Рішення № 37908410, 26.03.2014, Кельменецький районний суд Чернівецької області

Дата ухвалення
26.03.2014
Номер справи
717/169/14-ц
Номер документу
37908410
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

26.03.2014

Справа №717/169/14-ц

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2014 року Кельменецький районний суд Чернівецької області в складі:

головуючого - судді: Туржанського В.В.

при секретарі: Олійник І.Г.

з участю прокурора: Батракова М.Ю,

та відповідача: ОСОБА_1

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Кельменці цивільну справу за позовом Чернівецького міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, заподіяної внаслідок пошкодження зелених насаджень, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач Чернівецький міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі: Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області, подав до Кельменецького районного суду позовну заяву у якій просить розглянути вказану позовну заяву та винести рішення, яким стягнути з ОСОБА_1 ( ідентиф. код НОМЕР_1), на користь держави в особі: Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області шкоду в сумі 14000 гривень, що підлягає стягненню на рахунок для зарахування коштів, що розподіляються між Державним та місцевим бюджетами: р/р 33113331700118, Ленковецька с/р, УДКСУ у Кельменецькому районі, ОКПО 36749944, МФО 856135, код платежу 24062100. Судові витрати покласти на відповідача.

Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов визнав частково. Відповідач вважає, що сума шкоди надто велика і просить її зменшити з врахуванням розміру його пенсії. Відповідач є інвалідом дитинства. ОСОБА_1 пояснив, що живе біля школи. Біля 60 років тому посадили ялини. За цей час чотири з них вже висохли. Навкруг господарства відповідача вісім ялин. В непогоду ялини розгойдує і вони можуть пошкодити його господарство. Відповідач звертався до сільського голови з приводу того, що б обрізати хоча б верхівки дерев. Восени 2013 року голова Ленковецької сільської ради погодився і сказав узгодити це з екологом. Еколог роз'яснив, що почистити дерева і обрізати верхівки та 1-1,5 метра можна без дозволу. Висота ялин становить біля 25 метрів. З приводу того щоб зрізати ці дерева ОСОБА_1 говорив із головою районної ради, завідуючою відділом освіти та директором школи. Ялина в середині трухлява. Верхівку ялини відповідач зрізав автовишки в грудні 2013 року. Коли зрізав верхівку ялини прийшов сільський голова і почав кричати, що ОСОБА_1 його неправильно зрозумів. ОСОБА_1 вважає, що його помилка в тому що він не взяв письмовий дозвіл, а повірив сільському голові на слово. Раніше на сарай відповідача вже впав сухий горіх і пошкодив дах на сараї. Згідно проекту добудови школи всі ялили підлягають знищенню. Заступник начальника Екологічної інспекції Луговий сказав ОСОБА_1, що він може зрізати ялину і відповідально не буде, оскільки ця ялина є небезпечною.

Представник позивача до суду не з'явився. В матеріалах справи наявне клопотання за підписом начальника Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області у якому підтримує позов в повному обсязі та просить розглянути справу без участі позивача.

Судом досліджено наступні докази: копія листа Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області №05/133 від 20.01.2013 року, копія акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 17 січня 2014 року, копія перелікової відомості №1, копія листа Ленковецької сільської ради №12 від 17.01.2014 року, копія письмових пояснень ОСОБА_1 від 17 січня 2014 року, копія постанови про накладення адміністративного стягнення 00005086 від 17 січня 2014 року, копія розрахунку шкоди , витяг з історії хвороби №1412, довідка видана виконавчим комітетом Ленковецької сільської ради №414 від 20.03.2014 року, довідка видана Управлінням пенсійного фонду України в Кельменецькому районі №417 від 19 березня 2014 року, копія довідки серії МСЕ №218506 від 13.10.2001 року, акт обстеження житлово-побутових умов ОСОБА_1 від 20.03.2011 року, дванадцять фотокарток.

Судом встановлено, що 12 грудня 2013 року в с. Ленківці Кельменецького району по вул. Шкільна №20 відповідач ОСОБА_1 без дозволу виконавчого органу Ленковецької селищної ради пошкодив до ступеня припинення росту одне сироростуче дерево породи ялина діаметром в корі біля шийки кореня 57 см, яка росла поза межами земельної ділянки садиби відповідача. Вказана обставина стверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 17 січня 2014 року, копією перелікової відомості №1.

Розмір шкоди, заподіяної внаслідок пошкодження до ступеня припинення росту вищевказаної ялини обчислений державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища обчислений за таксами, що затверджені Постановою КМУ від 8 квітня 1999 року №559 „Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів" склав 14000 гривень. При проведенні розрахунку розмір шкоди, заподіяної внаслідок пошкодження до ступеня припинення росту, на підставі п.2 Такс, був обчислений за таксою збільшеною у 4 рази, у зв'язку з тим, що пошкодження було здійснено в грудні.

Відповідач ОСОБА_1 є інвалідом з дитинства третьої групи та отримує пенсію в розмірі 1049 гривень. До складу його сім'ї входить дружина ОСОБА_3 - інвалід другої групи.

Згідно ст. 28 Закону України „Про благоустрій населених пунктів" охороні та відновленню підлягають усі зелені насадження в межах населених пунктів під час проведення будь-якої діяльності, крім зелених насаджень, які висаджені або виросли самосівом в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв. Видалення дерев, кущів, газонів і квітників здійснюється в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

Згідно затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2006 року №1045 „Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах" видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради. Підставою для прийняття рішення компетентним органом є заява юридичної чи фізичної особи про видалення зелених насаджень. Компетентний орган протягом трьох днів після надходження заяви затверджує склад відповідної комісії. До складу комісії включаються представники заявника, власника земельної ділянки (користувача), компетентного органу, а також інших заінтересованих організацій. Комісія у п'ятиденний строк після її затвердження визначає стан зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці, і складає акт обстеження тих насаджень, що підлягають видаленню, за зразком, затвердженим Мінбудом. Акт складається у чотирьох примірниках і подається на погодження з територіальним органом Мінприроди у триденний строк. Три примірники погодженого акта повертається комісії, по одному з яких передається власнику (користувачу) земельної ділянки і заявнику. Голова комісії готує в триденний строк проект рішення компетентного органу про видалення зелених насаджень, в якому зазначаються дані про кількість зелених насаджень, що підлягають видаленню і що залишаються на земельній ділянці. Компетентний орган у тижневий строк після надходження зазначеного проекту приймає рішення про видалення зелених насаджень і наступного дня видає заявнику його копію для оплати відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню. Ордер на видалення зелених насаджень компетентний орган видає не пізніше наступного робочого дня після подання заявником документа про сплату відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню.

Згідно до ст. 42 Закону України „Про благоустрій населених пунктів" до відповідальності за порушення законодавства у сфері благоустрою населених пунктів притягаються особи, винні у знищенні або пошкодженні зелених насаджень чи інших об'єктів озеленення населених пунктів.

Відповідно до ст. 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Згідно до ст. 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Згідно до п.7 ч.3 ст. 29 та п.7.ч.2 ст. 69 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності. До надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.

Згідно до ст. 1193 Цивільного кодексу України суд може зменшити розмір відшкодування шкоди, завданої фізичною особою, залежно від її матеріального становища, крім випадків, коли шкоди завдано вчиненням злочину.

Вказані вище обставини стверджується взаємним зв'язком доказів, досліджених судом у їх сукупності. Дані докази є належними та допустимими.

Враховуючи наведене, суд вважає, що розмір відшкодування шкоди завданої ОСОБА_1 слід зменшити до 3500 гривень. При цьому суд враховує матеріальне становище відповідача, а також ту обставину, що ОСОБА_1 є інвалідом другої групи, а його дружина ОСОБА_3 є інвалідом другої групи. Суд також враховує, що розмір шкоди, був обчислений за таксою збільшеною у 4 рази, у зв'язку з тим, що пошкодження було здійснено в грудні.

Згідно ч.1. ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше, як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданими відповідно до цього кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Таким чином, суд вважає, що позов прокурора позов слід задовольнити частково.

Суд вважає, що з відповідача на користь держави слід стягнути судовий збір в розмірі 60 гривень 90 копійок, тобто пропорційно до задоволених позовних вимог.

На підставі ст.ст. 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. ст. 1166, 1193 ЦК України, ст. 28 Закону України „Про благоустрій населених пунктів", Постанови Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2006 року №1045 „Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах", Постанови Кабінету Міністрів України від 8 квітня 1999 року №559 „Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів", керуючись ст. ст. 3, 8, 10, 15, 79, 88, 213, 214, 215 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Чернівецького міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області до ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, індивідуальний ідентифікаційний номер НОМЕР_1 на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області 3500 (три тисячі п'ятсот) гривень в рахунок відшкодування шкоди заподіяної зеленим насадженням, які підлягають зарахуванню на спеціальний рахунок для зарахування коштів, що розподіляються між Державним та місцевим бюджетами: Ленковецька сільська рада Кельменецького району Чернівецької області, розрахунковий рахунок 33113331700118, МФО 856135, УДСКУ в Кельменецькому районі Чернівецької області, ОКПО 36749944, код платежу - 24062100.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 60 (шістдесят) гривень 90 (дев'яносто) копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Чернівецької області через Кельменецький районний суд. Особи які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя: