Справа № 215/8130/13-ц
2/215/661/14
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.03.2014 р. Тернівський районний суд м.Кривого Рогу
у складі:
головуючого, судді - Демиденка Ю.Ю.
при секретарі - Зоріній А.В.
за участю позивача - Управління праці та соціального захисту
виконкому Тернівської районної у місті ради відповідача - ОСОБА_1
представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі №1 справу за позовом Управління праці та соціального захисту виконкому Тернівської районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої грошової допомоги,-
ВСТАНОВИВ:
06.12.2013 р. Управління праці та соціального захисту виконкому Тернівської районної у місті ради / далі Управління/ звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення на користь держави надміру виплаченої грошової допомоги в сумі 13603,00 грн.
В обґрунтування вказує що згідно заяв від 28.08.2012 р., 14.03.2013 р. ОСОБА_1 була призначена щомісячна грошова допомога по догляду за інвалідом 2- ї групи, внаслідок психічного розладу - сестрою ОСОБА_3, яка за висновком ЛКК від 03.08.2012 р. №262 потребує постійного стороннього догляду. Допомога в загальній сумі 13603.00 грн. була виплачена позивачу за період з 01.08.2012 р. по 31.08.2013 р. надміру.
Згідно п.3, 5 Постанови КМ України від 02.08.2000 р. №1192 «Про надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного догляду, на догляд за ним» / далі Постанова/ - розмір допомоги на догляд розраховується як різниця між трьома прожитковими мінімумами на кожного члена сім'ї /та середньомісячним сукупним доходом сім'ї за попередні шість місяців, але не може бути більше, ніж мінімальна заробітна плата. Розрахунок проводиться відповідно до Методики.
Згідно п.5.1, 5.3., 5.10 «Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для усіх видів соціальної допомоги», до сукупного доходу сімей одержувачів входять нарахована заробітна плата, пенсія, суми які виплачуються в порядку відшкодування шкоди, заподіяної працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я, що пов'язане з виконання трудових обов'язків /далі сума шкоди/.
Позивач ОСОБА_1 отримуючи суми шкоди від Фонду соціального страхування, та маючи довідку зазначеного Фонду про доходи від 13.08.2012 р., на час подання заяв 28.08.2012 р. та 14.03.2013 р. вказану довідку до Управління не подав. Приховав зазначені суми, які вплинули на зайве призначену допомогу, оскільки сума доходу на кожного члена сім'ї позивача, при отриманні сум шкоди, перевищувала три прожиткових мінімуми.
Позивач вперше надав до Управління довідки про суми шкоди 10.10.2013 р., тому було проведено перерахунки зайво сплачених сум, які в добровільному порядку сплачувати позивач не бажає.
Представник Управління Номеровська Т.М. та ОСОБА_5 позов підтримали, вказують, що ОСОБА_1 навмисно не подав до суду довідки про суми шкоди. Всі подані документи фіксуються в особовій справі в хронологічному порядку, при поданні заяв про
призначення, як відповідальна особа Управління, так і заявник розписуються в поданні документів, ставлять підпис про додані до заяви документи і ті документи які зобов'язуються подати в майбутньому. Сім'я ОСОБА_1 перед призначенням допомоги, перевірялася інспектором Управління, та позивач скрив розмір отримуваних сум шкоди.
Відповідач ОСОБА_1, та його представник ОСОБА_2 проти позову заперечували, надали письмові заперечення. Вказують, що довідка про суми шкоди дійсно була отримана ОСОБА_1 в Фонді 13.08.2012 р., та надавалася до Управління при поданні заяви 28.08.29012 р. та послідуючої заяви. Працівники Управління проявили власну недбалість, не врахувавши цей дохід. Крім того, відповідно до ст.165 Податкового кодексу України до загального місячного оподаткованого доходу платників податків не включаються суми які отримують платники з бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування у формі фінансової допомоги інвалідам. Відповідно до ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві, та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» - суми страхових виплат є виплатами на відшкодування шкоди здоров'ю інваліда, а не його доходом.
Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовольнити.
Судом встановлено матеріалами справи, що визнається сторонами відповідно до ст.61 ЦПК України, що згідно заяв відповідача від 28.08.2012 р. та 14.03.2012 р., рішень про призначення, та довідки Управління, що ОСОБА_1 була призначена щомісячна грошова допомога по догляду за інвалідом 2- ї групи, внаслідок психічного розладу - сестрою ОСОБА_3, яка за висновком ЛКК від 03.08.2012 р. №262 потребує постійного стороннього догляду. Допомога в загальній сумі 13603.00 грн. була виплачена позивачу за період з 01.08.2012 р. по 31.08.2013 р. щомісячно від 1102 грн. на місяць до 1147 грн., відповідно до мінімальної заробітної плати а.с.4, 18, 25.
Згідно п.3, 5 Постанови - розмір допомоги на догляд розраховується як різниця між трьома прожитковими мінімумами на кожного члена сім'ї , та середньомісячним сукупним доходом сім'ї за попередні шість місяців, але не може бути більше, ніж мінімальна заробітна плата. Розрахунок проводиться відповідно до Методики.
Згідно п.5.1, 5.3., 5.10 Спільного Наказу від 15.11.2001 р. № 486/202/524/455/3370 зі змінами від 03.09.2012 р. «Про затвердження Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для усіх видів соціальної допомоги» /далі Методика/ - до сукупного доходу сімей одержувачів входять нарахована заробітна плата, пенсія, суми які виплачуються в порядку відшкодування шкоди, заподіяної працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я, що пов'язане з виконання трудових обов'язків.
Як встановлено поясненнями позивача, та видно з довідки Фонду соціального страхування /далі Фонд/, то довідка про доходи Фонду була отримана ОСОБА_1 13.08.2012 р. а.с.21. Відповідно малася у відповідача на час звернення до Управління з заявою про призначення допомоги.
Дослідженими доказами встановлено, що позивач скрив факт отримання сум шкоди від Управління, не вказав про зазначений дохід, що вплинуло на зайво призначену допомогу за рахунок бюджету, виходячи з наступного:
1.Управлінням вперше згідно акту від 21.10.2013 р. а.с.19 проведено перевірку, та встановлена переплата сум допомоги.
2. Дослідженою особовою справою ОСОБА_1 встановлено, що надані позивачем до Управління документи підшиваються до справи в хроноголічному порядку по опису. Надані позивачем три довідки Фонду до Управління надавалися в один час в жовтні 2013 р., вказані довідки підшиті та пронумеровані у справі поруч за №№63-65 а.с.21,23, 24.
3. Згідно заяв до Управління а.с.5, 13, позивач ОСОБА_1 розписувався в контрольному талоні ознайомлення доданих до заяв документів, та документів які слід надати, серед яких відсутні довідки Фонду.
4. Згідно досліджених в особовій справі актів обстеженні матеріально-побутових умов сім'ї, то в акті від 28.08.2012 р., на відміну від акту від 12.09.2013 р., позивач скрив від Управління суми шкоди, повідомивши про них інспектору лише 12.09.2013 р.
Відповідно до п. 13-1 Постанови - якщо внаслідок зловживань з боку громадянина, в тому числі подання неправдивих відомостей, приховування обставин, що впливають на призначення та
виплату допомоги, суми надміру виплаченої допомоги, можуть бути стягнуті в судовому порядку.
Встановлено, що допомога була надміру призначена позивачу внаслідок подання неправдивих відомостей, приховування обставин, що впливають на призначення та виплату допомоги, тому що розмір сукупного доходу сім'ї з сумами шкоди, перевищував три прожиткових мінімуми на кожного члена сім'ї а.с.20, 22 зв.
З ОСОБА_1 підлягає стягненню 13603,00 грн. надміру виплаченої щомісячної грошової допомоги за період з 01.08.2012 р. по 31.08.2013 р., та позов підлягає задоволенню.
Доводи відповідача відносно невідповідності підзаконних нормативних актів Закону, суд не може визнати законними.
Норма ст.165 Податкового кодексу України стосується утримання податків з доходу фізичних осіб і не регулює спірні правовідносини, по наданню державної допомоги певним категоріям громадян. Аналогічно і ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування…» регулює щомісячні страхові виплати в зв'язку з ушкодженням здоров'я потерпілим на виробництві.
Жоден з цих законів не регулює надання державної допомоги громадянам, які проживають з інвалідом, вказані правовідносини регулюються тільки Постановою, тому посилання відповідача що Постанова і Методика суперечать зазначеним Законам є необґрунтованою.
Оскільки позивач звільнений від спати судового збору, а позов задоволено з відповідача слід стягнути в дохід держави 243 грн. 60 коп. судового збору, згідно ст.ст.81, 88 ЦПК України.
На підставі ст.ст.13, 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», керуючись ст.ст.10, 27, 31, 60, 80, 81, 209 ч.3, 212-215, 224-228 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити, стягнути з ОСОБА_1 ІІННОМЕР_1 на користь держави на рахунки департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, МФО 805012, ОКПО 21930335, розрахунковий рахунок №35414006000472 - 13603,00 грн. надміру виплаченої щомісячної грошової допомогши за період з 01.08.2012 р. по 31.08.2013 р.
Стягнути з ОСОБА_1 ІІННОМЕР_1 судовий збір в сумі 243 грн. 60 коп. в дохід держави.
Сторони мають право оскаржити рішення подавши на протязі 10 днів з дня прпоголошення рішення апеляційну скаргу в Апеляційний суд Дніпропетровської області через Тернівський районний суд м.Кривого Рогу.
СУДДЯ: