ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
17.03.2014 Справа № 905/339/14
Господарський суд Донецької області у складі:
головуючий - суддя Харакоз К.С.,
при секретарі судового засідання Фроловій Т.С.
розглянувши матеріали справи за позовом Маріупольської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі: 1. Мирненської селищної ради Тельманівського району Донецької області, смт.Мирне, Тельманівський район, Донецька область, 2. Державної екологічної інспекції у Донецькій області, м.Донецьк,
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Соціальне Відродження Донбасу", смт.Мирне, Тельманівський район, Донецька область,
про відшкодування шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря в сумі 136651,33гривень, -
За участю:
Прокурор Осипенко Ю.С. за посвідченням № 003174;
представник позивача 1 Лавренюк М.А.- голова Мирненської селищної ради;
представник позивача 2 Висоцький А.С. за довіреністю;
представник відповідача не з'явився;
СУТЬ СПОРУ:
Маріупольська міжрайонна прокуратура з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері звернулася до господарського суду Донецької області в інтересах держави в особі в особі: 1. Мирненської селищної ради Тельманівського району Донецької області, смт.Мирне, Тельманівський район, Донецька область, 2. Державної екологічної інспекції у Донецькій області, м.Донецьк, до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Соціальне Відродження Донбасу", смт.Мирне, Тельманівський район, Донецька область, про відшкодування шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря в сумі 136651,33гривень.
В обґрунтування своїх вимог прокурор посилається на акти перевірки додержанням вимог природоохоронного законодавства України на Товаристві з обмеженою відповідальністю "Соціальне Відродження Донбасу", складені Відділом оперативного міжрайонного екологічного контролю по приазовському регіону Державної екологічної інспекції у Донецькій області від 19-29.04.2011р. №43, №17-57/Т та від 15-16.12.2011р. №135; протоколи про адміністративне правопорушення №003109 (14/105) від 19.04.2011р., №001545 (192/Т) від 21.11.2012р.; постанови про накладання адміністративного стягнення від 22.04.2011р. №14/105, від 30.12.2011р. №14/340, від 22.11.2012р. №93/Т.
Прокурор зазначає, що під час проведення перевірок встановлено, що підприємством не забезпечило виконання умов Дозволу №1424855600-1 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 06.10.2008 року щодо скорочення викидів забруднюючих речовин (суспендованих твердих частинок) з метою досягнення нормативів ГДВ, а саме не впровадило аспірацій ні системи з пило газоочисною установкою (ПГОУ) на стаціонарних джерелах викидів №№0028, 0005, 0006, 0007, 0018, 0019. Зазначене є порушенням вимог ст.ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
Позивач 1 - Мирненська селищна рада Тельманівського району Донецької області 17.03.2014р. надала лист, позовні вимоги прокурора підтримала в повному обсязі.
Позивач 2 - Державна екологічна інспекція в Донецькій області 26.02.2014р. надала суду письмові пояснення по справі, в яких, посилаючись на ті ж самі підстави, що і прокурор, просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Соціальне Відродження Донбасу" на користь Державного бюджету України, обласного бюджету Донецької обласної ради та місцевого бюджету Мирненської смт. Тельманівського району Донецької області завдані порушенням природоохоронного законодавства збитки в розмірі 133651,33грн., зарахувавши кошти на аналітичний рахунок, відкритий в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Донецькій області за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі територій та кодів класифікації доходів бюджету.
Ухвалою суду від 20.01.2014р. було порушено провадження у справі.
Прокурор у судове засідання 17.03.2014р. з'явився, наполягав на задоволенні позовних вимог.
Представники позивачів в судове засідання з'явилися, позовні вимоги підтримали.
Відповідач в судове засідання 17.03.2014 року, як і в попередні судові засідання, не з'явився, представника не направив, своїм правом на участь в судовому засіданні не скористався. Про дату, час та місце розгляду справи відповідач повідомлявся про судовий розгляд належним чином шляхом своєчасного надсилання ухвал суду за адресою, визначеною у якості його місцезнаходження за матеріалами справи, що підтверджується залученими до матеріалів справи повідомленнями про вручення поштового відправлення. Розгляд справи неодноразово відкладався у зв'язку з неявкою відповідача.
Враховуючи, що наявних в матеріалах справи документів та пояснень достатньо для прийняття рішення, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача за наявними в ній матеріалами справи в порядку ст.75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення прокурора та представників позивачів, суд -
ВСТАНОВИВ:
Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Приазовському регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області за результатами перевірки додержанням вимог природоохоронного законодавства України на Товариства з обмеженою відповідальністю "Соціальне Відродження Донбасу", були складені Акти №17-57/Т, №43 від 19-29.04.2011р., та №135 від 15-16.12.2011р., в яких було зафіксовано, що передбачені заходи щодо скорочення викидів речовин у вигляді суспендованих твердих частинок терміном виконання 4 квартал 2010 рік з метою досягнення нормативів ГДВ по шістьох ДЗА: №0028, 0005, 0006, 0007, 0018, 0019, на момент перевірки виконані не були, що є порушенням ст. 51 Закону України «Про охорону навколишнього середовища», ст.10 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря».
З метою усунення порушень, виявлених під час перевірок 19-29.04.2011р. та 15-16.12.2011р., державним інспектором були видані приписи від 04.05.2011 року та від 16.12.2011р. №135.
За фактом порушення порядку здійснення на стаціонарних джерелах викидів Товариством з обмеженою відповідальністю "Соціальне Відродження Донбасу" забруднюючих речовин в атмосферу - недодержанням вимог, передбачених наданим дозволом щодо досягнення встановлених нормативів ГДВ, починаючи з 4 кварталу 2010р. за рахунок виконання заходу - впровадження аспіраційної системи (ПГОУ) ДЗА №28,5,6,7,18,19,31, відносно головного інженера ТОВ "Соціальне Відродження Донбасу" ОСОБА_5 були складені протоколи про адміністративне правопорушення №03109 (14/105) від 19.04.2011р. та №001545 (192/Т) від 21.11.2012р.
Постановами від 22.04.2011 року №14/105 та від 22.11.2012р. на вищезазначену посадову особу відповідача Державною екологічною інспекцією в Донецькій області було накладено адміністративне стягнення за вчинене правопорушення.
Також 15.12.2011 року за фактом порушення порядку здійснення на стаціонарних джерелах викидів ТОВ "Соціальне Відродження Донбасу" забруднюючих речовин в атмосферу - недодержанням вимог, передбачених наданим дохволом щодо досягнення встановлених нормативів ГДВ, починаючи з 4 кварталу 2010р. за рахунок виконання заходу - впровадження аспіраційної системи (ПГОУ) ДЗА №28,5,6,7,18,19,31, відносно виконавчого директора ТОВ "Соціальне Відродження Донбасу" ОСОБА_6 було складено протокол про адміністративне правопорушення №005416.
Постановою від 30.12.2011 року №14/340 на вищезазначену посадову особу відповідача Державною екологічною інспекцією в Донецькій області було накладено адміністративне стягнення за вчинене правопорушення.
Відділом екологічного контролю по Приазовському регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів (невиконання заходів) забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №639 від 10.12.2008 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 року за № 48/16064, було розраховано розмір збитків, заподіяних в результаті невиконання в установлені дозволом на викид терміни запланованих заходів щодо скорочення викидів забруднюючих речовин ТОВ "Соціальне Відродження Донбасу" за період з 01.01.2011р. по 16.12.2011р., відповідно до якого загальна сума збитків складає 80521,52 гривень, та за період з 17.12.2011р. по 21.11.2012р., відповідно до якого сума збитків склала 56129,81грн. Загальна сума збитків склала 136651,33грн.
Позивачем 2 в претензіях від 06.05.2013р. №02-7144 та №02-3231 від 05.10.2012 було запропоновано відповідачу відшкодувати збиток, завданий державі.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відносини в галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються Конституцією України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», а також земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.
Згідно з ч.1 ст.5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Відповідно до ст.40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища, здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб.
Статтею 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана зі шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Згідно зі ст.10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.
Відповідно до ч.1 ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлених Кабінетом Міністрів України.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я (ч.5 ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»).
Таким чином, відповідачем порушені вимоги ст.ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актами перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 19-29.04.2011р. №43 та від 15-16.12.2011р. №135.
Відповідно до вимог ст.33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» особи, винні у перевищенні обсягів викидів забруднюючих речовин, встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря несуть відповідальність згідно з законом.
Згідно зі ст.34 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Статтею 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов'язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.
Відповідно до статті 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
У зв'язку з порушенням норм природоохоронного законодавства на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №639 від 10.12.2008 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 року за №48/16064, було розраховано розмір відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті невиконання в установлені дозволом на викид терміни запланованих заходів щодо скорочення викидів забруднюючих речовин ТОВ "Соціальне Відродження Донбасу" за період з 01.01.2011р. по 16.12.2011р. та за період з 17.12.2011р. по 21.11.2012р., відповідно до яких загальна сума збитків складає 80521,52 гривень, відповідно до якого загальна сума збитків складає 136651,33грн.
Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб) (п. 1.2. Методики).
Відповідно до п.3.6 даної Методики розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду, який здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, здійснюється за параметрами джерела викиду (джерела утворення), зафіксованими у відповідній документації суб'єкта господарювання (матеріали інвентаризації стаціонарних джерел викидів, технологічні регламенти виробництва, режимні карти роботи паливовикористовувального обладнання, питомі викиди (показники емісії), дані державних статистичних спостережень з охорони атмосферного повітря за формою №2-ТП (повітря)), або згідно з методиками для розрахунків маси викидів забруднюючих речовин за час роботи джерела без дозволу на викиди.
Після встановлення перевіркою дотримання вимог природоохоронного законодавства 19-29.04.2011р. №43 та від 15-16.12.2011р. №135 здійснення відповідачем викидів з стаціонарних джерел забруднюючих речовин за умови невиконання в установлені дозволом на викид терміни запланованих заходів щодо скорочення викидів забруднюючих речовин ТОВ "Соціальне Відродження Донбасу", при проведенні розрахунку розмірів відшкодування, які заподіяні державі, позивачем 2 був охоплений період з 01.01.2011р. по 16.12.2011р. та за період з 17.12.2011р. по 21.11.2012р.
Таким чином, до розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті невиконання в установлені дозволом на викид терміни запланованих заходів щодо скорочення викидів забруднюючих речовин відповідача, судом приймається період з 01.01.2011р. по 16.12.2011р. та з 17.12.2011р. по 21.11.2012р.
Отже, сума збитків в розмірі 136651,33 гривень до теперішнього часу не сплачена відповідачем, та як слід заявлена прокурором до стягнення.
Розділом X Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено економічний механізм забезпечення охорони навколишнього природного середовища. Зокрема, статтею 47 цього Закону передбачено, що для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, республіканський Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища, які фінансуються за рахунок, у тому числі частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, та визначено, що такі дії здійснюються згідно з чинним законодавством.
Статтею 11 Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік" установлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2014 рік у частині доходів є, зокрема, надходження, визначені частиною третьою статті 29 Бюджетного кодексу України.
Відповідно до ч.3 ст.29 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є, зокрема, 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Частиною 2 ст.69 Бюджетного кодексу України передбачено, що до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать, зокрема, 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.
В главі 9 Порядку організації роботи органів Державної казначейської служби України у процесі казначейського обслуговування державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями, затвердженого наказом Державної казначейської служби України №128 від 09.08.2013р. передбачено, що платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України розподіляються між державним та місцевими бюджетами, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в Головних управліннях Казначейства на ім'я органу Казначейства за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі територій та кодів класифікації доходів бюджету. Після розподілу кошти у відповідних обсягах засобами програмного забезпечення шляхом формування меморіальних документів перераховуються за призначенням на відповідні рахунки.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, а сума збитків у розмірі 136651,33 гривень. підлягає стягненню з відповідача на користь Державного бюджету України, обласного бюджету Донецької обласної ради та місцевого бюджету Мирненської смт. Тельманівського району Донецької області, зарахувавши кошти на аналітичний рахунок, відкритий в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Донецькій області за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі територій та кодів класифікації доходів бюджету.
При розгляді даної справи предмет доказування доведений позивачем відповідними доказами, при чому, їх аналіз дозволяє зробити висновок про те, що вони є належними, допустимими та достовірними як кожний окремо, так і у взаємному зв'язку у їх сукупності.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати підлягають стягненню з відповідача на користь держави.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 5, 40, 47, 51, 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 10, 11, 33, 34 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», ст.11 Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік", ст.ст. 29, 69 Бюджетного кодексу України, ст.ст. 256, 257, 261 Цивільного кодексу України, ст.ст. 22, 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
ВИРІШИВ :
Позовні вимоги Маріупольської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі: 1. Мирненської селищної ради Тельманівського району Донецької області, смт.Мирне, Тельманівський район, Донецька область, 2. Державної екологічної інспекції у Донецькій області, м.Донецьк, до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Соціальне Відродження Донбасу", смт.Мирне, Тельманівський район, Донецька область, про відшкодування шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря в сумі 136651,33 гривень - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Соціальне Відродження Донбасу" (87124, Донецька область, Тельманівський район, смт.Мирне, Каранський кар'єр, п/р 2600796288780 в ПАО «Перший Український міжнародний банк» в м.Маріуполі Донецької області, МФО 334851; код ЄДРПОУ 30556292) на користь Державного бюджету України, обласного бюджету Донецької обласної ради та місцевого бюджету Мирненської смт. Тельманівського району Донецької області, завдані порушенням природоохоронного законодавства збитки в розмірі 136651,33грн., зарахувавши кошти на аналітичний рахунок, відкритий в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Донецькій області за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі територій та кодів класифікації доходів бюджету.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Соціальне Відродження Донбасу" (87124, Донецька область, Тельманівський район, смт.Мирне, Каранський кар'єр, п/р 2600796288780 в ПАО «Перший Український міжнародний банк» в м.Маріуполі Донецької області, МФО 334851; код ЄДРПОУ 30556292) на користь держави судовий збір у розмірі 2733,03 (дві тисячі сімсот тридцять три) гривні 03 копійки.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Донецького апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області протягом десяти днів з дня його оголошення. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 24.03.2014 року.
Суддя К.С. Харакоз