Постанова № 37881063, 05.03.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
05.03.2014
Номер справи
826/1740/14
Номер документу
37881063
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

05 березня 2014 року 14:45 № 826/1740/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Маруліної Л.О., суддів Арсірія Р.О., Донця В.А., при секретарі судового засідання Абросімову Є.О., вирішив у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Грант Альянс» доМіністерства доходів і зборів Українипровизнання протиправними діїза участю: представника позивача Мотрич М.О.

представника відповідача Самань В.В.

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Грант Альянс» (далі також - позивач, ТОВ ««Грант Альянс») з позовом до Міністерства доходів і зборів України (далі також - відповідач, МДЗ України), в якому просить (з урахуванння уточнення в судовому засіданні позовних вимог):

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства доходів і зборів України, що полягає у неприйнятті для проведення реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної від 29.08.2013 р. №1, складеної Товариством з обмеженою відповідальністю «Грант Альянс»;

- вважати зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 29.08.2013 р. №1, у день її подання Товариством з обмеженою відповідальністю «Грант Альянс», а саме 05.09.2013 р.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.02.2014 р. відкрито провадження в адміністративній справі №826/1740/14 та призначено судовий розгляд справи.

У судове засідання 05.03.2014 р. прибули представники позивача, відповідача.

На підставі частини третьої ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 05.03.2014 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст складено і підписано 12.03.2014 р.

Позивач позов підтримує в повному обсязі. Позовні вимоги вмотивовує тим, що 05.09.2013 р. Міністерством доходів і зборів України безпідставно не було прийнято та не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 29.08.2013 р. №1, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «Грант Альянс», при здійсненні операції з постачання товарів за договором від 26.08.2013 р. №ГР-08-0001, шляхом надсилання квитанцій про неприйняття документу, зазначаючи підставу, що місцезнаходження юридичної особи продавця товарів/послуг, вказане у документі, не відповідає інформації Єдиного держаного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Однак, як зазначає позивач, дані про місцезнаходження, вказані в податковій накладній виключно на підставі даних, вказаних в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а тому, жодних помилок ці документи не містять.

Представник відповідача в судовому засіданні виклав зміст заперечень проти позову, аналогічну позицію викладено в письмових запереченнях. Відповідач обгрунтовує свої заперечення тим, що в графі місцезнаходження (податкова адреса) продавця зазначено адресу, яка не відповідає інформації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а тому відповідач правомірно відмовив в реєстрації податкових накладних. Виходячи з викладеного в задоволенні позову просить відмовити.

Дослідивши матеріали справи, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив, що ТОВ «Грант Альянс» зареєстроване як юридична особа (код ЄДРПОУ 32368374). З 14.03.2003 року ТОВ «Грант Альянс» є платником податку на додану вартість.

ТОВ «Грант Альянс» надіслано до податкового органу податкову накладну від 29.08.2013 р. №1.

Дану податкову накладну не прийтяно Міністерством доходів і зборів України, про що свідчить квитанція №1, яка наявна в матеріалах справи. Вищевказаний документ не прийнято у звя'зку з виникненням помилки, а саме місцезнаходження юридичної особи продавця товарів/послуг, вказане у документі, не відповідає інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців,.

Позивачем надано до матеріалів справи звернення від 12.09.2013 р. №101/09 до начальника Прилуцької ОДПІ ГУ Міндоходів у Чернігівській області, № 102/09 до Керівника ЦЕПП «Діалог», №103/09 до Головного управління Міністерства доходів і зборів України в Чернігівській області, Міністерства доходів і зборів України, з підтвердженням про їх отримання відповідно до рекомендованих повідомлень про вручення, щодо неможливості реєстрації податкової накладної від 29.08.2013 р. №1 та інших податкових накладних з 05.09.2013 р.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши учасників процесу, Окружний адміністративний суд міста Києва приходить до наступних висновків.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну.

Згідно п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

З огляду на викладене реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є обов'язком постачальника товарів чи послуг.

Цьому обов'язку кореспондує обов'язок центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, прийняти та зареєструвати надану платником податку-продавцем податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відмовити у прийнятті для реєстрації наданих платником податку податкових накладних центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, може лише в разі, якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу України.

Згідно п. 201.1 статті 201 Податкового кодексу України у податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити:

а) порядковий номер податкової накладної;

б) дата виписування податкової накладної;

в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг;

г) податковий номер платника податку (продавця та покупця);

ґ) місцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку;

д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг;

е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг;

є) ціна постачання без урахування податку;

ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні;

з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку;

и) вид цивільно-правового договору;

і) код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України).

ї) виключено.

Відповідно до частини першої ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Згідно з даними виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Серія ААВ №330260 Товариство зобмеженою відповідальністю «Грант Альянс» знаходиться за адресою 17500, Чернігівська обл., місто Прилуки, вулиця Вокзальна, будинок 50, кімната 2.

Судом встановлено, що адреса, зазначена позивачем в податкових накладних, відповідає інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а тому відповідачем неправомірно відмовлено в реєстрації податкової накладної.

Виходячи з вищевикладеного, податкову накладну від 29.08. 2013 року №1 Товариства з обмеженою відпоовідальністю «Грант Альянс» слід визнати зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних 05.09.2013 р.

Щодо бездіяльності відповідача, слід вказати, що бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи, або нездійснення суб'єктом владних повноважень дій, які випливають із його повноважень на виконання вимог чинного законодавства та впливають на права, свободи та інтереси фізичної чи юридичної особи.

З огляду на встановлене судом не вчинення належних дій на звернення позивача від 12.09.2013 р. щодо неможливості реєстрації податкової накладної від 29.08.2013 р. №1 та інших податкових накладних з 05.09.2013 р., колегія суддів дійшла висновку, що відповідач протиправно не вчиняв належних дій, тобто допустив бездіяльність, що полягає у неприйнятті для проведення реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної від 29.08.2013 р. №1, складеної Товариством з обмеженою відповідальністю «Грант Альянс».

Згідно ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.

Частиною першою ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Статтею 159 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яке ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Суд також зазначає, що належним способом захисту порушених прав та/або інтересів платника податків у розглядуваній ситуації є визнання неправомірним неприйняття податкової накладної для реєстрації.

У свою чергу визнання неправомірним неприйняття податкової накладної для реєстрації тягне настання наслідків, передбачених у пункті 201.10 статті 201 Податкового кодексу України. Отже, податкова накладна вважається прийнятою протягом того операційного дня, коли вона була надіслана платником податків для реєстрації.

Зважаючи на викладене, резолютивна частина постанови адміністративного суду про задоволення позовних вимог у справі, предметом оскарження в якій є протиправність неприйняття податкової накладної для реєстрації, з урахуванням вимог пункту 1 частини другої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України повинна містити висновок про визнання протиправним неприйняття податкової накладної для реєстрації, а також зазначення того, що податкову накладну потрібно вважати прийнятою та зареєстрованою протягом операційного дня, коли її було надіслано платником податку (із зазначенням дати).

Застереження щодо конкретної дати, з якої податкова накладна є прийнятою і зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних, поряд із визнанням протиправним власне неприйняття податкової накладної для реєстрації, є правомірним з огляду на приписи абзацу десятого частини другої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України. Зазначена норма надає право суду прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав позивача.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 112, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Грант Альянс» задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Міністерства доходів і зборів України, що полягає у неприйнятті для проведення реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної від 29.08.2013 р. №1, складеної Товариством з обмеженою відповідальністю «Грант Альянс».

2. Вважати зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 29.08.2013 р. №1, у день її подання Товариством з обмеженою відповідальністю «Грант Альянс», а саме 05.09.2013 р.

3. Судові витрати в сумі 73,08 грн. присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю (код ЄДРПОУ 32368374) за рахунок Державного бюджету України.

Покласти на відповідний підрозділ Державної казначейської служби України виконання постанови суду в частині стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства доходів і зборів України.

Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Л. О. Маруліна

Судді Р.О. Арсірій

В.А. Донець