Постанова № 37901941, 03.03.2014, Київський районний суд м. Донецька

Дата ухвалення
03.03.2014
Номер справи
257/15856/13-а
Номер документу
37901941
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ДОНЕЦЬКА

______________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2014 року м.Донецьк, вул.Собінова,147

Київський районний суд м. Донецька в складі:

Головуючого судді - Ополинської І.Г.,

при секретарі - Дємєнчук К.Ю.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Донецька про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом, мотивуючи тим, що він отримує пенсію за віком на пільгових умовах. 31 серпня 2008 року йому була перерахована пенсія з врахуванням загального страхового стажу 51 рік 9 місяців 9 днів, в тому числі робота за списком №1-47 років 9 місяців 29 днів. Вважаючи, що нарахування його пенсії проводиться знижено, він звернувся до УПФУ в Київському районі м.Донецька з відповідною заявою про перерахунок пенсії з врахуванням його стажу та інших вимог законодавства. Листом № 193/К-27-01-03 від 22 серпня 2013 року йому було відмовлено. Далі, він звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області, однак, йому, також, було відмовлено у перерахунку його пенсії. Однак, вважав, що заниження коефіцієнту страхового стажу застосовується до розрахунку його пенсії, оскільки коефіцієнт страхового стажу складає 1%, а коефіцієнт - 0,85%, застосовується тільки, до стажу, який враховувався до вступу ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто до 01 січня 2004 року, а перерахунок його пенсії проводився у 2008 році, у зв'язку з чим він звернувся до суду та просив визнати дії УПФУ в Київському районі м.Донецька щодо відмови у перерахунку його пенсії незаконними та зобов'язати УПФУ в Київському районі м.Донецька перерахувати та виплатити йому пенсію, з врахуванням пільгового стажу.

У судове засідання сторони не з»явились, про день та час розгляду справи повідомлялись належним чином, звернулись на адресу суду з письмовими заявами, у яких просили справу розглянути під час їх відсутності. При таких обставинах суд вважає за можливе розглянути дану справу під час відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів.

В письмовій заяві, наданій на адресу суду, позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив суд задовольнити позов в повному обсязі.

В письмовій заяві, наданій на адресу суду, представник відповідача позовні вимоги не визнав, заперечував проти їх задоволення. Просив суд відмовити у задоволенні позову, надавши письмові заперечення, відповідно до яких Позивачу не було відмовлено в призначенні (перерахунку) пенсії, оскільки ним не було надано відповідного до діючого законодавства відповідної заяви. При розрахунку коефіцієнту стажу, під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 у 2008 році, управлінням застосована величина оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35%, а сам коефіцієнт страхового стажу застосовувався у розмірі 0,85%. Таким чином, пенсія призначена і виплачується відповідно до вимог чинного законодавства.

Дослідивши матеріали справи та копію пенсійної справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі та в межах повноважень, у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Виходячи із завдання адміністративного судочинства на адміністративні суди покладено обов`язок при оскарженні рішень, дій або бездіяльності суб`єктів владних повноважень, якими є органи соціального захисту населення, перевіряти оскаржувані рішення, дії або бездіяльність на їх відповідність певним критеріям, визначеним ч. 3 ст. 2 КАС України.

Відповідно до положень ст.11 ч.2 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою і не може виходити за межі позовних вимог.

Правовідносини, які виникли між сторонами врегульовані ст. 19 Конституції України, Положенням про Пенсійний Фонд України № 1261 від 24.10.2007 р., ст.5, 27, 42, п.п.2, 16 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 01.01.2004 р., Постановою КМУ «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування» 25.11.2005 №22-1.

Як встановлено судом і таке вбачається з матеріалів справи з 23.12.1987 р. ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в Київському районі м.Донецька на отримує пенсію за віком на пільгових умовах.

17.04.2008 року ОСОБА_1 звернувся до Відповідача з заявою про перерахунок пенсії по стажу та заробітній платі, на підставі якої йому було проведено перерахунок з 01.05.2008 р.

08.08.2013 р. ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в Київському районі м.Донецька з листом, щодо його перерахунку. /а.с.12/

Листом УПФУ в Київському районі м.Донецька № 193/К-27-01-03 від 22.08.2013 р. ОСОБА_1 надано відповідь на його звернення. /а.с.9/

23.10.2013 р. Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області зі скаргою, відповідно до якої просив перевірити обгрунтованіть нарахування розміру його пенсії. /а.с.5-8/

Листом ГУ ПФУ в Донецькій області № 3607-К-01 від 07.11.2013 р. Позивачу повідомлено про проведену перевірку правильності обчислення його пенсії, відповідно до якого пенсія обчислено відповідно до норм діючого пенсійного законодавства, на підставі документів про стаж та заробітну плату. /а.с.13-14/

Такі обставини визнані сторонами, тому додатковому доказуванню не підлягають.

Однак, приймаючи рішення про відмову у задоволенні позову, суд відмічає наступне.

Так, Пенсійний фонд України в своїй діяльності керується Положенням про Пенсійний фонд України № 1261 від 24 жовтня 2007 р., а саме відповідно до п. 1-3 - Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збирання, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що Позивач не звертався до Відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до Постанови КМУ «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування» 25.11.2005 №22-1. Так, Позивачем не додержано вимог закону щодо порядку звернення із заявою про проведення призначення (перерахунку) пенсії, а Відповідачем надано відповідь на звернення Позивача та роз'яснено порядок вчинення таких дій. При цьому, Відповідачем не приймалося рішення про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

З 01.01.2004 року набрав законної сили Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058. Цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до ст. 5 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначаються, зокрема види пенсійних виплат, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком.

Після проведеного перерахунку, загальний страховий стаж ОСОБА_1 склав 51 рік 1 місяць 9 днів, в тому числі робота за писком № 1 - 47 років 1 місяць 29 днів (стаж зараховано по 31.12.2007 р.) та заробітної плати за період з 01.01.1978 р. по 31.12.1982 р. та по даним персоніфікованного обліку з 01.07.2000 р. по 31.12.2007 р. та коефіцієнт стажу розрахований згідно до вимог ч.1 ст. 25 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

При цьому, відповідно до ч. 2 ст. 25 коефіцієнт страхового стажу з урахуванням періодів до набрання чинності цим Законом не може перевищувати 0,75, а з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом десятим частини третьої статті 24 цього Закону, - 0,85.

Таким чином, при розрахунку коефіцієнту стажу Управлінням застосована величина оцінки одного року страхового стажу у 1,35% ( величина оцінки одного року страхового стажу, визначена відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»), а сам коефіцієнт страхового стажу застосовується у розмірі 0,85.

Відповідно до п.2 ч.4 ст.24 ЗУ № 1058 (яка діяла на момент призначення пенсії) за кожний повний рік стажу роботи, до набрання чинності цим Законом, на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Таким чином, загальний страховий стаж ОСОБА_1 склав 51 рік 1 місяць 9 днів, в тому числі робото за писком №1-47 років 1 місяць 29 днів.

З врахуванням вищевикладеного, судом встановлено, що ОСОБА_1 у 2008 році розрахунок пенсії проведено відповідно до норм ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Посилання Позивача на не правильність обчислення його пенсії при розрахунку пенсії у 2008 році є необґрунтованими та не доведеними документально.

За таких обставин у Позивача не виникло права на перерахунок пенсії, а тому і немає правових підстав для задоволення його вимог, тому суд відмовляє у задоволенні позову.

На підставі викладеного, ст. 19 Конституції України, Положенням про Пенсійний Фонд України № 1261 від 24.10.2007 р., ст.5, 27, 42, п.п.2, 16 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 01.01.2004 р., Постановою КМУ «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування» 25.11.2005 №22-1, керуючись ст.ст.2,6,7,8,9,11,12,18,71,72,158-163,167,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Донецька про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинення певних дій - відмовити у повному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя : І.Г.Ополинська