Справа № 667/2098/14-к
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 березня 2014 року Комсомольський районний суд м. Херсона у складі:
головуючого слідчого судді - Радченко Г.А.,
за участю секретаря судових засідань - Рушелюк О.М.,
прокурора - Гаврилова Р.В.,
розглянувши клопотання слідчого в ОВС слідчого відділу прокуратури Херсонської області молодшого радника юстиції Лазорчика І.В., погоджене зі старшим прокурором відділу прокуратури Херсонської області Гавриловим Р.В., про надання дозволу на проведення позапланової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Державного вищого навчального закладу «ХЕРСОНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ»,
ВСТАНОВИВ:
Слідчий в ОВС слідчого відділу прокуратури Херсонської області молодшого радника юстиції Лазорчик І.В. звернувся до суду з клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Державного вищого навчального закладу «ХЕРСОНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ» (ХДАУ) (код 00493020), зареєстрованого за адресою: м. Херсон, вул. Рози Люксембург, 23, з питань законності та правильності використання грошових коштів та товарно-матеріальних цінностей, при обліку робочого часу, нарахуванні та виплаті заробітної плати працівникам ХДАУ ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 та інших працівників за період з 01.01.2010 року по 01.03.2014 року; дозволити проводити необхідні зустрічні звірки; проведення ревізії доручити спеціалістам Державної фінансової інспекції України в Херсонській області терміном 10 робочих днів, починаючи з 26.03.2014 року.
Клопотання слідчий мотивує тим, що слідчим відділом прокуратури Херсонської області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42014230000000068 стосовно службових осіб Херсонського державного аграрного університету щодо незаконного нарахування та виплати заробітної плати упродовж 2012-2013 року голові Херсонської обласної ради ОСОБА_4, який працював за сумісництвом викладачем кафедри технології переробки та зберігання сільгосппродукції, за не проведені останнім лекції, чим вчинили розтрату бюджетних коштів на суму понад 10 тисяч гривень, за попередньою кваліфікацією - ч. 2 ст. 191 КК України.
В ході досудового слідства, відповідно до матеріалів УДСБЕЗ УМВС України в Херсонській області встановлено, що голова Херсонської обласної ради ОСОБА_4, державний службовець 1 рангу, 1 категорії, обіймаючи вищезазначену посаду з червня 2010 року, одночасно займає посаду викладача у Херсонському Державному аграрному університеті.
За даними ДПІ у м. Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області ОСОБА_4 отримує заробітну плату, як голова Херсонської обласної ради депутатів у сумі приблизно біля 50000 грн. в квартал, а також заробітну плату у ХДАУ в сумі приблизно 7000 грн. в квартал.
В подальшому було встановлено, що ОСОБА_4 звільнено з посади завідуючого кафедрою технології переробки та зберігання сільгосппродукції 20.07.2010 року згідно наказу № 140/3, у зв'язку з переходом на виборну посаду голови Херсонської обласної ради, п. 5 ст. 36 КЗпП України.
Наказом № 240/3 від 03.09.2012 року ОСОБА_4 зараховано на погодинну форму оплати праці в обсязі 240 годин, а саме 100 годин для керівництва аспірантами і 140 годин для проведення занять з дисциплін «Машини і механізми виробничих процесів» та «Механізація рибо господарчого виробництва».
На 2013-2014 навчальний рік ОСОБА_4 зарахований наказом № 360/3 від 16.09.2013 року (аспірантура 150 годин, викладання дисциплін 90 годин).
Таким чином встановлено, що ОСОБА_4 працює викладачем кафедри технології переробки та зберігання сільгосппродукції, біолого-технологічного факультету, викладає вказані дисципліни на 3 курсі БТФ та 4 курсі РЕФ, за що офіційно отримує заробітну плату, хоча фактично лекційні заняття замість ОСОБА_4 проводять асистент кафедри технології переробки та зберігання сільгосппродукції вказаного факультету ОСОБА_5 та доцент кафедри факультету БТФ ОСОБА_6 Зазначені факти підтверджені в ході опитування студентів третього курсу БТФ, групи № 1,2,3 та студентів четвертого курсу факультету РЕФ, групи № 1,2. Загалом опитано 40 студентів.
Також в ході опитування ОСОБА_5 та ОСОБА_6 останні підтвердили, що вони фактично викладали дисципліни «Машини і механізми виробничих процесів» та «Механізація рибогосподарського виробництва» замість ОСОБА_4, при цьому грошової винагороди за викладання лекцій від ОСОБА_4 не отримували, також бухгалтерія ХДАУ не оплачувала їм викладання зазначених дисциплін. Тобто, ОСОБА_4 отримував заробітну плату за фактично не виконану роботу.
ОСОБА_4 викладає на денній та заочній формі навчання, період роботи університету з 8 години 30 хвилин до 17 години 00 хвилин, при цьому ОСОБА_4 до лютого 2014 року офіційно працював на посаді голови Херсонської обласної ради депутатів на постійній основі з повною зайнятістю.
Згідно ЗУ «Про місцеве самоврядування» голови селищних, міських, обласних рад не можуть працювати за сумісництвом у робочий час.
Відповідно в ході досудового слідства для перевірки зазначеної інформації, а також з метою підтвердження або спростування фактів протиправного розтрачання бюджетних коштів службовими особами Херсонського державного аграрного університету виникла необхідність у проведені ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Державного вищого навчального закладу «ХЕРСОНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ», який є державним закладом, а відповідно і підконтрольною Держфінінспекції в Херсонській області установою.
За даним фактом 15.03.2014 року Прокуратурою Херсонської області розпочато досудове розслідування за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України.
Прокурор в судовому засіданні заявлене клопотання підтримав у повному обсязі, просив його задовольнити.
Заслухавши пояснення учасників судового провадження, вивчивши матеріали клопотання в межах наданих суду доказів, слідчий суддя приходить до висновку, що воно підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п. 5 ч. 5 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин, зокрема, у разі надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від Кабінету Міністрів України, органів прокуратури, державної податкової служби, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю.
Згідно частин 6, 7 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланова ревізія підконтрольної установи не може проводитися частіше одного разу на квартал. Позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за рішенням суду, ухваленим на підставі клопотання слідчого, прокурора для забезпечення розслідування під час кримінального провадження.
Згідно п. 29 Постанови КМУ від 20.04.2006 року № 550 «Про затвердження Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами» позапланова виїзна ревізія об'єкта контролю за зверненням правоохоронного органу проводиться у разі надання ним клопотання слідчого або прокурора про призначення позапланової виїзної ревізії та ухвали суду про дозвіл на її проведення, в якому зазначаються підстави проведення, дати її початку та закінчення, а також номер кримінального провадження, орган, що здійснює досудове розслідування, дата та підстави повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (для ревізії суб'єкта господарської діяльності, не віднесеного Законом до підконтрольних установ).
У відповідності до ч. 6 ст. 9 КПК України у випадках, коли положення цього кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені частиною першою ст. 7 цього Кодексу.
Керуючись ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», п. 29 Постанови КМУ від 20.04.2006 року № 550 «Про затвердження Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами», ст.ст. 7,40, 131, 132 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого в ОВС слідчого відділу прокуратури Херсонської області молодшого радника юстиції Лазорчика І.В., погоджене зі старшим прокурором відділу прокуратури Херсонської області Гавриловим Р.В., про надання дозволу на проведення позапланової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Державного вищого навчального закладу «ХЕРСОНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ» - задовольнити.
Надати дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Державного вищого навчального закладу «ХЕРСОНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ» (ХДАУ) (код 00493020), зареєстрованого за адресою: м. Херсон, вул. Рози Люксембург, 23, з питань законності та правильності використання грошових коштів та товарно-матеріальних цінностей, при обліку робочого часу, нарахуванні та виплаті заробітної плати працівникам ХДАУ ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 та інших працівників за період з 01.01.2010 року по 01.03.2014 року.
Дозволити проводити необхідні зустрічні звірки.
Проведення ревізії доручити спеціалістам Державної фінансової інспекції України в Херсонській області терміном 10 робочих днів, починаючи з 26.03.2014 року.
Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого у даному кримінальному провадженні.
Ухвала набирає чинності з моменту її проголошення. Ухвала оскарженню не підлягає і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя Г. А. Радченко