номер провадження справи 6/86/13-12/12/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.03.2014 Справа № 908/4007/13
Суддя Господарського суду Запорізької області Смірнов О.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні господарського суду справу № 908/4007/13
за позовом: Запорізької міської ради, м. Запоріжжя
до відповідача: Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", м. Київ
про внесення змін до п. п. 4 та 8 договору оренди землі від 26.04.06 р.
від позивача - Зубар О.А., довіреність № 01-38/01771 від 12.07.13 р.
від відповідача - Гуліян Т.Г., довіреність № 679 від 05.12.13 р.
від Держземагенства - не з'явився.
СУТЬ СПОРУ: Запорізька міська рада звернулася до Господарського суду Запорізької області з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" про:
- зміну п. 4 договору оренди землі № 040626100569 від 20.06.2006 року, укладеного між Запорізькою міською радою та Публічним акціонерним товариством "Укрнафта" відносно земельної ділянки площею 0,3338 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Демократична, 24, для розташування автозаправної станції, виклавши його в такій редакції: « 4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 1841708,12 грн. (один мільйон вісімсот сорок одна тисяча сімсот вісім грн. 12 коп.) в цінах 2013 року».;
- зміну п. 8 договору оренди землі № 040626100569 від 20.06.2006 року, укладеного між Запорізькою міською радою та Публічним акціонерним товариством "Укрнафта" відносно земельної ділянки площею 0,3338 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Демократична, 24, для розташування автозаправної станції, виклавши його в такій редакції: « 8. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 110502 грн. 48 коп. (сто десять тисяч п'ятсот дві гривні 48 коп.), що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».
Відповідач у справі - Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" надав суду, в порядку ст. 59 ГПК України, відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечує, мотивуючи свою позицію наступним:
- на момент звернення позивача до суду з даним позовом рішення Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012 року, на підставі якого останній просить внести зміни до договору оренди земельної ділянки, не підлягало застосуванню до спірних правовідносин, оскільки воно було офіційно оприлюднене у газеті «Запорізька Січ» 24.07.2012 року, тобто після 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування норм цього рішення, а отже в силу приписів п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України дія вказаного рішення ради у часі розпочалася 01 січня 2014 року;
- на момент звернення до суду права позивача жодним чином не були порушені;
- нормативна грошова оцінка земельної ділянки та розмір орендної плати, зазначені позивачем в позові, не відповідають фактичним обставинам справи. Просить в задоволенні позовних вимог відмовити.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 04.03.2014 року відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі до вирішення пов'язаної з нею справи № 335/10532/13-а (2-а/335/272/2013) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-торгівельна компанія КВАНТ-ПЛЮС" до Запорізької міської ради про скасування п. п. 2.,3 резолютивної частини рішення Запорізької міської ради від 26.06.2012 року № 37 "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 року № 16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя".
З'ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, надавши правову кваліфікацію відносинам сторін і виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи, приймаючи до уваги доводи позивача та заперечення відповідача, суд встановив:
Позов мотивовано тим, що 26.04.2006 року між Запорізькою міською радою, далі Орендодавець, та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта" (відповідно до рішення загальних зборів акціонерів від 22.03.2011 року змінено тип та назву на Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" про що зазначено у п. 1.3. Статуту), далі Орендар, був укладений договір оренди землі, далі Договір, зареєстрований у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 20.06.2006 року за № 040626100569.
Відповідно до п. 1. Договору орендодавець, відповідно до рішення двадцять п'ятої сесії четвертого скликання Запорізької міської ради № 29/358 від 30 листопада 2005 року, надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування автозаправної станції, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Демократична, 24.
Пунктами 2, 3 Договору передбачено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,3338 га. На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна: будівлі, споруди автозаправної станції, які належать орендарю та які не передаються в оренду, інші об'єкти інфраструктури відсутні.
Земельна ділянка, згідно з п. п. 13, 14 Договору, передається в оренду для: розташування та обслуговування автозаправної станції, цільове призначення земельної ділянки (категорія земель): землі іншого призначення.
Відповідно до п. 18. Договору передача земельної ділянки орендарю здійснюється орендодавцем на умовах, що визначені у договорі, за актом прийому-передачі земельної ділянки, який підписується сторонами і є невід'ємним додатком до договору. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у п'ятиденний термін після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.
Згідно з п. 4. Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 569229 грн. 14 коп. ( п'ятсот шістдесят дев'ять тисяч двісті двадцять дев'ять гривень 14 копійок) в цінах 2006 року.
Пунктами 8, 9, 10 Договору (з врахуванням Додаткової угоди від 13.11.2007 року до Договору) передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 22769 грн. 17 коп. (двадцять дві тисячі сімсот шістдесят дев'ять гривень 17 коп.), що складає 4 % від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2007 року. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору чи продовження його дії. Орендна плата вноситься щомісячно, рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Заводського району 33218812700004 в управлінні Держказначейства у Заводському районі міста Запоріжжя Головного управління Держказначейства України в Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 34677136, код 13050200.
Умовами пункту 11 Договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік, у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором оренди землі;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати;
- в інших випадках, передбачених законом.
Пунктом 32 Договору встановлено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.
Відповідно до п. 7 Договору, договір укладено на десять років.
Отже, на час розгляду судом даної справи умови договору оренди землі є чинними.
Так, відповідно до акту прийому-передачі земельної ділянки від 20.06.2006 року, позивач передав, а відповідач прийняв в оренду земельну ділянку кадастровий № 2310100000:02:014:0050, загальною площею 0,3338 га, розташовану за адресою: м. Запоріжжя, вул. Демократична, 24, строком на 10 років.
Як вбачається з матеріалів справи, Запорізькою міською радою 26.06.2012 року було прийнято рішення № 37 "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 року № 16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя", яке було оприлюднене 24.07.2012 року в газеті "Запорізька Січ" та набрало чинності 01.01.2013 року згідно з п. 5 цього рішення.
Вказаним рішенням був затверджений коефіцієнт "К", згідно якого визначається розмір орендної плати, зокрема для земельних ділянок, наданих для розташування автозаправних станцій, газових автозаправних станцій, встановлений коефіцієнт 6. Зобов'язано орендарів земельних ділянок, у яких розмір орендної плати, встановлений у договорі оренди землі, не відповідає даному рішенню або розрахований без урахування рішення міської ради від 03.03.2008 року № 79 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя", укласти додаткові угоди на збільшення орендної плати.
У зв'язку із тим, що розмір орендної плати за надану відповідачу в оренду земельну ділянку, визначений пунктом 8 Договору оренди землі від 26.04.2006 року, не відповідає встановленому рішенням Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012 року та вимогам діючого законодавства, позивач звернувся до відповідача з пропозицією № 01/02-32/02611 від 28.08.2013 року "Про внесення змін до договору оренди землі" шляхом викладення п. 8 договору в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 110502 грн. 48 коп. (сто десять тисяч п'ятсот дві грн. 48 коп.), що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року". До пропозиції було додано розрахунок орендної плати на земельну ділянку на 2 аркушах та додатковий договір до договору оренди землі від 20.06.2006 року за № 040626100569 в 2-х примірниках. Зазначена пропозиція була отримана відповідачем 11.09.2013 року, про що свідчить відповідна відмітка на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення. (а.с. 30). Відповідач в листі № 1105 від 25.09.2013 року стосовно пропозиції «Про внесення змін до договору оренди землі» зазначив, що направляє для подальшого підписання та нотаріального посвідчення на адресу позивача три примірники протоколу розбіжностей до додаткового договору до договору оренди землі від 20.06.2006 року. Позивач в свою чергу листом № 08/02-21/03117 від 10.10.2013 року повідомив відповідачу, що підстави для підписання протоколу розбіжностей у міської ради відсутні з огляду на те, що рішення міської ради № 37 від 26.06.2012 року є обов'язковим до виконання суб'єктами господарювання з моменту набрання ним законної сили, та просив прийняти умови, викладені в додатковому договорі до договору оренди землі від 20.06.2006 року.
Позивач в позові вказує, що відповідач ухиляється від приведення умов договору оренди землі до вимог чинного законодавства України в частині визначення орендної плати за землю, що в свою чергу призводить до недоотримання бюджетом міста орендної плати за користування земельною ділянкою в належному розмірі.
Судом дана належна правова оцінка правовідносинам сторін. За своєю правовою природою між сторонами укладено договір оренди землі. Фактичні обставини справи підтверджують, що сторони досягли всіх суттєвих умов передбачених законом для договорів оренди: зокрема щодо ціни, строку його дії, об'єкту оренди, за його індивідуально - визначеними ознаками тощо, а тому він вважається укладеним згідно п. п. 1, 2 ст. 180, п. 1 ст. 181 ГК України та ст. ст. 627, 628, 638, 759 ЦК України.
Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" № 161-ХІV від 06.10.1998 року визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст. 13 вищезазначеного закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно зі ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України (2755-17).
Як визначено у пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XIII - орендна плата).
Виходячи з положень пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, орендна плата, поряд із земельним податком, є формою плати за землю, яка, в силу положень п.п. 9.1.10 п. 9.1 ст. 9 Податкового кодексу України, віднесена до загальнодержавних податків.
Згідно з п.п. 270.1.1 п. 270.1 ст. 270 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування за цим податком є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Базою оподаткування відповідно до п.п. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 Податкового кодексу України є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Згідно з п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Статтею 288 Податкового кодексу України визначено, що розмір та умови внесення орендної плати встановлюється у договорі оренди (ч. 288.4), але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом (ч. 288.5).
Відповідно до статті 290 Господарського кодексу України розмір плати за користування земельною ділянкою, що є державною або комунальною власністю, не може бути нижчим за встановлений відповідно до закону.
Відповідно до ст. 274.1. Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється в розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки.
При цьому, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, а також затвердження конкретних ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України віднесено пунктом 35 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції сільської, селищної, міської рад, яка реалізується шляхом прийняття відповідних рішень на пленарних засіданнях ради.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про оцінку земель" № 1378-ІV від 11.12.2003 року нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Пунктом 2 частини 1 статті 13 цього ж Закону встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Частиною 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Враховуючи вищенаведені положення законодавства, затвердження нормативної грошової оцінки землі, ставок земельного податку та розміру орендної плати відноситься до виключної компетенції відповідної місцевої ради. При цьому, мінімальний граничний розмір орендної плати залежить від розміру земельного податку, який, у свою чергу, обчислюється від нормативної грошової оцінки землі.
Так, рішенням Запорізької міської ради від 03.03.2008 року № 79 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя" було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, виконану українським ДНДІПМ "Дніпромісто", затверджено базову вартість 1 кв. м. землі у розмірі 190,18 грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008 року, значення коефіцієнтів місцерозташування та впливу локальних факторів, а також впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки.
Відповідно до рішення Запорізької міської ради від 27.07.2011 року № 16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення м. Запоріжжя" було затверджено розміри орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя.
В подальшому, рішенням Запорізької міської ради від 26.06.2012 року № 37 "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 р. № 16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя", змінено коефіцієнт "К", згідно якого визначається розмір орендної плати, зокрема для земельних ділянок, наданих для розташування автозаправних станцій, газових автозаправних станцій, він встановлений в розмірі 6.
Виходячи з положень чинного законодавства мінімальний граничний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності встановлюється Податковим кодексом України, при цьому затвердження ставок земельного податку, а отже і розміру орендної плати та нормативної грошової оцінки, відноситься до виключної компетенції сільської, селищної, міської рад, яка реалізується шляхом прийняття відповідних рішень на пленарних засіданнях ради. Тому прийняття радою рішення про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення є підставою для приведення положень спірного договору оренди землі у відповідність до вимог цього рішення в частині визначення розміру орендної плати.
В матеріалах справи міститься Витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, виданий Головним управлінням Держземагенства у Запорізькій області, щодо земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Демократична, 24, площею 3338,00 м2 за кадастровим номером 2310100000:02:014:0050. Відповідно до цього витягу станом на 06.02.2013 року нормативна грошова оцінка вказаної ділянки становить 1841708,12 грн.
Таким чином, розмір земельного податку для вказаної земельної ділянки складає 18417,08 грн. (1% від нормативної грошової оцінки), а орендна плата складає 110502,48 грн. = 18417,08 грн. х 6, де 6 - коефіцієнт "К", згідно якого визначається розмір орендної плати.
Статтею 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та іншими законами.
Згідно з п. 34 ст. 26 вказаного Закону України виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин відповідно до чинного законодавства.
Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до ст. 59 вказаного Закону рада, в межах повноважень, приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які згідно до ст. 144 Конституції України є обов'язковими до виконання на відповідній території та оприлюднюються у встановленому законом порядку.
Таким чином, з аналізу вищенаведених норм законодавства, вбачається, що рішення Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012 року, яким встановлено орендну плату за земельну ділянку, що є предметом договору оренди землі від 26.04.2006 року, в розмірі 6 % від її нормативної грошової оцінки, прийняте Запорізькою міською радою в межах наданої чинним законодавством компетенції.
Станом на час вирішення спору судом згадане рішення в установленому законом порядку не скасовано, не змінено і не визнано недійсним, а відтак, в силу приписів ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є обов'язковим для виконання на відповідній території.
Законом визначено, що зміна розміру грошової оцінки землі має наслідком зміну земельного податку щодо відповідних земельних ділянок, а тому наявні передбачені договором умови, при яких його зміна є обов'язковою для сторін.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення такої згоди спір вирішується в судовому порядку. Вказані обставини передбачені сторонами у п. 32 Договору оренди землі.
За приписами статті 651 Цивільного кодексу України, як норми загальної, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 188 Господарського кодексу України, сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Згідно ч. 3 ст. 188 Господарського кодексу України, сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
Матеріали справи свідчать про те, що сторони у справі не дійшли взаємної згоди про внесення змін до договору оренди землі.
Нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі передбачена можливість перегляду орендної плати у разі прийняття орендодавцем рішення про збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати, в даному випадку за рішенням Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012 року, є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Частиною 3 ст. 653 ЦК України та частиною 5 ст. 188 ГК України встановлено, якщо договір змінюється в судовому порядку, зобов'язання змінюється з моменту набрання рішенням суду про зміну договору законної сили.
Відтак, оскільки розмір орендної плати за надану відповідачу земельну ділянку, визначений пунктом 8 Договору, не відповідає розміру орендної плати, затвердженому вищевказаним рішенням Запорізької міської ради, а умовами спірного договору оренди землі від 26.04.2006 року передбачено внесення змін до нього у разі зміни розміру орендної плати, суд дійшов висновку, що наявні достатні підстави для зміни договору у частині, що стосується розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати за користування земельною ділянкою.
Посилання відповідача на п. п. 12.3, 12.3.4 ст. 12 ПК України та п. 271.2 статті 271 ПК України є безпідставними, оскільки рішенням Запорізької міської ради № 37 від 26.06.2012 р. не встановлювався місцевий податок чи збір, передбачений ст. 10 ПК України, так як положення щодо оприлюднення рішень відносно місцевих податків та зборів не стосуються рішення щодо орендної плати як загальнодержавного податку, а вказане рішення органу місцевого самоврядування не стосується нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Заперечення відповідача щодо розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки необґрунтовані, оскільки в матеріалах справи містяться дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки у вигляді витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, виданого Головним управлінням Держземагенства у Запорізькій області, що відповідає приписам ст. ст. 20, 23 Закону України «Про оцінку земель» та постанови Кабінету Міністрів від 23 березня 1995 року № 213 (із змінами та доповненнями), якою було затверджено "Методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів"
Крім того, згідно письмових пояснень Головного управління Держземагенства у Запорізькій області, нормативна грошова оцінка земель міста Запоріжжя здійснюється за допомогою прикладного програмного забезпечення, яке дозволяє формувати розрахунок нормативної грошової оцінки в напівавтоматичному режимі, мінімізувавши вплив людського фактору на результати розрахунків. Зокрема, округлення тисячних та десятитисячних одиниць до сотих здійснюється в автоматичному режимі. Тому, наявність різниці в розрахунках орендної плати можлива внаслідок різного округлення сум, з яких складається нормативна грошова оцінка земельної ділянки.
Стаття 33 ГПК України зобов'язує сторін довести ті обставини, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідно до вимог статті 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Втім ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили і оцінюються судом в розумінні вимог статті 43 ГПК України за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Позивач довів суду, що розмір орендної плати за договором не відповідає затвердженому Запорізькою міською радою згідно рішення № 37 від 26.06.2012 року розміру орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя, що в свою чергу впливає на формування доходної частини державного бюджету міста, а також обґрунтував підстави для внесення змін до договору оренди землі в цій частині. Відповідач не довів відсутність підстав для внесення змін до договору оренди землі.
За таких обставин, позовні вимоги Запорізької міської ради до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" про внесення змін до пунктів договору оренди землі, укладеного між Запорізькою міською радою та Публічним акціонерним товариством "Укрнафта" відносно земельної ділянки площею 0,3338 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Демократична, 24, для розташування автозаправної станції, обґрунтовані та підлягають задоволенню, у зв'язку із чим слід викласти вказані пункти Договору в такій редакції:
- « 4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 1841708,12 грн. (один мільйон вісімсот сорок одна тисяча сімсот вісім грн. 12 коп.) в цінах 2013 року».;
- « 8. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 110502 грн. 48 коп. (сто десять тисяч п'ятсот дві гривні 48 коп.), що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».
Витрати по сплаті судового збору в сумі 1147,00 грн. покладаються на відповідача у справі - Публічне акціонерне товариство "Укрнафта", відповідно до вимог ст. ст. 44, 49 ГПК України.
У судовому засіданні, яке відбулося 20.03.2014 року, згідно частини 2 статті 85 ГПК України було проголошено скорочений текст рішення, а саме його вступну та резолютивну частини.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 142, 143, 144, 145 Конституції України, ст. ст. 10, 25, 26, 35, 59, 73 Закону України "Про місцеве самоврядування", ст. ст. 1, 21, 30 Закону України "Про оренду землі", ст. ст. 1, 5, 13, 18, 23 Закону України "Про оцінку земель", ст. ст. 627, 628, 638, 632, 651, 653 ЦК України, ст. ст. 179, 180, 181, 188, 290 ГК України, ст. 14 ЗК України, ст. ст. 9, 12, 14, 274.1, 288 ПК України, ст. ст. 44, 49, 811, 82, 84, ч. 2 ст. 85 ГПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги Запорізької міської ради до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" задовольнити.
2. Внести зміни до п. 4 договору оренди землі від 26.04.2006 року, укладеного щодо земельної ділянки, загальною площею 0,3338 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Демократична, 24 (кадастровий номер: 2310100000:02:014:0050), між Запорізькою міською радою та Публічним акціонерним товариством "Укрнафта", який зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Держаного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 20.06.2006 року за № 040626100569, виклавши його в такій редакції:
- « 4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 1841708,12 грн. (один мільйон вісімсот сорок одна тисяча сімсот вісім грн. 12 коп.) в цінах 2013 року».
3. Внести зміни до п. 8 договору оренди землі від 26.04.2006 року, укладеного щодо земельної ділянки, загальною площею 0,3338 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Демократична, 24 (кадастровий номер: 2310100000:02:014:0050), між Запорізькою міською радою та Публічним акціонерним товариством "Укрнафта", який зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Держаного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 20.06.2006 року за № 040626100569, виклавши його в такій редакції:
- « 8. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 110502 грн. 48 коп. (сто десять тисяч п'ятсот дві гривні 48 коп.), що складає шестикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року».
4. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", 04053, м. Київ, пров. Несторівський, буд. 3-5, код ЄДРПОУ 00135390, на користь:
- Запорізької міської ради, 69105, м. Запоріжжя, проспект Леніна, буд. 206, код ЄДРПОУ 04053915, витрати по сплаті судового збору в сумі 1147 (одна тисяча сто сорок сім) грн. 00 коп., видавши наказ.
Повне рішення складено - 25.03.2014 року
Суддя О.Г.Смірнов
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.