ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 лютого 2014 року м. Київ К/9991/41515/11
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Федорова М.О.
суддів: Островича С.Е.
Степашка О.І.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційні скарги Державної податкової адміністрації в Одеській області та Березівської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 11.11.2009 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 30.06.2011
у справі № 2а-4319/08/1570
за позовом Відритого акціонерного товариства "Березівське автотранспортне
підприємство 15116"
до Державної податкової адміністрації в Одеській області
Березівської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської
області
про визнання нечинним та скасування рішень
ВСТАНОВИВ:
Відрите акціонерне товариство "Березівське автотранспортне підприємство 15116" звернулось до Одеського окружного адміністративного суду від 11.11.2009 з позовом до Державної податкової адміністрації в Одеській області, Березівської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області про визнання нечинним та скасування рішень.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 11.11.2009 позовні вимоги задоволено частково.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 30.06.2011 постанову Одеського окружного адміністративного суду від 11.11.2009 залишено без змін.
Касаційна скарга вмотивована тим, що судами першої та апеляційної інстанцій при вирішення спору по даній справі порушено норми матеріального права.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції та ухвалою суду апеляційної інстанції Державна податкова адміністрація в Одеській області та Березівська міжрайонна державна податкова інспекція Одеської області оскаржили їх в касаційному порядку, в скаргах просять скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалу суду апеляційної інстанції, прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Касаційні скарги вмотивовані тим, що судами першої та апеляційної інстанцій при вирішення спору по даній справі порушено норми матеріального права.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Березівською міжрайонною державною податкової інспекції Одеської області проведено планову виїзну перевірку фінансово-господарської діяльності з питань дотримання ВАТ "Березівське АТП 15116" вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.10.2005 року по 31.03.2007; за результатам перевірки складено акт № 450/23-00/03115070 від 26.06.2007.
Відповідно до статті 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідації його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються статтею 239 цього Кодексу, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Згідно з частиною першою статті 239 Господарського кодексу України органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання таку адміністративно-господарську санкцію як адміністративно-господарський штраф.
Статтею 241 Господарського кодексу України передбачено, що адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення. Адміністративно-господарський штраф може застосовуватися у визначених законом випадках одночасно з іншими адміністративно-господарськими санкціями, передбаченими статтею 239 цього Кодексу.
З урахування викладеного, штрафні (фінансові) санкції за порушення вимог підпункту 2.2 та підпункту 2.6 пункту 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 №637, застосовані на підставі абзацу 2 статті 1 Указу Президента України від 12.06.1995 №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» є адміністративно-господарськими санкціями у розумінні статей 238, 239 та 241 Господарського кодексу України, а отже, повинні застосовуватися у межах строків, визначених статтею 250 цього Кодексу.
Статтею 250 Господарського кодексу України встановлено обмеження строків застосування адміністративно-господарських санкцій: адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Оскільки, судами попередніх інстанцій було встановлено застосування штрафних санкцій спірним рішення за межами строків, визначених вказаною статтею ГК України, тому висновок судів про часткове скасування таких рішень є вірним.
Враховуючи вищевикладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що касаційні скарги Державної податкової адміністрації в Одеській області та Березівської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 11.11.2009 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 30.06.2011 у справі № 2а-4319/08/1570 слід відхилити, а судові рішення залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 2201, 221 ,223 ,230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційні скарги Державної податкової адміністрації в Одеській області та Березівської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області відхилити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 11.11.2009 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 30.06.2011 у справі № 2а-4319/08/1570 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та порядку, передбачених статтями 236-2392 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий М.О. ФедоровСудді С.Е. Острович О.І. Степашко