Постанова № 37902894, 25.03.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.03.2014
Номер справи
826/1400/13-а
Номер документу
37902894
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

25 березня 2014 року № 826/1400/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва в складі головуючого судді Качура І.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Прокурори Гагарінського району м. Севастополя в інтересах держави в особі Інспекції з питань захисту прав споживачів у м. Севастополі до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дієса» про стягнення штрафних санкцій.

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась Прокурора Гагарінського району м. Севастополя в інтересах держави в особі Інспекції з питань захисту прав споживачів у м. Севастополі (далі по тексту також – Інспекція) з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дієса» (далі по тексту також – відповідач) про стягнення штрафних санкцій у розмірі 4250,00 грн.

В обґрунтування заявленого позову позивач зазначав, що у відповідача перед бюджетом обліковується заборгованість щодо несплати штрафних санкцій, визначених постановою від 15.08.2012р. №3, а відтак просив стягнути вказану суму заборгованості у судовому порядку.

Відповідач проти задоволення позову заперечував з мотивів необґрунтованості та безпідставності. Разом з тим, свої заперечення мотивував протиправністю постанови про накладення штрафних санкцій та відсутністю у його діях порушень приписів Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції». У задоволенні позову просив відмовити.

18.03.2014р. в судовому засіданні за згодою сторін ухвалено про продовження вирішення справи у письмовому провадженні відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України.

Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що позов задоволенню підлягає з огляду про наступне.

Матеріалами справи встановлено, що 07.08.2012р. Інспекцією з питань захисту прав споживачів у м. Севастополі проведено планову перевірку характеристик продукції у магазині «Ельдорадо» 154 ТОВ «Дієса», що знаходиться за адресою: м. Севастополь, вул. Вакуленчука, 29.

В ході перевірки встановлено численні порушення у діяльності ТОВ «Дієса» (магазин «Ельдорадо», ТЦ «Муссон»), а саме порушення вимог п.1 ч.3 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», розповсюдження продукції, на якій відсутній національний знак відповідності.

За результатами перевірки посадовою особою Інспекції 07.08.2012р. складено акт перевірки характеристик продукції №000002, 08.08.2012р. складено протокол №2 про виявлення порушень вимог ст. 44 «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції».

На підставі акту перевірки №000002 від 07.08.2012р. прийняте рішення №3 від 10.08.2012р. та рішення №4 від 10.08.2012р. про вжиття обмежувальних заходів, які направлені до ТОВ «Дієса» та згідно з поштовим повідомленням отримані адресатом 01.10.2012р.

Постановою Інспекції від 15.08.2012р. №3 про накладення штрафних санкції зобов'язано ТОВ «Дієса» сплатити у 15 денний строк штраф у розмірі 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 4 250,00 грн. Окрім того, відповідача повідомлено про те, що у разі невиконання зазначеної постанови сума штрафу стягується в судовому порядку. Вказану постанову вручено представнику відповідача 15.08.2012р.

В ході судового розгляду справи встановлено, що Постанова від 15.08.2012р. №3 про накладення штрафних санкцій оскаржена відповідачем у судовому порядку.

Так, Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.04.2013р. у справі №826/3722/13-а за позовом ТОВ «Дієса» до Інспекції з питань захисту прав споживачів у м. Севастополі про скасування постанови №3 від 25.08.2012р., залишеної без змін Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 31.10.2013р. у задоволенні позову ТОВ «Дієса» відмовлено.

Як встановлено ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Разом з тим, згідно приписів ст. 255 КАС України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Регулювання відносин між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлення прав споживачів, а також визначення механізму їх захисту та основ реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів визначено Законом України «Про захист прав споживачів» № 1023-ХП від 12.05.1991р. (далі - Закон).

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції, здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання продукції відповідно до їх потреб, і гарантує придбання або одержання продукції іншими законними способами в обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров'я і життєдіяльності.

Частиною 3 ст. 5 Закону передбачено, що захист прав споживачів здійснюють спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи і установи, що здійснюють державний санітарно-епідеміологічний нагляд, інші органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування згідно із законодавством, а також суди.

Статтею 26 Закону визначено, що спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі здійснюють державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, забезпечують реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів і мають право, у тому числі: перевіряти у суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, якість продукції, додержання обов'язкових вимог щодо безпеки продукції, а також додержання правил торгівлі та надання послуг; безперешкодно відвідувати та обстежувати відповідно до законодавства будь-які виробничі, складські, торговельні та інші приміщення цих суб'єктів; подавати до суду позови щодо захисту прав споживачів; накладати на суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, стягнення, передбачені статтею 23 Закону, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перевірок визначається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів.

Як встановлено п. 1 ч. 3 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», до розповсюджувачів застосовуються штрафні санкції у разі розповсюдження продукції, на якій відсутній Національний знак відповідності, якщо його нанесення на продукцію передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції, - у розмірі від ста п'ятдесяти до двохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Статтею 13 Закону України «Про стандарти, технічні регламенти та процедури оцінки відповідності» встановлено, що відповідність введених в обіг в Україні продукції, процесів та послуг технічним регламентам є обов'язковою.

Вимоги технічних регламентів поширюються на товари вітчизняного та іноземного походження незалежно від їх походження (п. 3 ч. 4 ст. 13 вказаного Закону).

Статтею 33 цього Закону визначено, що Кабінет Міністрів України визначає зразок та затверджує правила застосування Національного знака відповідності що використовується для засвідчення відповідності технічним регламентам. Національний знак відповідності, визначений у технічному регламенті, застосовується до всієї продукції, яка є об'єктом та відповідає вимогам цього технічного регламенту. У разі оцінки відповідності продукції що є об'єктом технічних регламентів, призначеним органом оцінки відповідності до Національного знака відповідності додається ідентифікаційний код цього органу. Національний знак відповідності наноситься на упаковку або етикетку продукції та на рекламні матеріали для процесів або послуг, що відповідають вимогам технічних регламентів.

Відповідно до ст. 29 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» передбачено, якщо органом ринкового нагляду встановлено, що продукція не відповідає встановленим вимогам, орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб'єкта господарювання вжити протягом визначеного строку, заходів щодо приведення такої продукції у відповідність із встановленими вимогами.

В ході судового розгляду справи підтверджено, що відповідачем не сплачено штрафні санкції, визначені постановою від 15.08.2012р. №3 (правомірність винесення якої підтверджена в межах розгляду справи №826/3722/13-а) у добровільному порядку, а відтак позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Доводи відповідача, викладені у письмових запереченнях проти позову спростовані матеріалами справи.

Відповідно до ч. 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, керуючись статями 9, 69, 70, 71, 128, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Дієса» (03150, вул. Червоноармійська, 45, м. Київ) штрафні санкції у розмірі 4250,00 (чотири тисячі двісті п'ятдесят) грн. на користь Інспекції з питань захисту прав споживачів у м. Севастополі (95008, м. Севастополь, вул. 6-та Бастіонна, 32, код платежу 21081100 р/р № 31110106700006, держбюджет Гагарінського району м. Севастополя, банк - ГУДКСУ у м. Севастополі, МФО - 824509, код ЄДРПОУ 37975544).

Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.А. Качур