ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
27 березня 2014 року № 826/711/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Келеберди В.І. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю "УКАР Лізинг" про стягнення штрафу в сумі 17 000,00 грн
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі по тексту - позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Укар Лізинг» (далі по тексту - відповідач) в якому просить суд стягнути штраф у розмірі 17 000 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачем встановлено порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Укар Лізинг» вимог чинного законодавства у сфері надання фінансових послуг, за які до суб'єкта господарювання застосовано штраф у розмірі 17 000,00 грн. Представник позивача стверджує, що сума штрафу, станом на момент звернення до суду, не перерахована відповідачем до Державного бюджету України, тому підлягає стягненню в судовому порядку.
Відповідач заперечень проти позовних вимог суду не надав, хоча був належним чином повідомлений про відкриття скороченого провадження у справі.
Перевіривши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд,
ВСТАНОВИВ:
Актом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 01.07.2013 №90/16/03-ФК встановлено, що відповідачем не подано звітні дані за 4 квартал 2012 року, за 2012 рік та за 1 квартал 2013 року до Нацкомфінпослуг, чим порушено вимоги
- статті 14 Закону України "Про фінансові послуги державне регулювання ринків фінансових послуг" щодо обов'язку фінансових установ надавати звітність відповідно до законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та регулювання ринків фінансових послуг;
- пункту 2.3, 2.5 розділу 2, пункту 4.1 розділу 4 та пункту 5.2 розділу 5 Порядку надання звітності фінансовими компаніями, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб'єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами і нормативно-правовими актами Держфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 27 січня 2004 року № 27, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06 квітня 2004 року за № 431/9030, щодо подання звітних даних у строки, встановлені Держфінпослуг та достовірності і повноти звітних даних.
Листом від 02 липня 2013 року № 90/16/03-ЛК відповідача повідомлено про призначення розгляду справи про порушення законодавства про фінансові послуги на 24 липня 2013 року.
Постановою Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 27.07.2013 року № 90/16/03/01-ЛК про застосування штрафу за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг за порушення статті 14 Закону України "Про фінансові послуги державне регулювання ринків фінансових послуг" та пункту 2.3, 2.5 розділу 2, пункту 4.1 розділу 4 та пункту 5.2 розділу 5 Порядку, яке виявилось у неподанні звітних даних за 1 квартал 2013 року у строки, встановлені Національною комісією, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг, на Товариство з обмеженою відповідальністю «Укар Лізинг» накладено штраф у розмірі 17000,00 грн.
Відповідно до пункту 1 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року № 1070/2011 (далі по тексту - Положення № 1070/2011) Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг), є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України.
Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.
Основним завданням Нацкомфінпослуг, серед іншого, є здійснення в межах своїх повноважень державного регулювання та нагляду за наданням фінансових послуг і дотриманням законодавства у відповідній сфері.
Відповідно до статті 1 Закону України від 12 липня 2001 року № 2664-III "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" (далі по тексту - Закон № 2664-III) фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг.
Позивач стверджує, що Товариства з обмеженою відповідальністю «Укар Лізинг» відповідно до установчих документів та відповідно до інформації, що міститься у Переліку юридичних осіб, які мають право надавати фінансові послуги та є суб'єктом нагляду Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Як вже зазначалось, за результатом розгляду справи про порушення законодавства про фінансові послуги, позивачем встановлено порушення статті 14 Закону України "Про фінансові послуги державне регулювання ринків фінансових послуг" та пункту 2.3, 2.5 розділу 2, пункту 4.1 розділу 4 та пункту 5.2 розділу 5 Порядку, яке виявилось у неподанні звітних даних за 4 квартал 2011 року, а також за 1 квартал 2013 року у строки, встановлені Національною комісією, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Відповідно до статті 14 Закону № 2664-III фінансова установа зобов'язана вести облік своїх операцій та надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг.
В свою чергу, Порядок надання звітності фінансовими компаніями, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб'єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу, затверджений розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 27 січня 2004 року № 27, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06 квітня 2004 року за № 431/9030 (далі по тексту Порядок № 27) розроблено відповідно до Законів України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" та "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року N 1070, Положення про Державний реєстр фінансових установ, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 28.08.2003 N 41, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.09.2003 за N 797/8118, та інших нормативно-правових актів, які регламентують відносини, що виникають у сфері надання фінансових послуг.
Відповідно до пункту 2.5. Порядку № 27 Лізингодавці подають квартальну звітність до Нацкомфінпослуг до 20 числа місяця включно, наступного за звітним кварталом.
Пунктом 4.1. цього ж Порядку визначено, що 4.1. звітність лізингодавця подається на останній день звітного кварталу та містить: титульний аркуш (додаток 14); довідку про обсяг та кількість укладених та виконаних договорів з надання фінансових послуг (додаток 5); довідку про обсяги та кількість наданих фінансових послуг за договорами фінансового лізингу (додаток 6); електронні файли, структура, формат та опис полів яких встановлені Нацкомфінпослуг.
В свою чергу, пункт 5.2. Порядку № 27 встановлює, що фінансові компанії та лізингодавці подають звітність, передбачену цим Порядком, в електронній та паперовій формах.
Суд зауважує, що спростування встановлених у акті про порушення законодавства про фінансові послуги ТОВ «Укар Лізинг» від 01.07.2013 № 90/16/03-Лк та постанові про застосування штрафу за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг від 24.07.2013 № 90/16/03/01-Лк порушень ТОВ «Укар Лізинг», суду не надано, доказів оскарження постанови на підставі якого заявлено вимогу про стягнення штрафу - також не надано.
Умови, порядок і строки провадження у справах про порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність із надання фінансових послуг (далі - Справи), порядок прийняття рішень про застосування заходів впливу та процедуру їх оскарження на момент виникнення спірних правовідносин встановлювались Положенням про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу, затвердженим розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 13 листопада 2003 року № 125 (в редакції розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 17 вересня 2004 р. N 2384), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03 грудня 2003 року за № 1115/8436 (далі по тексту - Положення № 125).
Пунктом 4.1. цього Положення встановлено, що акт про порушення вручається Особі (представнику Особи) або надсилається за її місцезнаходженням не пізніше п'яти днів з дати його складання.
Надсиланням акта про порушення є відправлення поштою за місцезнаходженням (місцем проживання) Особи примірника акта з повідомленням про вручення.
Відповідно до пункту 4.23 Положення № 125 рішення про результати розгляду Справи вручається Особі або надсилається за її місцезнаходженням не пізніше п'яти днів з дня його прийняття, а рішення, які підлягають схваленню Комісією, - не пізніше п'яти днів з дня їх схвалення. Вручення рішення у Справі здійснюється в порядку, передбаченому для вручення акта про порушення.
За таких обставин, постанова про застосування штрафу за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг вважається врученою суб'єкту нагляду Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг вважається врученою в разі направлення за місцезнаходженням (місцем проживання) Особи примірника рішення з повідомленням про вручення.
Матеріалами справи підтверджується, що позивачем акт про порушення законодавства про фінансові послуги ТОВ «Укар Лізинг» від 01.07.2013 № 90/16/03-Лк, запрошення на розгляд справи та постанова про застосування штрафу за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг від 24.07.2013 № 90/16/03/01-Лк було направлено за місцем реєстрації відповідача, з огляду на приписи Положення № 125 та Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає вищезазначені матеріали такими, що вручені відповідачу у встановленому законом порядку.
Враховуючи, що доказів сплати суми штрафу ТОВ «Укар Лізинг» суду не надано та твердження позивача про відсутність документів щодо оскарження зазначеної постанови від 24.07.2013 № 90/16/03/01-Лк про застосування до відповідача заходу впливу у вигляді постанови про штраф, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, позивачем доведено правомірність та обґрунтованість прийняття спірного рішення та звернення до суду із вимогою про стягнення штрафу на його підставі, з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 183-2, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Задовольнити позов.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Укар Лізинг" (код ЄДРПОУ 34181828, адреса: 03039, місто Київ провулок Червоноармійський, 3) до державного бюджету України (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", код бюджетної класифікації за доходами 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106) штраф у сумі 17 000 (сімнадцять тисяч) грн.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною відповідно до статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, та підлягає негайному виконанню.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Суддя В.І. Келеберда