ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 березня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/376/14 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області до Управління праці та соціального захисту населення Білозерської районної державної адміністрації Херсонської області про стягнення надмірно нарахованих коштів,
встановив:
Управління Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області (далі по тексту - позивач або УПФУ в Білозерському районі Херсонської області) звернулося до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Білозерської районної державної адміністрації Херсонської області (далі по тексту - відповідач або Управління праці та соціального захисту населення Білозерської РДА Херсонської області) про стягнення надмірно нарахованих коштів.
Позовні вимоги (з урахуванням уточнення позовних вимог) обґрунтовані тим, що перевіркою відповідача щодо правильності призначення та виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію та інвалідам встановлено, що відповідачем неправомірно призначено державну соціальну допомогу ОСОБА_1 та виплачено допомогу в сумі 13739,74 грн. Враховуючи викладене, позивач просить визнати рішення про призначення соціальної допомоги ОСОБА_1 протиправним та скасувати його, також стягнути неправомірно виплачені кошти.
Представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Позовні вимоги просить задовольнити в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився. До суду надіслав заперечення, відповідно до яких, вказує, що призначення допомоги перевірялося Херсонським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази у їх сукупності, суд приходить до наступного: згідно з п.1.1 і 2.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України, у новій редакції від 25.02.2008 року № 5-5 (далі - Положення про управління Пенсійного фонду), управління Пенсійного фонду України (далі - Управління) у районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах (далі-Управління) є органами Фонду, підпорядкованими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі ( далі - регіональні управління) що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Пенсійного Фонду. Одним із завдань, покладених на Управління, є ефективне та цільове використання коштів Фонду, інших коштів, призначених для виплати пенсій, удосконалення методів фінансового планування, звітності та системи контролю за витрачанням коштів, призначених для пенсійного забезпечення.
Судом встановлено, що УПФУ в Білозерському районі Херсонської області на підставі затвердженого плану роботи на IV квартал 2013 року від 02.12.2013 року № 6813/03, проведено перевірку щодо правильності призначення та виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію та інвалідам за період за період 01.07.2013р. по 30.09.2013р. Перевіркою встановлено неправомірне нарахування Управлінням соціального захисту населення Білозерської райдержадміністрації гр.ОСОБА_1 державної соціальної допомоги та виявлено переплату у розмірі 13 739,74 за період з 09.05.2012р. по 31.08.2013р., про що складено довідку №75 від 04.12.2013р. "Про результати проведення контрольних заходів за правильністю призначення та виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію та інвалідам, допомоги на поховання в управлінні соціального захисту населення Білозерської райдержадміністрації".
Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію та інвалідам" від 18.05.2004 № 1727-IV, громадяни України, які досягли віку, встановленого статтею 1 цього Закону або є інвалідами і не одержують пенсію та постійно проживають на території України, мають право на державну соціальну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Частиною 1 п. 5 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам державної соціальної допомоги на догляд, який затверджено постановою КМУ від 02.04.2005р. № 261 (далі по тексту Порядок), передбачено, що право на державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам (далі - соціальна допомога) мають особи, що одночасно відповідають таким умовам: особи, які досягли віку 63 років і не мають права на пенсію відповідно до законодавства або визнані інвалідами в установленому порядку. До досягнення зазначеного віку до осіб, які не мають права на пенсію, належать жінки 1958 року народження і старші після досягнення ними такого віку
Відповідно до ч. 2 п. 5 Порядку, право на державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам (далі - соціальна допомога) мають особи, що одночасно відповідають таким умовам: право на державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам (далі - соціальна допомога) мають особи, що одночасно відповідають таким умовам: не одержують пенсію або соціальні виплати, що призначаються для відшкодування шкоди, заподіяної ушкодженням здоров'я на виробництві, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", та допомогу, що призначається відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам".
Так, відповідно до п. 9 Порядку, соціальна допомога призначається управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі державних адміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи праці та соціального захисту населення).
Пунктом 39 Порядку передбачено, що виплата соціальної допомоги особам, зазначеним у пункті 5 цього Порядку, допомоги на догляд особам, зазначеним у підпунктах 4 і 5 пункту 13 цього Порядку, здійснюється Пенсійним фондом України. Витрати Пенсійного фонду України, пов'язані з виплатою соціальної допомоги і допомоги на догляд та їх доставкою, компенсуються з державного бюджету за рахунок коштів, які передбачаються Пенсійному фонду України на виплату пенсії і допомоги, призначених за різними пенсійними програмами.
Виплата допомоги на догляд особам, зазначеним у підпунктах 1-3 пункту 13 цього Порядку, здійснюється одночасно з виплатою пенсії. Покриття витрат на виплату допомоги на догляд і її доставку здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, що передбачаються на пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу (п.39 Порядку).
Таким чином, аналізуючи вказане, суд приходить до висновку, що Управління праці та соціального захисту населення Білозерської районної державної адміністрації Херсонської області неправомірно призначено державну соціальну допомогу ОСОБА_1, тому вказане рішення підлягає скасуванню, а кошти підлягають поверненню.
Щодо вимоги позивача про визнання дій щодо призначення державної соціальної допомоги ОСОБА_1 неправомірним, суд зазначає, що вказана допомога призначена на підставі поданих документів, позивачем не надано належних та допустимих доказів, що при призначенні допомоги відповідач знав, що ОСОБА_1 отримує пенсію, суд вважає, що в цій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню.
При цьому, суд не погоджується з запереченнями відповідача, оскільки вони ґрунтуються на помилковому тлумаченні чинного законодавства України.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Отже, суд вважає, що відповідачем не доведено правомірність дій щодо заявлених позовних вимог.
З огляду на перелічене, суд вважає, що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області до Управління праці та соціального захисту населення Білозерської районної державної адміністрації Херсонської області про стягнення надмірно нарахованих коштів підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 12,17,18, 19,128, ч. 1 ст. 158, 159, 160-163, 167 КАС України,
суд -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати Рішення Управління соціального захисту населення Білозерської районної державної адміністрації Херсонської області про призначення соціальної допомоги ОСОБА_1 від 10.07.2012 р.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Білозерської районної державної адміністрації Херсонської області (код ЄДРПОУ 24117729) р/р 35218001000648 в УДК Херсонської області неправомірно нараховані кошти на рахунок Управління Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області (код ЄДРПОУ 21284891) р/р 25601305002104 в ФХОУ ПАТ "Ощадбанк", МФО 352457 по ОСОБА_1 у сумі 13739 (тринадцять тисяч сімсот тридцять дев'ять) грн. 74 коп. за період з 09.05.2012 р. по 31.08.2013 р.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Василяка Д.К.
кат. 10.3.4