ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 березня 2014 року № 813/1034/14
Львівський окружний адміністративний суд,
у складі:
головуючого-судді Кухар Н.А.
секретар судового засідання Жовковська Ю.В.
за участю представників:
позивача - Паньо К.М., Бойко О.Я,
відповідача - Грушки М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції у Львівській області в особі Червоноградської об'єднаної державної фінансової інспекції до Комунального підприємства «Сокальжитлокомунсервіс» про зобов'язання вчинити дії, -
встановив :
Державна фінансова інспекція у Львівській області області в особі Червоноградської об'єднаної державної фінансової інспекції звернулася у Львівський окружний адміністративний суд з позовом до Комунального підприємства «Сокальжитлокомунсервіс» та після подання уточнення позовних вимог просить зобов'язати відповідача виконати вимоги № 1450 від 02.10.2013 року, а саме шляхом проведення позовної роботи стягнути з відділу профілактичної дезінфекції Сокальського району кошти в сумі 14104,82 грн., незаконно одержані відділом у зв'язку із завищенням вартості виконаних робіт.
Позовні вимоги мотивовані тим, зокрема, що позивачем проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності до Комунального підприємства «Сокальжитлокомунсервіс» за період з 01.07.2010 року по 30.06.2013 року. За результатами ревізії складено акт та встановлено незаконне використання коштів підприємства на суму 14104,82 грн. по оплаті з дератизації відділу профілактичної дезінфекції Сокальського району. Посилається на п.10. ст.10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» відповідно до якого позивачу надано право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Відповідач подав заперечення на позовну заяву в якому зазначив, що правовідносини між сторонами виникли на підставі правових угод погодженими та виконаними ними у повному обсязі а тому виявлені ревізією порушення не можуть бути підставою для вчинення дій по зверненню до суду з позовом про стягнення незаконно одержаних коштів з відділу профілактичної дезінфекції Сокальського району. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав наведених в позові. Просили позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав наведених в запереченні.
Заслухавши представників сторін, розглянувши і дослідивши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що адміністративний позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
В період з 26.06.2013 року по 19.09.2013 року Червоноградською об'єднаною державною фінансовою інспекцією проведено ревізію фінансово - господарської діяльності Комунального підприємства «Сокальжитлокомунсервіс» за період з 01.07.2010 року по 30.06.2013 року, про що складено Акт № 23-38/10 від 19.09.2013 року.
Судом встановлено, що між Комунальним підприємством «Сокальжитлокомунсервіс» та Відділом профілактичної дезінфекції Сокальського району для проведення робіт по дератизації та дезінфекції укладено ряд угод:
- угода від 01.12.2009 року № 30, термін дії з 01.01.2010 року по 01.01.2011 року, яка пролонгована на 2011 рік. Пунктом 1 цієї угоди передбачено виконання робіт профдезвідділом на суму 2457,67 грн.
- угода від 03.01.2012 року № 30, термін дії з 03.01.2010 року по 31.12.2012 року. Пунктом 1 цієї угоди передбачено виконання робіт профдезвідділом на суму 2666,27 грн.
- угода від січня 2013 року № 30, термін дії з січня 2013 року по 31.12.2013 року. Пунктом 1 цієї угоди передбачено виконання робіт профдезвідділом на суму 2623,74 грн.
Ревізією встановлено, порушення пунктів 252, 254 постанови Кабінету міністрів України від 27.08.2003 року № 1351 «Про затвердження тарифів (прейскурантів) на роботи і послуги, що виконуються і надаються за плату установами та закладами державної санітарно-епідеміологічної служби» внаслідок завищення цін на роботи, завищено їх вартість на загальну суму 14104,82 грн.
Начальником Державної фінансової інспекції у Львівській області надіслано директору Комунального підприємства «Сокальжитлокомунсервіс» обов'язкові до виконання вимоги про усунення недоліків і порушень за наслідками ревізії від 02.10.2013 р. № 23-15/1450 щодо усунення недоліків та порушень за наслідками ревізії терміном до 01.11.2013 року.
31.10.2013 року відповідачем на виконання вимоги № 23-15/1450 від 02.10.2013 р. надіслано на ім'я позивача інформацію № 1006, проте що Відділом профілактичної дезінфекції Сокальського району на заявлену претензію у добровільному порядку не відшкодовано кошти в сумі 14104,82 грн.
Згідно Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23 квітня 2011 року №499/2011, Державна фінансова інспекція України (надалі - Держфінінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
У відповідності до п.7 ч.1 ст.10 ЗУ "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Право звернення Інспекції до суду передбачено п.10 ст.10 вказано вище Закону, згідно якої орган державного фінансового контролю має право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Таким чином, вимога від 02.10.2013 р. № 23-15/1450 не виконана, Комунальним підприємством «Сокальжитлокомунсервіс» не проведено претензійно-позовної роботи щодо повернення до бюджету коштів в сумі 14104,82 гривень.
Згідно із ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч.1, ч. 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.
Відповідно до ч.3 ст.2 та ст.11 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суб'єкти владних повноважень зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Беручи до уваги встановлені факти та те, що відповідачем не оскаржувалась та не заперечувалась вимога позивача від 02.10.2013 р. № 23-15/1450 суд вважає, що позов підлягає до задоволення в повному обсязі.
Враховуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги позивача є підставними та підлягають до часткового задоволення.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Комунальне підприємство «Сокальжитлокомунсервіс» (код ЄДРПОУ 31963156) виконати вимоги Червоноградської об'єднаної державної фінансової інспекції від 02.10.2013 р. № 1450, а саме: стягнути з відділу профілактичної дезінфекції Сокальського району кошти в сумі 14104,82 грн. незаконно одержані відділом у зв'язку із завищенням вартості виконаних робіт шляхом проведення позовної роботи.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий Кухар Н.А.
Повний текст постанови виготовлено 25.03.2014 року.