Справа № 2-а/257/79/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 лютого 2014 року Київський районний суд м. Донецька у складі:
головуючого - судді Лях М.Ю.,
при секретарі - Ранкової О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 9 справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Київської районної у м. Донецьку ради, про визнання протиправними дії УПСЗН Київської районної у м. Донецьку ради,
ВСТАНОВИВ:
28 січня 2014 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідачів, яким просить визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Київської районної у місті Донецьку ради по нарахуванню і виплаті їй за період з 10.10.2013 року по 31.01.2014 року щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, нижчому ніж розмір прожиткового мінімуму встановленого законом протиправними, зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Київської районної у місті Донецьку ради здійснити перерахунок і виплату їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, відповідно до ст. 43 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» за період з 10.10.2013 року по 31.01.2014 року з урахуванням виплачених сум, та стягнути судові витрати, мотивуючи свої вимоги наступним, вона є працездатною та застрахованою особою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Київської районної у місті Донецьку ради як отримувач допомоги на її дитину - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 по догляду за ним трирічного віку 10.10.2013 року у розмірі 130 грн. Щомісячну грошову допомогу їй було призначено відповідно до статей 13, 14, 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Вважає, що розмір допомоги, який виплачує їй відповідач не відповідає розміру допомоги встановленому діючим законодавством, з наступних підстав. З часу проголошення Конституційним судом України рішення №10-рп/2008, тобто з 22.05.2008 року, відновили свою дію положення Закону №2240, зокрема ст.ст. 40-44 зазначеного Закону, а з 01 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону №2811. Просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не прибула, про дату, час та місце розгляду справи була належним чином повідомлена. Надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність.
Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Київської районної у м. Донецьку ради, Нагорна Н.О., в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений. Надіслав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій зазначив, що адміністративний позов не визнає повністю, заперечує проти його задоволення, оскільки ОСОБА_1 допомога по догляду за дитиною, ОСОБА_3, до досягнення нею трирічного віку виплачується управлінням з 10.10.2013 року. Згідно статті 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа (один з батьків, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною. За приписами ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Однак, Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2008 № 107, який набрав чинності з 01.01.2008 року, було внесено зміни до ч.І ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Наведена норма до теперішнього часу не визнана неконституційною Конституційним Судом України. Що стосується вимог позивача про здійснення перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», то управління не має повноважень здійснювати будь-які виплати згідно цього закону. Страховиком відповідно до ст.2 цього закону є Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Також зазначає, що абзацем 3 п.22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, передбачено призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що перевищує мінімальний. Для цього подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан, яка заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї. Позивач, ОСОБА_1 не скористалася цим правом. Щодо перерахунку цього виду допомоги, то частиною 2 ст. 95 Конституції України передбачено, що виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Бюджетним кодексом України передбачено, що Закон про Державний бюджет України визначає бюджетні призначення головним розпорядникам коштів Державного бюджету. Розпорядники коштів отримують бюджетні асигнування, які є підставою для затвердження кошторисів видатків. Розпорядники бюджетних коштів несуть відповідальність за управління бюджетними асигнуваннями, а також приймають бюджетні обов'язки та витрачають кошти в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом видатків. Допомога по догляду а дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_1 нарахована і виплачена в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом видатків, згідно діючих норм Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», тому підстав для перерахунку і виплати цієї допомоги в іншому розмірі не має. Просить відмовити у задоволені позовних вимог ОСОБА_1
Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце судового розгляду були повідомлені належним чином, від представників надійшли клопотання про розгляд справи за їх відсутністю з письмовим запереченням проти адміністративного позову.
За приписами п. 2 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може буди вирішено на основі наявних в ній доказів.
Суд, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, всебічно та повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, що мають істотне значення для її розгляду і вирішення по суті, приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 має дитину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.10) .
Зі змісту листа Управління праці та соціального захисту населення Київської районної у м. Донецьку ради від 08 січня 2014 року вбачається, що у задоволенні заяви ОСОБА_1 щодо перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для дитини до 6 років було відмовлено (а.с.11).
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлений Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Тобто, Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Статтею 5 цього Закону визначено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника). Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, на якого чинним законодавством покладений обов'язок щодо нарахування та виплати допомоги сім'ям з дітьми до досягнення нею трирічного віку.
Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги.
Статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
При цьому, з аналізу цієї норми не вбачається, що Кабінету Міністрів України делеговані функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було внесено зміни до Закону № 2240-III та виключено статті 40-44.
Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40- 44 Закону № 2240-III.
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811-ХІІ.
Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 № 835-VI "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI "Про Державний бюджет України на 2010 рік" (далі - Закон № 2154-VI) передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2240-ІІІ призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VI не приймався.
Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-III на виконання статті 45 Закону № 2154-VI Кабінетом Міністрів України не визначалися.
Оскільки ані Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", ні Законом України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", чи Законом України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" не встановлювалось на 2011 р., 2012 р., 2013 рік, 2014 рік іншій, ніж у Законі № 2240-III розмір допомоги, суд вважає, безпідставним застосування до позивача положень постанови КМУ № 1751 "Про порядок призначення та виплати державної допомоги сім`ям з дітьми" від 27.12.2001 р.
Аналогічна позиція висловлена в постанові Верховного суду України від 25 грудня 2012 року.
За приписами частини другої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Розмір прожиткового мінімуму встановлюється законом про державний бюджет України на відповідний рік. Відповідно до статті 7 ЗУ «Про державний бюджет України на 2013 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб: з 01 січня 2013 року складає 1147 грн., з 01 грудня 2013 року 1218 грн. Відповідно до статті 7 ЗУ «Про державний бюджет України на 2014 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з січня 2014 року складає 1218 грн.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що заявлені вимоги слід задовольнити, визнавши протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Київської районної у місті Донецьку ради по нарахуванню і виплаті їй за період з 10.10.2013 року по 31.01.2014 року щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, нижчому ніж розмір прожиткового мінімуму встановленого законом протиправними, зобов'язавши Управління праці та соціального захисту населення Київської районної у місті Донецьку ради здійснити перерахунок і виплату їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, відповідно до ст. 43 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» за період з 10.10.2013 року по 31.01.2014 року з урахуванням виплачених сум.
На підставі наведеного, керуючись статтями 99,100 , 158-161 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Київської районної у м. Донецьку ради, про визнання протиправними дії УПСЗН Київської районної у м. Донецьку ради - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Київської районної у місті Донецьку ради по нарахуванню і виплаті їй за період з 10.10.2013 року по 31.01.2014 року щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, нижчому ніж розмір прожиткового мінімуму встановленого законом протиправними.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Київської районної у місті Донецьку ради здійснити перерахунок і виплату їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, відповідно до ст. 43 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» за період з 10.10.2013 року по 31.01.2014 року з урахуванням виплачених сум.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Київської районної у місті Донецьку на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженки м. Єнакієве Донецької області, судовий збір у розмірі 73 (сімдесят три) грн.. 08 коп.
Апеляційну скаргу на постанову суду може бути подано до Донецького апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Донецька протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти дів з дня отримання копії цієї постанови.
Суддя: