Ухвала суду № 37886662, 28.03.2014, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.03.2014
Номер справи
805/15618/13-а
Номер документу
37886662
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Скріпнік А.І.

Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2014 року справа №805/15618/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача Компанієць І.Д., суддів Шальєвої В.А., Яковенка М.М.,

секретар судового засідання Корадо А.А.,

за участю представника позивача ОСОБА_3,

представника відповідача Гац Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_5 на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2014 року по адміністративній справі 805/15618/13-а за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_5 до Інспекції з питань захисту прав споживачів у Донецькій області про визнання протиправними та скасування рішення про вжиття обмежувальних заходів та постанови про накладення штрафних санкцій, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач просила визнати протиправними та скасувати рішення Інспекції з питань захисту прав споживачів у Донецькій області про вжиття обмежувальних заходів від 21.10.2013 року № 02/154 та постанову від 07.10.2013 року № 165р про накладення штрафних санкцій у розмірі 6460,00 грн.

В обґрунтування зазначила, що відповідачем 04.10.2013 року проведено планову виїзну перевірку характеристик продукції позивача, за результатами якої складено акт та протокол, в яких зафіксовані порушення з боку позивача вимог «Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання» та «Технічного регламенту безпеки машин та устаткування», а саме: встановлено розповсюдження продукції, на якій відсутній національний знак відповідності та розповсюдження продукції без декларації про відповідність.

До позивача за порушення п.1, п.3 ч. 3 ст. 44 ЗУ «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» застосовано штрафні санкції в розмірі 6460,00 грн., також прийнято рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів.

Рішення, прийняті відповідачем, є незаконними, оскільки під час перевірки позивач надав відповідачу сертифікат відповідності на продукцію, яка підлягала перевірці. Також Національний знак відповідності наявний на всіх гарантійних талонах до продукції.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2014 року в задоволенні позовних вимог ОСОБА_5 відмовлено у повному обсязі.

Не погодившись з судовим рішенням, позивач звернулася з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову, прийняти нову, якою задовольнити її позов.

В обґрунтування зазначила, що суд першої інстанції взагалі не звернув уваги, що Національний знак відповідності був наявний на гарантійному талоні товару, також при перевірці надано сертифікат відповідності, що дозволяє ввести в обіг товар на підставі ст..34 ЗУ «Про стандарти, технічний регламент та процедуру оцінки відповідності».

Крім цього, відповідачем порушено порядок винесення рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників судового процесу, перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач, фізична особа - підприємець ОСОБА_5.(ідентифікаційний номер НОМЕР_1) зареєстрована як фізична особа-підприємець 20.10.1999 року, перебуває в єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб-підприємців за № 2 266 017 0000 012419 (а.с.38).

Відповідач - Інспекція з питань захисту прав споживачів у Донецькій області, у даних правовідносинах є суб'єктом владних повноважень, який реалізує надані повноваження, згідно Закону України «Про захист прав споживачів» та Положення про Державну інспекцію України з питань захисту прав споживачів, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 465/2011.

Посадовими особами Інспекції з питань захисту прав споживачів у Донецькій області Піяк М.В. та Єрмоленко К.В. на підставі Плану перевірок з ринкового нагляду на 4 квартал 2013 року (а.с.58-70), направлення на проведення перевірки від 01.10.2013 року №02/248 (а.с.7), повідомлення про проведення перевірки від 19.09.2013 року № 02/192, отримане позивачем 20.09.2013 року (а.с.57), проведена планова виїзна перевірка характеристик продукції у присутності суб'єкта господарювання - ОСОБА_5 у магазині, розміщеного за адресою: АДРЕСА_1, за результатами якої складено акт перевірки характеристик продукції від 04.10.2013 року №02/183, протокол про порушення вимог ст.44 ЗУ «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» від 04.10.2013 року № 02/171П (а.с.8-10).

Відповідно до акту у позивача перевірені на предмет безпеки електронного та електричного обладнання товар готовий до реалізації, а саме:

- ланцюгова пила електрична Makita UC4530A, країна виробник Японія Імпортер, ТОВ «Хускварна Україна» 04073, м. Київ, вул.. Марка Вовчка, 18А, дата виготовлення 2011 рік

-пилосмок електричний садовий Husqvarna модель TGV 2200, виробник Китай, імпортер: ТОВ «Хускварна Україна» 03022, м.Київ, вул.. Васильківська, 34, оф.204Г, дата виготовлення 2011 р.

-ланцюгова пила електрична Husqvarna, модель CST 3518, виробник: Німеччина, імпортер: ТОВ «Хускварна Україна» 03022, м.Київ, вул.. Васильківська, 34, оф.204Г, дата виготовлення 2011 р.

-електрорізчик електричний Husqvarna, модель № 3000 WET, виробник Швеція, імпортер: ТОВ «Хускварна Україна» 03022, м.Київ, вул.. Васильківська, 34, оф.204Г, дата виготовлення 2011 р.

- ланцюгова пила електрична Husqvarna, модель PRO MAC 1900, виробник Китай, імпортер ТОВ «Хускварна Україна» 03022, м.Київ, вул.. Васильківська, 34, оф.204Г, дата виготовлення 2011 р.

- ланцюгова пила електрична Husqvarna, модель 321EL, виробник Норвегія, імпортер ТОВ «Хускварна Україна» 03022, м.Київ, вул.. Васильківська, 34, оф.204Г, дата виготовлення 2011 р.

В ході перевірки встановлено порушення позивачем Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою КМУ №1149 від 29.10.2009 року, Технічного регламенту безпеки машин та устаткування, затвердженого постановою КМУ №933 від 12.10.2010 року, а саме - розповсюдження позивачем товару, на якому відсутній Національний знак відповідності, розповсюдження продукції без декларації про відповідність. (а.с.8-9).

07.10.2013 року начальником Інспекції з питань захисту прав споживачів у Донецькій області Левчук Л.Р., відносно фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 прийнята постанова про накладення штрафних санкцій №165 р за порушення вимог п.1, п.3 ч.3 ст.44 ЗУ «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» в розмірі 380 неоподаткованих мінімумів доходів громадян у сумі 6460 грн. (а.с.12).

21.10.2013 року начальником Інспекції з питань захисту прав споживачів у Донецькій області Левчук Л.Р., відносно фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 прийнято рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів №02/154 у вигляді обмеження надання продукції на ринку шляхом приведення продукції у відповідність встановленим вимогам та тимчасової заборони надання продукції на ринку зі строком виконання до 04.11.2013 року. (а.с.14)

На підставі ч.ч.3,4 ст.23 ЗУ «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції.

Планові перевірки характеристик продукції проводяться у розповсюджувачів цієї продукції, а позапланові, - у розповсюджувачів та виробників такої продукції.

Під час таких перевірок перевіряються характеристики лише того виду продукції, що є предметом перевірки.

Відповідно до п.1 ч.1, ч.2 ст.24 ЗУ «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» органи ринкового нагляду проводять перевірки характеристик продукції у її розповсюджувачів: планові - згідно із секторальними планами ринкового нагляду.

Під час проведення перевірки характеристик продукції у її розповсюджувачів на підставах, визначених пунктом 1 частини першої цієї статті:

1) на початковому етапі перевірки об'єктами перевірки є:

а) наявність на продукції Національного знака відповідності (у тому числі ідентифікаційного коду призначеного органу з оцінки відповідності), якщо його нанесення на продукцію передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції, та додержання правил застосування і нанесення Національного знака відповідності;

б) наявність супровідної документації, яка має додаватися до відповідної продукції (зокрема інструкція з користування продукцією), етикетки, маркування, інших позначок, якщо це встановлено нормативно-правовими актами (у тому числі технічними регламентами), та їх відповідність встановленим вимогам;

в) наявність декларації про відповідність, якщо згідно з технічним регламентом на відповідний вид продукції продукція при її розповсюдженні має супроводжуватися такою декларацією;

2) на наступних етапах перевірки можуть бути проведені:

а) обстеження зразків відповідної продукції та ідентифікація виробника продукції;

б) відбір та експертиза (випробування) зразків продукції (у разі якщо є підстави вважати, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам).

Як вбачається з матеріалів справи відповідно до плану перевірок з ринкового нагляду на 4 квартал 2013 року передбачено перевірку ФОП ОСОБА_5 обладнання електичного та електронного (а.с.59)

В ході перевірки встановлено факт розповсюдження позивачем продукції, на якій відсутній Національний знак відповідності, нанесення якого передбачено Технічним регламентом низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою КМУ №1149 від 29.10.2009 року. Також встановлено факт розповсюдження продукції без декларації про відповідність, що є порушенням цього Технічного регламенту.

Постановою КМУ від 29 листопада 2001 року № 1599 "Про затвердження опису та правил застосування національного знака відповідності" встановлено, що національний знак відповідності (далі - знак відповідності) має форму незамкненого з правого боку основного кола, усередині якого вміщено стилізоване зображення трилисника.

Відповідно до Правил застосування національного знаку відповідності - національний знак відповідності засвідчує відповідність позначеної ним продукції вимогам технічних регламентів, які поширюються на неї.

Знак відповідності наноситься тільки на ті види продукції, опис яких міститься в технічних регламентах. При цьому нанесення знака відповідності є обов'язковим.

У разі підтвердження відповідності продукції, призначеним органом з оцінки відповідності поряд із знаком відповідності наноситься ідентифікаційний номер цього органу згідно з державним реєстром таких органів.

Знак відповідності наноситься на продукцію безпосередньо її виробниками, якщо інше не передбачено відповідним технічним регламентом.

Знак відповідності наноситься на виріб та/або на етикетку, тару, пакування, експлуатаційну та товаросупровідну документацію тощо, якщо інше не передбачено відповідним технічним регламентом. Місце та спосіб нанесення (друкування, наклеювання, гравірування, травлення, штампування, лиття тощо) знака відповідності визначається виробником продукції.

Дозволяється використовувати зображення знака відповідності у рекламі позначеної ним продукції. Технічними регламентами можуть встановлюватися особливості застосування знака відповідності.

На підставі п.7 Технічного Регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою КМУ №1149 від 29.10.2009 року, перед введенням в обіг на електрообладнання повинен бути нанесений національний знак відповідності, який підтверджує відповідність електрообладнання вимогам цього Технічного регламенту, включаючи виконання процедури оцінки відповідності (внутрішній контроль виробництва) згідно з додатком 3 до цього Технічного регламенту.

Відповідно до п.10 зазначеного Технічного Регламенту національний знак відповідності має відповідати вимогам, наведеним у додатку 4 до цього Технічного регламенту. Національний знак відповідності наноситься виробником чи уповноваженим представником виготовлювача продукції в Україні на кожний виріб електрообладнання або, якщо це неможливо, на пакування, інструкцію або документ, в якому визначені гарантійні зобов'язання, у спосіб, що забезпечує його видимість, розбірливість та незмивність.

Як зазначено в Описі національного знаку відповідності, затвердженому постановою КМУ від 29.11.2001 р. №1599 розмір знака відповідності визначається виробником або постачальником продукції виходячи з конкретних умов та місця його нанесення, але не може бути меншим ніж 5 міліметрів, якщо інше не передбачено відповідним технічним регламентом.

З огляду на продукцію, яка розповсюджувалася позивачем - ланцюгові пили електричні, електрорізчик електричний, пилосмок електричний садовий, - нанесення на ці товари Національного знаку відповідності є можливим, тому наявність Національного знаку відповідності тільки на гарантійному талоні товару є порушенням вимог Технічного Регламенту низьковольтного електричного обладнання.

На підставі Додатку 3 до Технічного Регламенту низьковольтного електричного обладнання внутрішній контроль виробництва є процедурою оцінки відповідності, за якою виробник або уповноважений представник, який виконує зобов'язання, встановлені в пункті 2 цього додатка, гарантує та заявляє, що низьковольтне електричне обладнання (далі - електрообладнання) відповідає вимогам Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання (далі - Технічний регламент), що застосовуються до нього.

Виробник або уповноважений представник повинен нанести національний знак відповідності на електрообладнання та скласти декларацію про відповідність згідно з вимогами пункту 2 додатка 4 до Технічного регламенту.

Виробник повинен скласти технічну документацію, визначену в пункті 3 цього додатка, яку він або уповноважений представник має зберігати на території України не менше ніж 10 років після дати випуску останнього виробу і надавати її для перевірки відповідним органам державного ринкового нагляду в установлених законодавством випадках.

У разі коли виробник не є резидентом України та не має уповноваженого представника в Україні, ці зобов'язання покладаються на особу, яка ввела електрообладнання в обіг на ринку України.

Технічна документація має надавати можливість оцінити відповідність електрообладнання вимогам Технічного регламенту та, наскільки це стосується такого оцінювання, включати проектування, виробництво та функціонування електрообладнання. До зазначеної документації мають бути включені: загальний опис електрообладнання; загальні конструкторські та виробничі креслення, електричні схеми та схеми вузлів, деталей тощо; описи та пояснення, необхідні для розуміння зазначених креслень та схем і функціонування електрообладнання;

список стандартів, які повністю або частково застосовано, та описи прийнятих рішень для забезпечення положень щодо безпечності, визначених у Технічному регламенті, якщо стандарти не було застосовано; результати виконаних проектних розрахунків, проведених перевірок тощо; протоколи випробувань.

Виробник або уповноважений представник повинен зберігати примірник декларації про відповідність разом із технічною документацією.

На підставі Додатку 4 до Технічного Регламенту низьковольтного електричного обладнання декларація про відповідність має відповідати формі, наведеній у додатку 5 до Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання та містити: найменування та місцезнаходження виробника або уповноваженого представника; опис електрообладнання; посилання на стандарти, включені до переліку національних стандартів; у разі необхідності - посилання на специфікації, відповідність яким декларується; прізвище, ім'я, по батькові та підпис особи, уповноваженої брати на себе зобов'язання від імені виробника або уповноваженого представника; останні дві цифри року, в якому було нанесене маркування національним знаком відповідності.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем здійснено розповсюдження ланцюгової пили електричної Makita UC 4530A, виробник Японія, дата виготовлення 2011 року, без декларації відповідності, що є порушенням вищезазначених вимог Технічного регламенту.

На підставі п.1 ч. 3 ст. 44 ЗУ «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» до розповсюджувача застосовуються штрафні санкції у разі розповсюдження продукції, на якій відсутній Національний знак відповідності, якщо його нанесення на продукцію передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції, - у розмірі від ста п'ятдесяти до двохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу вже було накладено штраф, - у розмірі від двохсот до трьохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п.3 ч.3 ст. 44 ЗУ «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» до розповсюджувача застосовуються штрафні санкції у разі розповсюдження продукції без декларації про відповідність, якщо згідно з технічним регламентом продукція при її розповсюдженні має супроводжуватися такою декларацією, - у розмірі від ста п'ятдесяти до двохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу вже було накладено штраф, - у розмірі від двохсот до трьохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Оскільки позивачем здійснено розповсюдження продукції, на якій відсутній Національний знак відповідності, а його нанесення на продукцію передбачено технічним регламентом, а також позивачем здійснено розповсюдження продукції без декларації про відповідність, яка має супроводжуватися такою декларацією відповідно до технічного регламенту, тому відповідачем в межах повноважень ті у спосіб, передбачений відповідними законами, правомірно застосовано до ФОП ОСОБА_5 штрафні санкції постановою №165р від 07.10.2013 року.

На підставі пп. «а» п.2 ч.1 ст.22 ЗУ «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» заходами ринкового нагляду є обмежувальні (корегувальні) заходи, що включають, зокрема, обмеження надання продукції на ринку.

Згідно п.1 ч.3 ст.22 ЗУ «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» щодо продукції, яка перебуває у споживачів (користувачів), у випадках, визначених цим Законом та Законом України "Про загальну безпечність нехарчової продукції", застосовуються заходи ринкового нагляду - обмеження надання продукції на ринку, передбачені пунктом 1 частини першої статті 30 цього Закону.

Статтею 30 ЗУ «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» передбачено, що обмеження надання продукції на ринку здійснюються шляхом:

приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами (згідно з частинами першою і третьою статті 29 цього Закону);

тимчасової заборони надання продукції на ринку.

Обмеження надання продукції на ринку, визначені у пункті 1 частини першої цієї статті, застосовуються органами ринкового нагляду у випадках, передбачених цим Законом, якщо існує можливість приведення такої продукції у відповідність із встановленими вимогами. Зазначені обмеження можуть застосовуватися до продукції, що надається на ринку, у тому числі тієї, що зберігається на складах виробників (імпортерів), та/або продукції, що перебуває у споживачів (користувачів).

Приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами здійснюється за місцем проживання (місцезнаходженням) споживачів (користувачів) або за місцезнаходженням розповсюджувачів, виробників (імпортерів) чи підприємств, що здійснюють технічне обслуговування та ремонт продукції, а також в інших місцях, у яких можливо здійснити таке приведення. Суб'єкти господарювання в ланцюгу постачання відповідної продукції зобов'язані співпрацювати між собою з метою приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами.

Приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами здійснюється за рахунок суб'єкта господарювання, внаслідок дій чи бездіяльності якого продукція стала такою, що не відповідає встановленим вимогам.

Тимчасова заборона надання продукції на ринку застосовується органами ринкового нагляду у разі прийняття ними рішення про:

1) відбір зразків продукції для проведення їх експертизи (випробування) - на строк проведення експертизи (випробування);

2) приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами - на строк дії відповідного обмеження.

Тимчасова заборона надання продукції на ринку запроваджується одночасно з прийняттям рішень, зазначених у цій частині.

Органами ринкового нагляду у випадках, передбачених Законом України "Про загальну безпечність нехарчової продукції", можуть також застосовуватися обмеження введення в обіг або розповсюдження продукції.

Відповідно до ч.3 ст.29 ЗУ «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» у разі якщо органом ринкового нагляду встановлено, що неналежне застосовано Національний знак відповідності, не нанесено Національний знак відповідності, якщо його нанесення передбачено технічним регламентом на відповідну продукцію, не складено декларацію про відповідність, якщо її складання передбачено технічним регламентом на відповідну продукцію, декларацію про відповідність складено з порушенням встановлених вимог або органу ринкового нагляду не надано чи надано технічну документацію на відповідну продукцію не в обсязі, передбаченому технічним регламентом, орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб'єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо приведення такої продукції у відповідність із встановленими вимогами.

На підставі ч.1 ст..33 ЗУ «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» обмежувальні (корегувальні) заходи запроваджуються відповідними рішеннями органів ринкового нагляду.

Згідно п.1 ч.2 ст.33 ЗУ «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів можуть бути прийняті за результатами проведених органами ринкового нагляду перевірок характеристик продукції (крім перевірок, що проводяться відповідно до статті 26 цього Закону), у тому числі перевірок, що проводяться на підставі повідомлень органів доходів і зборів про призупинення митного оформлення продукції відповідно до частини шостої статті 38 цього Закону.

Таким чином, оскільки ФОП ОСОБА_5 порушено вимоги Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання щодо розповсюдження продукції, на якій відсутній Національний знак відповідності, щодо розповсюдження продукції без декларації про відповідність, тому відповідачем правомірно вжиті до ФОП ОСОБА_5 обмежувальні (корегувальні) заходи.

З огляду на наведене, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального, процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду, не вбачається.

Керуючись статтями 24, 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_5 на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2014 року по адміністративній справі 805/15618/13-а - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2014 року по адміністративній справі 805/15618/13-а - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі.

У повному обсязі ухвала cкладена 28 березня 2014 року.

Суддя-доповідач І.Д. Компанієць

Судді В.А. Шальєва

М.М.Яковенко