Постанова № 37884088, 28.03.2014, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
28.03.2014
Номер справи
522/28525/13-а
Номер документу
37884088
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

28.03.2014

Справа № 522/28525/13а

Провадження № 2а/522/143/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2014 року

Приморський районний суд м. Одеси в складі:

головуючого судді Абухіна Р.Д.,

за участю секретарів: Гонтар І.О., Гонтар Н.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа Одеський обласний військовий комісаріат «Про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії», -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, по якому просить суд визнати протиправною бездіяльність ГУПФУ в Одеській області щодо відмови в своєчасному перерахунку пенсії позивачу відповідно до довідки з Одеського обласного військового комісаріату, виданої в травні 2012 року на запит ГУПФУ в Одеській області, з урахуванням вимог наказу МОУ № 377 від 28.07.2008 року та № 355 від 25.06.2011 року, які видані у відповідності та на виконання постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294; зобов'язати ГУПФУ в Одеській області провести перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії позивачу з 01.04.2012 року відповідно до довідки Одеського обласного військового комісаріату, яка надана у травні 2012 року до ГУПФ в Одеській області на його запит, з урахуванням вимог наказу МОУ № 377 від 28.07.2008 року та № 355 від 25.06.2011 року, які видані у відповідності та на виконання постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294 з урахуванням зміни посадового окладу та премії - 90 % у складі загального грошового забезпечення відповідної позивачу категорії військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів та зобов'язати виплатити заборговану частину пенсії за цей період з нарахуванням компенсації втрати частини доходів громадян по час фактичного розрахунку.

Ухвалою суду від 26 листопада 2013 року позовні вимоги позивача частково залишені без розгляду, а саме за період з 01.04.2012 року по 12.05.2013 року, в зв'язку з пропуском процесуального строку звернення до суду та відсутністю підстав для його поновлення.

Представник позивача до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином. Надав до суду заяву, по якій просив суд справу розглядати за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить суд їх задовольнити.

Представник Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином. Надав до суду заява про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги не визнає. Надав до суду письмові заперечення, в яких вказане, що позовні вимоги задоволенню не підлягають та що немає передбачених чинним законодавством підстав для перерахунку пенсії позивачу.

Представник третьої особа Одеського обласного військового комісаріату до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином.

Дослідивши надані сторонами документи та матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд приходить до наступних висновків та вважає вимоги позивача такими, що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є військовим пенсіонером. Полковника ОСОБА_1 15 квітня 2005 року звільнено з військової служби за станом здоров'я з посади начальника факультету ракетних військ і артилерії Одеського інституту сухопутних військ у запас, що підтверджується копією витягу з наказу, наявною в матеріалах справи ( а.с.14).Отримує пенсію у розмірі 3 343,05 гривень, виходячи з посадового окладу у розмірі 1460 гривень ( а.с.15).

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області перерахунок пенсії відповідно до наказу Міністра оборони України № 377 від 28 липня 2008 року позивачеві здійснено не було.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Згідно з пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Таким чином, збільшення розміру посадового окладу, відповідно до Закону, є підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям за відповідною посадою.

Згідно з положеннями пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Наказом Міністра оборони України від 28 липня 2008 року № 377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» (Наказ № 377) затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України відповідно до переліку, що додається. Зазначений наказ прийнято на реалізацію повноважень, наданих постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Пунктом п'ятим зазначеної постанови надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1 23 і 30 32 за аналогічними посадами.

Згідно п. 6 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 03.08.2006 року № 1080, Міноборони під час виконання покладених на нього завдань взаємодіє з центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями, а також з відповідними органами іноземних держав. Міноборони видає з питань, що належать до його компетенції, нормативно-правові акти, які є обов'язковими для виконання центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і громадянами. Нормативно-правові акти Міноборони підлягають державній реєстрації в порядку, встановленому законодавством.

Зазначений наказ № 377 зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18.08.2008 року та набрав чинності 29.08.2008 року, отже, відноситься до загальної системи законодавства України та є обов'язковим для виконання.

Таким чином, оскільки Кабінетом Міністрів України делеговано належне право визначати розміри посадових окладів, зокрема, міністру оборони України, то наказ останнього про встановлення таких окладів є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним військовослужбовцям.

Зважаючи на те, що частина третя статті 63 Закону № 2262-ХІІ не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення, бездіяльність відповідача щодо не перерахунку пенсії позивачеві у зв'язку із підвищенням посадових окладів військовослужбовців на підставі наказу Міністра оборони України № 377 від 28 липня 2008 року.

Дана правова позиція наведена у постановах Верховного суду України від 24 квітня 2012 року у справі № 21-84а/12, від 15 січня 2013 року у справі № 21-201а/12, від 15 січня 2013 року у справі № 21-315а/12, прийнятих за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 237 КАС України, з огляду на що в силу ч. 1 ст. 360-7 ЦПК вона є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень при застосуванні даних норм права.

З огляду на встановлені обставини, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною відмови відповідача у перерахунку пенсії, а також зобов'язання здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу у зв'язку із підвищенням посадових окладів військовослужбовців на підставі наказу Міністра оборони України № 377 від 28 липня 2008 року.

Що ж стосується вимог позивача, пов'язаних із перерахунком пенсії на підставі наказу Міністерства оборони України № 355 від 25 червня 2011 року, суд зазначає наступне.

Постановою № 1294 Міністру оборони України дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 % посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (підпункт 2 пункту 5).

На виконання зазначеної постанови Міністр оборони України наказами №№ 50, 355 встановив розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у 2011 році.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що встановлені наказами №№ 50, 355 премії мають тимчасовий характер, їх виплата дозволена за наявності певних умов тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у 2011 році. Отже, встановлення таких премій не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Дана правова позиція наведена у постановах Верховного суду України від 14 травня 2013 року у справі № 21-109а13, від 18 червня 2013 року у справі № 21-165а13, від 22 жовтня 2013 року у справі № 21-346а13, прийнятих за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 237 КАС України, з огляду на що в силу ч. 1 ст. 360-7 ЦПК вона є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень при застосуванні даних норм права.

Таким чином, суд доходить до висновку про те, що позов у цій частині є необґрунтованим та таким, що задоволенню не підлягає.

Крім того, у відповідності до ст. 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

За таких обставин, вимоги про стягнення компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 9, 11, 14, 121, 158-163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа Одеський обласний військовий комісаріат «Про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії», -задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у своєчасному перерахунку пенсії відповідно до довідки Одеського обласного військового комісаріату ОСОБА_1 з 13 травня 2013 року відповідно до наказу Міністра Оборони України № 377 від 28 липня 2008 року «Про затвердження схем посадових розмірів окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України».

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07 листопада 2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» та наказу Міністра оборони України № 377 від 28 липня 2008 року «Про затвердження схем посадових розмірів окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» з урахуванням зміни посадового окладу у складі загального грошового забезпечення відповідної позивачу категорії військовослужбовців керівного, наукового та наукового-педагогічного складу навчальних закладів з 13 травня 2013 року та зобов'язати виплатити ОСОБА_1 заборговану частину пенсії за цей період.

В іншій частині позову - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до суду першої інстанції апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання постанови суду в повному обсязі.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення постанови суду можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя: Р.Д. Абухін