ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" березня 2014 р.
Справа № 809/713/14
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі
судді Могили А.Б.
за участі секретаря судового засідання Житняк Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську до Товариства з обмеженою відповідальністю "Західресурс" про стягнення заборгованості в сумі 2159,19 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську звернулося в суд із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Західресурс" про стягнення заборгованості в сумі 2159,19 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем, в порушення статей 20, 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Товариством не сплачено страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування на суму 49,55 грн. Крім того, управлінням пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську застосовано фінансові санкції в розмірі 809,67 грн., нарахована пеня в загальному розмірі 1299,97 грн.
Представник позивача в судове засідання не з’явився, суду подав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, хоча про дату, час та місце судового розгляду відповідач повідомлений належним чином. Причини неявки суду невідомі.
Дослідивши в сукупності письмові докази, якими обґрунтовуються позовні вимоги, суд зазначає наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Західресурс" зареєстроване юридичною особою у встановленому законом порядку. Крім того, відповідач зареєстрований платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від суми фактичних витрат на оплату праці та інших виплат пов’язаних з відносинами трудового найму, та є платником єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (у редакції що діяла до 01.01.2011 року) визначаються принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; перелік платників страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків; стягнення заборгованості за цими внесками.
Статтею 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що страхувальниками є роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 14 даного Закону страхувальниками відповідно є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи –суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб –суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Частина перша статті 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає, що платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону. Частина третя вказаної статті встановлює, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду.
Згідно пункту 6 частини 2 статті 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Частина 6 статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлює обов'язок страхувальників сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Відповідно до частини 12 статті 20 вищезазначеного Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Судом встановлено, що відповідачем в порушення вищевказаних норм несвоєчасно сплачено обчислені ним страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за 2010 рік сумі 49,55 грн. (а.с.34).
Стаття 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлює відповідальність страхувальників, частиною 1 якої передбачено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Частина 2 вказаної статті Закону передбачає, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
В частині 9 статті 106 вказаного Закону України визначаються фінансові санкції, які уповноважені застосовувати виконавчі органи Пенсійного фонду до страхувальників, пункт 2 якої передбачає, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Здійснення відповідачем несвоєчасної сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, на які нараховано страхові внески, є підставою для нарахування пені та штрафних санкцій у відповідності до вищевказаних норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а сплата нарахованих сум пені та штрафних санкцій є обов'язком відповідача.
У відповідності до п.9.1, п.9.3 Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України до страхувальників за порушення норм законодавства про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування застосовуються фінансові санкції відповідно до повноважень, якими органи Пенсійного фонду були наділені до 01.01.2011 року і накладаються на страхувальника відповідно до частини 9 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"
Судом встановлено, що на підставі статті 106 Закону за несвоєчасне перерахування відповідачем страхових внесків позивачем відповідно до рішення управління Пенсійного фонду №976 від 21.03.2011 року застосовано фінансові санкції в розмірі 359,52 грн. та нарахована пеня в розмірі 251,56 грн., рішення №977 від 21.03.2011 року нарахована пеня в розмірі 16,67 грн., рішення №978 від 21.03.2011 року нарахована пеня в розмірі 18,43 грн., рішення №982 від 21.03.2011 року застосовано фінансові санкції в розмірі 28,95 грн., рішення №983 від 21.03.2011 року, рішення №983 від 21.03.2011 року застосовано фінансові санкції в розмірі 641, 25 грн. та нарахована пеня в розмірі 1047 грн., рішення №984 від 21.03.2011 року застосовано фінансові санкції в розмірі 82,29 грн., рішення № 985 від 21.03.2011 року застосовано фінансові санкції в розмірі 9,77 грн. та нарахована пеня в розмірі 50,82 грн., рішення № 62 від 24.04.2012 року застосовано фінансові санкції в розмірі 36,76 грн. та нарахована пеня в розмірі 167,01 грн. (а.с.37-44).
Вказані рішення відповідачу надіслано, що підтверджується матеріалами справи (а.с.36). Суми визначені у вказаних рішеннях Пенсійного фонду Товариством не сплачено у строк встановлений законодавством.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Частина друга статті 6 визначає обов’язки платників єдиного внеску, у відповідності до пунктів 1, 4 якої платники, визначені пунктом 1 частини 1 статті 4 Закону зобов’язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок для підприємств, установ, організацій та інших юридичних осіб, нараховується на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та на суму винагороди фізичним особам за виконання робіт за цивільно-правовими договорами. Єдиний внесок нараховується на ці суми незалежно від джерел її фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.
Статтею 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" встановлені заходи впливу та стягнення єдиного внеску.
Абзацом 5 частини 4 цієї ж статті Закону встановлено, що у випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
Відповідно частини 16 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
В зв’язку з несплатою відповідачем страхових внесків, управління пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську сформовано вимогу від 05.09.2011 року №Ю-1453/4 згідно якої загальна сума боргу платника страхових внесків станом на 31.08.2011 року становила 2993,41 грн., у тому числі недоїмка із внесків 417,11 грн., фінансові санкції – 1191,78 грн. та пеня – 1384,52 грн. (а.с.5).
На момент розгляду справи заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування становить 2159,19 грн., у тому числі внески – 49,55 грн., штрафні санкції – 809,67 грн. та пеня – 1299,97 грн. (а.с.33).
За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідач зобов’язаний погасити вказану заборгованість. Враховуючи вищевикладене, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Західресурс" (м. Івано-Франківськ, вул.Бельведерська,2а/13, код ЄДРПОУ 31262888) в користь управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську (м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності,44, код ЄДРПОУ 20550895) заборгованість зі сплати страхових внесків за період з 01.08.2010 по 31.11.2013 року в сумі 2159 (дві тисячі сто п"ятдесят дев"ять) грн. 19 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Могила А.Б.
Постанова складена в повному обсязі 25.03.2014 року.