Рішення № 37883758, 25.03.2014, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
25.03.2014
Номер справи
914/348/14
Номер документу
37883758
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.03.2014 р. Справа № 914/348/14

За позовом: Служби автомобільних доріг у Львівській області, м. Львів,

до відповідача: Дочірнього підприємства «Львівський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», м. Львів,

про відшкодування шкоди у сумі 35' 724,00 грн.

Суддя Яворський Б.І.

при секретарі Квик Т.І.

Представники:

від позивача: Лущак О.Є.,

від відповідача: Кондрашов Д.І.

На розгляд господарського суду Львівської області Службою автомобільних доріг у Львівській області подано позов до Дочірнього підприємства «Львівський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» про відшкодування шкоди у сумі 35' 724,00 грн.

Ухвалою суду від 05.02.2014р. порушено провадження у справі, яку призначено до розгляду на 24.02.2014р. Рух справи відображено у відповідних ухвалах суду. У судовому засіданні 11.03.2014р. оголошувалася перерва.

У судовому засіданні 25.03.2014р. представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовні заяві та письмових поясненнях, просив позов задоволити та стягнути з відповідача 35'724,00 грн. шкоди.

У судовому засіданні 25.03.2014р. відповідач проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, вважає, що підстав для задоволення позову немає, а тому просить у задоволенні позову відмовити. Вважає, що позивач прийняв виконані роботи, що свідчить про відсутність жодних заперечень щодо їх якості та/або виявлених недоліків, відтак, позивачем не надано жодних доказів, що підтверджують неналежне виконання робіт відповідачем.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, повно, всебічно і об'єктивно з'ясувавши усі обставини справи в їх сукупності, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, судом встановлено таке.

24.12.2010р. між Службою автомобільних доріг у Львівській області (замовник, позивач) та ДП «Львівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» (підрядник, відповідач) укладено договір на надання послуг (виконання робіт) з поточного (планово-попереджувального) ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг державного та місцевого значення загального користування Львівської області.

Згідно п.1.1 договору замовник доручає, а підрядник бере на себе у 2011р. юридичну відповідальність та забезпечує надання послуг (виконання робіт) з поточного (планово-попереджувального) ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування державного та місцевого значення у Львівській області протяжністю 8373,7 км., в тому числі автомобільних доріг державного значення 1039,2 км., місцевого значення 7334,5 км., у відповідності до додатку №3. Замовник зобов'язується прийняти і оплатити надання послуг (виконання робіт) в межах виділених бюджетних асигнувань. Послуги (роботи) підрядник надає (виконує), а замовник приймає в межах виділених бюджетних асигнувань, відповідно до графіку надання послуг (виконання робіт). У випадку потреби у наданні додаткових послуг, в межах договірної ціни, визначеної в договорі, підрядник за письмовим погодженням замовника зобов'язаний надати послуги (виконати роботи), крім послуг (робіт), передбачених п.п.1.1,1.2 договору по усуненню загрози безпечного проїзду автотранспорту, по ліквідації наслідків дорожньо-транспортних пригод, ліквідації наслідків надзвичайних та аварійних ситуацій, забезпеченню безперервного та безпечного руху автотранспорту при складних погодних умовах (п.1.2 договору). У разі виявлення підрядником надзвичайних або аварійних ситуацій підрядник зобов'язаний терміново поставити до відома замовника і при його згоді приступити до усунення надзвичайних або аварійних ситуацій (п.1.3 договору). Підрядник зобов'язаний брати участь в обстеженні дорожніх умов (роботі комісії), в місцях дорожньо-транспортних пригод на автомобільних дорогах, які обслуговуються.

Відповідно до п.2.1 договору надання послуг (виконання робіт) здійснюється підрядником протягом дії договору, відповідно до узгодженого графіку надання послуг (виконання робіт) в межах узгоджених обсягів фінансування наданих послуг (виконання робіт).

У п.13 договору сторони передбачили, що відповідальність за відшкодування збитків, заподіяних фізичним або юридичним особам при виникненні ДТП, пов'язаних з незадовільними дорожніми умовами, визначається згідно чинного законодавства, при цьому підрядник несе відповідальність за: 1) незабезпечення безпеки дорожнього руху згідно нормативів при виконанні підрядних робіт, якщо ці порушення виникли з вини підрядника та призвели до ДТП; 2) невиконання або неналежне виконання робіт в межах виділених коштів на фінансування.

Строк дії договору з 01.01.2011р. по 31.12.2011р. (п.18.1 договору).

24.12.2011р. сторони визначили договірну ціну (додаток№1 до договору) та підписали відповідний акт передачі автомобільних доріг (додаток №3 до договору).

Рішенням Жовківського районного суду від 17.04.2013р. стягнуто з Служби автомобільних доріг у Львівській області на користь ОСОБА_3 та ОСОБА_4 29' 724,00 грн. заподіяної матеріальної шкоди. Також стягнуто з Служби автомобільних доріг у Львівській області на користь ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 по 2' 000,00 грн. кожному заподіяної моральної шкоди.

Суд встановив, що 16.11.2011р. на автодорозі Ковель-Червоноград-Жовква поблизу м.Жовква сталася ДТП - водій маршрутного таксі лівим колесом автомобіля заїхав у яму, внаслідок чого колесо відірвалося і пошкодило автомобіль, яким керував ОСОБА_5 Ділянка дороги, на якій сталася ДТП відноситься до доріг загального користування та перебуває на балансі Служби автомобільних доріг у Львівській області.

Роблячи висновок про те, що відповідальність повинна нести Служба автомобільних доріг, а не ДП «Львівський облавтодор», суд зазначив наступне. Згідно з п.1.2 Положення про Службу автомобільних доріг у Львівській області служба автомобільних доріг у Львівській області є державною організацією, що належить до сфери управління Державної служби автомобільних доріг України, підвідомча їй та здійснює управління автомобільними дорогами загального користування і є одержувачем бюджетних коштів, що спрямовуються на розвиток мережі автомобільних доріг загального користування. Метою діяльності Служби автомобільних доріг у Львівській області є організація утримання в належному технічному стані та розвиток мережі автомобільних доріг загального користування, створення умов для безпечного руху транспорту на них. Предметом діяльності Служби автомобільних у Львівській області є організація будівництва, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування, також інженерних комунікацій і споруд. Згідно ст.9 Закону України «Про дорожній рух» до компетенції власників автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважених ними органів у сфері дорожнього руху, зокрема компетенція витрат власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортні події сталися з причин незадовільного експлуатаційного утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, за рішеннями судових органів; забезпечення безпечних економічних та комфортних умов дорожнього руху; забезпечення учасників дорожнього руху інформацією з питань аварійності та дорожнього покриття, гідрометеорологічних та інших умов, своєчасне виявлення перешкод дорожньому руху та їх усунення, а у разі неможливості невідкладне позначення дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами. Відповідно до ст.24 цього ж Закону власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні. Статтею 13 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що орган державного управління автомобільними дорогами загального користування відповідає за відшкодування коштів користувачам автомобільних доріг загального користування у порядку, визначеному Законом. Відповідно до договору від 24.12.2010 р., укладеного між Службою автомобільних доріг у Львівській області та ДП «Львівський облавтодор», останнє є генеральним підрядником, який у межах виділених коштів виконує на свій страх і ризик власними залученими силами та засобами всі передбачені замовленням роботи з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування та споруд на них, здає в обумовлені строки виконані роботи замовнику - Службі автомобільних доріг у Львівській області. Даний контракт по своїй суті є договором підряду. Згідно умов даного договору відповідальність за відшкодування збитків заподіяних фізичним та юридичним особам при виникненні ДТП пов'язаних з незадовільними дорожніми умовами, несе підрядник. Тобто, відповідно до представленого суду договору, сторони наділені взаємними правами і обов'язками щодо предмету договору та у випадку неналежного виконання своїх зобов'язань за договором, вправі вимагати застосування визначених договором чи законом правових наслідків порушення зобов'язань.

Ухвалою апеляційного суду Львівської області від 07.08.2013р. рішення Жовківського районного суду від 17.04.2013р. залишено без змін.

30.10.2013р. Служба автомобільних доріг у Львівській області на виконання рішення суду виплатила потерпілим особам 35' 724,00 грн. шкоди, що підтверджується платіжними дорученнями №312 та №313.

11.11.2013р. позивач звернувся до відповідача з претензією про необхідність відшкодування збитків у сумі 35' 724,00 грн.

Станом на день прийняття рішення докази сплати суми заподіяних збитків відсутні.

При прийняття рішення суд виходив з наступного.

Статтею 509 ЦК України передбачено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послуги, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до ст.837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати роботи за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.

Згідно ст.526 ЦК України та ст.193 ГК України зобов'язання повинні виконуватися належним чином згідно умов договору та актів цивільного законодавства, а при відсутності таких вказівок - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Судовими рішеннями встановлено, що на автомобільній дорозі, яка була передана згідно договору підряду відповідачу для поточного утримання та експлуатаційного утримання, відбулася ДТП через незадовільне експлуатаційне утримання автомобільної дороги. За результатами ДТП з позивача було стягнуто 35' 724,00 грн. для відшкодування матеріальної та моральної шкоди потерпілим фізичним особам.

Відповідно до умов договору обов'язок забезпечувати експлуатаційне утримання доріг покладається на підрядника (відповідача у справі).

Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (ст.610 ЦК України). Статтею 611 ЦК України передбачені наслідки порушення зобов'язання, зокрема, відшкодування збитків. Відповідно до ст.22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Згідно з ч.4 ст.35 ГПК України рішення суду з цивільної справи, що набрало законної сили, є обов'язкове для господарського суду щодо фактів, які встановлені судом і мають значення для вирішення спору.

Таким чином, порушення умов договору підряду відповідачем (підрядником за договором), яке проявилося у неналежному експлуатаційному утриманні автомобільної дороги, призвело до нанесення позивачу (замовнику за договором) збитків у розмірі 35' 724,00 грн.

Відповідач, заперечуючи проти задоволення позову, зазначає, що з моменту укладення договору жодних заяв про виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків позивачем не надсилалося. Суд не буре до уваги дане твердження, оскільки у договорі сторони чітко передбачили, що підрядник (відповідач у справі) бере на себе юридичну відповідальність та забезпечує надання послуг (виконання робіт) не тільки з поточного ремонту, а й з експлуатаційного утримання автомобільних доріг.

Також відповідач зазначає, що єдиним суб'єктом відповідальності за наслідками ДТП перед учасниками за незадовільний стан дорожнього покриття є виключно Служба автомобільних доріг, про що і вказали загальні суди у своїх рішеннях. Однак, відповідач не врахував, що Служба автомобільних доріг несе позадоговірну відповідальність перед учасниками ДТП за шкоду, заподіяну у результаті її настання. Натомість ДП «Львівський облавтодор» перед Службою автомобільних доріг несе відповідальність у вигляді відшкодування збитків згідно договору за порушення умов такого договору. Аналогічної правової позиції дотримуються суди при вирішення такої категорії справ (копії судових рішень знаходяться у матеріалах справи).

Відповідно до ч.2 ст.4-3 та ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи. Ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (ст.43 ГПК України).

Відповідно до п.2.3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» №18 від 26.12.2011р. якщо стороною (або іншим учасником судового процесу) у вирішенні спору не подано суду в обґрунтування її вимог або заперечень належні і допустимі докази, в тому числі на вимогу суду, або якщо в разі неможливості самостійно надати докази нею не подавалося клопотання про витребування їх судом (частина перша статті 38 ГПК), то розгляд справи господарським судом може здійснюватися виключно за наявними у справі доказами, і в такому разі у суду вищої інстанції відсутні підстави для скасування судового рішення з мотивів неповного з'ясування місцевим господарським судом обставин справи.

Зважаючи на викладене вище, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.

Відповідно до 1 ст.49 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.

На підставі викладеного вище та керуючись ст.ст.22,509,526,610,611,837 Цивільного кодексу України, ст.193 Господарського кодексу України, ст.ст. 3, 12, 33, 34, 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити повністю.

2. Стягнути з Дочірнього підприємства «Львівський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (79053, м.Львів, вул.Володимира Великого,54, код ЄДРПОУ - 31978981) на користь Служби автомобільних доріг у Львівській області (79053, м.Львів, вул.Володимира Великого,54, код ЄДРПОУ - 25253009) 35' 724,00 грн. збитків та 1' 827,00 грн. - сплаченого судового збору.

3. Наказ видати відповідно до ст.116 ГПК України.

У судовому засіданні 25.03.2014р. судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення, повний текст складений та підписаний 27.03.2014р.

Суддя Яворський Б.І.