Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 березня 2014 р. Справа № 805/1946/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Тарасенка І.М. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом 2 Державного пожежно-рятувального загону Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій України у Донецькій області до Приватного підприємства «SD-ТРЕЙД» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-
В С Т А Н О В И В:
2 Державний пожежно-рятувальний загін Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій України у Донецькій області звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства «SD-ТРЕЙД» (далі –ПП «SD-ТРЕЙД») про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що в період з 08 січня 2014 року по 28 січня 2014 року проведено планову перевірку виконання вимог законодавства в сфері пожежної безпеки, цивільного захисту та техногенної безпеки ПП «SD-ТРЕЙД», розташованого за адресою: м. макіївка, вул. Радянська, територія ТОВ «ММЗ».
В ході планової перевірки посадовими особами органу державного нагляду у сфері техногенної та пожежної безпеки були виявлені факти порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки та техногенної безпеки, у зв’язку з чим був складений акт перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту № 11 від 28 січня 2014 року.
У зв’язку з виникненням загрози життю та здоров’ю людей, з метою недопущення спричинення такої шкоди, позивач звернувся до суду та просив застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення роботи підприємства розташованого за адресою: 86140, Донецька область, м. макіївка, вул. Радянська, територія ТОВ «ММЗ» шляхом знеструмлення всіх будівель та споруд з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання.
Представник позивача в судове засідання не з’явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. 20.03.2014 року через канцелярію суду надав клопотання, відповідно до якого, просив розглянути справу в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причин неявки суду не повідомили.
Враховуючи приписи частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають повному задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач – 2 Державний пожежно-рятувальний загін Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій України у Донецькій області є юридичною особою публічного права, суб’єктом владних повноважень, який у спірних правовідносинах виконує обов’язки, покладені на нього чинним законодавством, що підтверджується довідкою Управління статистики у місті Макіївці Головного управління статистики у Донецькій області Серії АБ № 710249 (а.с. 43) та випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Серії АБ № 922407 (а.с. 44).
Відповідач – Приватне підприємства «SD-ТРЕЙД» зареєстровано у встановленому законом порядку в якості юридичної особи (код ЄДРПОУ 30683773, адреса: 86126, Донецька область, м. макіївка, пр. Генерала Данилова, буд. 45), що підтверджується спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з веб-сайту Державного підприємства “Інформаційно-ресурсний центр”, доступ до якого запроваджено на підставі Наказу Міністерства юстиції України від 19.08.2011 року № 2009/5 “Про організацію доступу до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” (а. с. 63-65).
У відповідності до вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та «Порядку проведення перевірок органами Державної інспекції техногенної безпеки України», затвердженого наказом МНС України від 25.05.2012 року №863, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.06.2012 року за №1054/2166, на підставі план-графіку перевірок додержання (виконання) суб'єктами господарювання вимог у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту м. Макіївки на перший квартал 2014 року, які закріплені за посадовими особами відділення запобігання надзвичайних ситуацій 20 державної пожежно-рятувальної частини 2 пожежно-рятувального загону головного управління ДСНС України у Донецькій області, наказу про проведення планових перевірок об'єктів суб'єктів господарювання з питань пожежної безпеки, техногенної безпеки та цивільного захисту №45 від 23.12.2013 року, посвідчення на проведення перевірки від 08.01.2014 року № 16, відповідно до Кодексу Цивільного захисту, Законів України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», в період з 8 січня 2014 року по 28 січня 2013 року проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, цивільного захисту та техногенної безпеки ПП «SD-ТРЕЙД» розташованого за адресою: м. Макіївка, вул. Радянська, територія ТОВ «ММЗ» ( а.с. 12-21, 22-26, 27, 28).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.02.2012 №306, діяльність ПП «SD-ТРЕЙД» віднесено до «високого» ступеню прийнятого ризику господарської діяльності.
В ході планової перевірки посадовими особами органу державного нагляду у сфері техногенної та пожежної безпеки були виявлені факти порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки та техногенної безпеки складено акт перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту №11 від 28 січня 2014 року.
Вищезазначеним актом встановлено 51 порушення вимог нормативних-правових актів з питань пожежної та техногенної безпеки, а саме Кодексу цивільного захисту України (далі - КЦЗУ), Правил пожежної безпеки в Україні затверджених наказом МНС України від 19.10.2004 №126, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 04.11.2004 за № 1410/10009 (далі -НАПБ А.01.001-2004), Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях затверджених наказом МНС України від 15.08.2007 №557 зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03.09.2007 за №1006/14273 (далі - ПТБ) з яких 29 створюють загрозу життю та здоров'ю людей в приміщеннях ПП «SD-ТРЕЙД», а саме:
- будівля котельної не обладнана автоматичною пожежною сигналізацією, чим порушено п. 6.1.2 НАПБ А.01.001-2004;
- не проведено занулення або заземлення всього електрообладнання відповідно до вимог розділів ПУЕ, чим порушено п.5.1.32 НАПБ А.01.001-2004;
- не проведено замір опору ізоляції електричних мереж та електроустановок, чим порушено п.5.1.34 НАПБ А.01.001-2004;
- допущено улаштування та експлуатація тимчасових електромереж в котельній, чим порушено п.5.1.9 НАПБ А.01.001-2004;
- не наданий акт проведення схованих робіт на сховану прокладену електропроводку в кабінеті майстра, чим порушено п.5.1.15 НАПБ А.01.001-2004;
- світильники, установлені у підвісні стелі (в кабінеті майстра), не захищені негорючим теплоізоляційним матеріалом або матеріалом групи горючості Г1, чим порушено п.5.1.13. НАПБ А.01.001-2004;
- допущено встановлення вимикачів на горючих основах (конструкціях) (біля кабінету майстра) без підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 м, чим порушено п.5.1.27 НАПБ А.01.001-2004;
- допущено застосування нестандартного (саморобного) електронагрівального обладнання (в котельній), чим порушено п. 5.1.29 НАПБ А.01.001-2004;
- допущено підвішування світильнику безпосередньо на струмопровідних проводах (побутове приміщення), чим порушено п.5.1.29 НАПБ А.01.001-2004;
- пожежні щити на території підприємства не доукомплектовані згідно норм належності, чим порушено п. 6.4.11 НАПБ А.01.001-2004;
- підприємство не забезпечене необхідною кількістю води для здійснення пожежогасіння (виходячи з вимог будівельних норм та інших нормативних документів), чим порушено п. 6.3.1.1. НАПБ А.01.001-2004;
- допущено зберігання балонів з горючими газами та окиснювачами у приміщеннях, які не є спеціальними складами балонів, чим порушено п. 7.10.3.10 НАПБ А.01.001-2004;
- не розроблено план захисту персоналу на об'єкті від негативного впливу шкідливих речовин (хлор, аміак тощо) при надзвичайних ситуаціях на потенційно небезпечних об'єктах (ПНО) або об'єктах підвищеної небезпеки (ОПН), у зону надзвичайної ситуації яких потрапляє персонал об'єкту, чим порушеност. 20 ч. 1 пп. 1, 25 п. 4.10.1 КЦЗУ ПТБ;
- не організовано проведення ідентифікації щодо визначення потенційної небезпеки об'єкта, не складено Повідомлення про результати ідентифікації щодо визначення потенційної небезпеки об'єкта та узгодити згідно чинних вимог, чим порушено ст. 20 ч. 1 пп. 1, 25 ч. 1 п. 3.1.1 КЦЗУ ПТБ; Методика ідентифікації ПНО;
- підприємство не пройшло обов'язкову реєстрацію потенційно небезпечного об'єкту у Державному реєстрі потенційно небезпечних об'єктів, чим порушено п. 3.1.1 ПТБ «Положення про Державний реєстр ПНО», «Положення пропаспортизаціюПНО»;
- не забезпечено проведення ідентифікації об'єктів підвищеної небезпеки підприємства, надати повідомлення про результати ідентифікації об'єктів підвищеної небезпеки підприємства (форма ОПН-1) відповідним органам Держгірпромнагляду для реєстрації та надати форму ОПН-1, узгоджену органами Держпромгірнагляду до територіального органу ДСНС України у Донецькій області, чим порушено ст. 20 ч. 1 пп. 1, 25пп. 3, 18, 24 КЦЗУ Порядок ідентифікації ПНО;
- не здійснений аналіз небезпеки процесів виробництва з метою інформування місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування про всі небезпеки, які могли бути встановлені в процесі аналізу, та об'єкти, які можуть опинитися у прогнозованих зонах надзвичайних ситуацій, чим порушено п. 3.2 ПТБ;
- не створено об'єктовий матеріальний резерв для попередження та ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, узгодити та затвердити номенклатуру та обсяги резерву відповідно до чинних вимог, матеріальні цінності, що поставляються до резерву, повинні мати сертифікат відповідності на весь нормативний термін їх зберігання, чим порушено ст. 20 ч.1. п. 18 пп. 4.2.2 п.4 ПКМУ№308;
- не складено розрахунок потреби в засобах індивідуального захисту органів згідно вимог чинного законодавства, чим порушено ст. 20 ч. 1п. 2, пп.4.3.1, 4.2., 4.3.3, 4.8.3. КЦЗУ, ПТБ, «Правила вибору та застосування засобів індивідуального захисту органів дихання»; «Безпека у надзвичайних ситуаціях. Фільтрувальні засоби індивідуального захисту органів дихання населення у надзвичайних ситуаціях. Класифікація й загальні технічні вимоги». НПАОП 0.00-1.04-07 Стандарт МНС України СОУ МНС 75.2- 00013528-002:2010;
- не забезпечено працюючий персонал об’єкту засобами індивідуального захисту органів дихання згідно діючих нормативних актів, чим порушено ст. 20 ч. 1п. 2, пп.4.3.1, 4.2., 4.3.3, 4.8.3. КЦЗУ, ПТБ, „Порядок забезпечення населення і особливого складу невоєнізованих формувань засобами радіаційного та хімічного захисту", затверджений Постановою Кабінету Міністрів Українивід 19.08.2002р. №1200, НПАОП 0.00-1.04-07 «Правила вибору та застосування засобів індивідуального захисту органів дихання»,Стандарт МНС України СОУ МНС 75.2-00013528-002:2010 «Безпека у надзвичайних ситуаціях. Фільтрувальні засоби індивідуального захисту органів дихання населення у надзвичайних ситуаціях. Класифікація й загальні технічні вимоги»;
- не розроблено та відповідно не погоджено проектну документацію на систему оповіщення потенційно небезпечного об’єкту, чим порушено ст. 20 ч.1 пп.1, 25, пп.20-23 КЦЗУ, «Положення про організацію оповіщення ізв'язку у надзвичайнихситуаціях»,затвердженого Постановою КМУвід 15.02.99. №192;
- не розроблені схеми та інструкції оповіщення на випадок аварій (НС) з указівкою телефонів МНС та інших служб, чим порушено пп. 4.4.8; 4.4.9 ПТБ;
- на підприємстві не створено диспетчерську службу на яку покладаються обов'язки щодо оповіщення персоналу об'єкта у випадках аварі та надзвичайних ситуацій, чим порушено п.п. 4.4.4; 4.4.5; 4.4.9; 4.4.10 додатки 1;2 ПТБ;
- не забезпечено обладнання підприємства прямим телефонним зв'язком з оперативним черговим структурного підрозділу з питань надзвичайних ситуацій місцевого органу виконавчої влади, відповідного територіального органу управління МНС, органу МВС, чим порушення ст. 20 ч. 1 пп. 1, 25 п. 4.4.7 абзац 2 КЦЗУ;
- не надано дозвіл на ведення робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, чим порушено ст. 20 ч. 1 пп. 1, 25 додатки 2,3 КЦЗУ, ПКМУ від 26.10.2011 №1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;
- не укладено договір з державною аварійно-рятувальною службою на обов'язкове постійне обслуговування підприємства, чим порушено ст. 133 п. 3.3. КЦЗУ, ПТБ, Перелік об'єктів АРС;
- не розроблено та не затверджено Положення про об'єктову комісію з питань надзвичайних ситуацій з розподілом функціональних обов'язків та організувати її роботу, чим порушено ст. 6 ч. 3 п. 4 ст. 10,11,12 КЦЗУ «Положення про єдину державну систему запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру», затверджено Постановою Кабінету Міністрів України03.08.1998 за №1198;
- не розроблено та не затверджено Положення про об'єктовий орган з евакуації з розподілом функціональних обов'язків, чим порушено ст. 20 ч. 1 п. 4, ст. 33 ч. 9 п 17 КЦЗУ, «Порядку проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру»,затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №841 від 30 жовтня 2013 року (а.с.29-39).
Також, судом встановлено, що 03.03.2014 року 20 самостійною державною пожежною частиною ГУ ДСНС у Донецькій області прийнятий наказ № 29 про призначення позапланової перевірки ПП «SD-ТРЕЙД», проведення якої доручено начальнику відділення запобігання надзвичайним ситуаціям 20 ДПРЧ 2 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Донецькій області (а.с. 61).
На підставі наказу від 03.03.2014 року № 29 начальнику відділення запобігання надзвичайним ситуаціям 20 ДПРЧ 2 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Донецькій області видано посвідчення від 03.03.2014 року № 82 на проведення позапланової перевірки ПП «SD-ТРЕЙД» в період з 03 березня 2014 року по 05 березня 2014 року стосовно перевірки виконання пунктів припису №29 від 04.02.2014 року (а.с.62).
За результатами перевірки начальником відділення запобігання надзвичайним ситуаціям 20 ДПРЧ 2 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Донецькій області складений рапорт від 04.03.3014 року №04/154, відповідно до якого проведення перевірки не відбулось, у зв’язку з тим, що об’єкт перевірки не функціонує, обслуговуючий персонал відсутній, приміщення закриті (а.с.60).
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що 17.03.2014 року 20 самостійною державною пожежною частиною ГУ ДСНС у Донецькій області прийнятий наказ № 30 про проведення позапланової перевірки ПП «SD-ТРЕЙД», проведення якої доручено начальнику відділення запобігання надзвичайним ситуаціям 20 ДПРЧ 2 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Донецькій області (а.с. 72).
На підставі наказу від 17.03.2014 року № 30 начальнику відділення запобігання надзвичайним ситуаціям 20 ДПРЧ 2 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Донецькій області видано посвідчення від 17.03.2014 року № 108 на проведення позапланової перевірки ПП «SD-ТРЕЙД» в період з 17 березня 2014 року по 21 березня 2014 року стосовно перевірки виконання пунктів припису №29 від 04.02.2014 року (а.с.73).
За результатами перевірки начальником відділення запобігання надзвичайним ситуаціям 20 ДПРЧ 2 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Донецькій області складений рапорт від 19.03.3014 року №04/180, відповідно до якого проведення перевірки не відбулось, у зв’язку з тим, що об’єкт перевірки не функціонує, обслуговуючий персонал відсутній, приміщення закриті (а.с.74).
Суд зазначає, що згідно з пунктом 5 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Вищезазначені положення кореспондуються з приписами пункту 5 частини 4 статті 50 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якого, юридичні особи, які не є суб’єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами в адміністративній справі лише за адміністративним позовом суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16.01.2013 № 20/2013, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (далі – ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України. ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
Пунктом 2 Положення № 20/2013 визначено, що ДСНС України у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства оборони України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра, щорічним посланням Президента України до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище України, а також цим Положенням.
Згідно з пунктом 6 зазначеного Положення, ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).
Відповідно до пункту 1 та підпункту 63 пункту 4 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 року № 3, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (скорочена назва – ГУ ДСНС України у Донецькій області) (далі – Головне управління) є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб’єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.
Наказом ДСНС України від 22.05.2013 року №279 затверджено Положення про 2 державний пожежно-рятувальний загін ГУ ДСНС України у Донецькій області (далі –ДПРЗ-2) згідно п.1.3. якого ДПРЗ-2 підпорядковується ГУ ДСНС України у Донецькій області.
Одним із основних завдань ДПРЗ-2 є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб на території відповідної адміністративної одиниці, проведення інших заходів, спрямованих на попередження виникнення надзвичайних ситуацій та пожеж, мінімізації їх наслідків.
Таким чином, 2 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області є суб’єктом владних повноважень.
Відповідно до частини 4 статті 43 Конституції України, кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.
Згідно з частиною 1 статті 6 Закону України «Про охорону праці», умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.
Статтею 55 Кодексу цивільного захисту України визначено, що діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств, установ та організацій. Зазначена вимога відображається у трудових договорах (контрактах), статутах та положеннях. Забезпечення пожежної безпеки суб’єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб’єктів господарювання.
Відповідно до статті 68 Кодексу цивільного захисту України, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом. У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно з статтею 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить:
- складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень;
- звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об’єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров’ю людей.
Статтею 70 цього Кодексу визначено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об’єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених Кодексом цивільного захисту України, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об’єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Згідно з пунктом 10 частини 1 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об’єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров’ю людей.
Як встановлено судом, під час проведення перевірки дотримання вимог законодавства та нормативно-правових актів у сферах пожежної та техногенної безпеки встановлені порушення норм чинного законодавства, які відповідачем не усунені.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Оскільки, порушення, встановлені позивачем під час перевірки відповідача у встановлений час та спосіб не усунені, існує загроза життю та здоров’ю людей та з метою недопущення спричинення шкоди життю та здоров’ю людей, суд вважає за доцільне застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення роботи підприємства розташованого за адресою: 86140, Донецька область, м. Макіївка, вул. Радянська, територія ТОВ «ММЗ» шляхом знеструмлення всіх будівель та споруд з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання.
Крім того, суд зазначає, що ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України та ст. 3 Законом України «Про судовий збір» передбачений обов’язок позивача сплатити судовий збір у належному розмірі під час подання адміністративного позову.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 лютого 2014 року судом задоволено клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору до ухвалення рішення у даній справі. На момент ухвалення рішення судовий збір залишається несплаченим.
Відповідно до ч.4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Таким чином, судовий збір у розмірі 73,08 грн. підлягає стягненню з позивача на користь Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов 2 Державного пожежно-рятувального загону Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій України у Донецькій області до Приватного підприємства «SD-ТРЕЙД» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) – задовольнити.
Застосувати до Приватного підприємства «SD-ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 30683773, адреса: 86126, Донецька область, м. Макіївка, пр. Генерала Данилова, 45)заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення роботи підприємства розташованого за адресою: 86140, Донецька область, м. Макіївка, вул. Радянська, територія ТОВ «ММЗ» шляхом знеструмлення всіх будівель та споруд з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання.
Стягнути з 2 Державного пожежно-рятувального загону Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій України у Донецькій області на користь Державного бюджету України (р/р 31217206784005, банк отримувача – ГУ ДКСУ у Донецькій області, МФО банку – 834016, ЄДРПОУ отримувача – 38034015) судовий збір у розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.
Постанова підлягає негайному виконанню в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.
Особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини 1 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову Донецького окружного адміністративного суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Тарасенко І.М.