Постанова № 37863504, 04.03.2014, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.03.2014
Номер справи
823/334/14
Номер документу
37863504
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2014 року справа № 823/334/14

м. Черкаси

10 год. 00 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гаращенка В.В.,

при секретарі - Шоколенко Т.М.,

представника позивача: не з'явився;

представника відповідача: не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області звернулося до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в сумі 36150 грн. 69 коп., з яких 13383 грн. 18 коп. страхові внески та 22767 грн. 51 коп. штрафні санкції.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначає, що за відповідачем утворилась заборгованість на загальну суму 36150 грн. 69 коп. (13383 грн. 18 коп. заборгованість зі сплати страхових внесків та 22767 грн. 51 коп. штрафні санкції згідно рішення від 15.02.2013 №79). Оскільки, ФОП ОСОБА_1 вказану суму заборгованості в добровільному порядку не сплатив, позивач просив стягнути її у судовому порядку.

Позивач в судове засідання не з'явився, від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач у судове засідання не з'явилась, свого представника не направив, причини не явки не повідомив, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

Повно, всебічно та об'єктивно дослідивши подані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд зазначає наступне.

Частиною першою ст.67 Конституції України закріплено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ст. 14 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, (далі - Закон № 1058-IV), страхувальниками, зокрема є фізичні особи - підприємці та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.

Згідно пунктів 4, 6 ч. 2 ст. 17 вище зазначеного Закону, страхувальник зобов'язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом, а також нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески. Обчислення територіальними органами Пенсійного фонду сум страхових внесків за минулі періоди провадиться виходячи з розміру страхового внеску, що діяв на день нарахування виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (ч. 3 ст. 20 Закону №1058-IV).

Частиною 4 ст. 20 Закону №1058-IV визначено, що сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду.

Згідно ч. 12 ст. 20 вищезазначеного Закону, страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Судом встановлено, що відповідач - фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрований суб'єктом господарювання 04.09.2001, за ідентифікаційним №НОМЕР_1, взятий на облік 10.09.2001 в управлінні Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі, реєстраційний №2306034908.

15.02.2013 УПФУ в м. Умані та Уманському районі Черкаської області проведено планову перевірку відповідача щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахуванням та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 04.09.2001 по 31.01.2013 про, що складено акт № 31.

За висновками акту встановлено, що у січні-листопаді 2002, лютому 2003, квітні, жовтні 2004, вересні 2008, січні, грудні 2009 та грудні 2010 відповідачем не подано звітність про фонд заробітної плати найманих працівників, на який нараховуються страхові внески, що призвело до заниження фонду оплати праці на загальну суму 42612 грн., чим порушено ч. 1 ст. 19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Враховуючи викладене, відповідачем з врахуванням висновків перевірки, подано до УПФУ в м. Умані та Уманському районі Черкаської області звіт про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період за грудень 2012 та додаток до таблиці №1 до вказаного звіту з виправленнями помилок, допущених при нарахуванні внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за 2012 рік.

В свою чергу, суму зобов'язань перед органом Пенсійного фонду України відповідач сплатив лише частково.

За станом розрахунків з ПФУ несплачена відповідачем сума страхових внесків на час звернення позивача з відповідним позовом до суд становить 13383 грн. 18 коп.

Крім того, позивач рішенням від 15.02.2013 №79 про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не нарахованих страхових внесків, застосував до відповідача фінансову санкцію у розмірі 22767 грн. 50 коп.

Оскільки відповідач загальну суму заборгованості в розмірі 36150 грн. 69 коп. (з яких 13383 грн. 18 коп. заборгованість по страховим внескам та 22767 грн. 51 коп. штрафні санкції) добровільно не сплатив, позивач звернутись з відповідним позовом до суду.

Спеціальним законом, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин є Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010 (далі по тексту - Закон №2464).

Платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464 є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Статусу платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування зазначені вище суб'єкти господарювання набувають з дня взяття їх на облік Пенсійним фондом.

Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону №2464 рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.

Крім того в силу п. 4 ч. 1 ст. 25 Закону №2464 територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.

У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.

У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.

Також слід зазначити, що територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки.

04.02.2013 позивачем сформовано вимогу № Ф-02У, якою зобов'язано відповідача сплатити заборгованості по страхових внесках на загальну суму 14716 грн. 16 коп.

Зазначена вимога 04.02.2013 отримана відповідачем особисто, що підтверджується відповідною відміткою на копії зазначеної вимоги.

У термін, встановлений ч. 4 ст. 25 Закону № 2464 вимога від 04.02.2013 №Ф-02У про сплату боргу не оскаржувалась відповідачем сума боргу не сплачена у 10-ти денний строк з дня отримання вимоги, а тому підлягає стягненню в судовому порядку.

Крім того, відповідно до ч. 14 ст. 25 Закону № 2464 про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення.

Оскарження рішення територіального органу Пенсійного фонду про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати до винесення органом Пенсійного фонду або судом рішення у справ

Як встановлено судом, рішення від 15.02.2013 №79 отримано відповідачем особисто, що підтверджується підписом останнього на копії рішення, долученого позивачем до матеріалів справи.

В свою чергу, у встановлений ч. 4 ст. 25 Закону № 2464 строк відповідач рішення від 15.02.2013 №79 не оскаржив, суму штрафу не сплатив, а тому штраф підлягає стягненню в судовому порядку.

В силу абз. 3 ч. 15 ст. 25 Закону № 2464 суми штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, стягуються в такому самому порядку, що і суми недоїмки із сплати єдиного внеску, при цьому відповідно до ч. 16 ст. 25 Закону № 2464 строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

Отже суду доведено позивачем право на звернення до суду з позовом про стягнення з відповідача несплачених сум єдиного внеску та штрафу, а тому враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 17, 86, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (20300, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області, (20300, Черкаська область, м. Умань, вул. Тельмана, 4, код ЄДРПОУ 37908064), заборгованість зі сплати страхових внесків в розмірі 13383 грн. 18 коп., штрафу в розмірі 22767 грн. 51 коп., а всього 36150 (тридцять шість тисяч сто п'ятдесят) грн. 69 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі проголошення судом вступної та резолютивної частини постанови апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 11 березня 2014 року

Суддя В.В. Гаращенко