ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 березня 2014 рокум. Ужгород№ 807/653/14
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючої - судді Калинич Я.М., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Закарпатській області до Державного підприємства «Виноградівське лісове господарство» про застосування заходів реагування,-
ВСТАНОВИВ:
Державна екологічна інспекція у Закарпатській області (далі - позивач, Держекоінспекція у Закарпатській області) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державного підприємства «Виноградівське лісове господарство» (далі - відповідач, ДП «Виноградівське ЛГ»), в якій просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ДП «Виноградівське ЛГ», а саме: тимчасово заборонити (зупинити) вивезення деревини з лісосіки суцільної санітарної рубки в кварталі 138 виділі 4 на площі 2,8 га. Затисянського лісництва ДП «Виноградівське ЛГ» (юридична адреса: Закарпатська область, м. Виноградів, вул. Копанська, 178, ідентифікаційний код - 22114556) до моменту закінчення вегетаційного періоду виду рослин Шафрану Гейфелів на території Затисянського лісництва.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що згідно направлення для проведення планового заходу державного нагляду (контролю) дотримання вимог природоохоронного законодавства від 13.02.2014 року №666/14 Держекоінспекцією у Закарпатській області було проведено планову перевірку відповідача. Актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів від 21.02.2014 року встановлено, що відповідачем здійснюється вивезення деревини з лісосіки суцільної санітарної рубки в кварталі 138 виділі 4 на площі 2,8 га. Затисянського лісництва, де зростають і перебувають в стадії вегетації рослини виду Шафрану Гейфеля, що є порушенням ст. 11 Закону України «Про Червону книгу України», ст. 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та п.6 ч.2 ст. 19 Лісового кодексу України.
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 183 - 2 Кодексу адміністративного судочинства України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням. Відтак, ухвалою суду від 03 березня 2014 року, у відповідності до ст. 183 - 2 КАС України, судом прийнято рішення про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі та запропоновано відповідачу у 10 - денний строк з дня одержання ухвали надати на адресу суду заперечення проти позову та необхідні документи або письмову заяву про визнання позову. В матеріалах справи міститься повідомлення Укрпошти про отримання відповідачем ухвали від 09.12.2013 року - 13 березня 2014 року. 20 березня 2014 року до суду надійшла заява від відповідача про визнання позову. Розгляд адміністративної справи за позовом Державної екологічної інспекції у Закарпатській області до Державного підприємства «Виноградівське лісове господарство» про застосування заходів реагування було проведено без судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення позову в повному обсязі, виходячи з наступного:
Судом встановлено, що на підставі направлення Держекоінснекції за №666/14 від 13.02.2014 року Державною екологічною інспекцією у Закарпатській області було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ДП «Виноградівське ЛГ» (юридична адреса: Закарпатська область, м. Виноградів, вул. Копанська, 178, ідентифікаційний код - 22114556).
Актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів від 21.02.2014 року встановлено, що відповідачем здійснюється вивезення деревини з лісосіки суцільної санітарної рубки в кварталі 138 виділі 4 на площі 2,8 га. Затисянського лісництва, де зростають і перебувають в стадії вегетації рослини виду Шафрану Гейфеля, що є порушенням ст. 11 Закону України «Про Червону книгу України», ст. 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та п.6 ч.2 ст. 19 Лісового кодексу України.
Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони рослинного світу визначає Лісовий кодекс України та Закон України «Про Червону книгу України».
Відповідно до п.6 ч.2 ст.19 Лісового кодексу України постійні лісокористувачі зобов'язані забезпечувати охорону типових та унікальних природних комплексів і об'єктів, рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, рослинних угруповань, сприяти формуванню екологічної мережі відповідно до природоохоронного законодавства.
Статтею 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, яка передбачає відповідальність за невиконання вимог охорони територій та об'єктів природно-заповідного фонду та інших територій, що підлягають особливій охороні, видів тварин і рослин, занесених до Червоної книги України.
Статтею 11 Закону України «Про Червону книгу України» передбачено забезпечення охорони та відтворення об'єктів Червоної книги України.
Пунктом 3 статті 29-2 Лісового кодексу України визначено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері лісових відносин обмежує чи зупиняє (тимчасово) в установленому порядку діяльність підприємств, установ та організацій незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо вона здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів.
Відповідно до п.4 (в) Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 29.10.1992 року №2751-XII, діяльність підприємств обмежується або тимчасово забороняється (зупиняється) у разі перевищення ними лімітів використання природних ресурсів, порушення екологічних нормативів, екологічних стандартів, а також вимог екологічної безпеки, зокрема використання природних ресурсів, викидів і скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, складування, захоронення, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів без відповідних дозволів.
Згідно з частиною п'ятою статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом. Застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обгрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.
Центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів є Державна екологічна інспекція України, правовий статус якої визначено у Положенні, затвердженого Указом Президента України «Про Положення про Державну екологічну інспекцію України» від 13.04.2011 року № 454/2011 (далі - Положення).
Відповідно до п. 4 Положення, Держекоінспекція України відповідно до покладених завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади,підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про збереження об'єктів рослинного та тваринного світу, занесених до Червоної та Зеленої книг України, формування, збереження й використання екологічної мережі (підп. «и» п. 2 ч. 4 Положення).
Відповідно до п. 7 Положення Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря). Таким органом є Державна екологічна інспекція у Закарпатській області, яка внаслідок проведеної 21 лютого 2014 року планової перевірки ДП «Виноградівське ЛГ» встановила факт вивезення деревини з лісосіки суцільної санітарної рубки в кварталі 138 виділі 4 на площі 2,8 га. Затисянського лісництва, де зростають і перебувають в стадії вегетації рослини виду Шафрану Гейфеля, що є порушенням ст. 11 Закону України «Про Червону книгу України», ст. 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та п.6 ч.2 ст. 19 Лісового кодексу України.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 183-2 КАС України в адміністративних справах щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням застосовується скорочене провадження.
Відповідний розпорядчий документ про вжиття заходів реагування винесений Головним державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Закарпатської області - Рішення про тимчасову заборону (зупинення) вивезення деревини з лісосіки суцільної санітарної рубки в кварталі 138 виділі 4 на площі 2,8 га. Затисянського лісництва ДП «Виноградівське ЛГ».
Згідно з частиною п'ятою статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Частиною сьомою статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Пунктом 2 Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища, затвердженого постановою Верховної Ради України №2751-XII від 29.10.1992 діяльність підприємств, що здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, може бути: тимчасово заборонена (зупинена) - до виконання необхідних природоохоронних заходів зупиняється експлуатація підприємства чи окремих його цехів (дільниць) і одиниць обладнання.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Також суд звертає увагу на зміст п. 12 ст. 183-2 КАС України, згідно якої особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до переконання, що адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Закарпатській області до Державного підприємства «Виноградівське лісове господарство» про застосування заходів реагування обґрунтований, відповідачем не спростований (відповідач позов визнав), а тому підлягає до задоволення.
Згідно з п.10 ч.1 ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України - негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Керуючись ст. ст. 2, 11, 52, 71, 86, 94, 160, 161, 163, 167, 183-2, п.10 ч.1 ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адмінінстративний позов Державної екологічної інспекції у Закарпатській області до Державного підприємства «Виноградівське лісове господарство» про застосування заходів реагування - задовольнити повністю.
2. Тимчасово заборонити (зупинити) вивезення деревини з лісосіки суцільної санітарної рубки в кварталі 138 виділі 4 на площі 2,8 га. Затисянського лісництва Державного підприємства «Виноградівське лісове господарство» (юридична адреса: Закарпатська область, м. Виноградів, вул. Копанська, 178, ідентифікаційний код - 22114556) до моменту закінчення вегетаційного періоду виду рослин Шафрану Гейфелів на території Затисянського лісництва..
3. Постанова підлягає до негайного виконання.
4. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови
СуддяЯ.М. Калинич