002 р. на строк 25 років до 12.11.2027 р. мав припинитися після набуття ОСОБА_3 права власності на нежилу будівлю (17.05.2011 р.), що розташована на орендованій ВАТ "Вібросепаратор" земельній ділянці по АДРЕСА_2, площею 8,3710 га, з кадастровим номером 1810136600:06:029:0003.
В свою чергу ВАТ "Вібросепаратор" мав повернути земельну ділянку Житомирській міській раді, а вона, як розпорядник земель що перебувають у комунальній власності територіальної громади, у відповідності до ст. 12 Земельного кодексу України на підставі рішення сесії, мала прийняти рішення, яким розпорядитись належною їй земельною ділянкою (передати в користування, у власність тощо). В подальшому, відповідно до ст. 56 Закону України "Про землеустрій" необхідно розробити технічну документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, погодити її у встановленому порядку та проводити державну реєстрацію новосформованих земельних ділянок з присвоєнням їм кадастрових номерів, а в подальшому - розміщенню відомостей про них на Публічній кадастровій карті для загального доступу.
Позивачем не вчинено процедуру виділення земельної ділянки орієнтовною площею 0,1735 га із загальної ділянки площею 8,3710 га, яка донині перебуває в оренді у ПАТ "Вібросепаратор". Лише після формування бажаної земельної ділянки, погодження проекту землеустрою, відповідач зобов'язаний вчинити її реєстрацію в Державному земельному кадастрі.
Відповідно до п. 4 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління Держземагенства у Житомирському районі Житомирської області задовольнити.
Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "22" січня 2014 р. скасувати.
Прийняти нову постанову.
В задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Т.В. Іваненко
судді: Л.В. Кузьменко
І.Г. Охрімчук
Повний текст cудового рішення виготовлено "27" березня 2014 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Управління Держземагенства у Житомирському районі Житомирської області вул. Мала Бердичівська, 17, м.Житомир,10014
4-третій особі: Публічне акціонерне товариство "Вібросепаратор" - вул. Баранова, 93, м.Житомир,10001
5- представнику позивача - ОСОБА_4 - АДРЕСА_3