Постанова № 37887752, 10.02.2014, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.02.2014
Номер справи
823/3925/13-а
Номер документу
37887752
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2014 року справа № 823/3925/13-а

м. Черкаси

11 год. 30 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Чубар Т.М.,

при секретарі - Дуженко С.А., Шепель А.М.,

за участю представників позивача товариства з обмеженою відповідальністю «Круг-ТЕТ» Оберемка І.І. - за довіреністю № 29 від 30.01.2014р., Сидорчука Г.П. - за довіреністю № 28 від 30.01.2014р.,

представника відповідача державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області Юревича С.В. - за довіреністю № 13631/10-015 від 18.10.2013р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Круг-ТЕТ» до державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулося товариство з обмеженою відповідальністю «Круг-ТЕТ», в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області № 0008411503 від 11.11.2013р. про нарахування товариству з обмеженою відповідальністю «Круг-ТЕТ» податкового зобов'язання в сумі 69 860 грн. 40 коп. основного платежу з орендної плати за землю та 14 191 грн. 52 коп. штрафних (фінансових) санкцій.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, обґрунтовуючи їх тим, що 19.10.2007р. між товариством з обмеженою відповідальністю «Круг-ТЕТ» та Черкаською міською радою укладено договір оренди земельної ділянки, яким було визначено суму орендної плати, а саме 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Зміни до договору оренди земельної ділянки щодо збільшення розміру орендної плати за землю сторони не вносили. За таких обставин відповідач неправомірно визначив податкове зобов'язання з орендної плати.

Представник відповідача проти заявленого адміністративного позову заперечує, мотивуючи це тим, що відповідно до статті 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років. Товариство з обмеженою відповідальністю «Круг-ТЕТ» зобов'язано у відповідності до умов договору оренди землі та згідно чинного законодавства, керуючись Податковим кодексом України, самостійно визначити суму податкового зобов'язання з урахуванням змін законодавства без внесення змін до договору оренди землі. У зв'язку з тим, що вказані дії здійснено не було, під час проведення перевірки органом доходів і зборів виявлено порушення позивачем чинного законодавства, а саме заниження грошового зобов'язання по орендній платі за землю на загальну суму 69 860 грн. 40 коп., в тому числі: за 2011 рік - 26 197 грн. 64 коп., за 2012 рік - 26 197 грн. 64 коп., за січень-серпень 2013 року - 17 564 грн. 12 коп.

Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що фактичною підставою для збільшення позивачу суми грошового зобов'язання згідно спірного податкового повідомлення-рішення № 0008411503 від 11.11.2013р., слугував висновок контролюючого органу, викладений в акті № 1253/23-01-15-03/20005838 від 24.10.2013р. за результатами документальної позапланової невиїзної перевірки з питань правильності та повноти нарахування орендної плати за землю товариством з обмеженою відповідальністю «Круг-ТЕТ» за період з 01.01.2011р. по 31.08.2013р., про порушення позивачем вимог п.п. 271.1.1 п. 271.1 статті 271 та п. 286.2 статті 286 Податкового кодексу України, рішення Черкаської міської ради № 5-656 від 13.05.2010р., що призвело до заниження податкового зобов'язання по орендній платі за землю за період з 01.01.2011р. по 31.08.2013р. на загальну суму 69 860 грн. 40 коп., в тому числі: за 2011 рік - 26 197 грн. 64 коп., за 2012 рік - 26 197 грн. 64 коп., за січень-серпень 2013 року - 17 564 грн. 12 коп.

На підставі зазначеного акту перевірки державною податковою інспекцією у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0008411503 від 11.11.2013р., яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати в розмірі 69 860 грн. 40 коп. за основним платежем та 14 191 грн. 52 коп. за штрафними санкціями.

Вирішуючи даний спір, з огляду на аргументацію позивача, суд враховує, що відповідно до частин 1 та 2 статті 83 Земельного кодексу України (далі - ЗК) землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності, а також земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування. До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу (п. «в» статті 12 ЗК). Використання землі в Україні згідно статті 206 ЗК є платним.

Пунктом 9.1 статті 9 Податкового кодексу України до загальнодержавних віднесено такі податки та збори, як плата за землю (загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності).

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності, в свою чергу, п.п. 14.1.136 п. 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначена як - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Статтею 1 Закону України «Про оренду землі» № 161-XIV від 06.10.1998р. поняття оренди землі визначено як засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Згідно зі статтею 15 означеного Закону істотною умовою договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру.

Відповідно до статті 21 Закону України «Про оренду землі» № 161-XIV від 06.10.1998р. орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Базою оподаткування згідно п. 271.1 статті 271 Податкового кодексу України є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІІ Податкового кодексу України; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Як вбачається з матеріалів справи, 19 жовтня 2007 року між товариством з обмеженою відповідальністю «Круг-ТЕТ» (Орендар) та Черкаською міською радою (Орендодавець) укладено договір оренди землі, про що у Державному реєстрі земель здійснено запис № 040777500304 від 08.11.2007р. Згідно п. 1 договору орендодавець на підставі рішення Черкаської міської ради № 2-765 від 05.07.2007р. надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, площею 24 919 кв.м., що за основним цільовим призначенням відноситься до категорії земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, яка знаходиться за адресою: м. Черкаси, провулок ХХ Партз'їзду, 8/2. Відповідно до п. 5 зазначеного договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки, згідно з витягом Черкаського міського управління земельних ресурсів № 694-гр.-2007 від 30.08.2007р. з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки становить 2 030 400 грн. За оренду земельної ділянки орендар сплачує орендну плату у грошовій формі. Річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки і на час укладення договору становить 60 912 грн. (п. 9 договору оренди землі).

Пунктом 13 договору оренди землі від 19.10.2007р. встановлено, що умови цього договору про розмір орендної плати переглядаються у разі: зміни умов господарювання, що тягне за собою зміну цільового призначення та (або) функціонального використання земельної ділянки або її частини; зміни розміру земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендної земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; невиконання орендодавцем обов'язків щодо повідомлення орендаря про права третіх осіб на орендовану земельну ділянку, якщо це спричинило перешкоди в користуванні орендованою земельною ділянкою; інших випадках, передбачених законодавчими актами України. В разі проведення щорічної індексації нормативної грошової оцінки землі внесення інших змін на підставі вимог діючого законодавства, а також в разі будь-яких змін Черкаською міською радою розмірів орендної плати, що діють в м. Черкаси, розмір грошової оцінки земельної ділянки та розмір щорічної орендної плати змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цього договору.

Рішенням Черкаської міської ради «Про затвердження показників грошової оцінки земель м. Черкаси» № 5-656 від 13.05.2010р. затверджено базову вартість одного квадратного метра земельної ділянки земель міста Черкаси станом на 01.01.2009р. в розмірі 127 грн. 48 коп.; вирішено провести індексацію нормативної грошової оцінки земель м. Черкаси за 2009 рік з використанням коефіцієнту 1,059. Відповідне рішення набуває чинності з 01.01.2011р.

Рішенням Черкаської міської ради «Про плату за оренду землі» № 5-657 від 13.05.2010р. затверджено Порядок встановлення розмірів річної орендної плати за землю в м. Черкаси. Порядок регламентує принципи встановлення розмірів орендної плати за землю і поширюється на всі земельні ділянки, якими Черкаській міській раді надано право розпоряджатися відповідно до чинного законодавства України (п. 1.2. Порядку). Умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди між Черкаською міською радою та орендарем згідно чинного законодавства України. (п. 1.5 Порядку). До 31 грудня 2013 року розмір орендної плати у відсотковому відношенні не переглядається і може змінюватися протягом цього періоду лише за згодою двох сторін (п. 1.16 Порядку). Дане рішення набуває чинності з 01.01.2011р., але не раніше набуття чинності рішенням Черкаської міської ради «Про затвердження показників грошової оцінки земель м. Черкаси».

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 17.05.2011р. апеляційну скаргу Черкаської міської ради задоволено, ухвалу Соснівського районного суду м. Черкаси від 29.12.2010р., якою в якості вжиття заходів забезпечення позову в адміністративній справі № 2-а-791/11/2316 зупинено дію рішення Черкаської міської ради «Про затвердження показників грошової оцінки земель м. Черкаси» № 5-656 від 13.05.2010р., скасовано.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 13.09.2011р. апеляційну скаргу голови Черкаської міської ради задоволено, ухвалу Соснівського районного суду м. Черкаси від 29.12.2010р., якою в якості вжиття заходів забезпечення позову в адміністративній справі № 2-а-792/11/2316 зупинено дію рішення Черкаської міської ради «Про плату за оренду землі» № 5-657 від 13.05.2010р., скасовано; постановлено нову ухвалу, якою у задоволенні заяви про забезпечення адміністративного позову відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 13.12.2012р. в адміністративній справі № 2-а-791/11/2316 про визнання протиправними та скасування рішення Черкаської міської ради «Про затвердження показників грошової оцінки земель м. Черкаси» № 5-656 від 13.05.2010р. та рішення Черкаської міської ради «Про плату за оренду землі» № 5-657 від 13.05.2010р. постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 14.11.2011р., якою позов задоволено, скасовано, в задоволенні позову відмовлено.

Відповідно до статті 30 Закону України «Про оренду землі» № 161-XIV від 06.10.1998р. зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

При цьому статтею 654 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту.

Разом з тим, слід зауважити, що контролюючі органи відповідно до статті 20 Податкового кодексу України наділені повноваженнями зі здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю нарахування та своєчасністю сплати податків і зборів, проте ініціативою вносити зміни в договори оренди землі відповідно до статей 12, 80, 83 ЗК, статті 21 Закону України «Про оренду землі» № 161-XIV від 06.10.1998р. наділена одна зі сторін цих договорів, якою у справі, що розглядається, є міська рада - орган місцевого самоврядування, через яку відповідною територіальною громадою реалізовано право власності на передані в оренду земельні ділянки, що знаходяться у комунальній власності.

Договір оренди землі є цивільно-правовим, а отже, йому притаманні такі ознаки, як свобода договору, обов'язковість його виконання сторонами тощо. Суб'єкт владних повноважень, який не є учасником договору, не може здійснювати владні управлінські функції шляхом втручання у відносини сторін договору, але має право контролювати належність виконання договору та відповідність його умов чинному законодавству України, зокрема стежити, щоб такі умови не суперечили інтересам суспільства. Якщо ж договір пов'язаний зі сплатою податків і, на думку суб'єкта владних повноважень, спрямований на ухилення від їх сплати, останній, за допомогою адміністративних заходів, уповноважений відновити публічний порядок.

Таким чином, згідно із законодавством України питання щодо встановлення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності вирішується за згодою сторін договору оренди земельної ділянки із закріпленням розміру орендної плати в такому договорі оренди. Жоден нормативно-правовий акт не закріплює обов'язок орендаря перераховувати орендну плату (сплачувати її в більшому розмірі) в разі законодавчої зміни граничного розміру цієї плати. Тобто, орендар зобов'язаний буде сплачувати більший розмір орендної плати лише у випадку внесення відповідних змін до договору.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в постанові від 11.06.2013р. у справі № 21-443а12, згідно якої хоча зміна розміру земельного податку згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 309-VI від 03.06.2008р. є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оренди землі його учасниками, зазначене не тягне автоматичні зміни орендної палати та, відповідно, донарахування (збільшення) контролюючими органами суми грошового зобов'язання з орендної плати із застосуванням штрафних санкцій за податковими повідомленнями-рішеннями.

Відповідно до ч. 2 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстав, передбаченої п. 1 ч. 1 статті 237 цього Кодексу.

Статтею 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області № 0008411503 від 11.11.2013р.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Круг-ТЕТ» 172 (сто сімдесят дві) грн. 50 коп. судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Т.М. Чубар

Повний текст постанови виготовлений 14 лютого 2014 року.