ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_________________
УХВАЛА
про повернення заяви про порушення провадження у справі про банкрутство
"24" березня 2014 р.
№ 924/371/14
Господарський суд Хмельницької області у складі: суддя Дячук Т.В., розглянувши матеріали за заявою приватного підприємства "АМЛ" с.Осташки Хмельницького району Хмельницької області
про порушення справи про визнання банкрутом,
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду надійшла заява від 21.03.2014р. вих.№21-03/2014 приватного підприємства "АМЛ" с.Осташки Хмельницького району Хмельницької області про порушення справи про визнання банкрутом (вх.№05-06/319/14 від 21.03.2014р.).
В обґрунтування необхідності звернення із поданою заявою ПП "АМЛ" посилається на те, що основним видом діяльності підприємства є видання друкованих засобів масової інформації (газет) і реалізація їх на території Хмельницької області, але із-за їх низької реалізації підприємство вимушено було припинити діяльність.
Згідно доданих до заяви переліку кредиторів та інформації отриманої ПП "АМЛ" від Районного відділу Державної виконавчої служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції (лист №17291 від 05.12.2013р.) сума заборгованості по зведеному виконавчому провадженню складає 184830,25грн., а також підлягає стягненню виконавчий збір у сумі 18483,03грн. та витрати виконавчого провадження у сумі 365,66грн.
До заяви додано копії статуту приватного підприємства "АМЛ", фінансового звіту суб’єкта малого підприємництва станом на 31.12.2009р., з яких вбачається, що для забезпечення діяльності підприємства створено статутний фонд в розмірі 3,0млн.грн. По балансу підприємства станом на 31.12.2009р. обліковувались активи на суму 2751,9тис.грн.
Станом на 21.03.2014р. складено довідки за підписом директора ПП "АМЛ" про таке : на балансі підприємства відсутнє будь-яке майно; у підприємства немає майна, що перебуває у заставі або є обтяженим у інший спосіб, а також немає кредиторів на користь яких вчинено обтяження майна; немає рахунків на яких обліковуються цінні папери, що належать боржнику; немає осіб, що мають невиконані зобов’язання перед боржником; підприємство не має спеціального дозволу на провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею; немає працівників, які б були обрані профспілковою організацією для участі у справі про банкрутство.
Згідно доданої до заяви довідки №21-03/2014-6 від 21.03.2014р. у ПП "АМЛ" відкрито рахунки в фінансових установах : в Хмельницькій філії ПАТ КБ "Приватбанк", МФО 315405, р/р №№ 26003052405949, 26057052405100, код валюти 980; в Центральній філії ПАТ "Кредобанк", МФО 325365, м. Хмельницький, р/р №№2600701020665, 2600701269555, код валюти 980; в Хмельницькій філії ТОВ "Укрпромбанк", МФО 315193, р/р №2600701300331, код валюти, 840, 978, 980.
Однак, інформації щодо руху та залишку коштів на зазначених рахунках не надано.
20.12.2013р. засновником ПП"АМЛ" прийнято рішення №20/1 про звернення до господарського суду з заявою про порушення справи про банкрутство.
Заяву подано про визнання ПП"АМЛ" банкрутом з посиланням на ст.51 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, без врахування того, що з 19.01.2013р. набрав чинності Закон України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, в новій редакції від 22.12.2011р. №4212-УІ і особливості застосування процедури банкрутства до боржника, що ліквідується власником, визначені статтею 95 цього Закону.
Відповідно до пункту 1 статті 95 цього Закону, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов’язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи. При цьому, обов’язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.
Таким чином, необхідними передумовами для звернення до господарського суду з заявою в порядку ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є дотримання боржником вимог ст.ст.105, 110, 111 Цивільного кодексу України та ст.60 Господарського кодексу України.
Зокрема, ст.105 Цивільного кодексу України передбачено, що учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов’язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення; учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, призначають комісію з припинення юридичної особи (ліквідаційну комісію, ліквідатора тощо) та встановлюють порядок і строки припинення юридичної особи відповідно до цього Кодексу, виконання функцій комісії з припинення юридичної особи може бути покладено на орган управління юридичної особи; з моменту призначення комісії до неї переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи, комісія виступає в суді від імені юридичної особи, яка припиняється; комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи; комісія вживає усіх можливих заходів щодо виявлення кредиторів, а також письмово повідомляє їх про припинення юридичної особи.
Крім загальних правил щодо порядку припинення юридичних осіб, передбачених статтею 105 Цивільного кодексу України, цей Кодекс встановлює і спеціальні правила порядку ліквідації юридичної особи, які спрямовані на забезпечення прав та інтересів кредиторів.
Згідно ч.1 ст.110 Цивільного кодексу України, юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі, у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягнення мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Частина 7 ст.110 Цивільного кодексу України визначає, що для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам державної податкової служби та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.
Відповідно до ч.4 ст.111 Цивільного кодексу України ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється, а також майна її філій та представництв, дочірніх підприємств, господарських товариств, а також майна, що підтверджує її корпоративні права в інших юридичних особах, виявляє та вживає заходів щодо повернення майна, яке перебуває у третіх осіб.
Згідно ч.8 ст.111 Цивільного кодексу України, ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред’явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
На етапі затвердження проміжного ліквідаційного балансу з’ясовуються питання про достатність чи недостатність в юридичної особи, що ліквідується, коштів для задоволення вимог кредиторів, у разі недостатності яких ліквідаційною комісією здійснюється продаж майна юридичної особи.
За недостатньої вартості майна ліквідаційна комісія має діяти відповідно до правил ст.110 Цивільного кодексу України, яка приписує в цьому випадку здійснювати ліквідацію в порядку, передбаченому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Зазначені норми цивільного законодавства кореспондуються і з приписами ст.60 Господарського кодексу України, що регулює загальний порядок ліквідації суб’єкта господарювання.
Зокрема, ст.60 Господарського кодексу України визначено, що ліквідація суб’єкта господарювання здійснюється ліквідаційною комісією, яка утворюється власником (власниками) майна суб’єкта господарювання чи його (їх) представниками (органами), або іншим органом, визначеним законом, якщо інший порядок її утворення не передбачений цим Кодексом. Ліквідацію суб'єкта господарювання може бути також покладено на орган управління суб'єкта, що ліквідується. Орган (особа), який прийняв рішення про ліквідацію суб’єкта господарювання, встановлює порядок та визначає строки проведення ліквідації, а також строк для заяви претензій кредиторами, що не може бути меншим, ніж два місяці з дня оголошення про ліквідацію. Ліквідаційна комісія або інший орган, який проводить ліквідацію суб'єкта господарювання, вміщує в друкованих органах відповідно до закону повідомлення про його ліквідацію та про порядок і строки заяви кредиторами претензій, а явних (відомих) кредиторів повідомляє персонально у письмовій формі у встановлені цим Кодексом чи спеціальним законом строки. Одночасно ліквідаційна комісія вживає необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості суб’єкта господарювання, який ліквідується, та виявлення вимог кредиторів, з письмовим повідомленням кожного з них про ліквідацію суб'єкта господарювання. Ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку з обов’язковою перевіркою органом державної податкової служби, у якому перебуває на обліку суб'єкт господарювання.
При цьому лише після оцінки вартості наявного майна боржника у повному обсязі, у встановленому законодавством порядку, у тому числі, з урахуванням вимог Закону України “Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні”, можливо з’ясувати питання про недостатність вартості майна боржника для задоволення вимог кредиторів, а також можливе звернення до суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника, в порядку ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Отже, враховуючи вищезазначені вимоги Закону про банкрутство, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника в порядку ст. 95 Закону про банкрутство є: оцінка вартості наявного майна боржника; публікація оголошення згідно з вимогами ст.105 Цивільного кодексу України з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості; повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства та складання проміжного ліквідаційного балансу (аналогічна позиція викладена в постановах Вищого господарського суду України від 11.04.2013р. №5017/3385/2012, від 16.04.2013р. № 926/445-б/13 та від 10.01.2012р. №44/115-б.).
Іншою обов’язковою умовою звернення з заявою про банкрутство є дотримання вимог викладених в ст.11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 22.12.2011р. №4212-УІ.
Згідно зі ст.15 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 22.12.2011р. №4212-УІ, господарський суд не пізніше п’яти днів з дня надходження до господарського суду заяви про порушення справи про банкрутство повертає її та додані до неї документи без розгляду в тому числі, якщо заява не відповідає змісту вимог, зазначених у цьому Законі, а також з інших підстав, передбачених ст.63 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням вимог цього Закону.
При зверненні до суду з заявою про порушення справи про банкрутство ПП „АМЛ” не надано належних та допустимих доказів на підтвердження дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи згідно вимог чинного законодавства України.
Пунктом 4 рішення засновника №1 від 25.01.2014р. встановлено строк для заявлення претензій кредиторів у 2 (два) місяці з моменту публікації повідомлення про припинення діяльності підприємства, однак до заяви не додано доказів публікації такого повідомлення.
Також до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців має бути внесено запис про рішення засновника щодо припинення юридичної особи (ст.ст.34, 35 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”) і відповідна виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців має бути додана до заяви про порушення справи про банкрутство.
Оскільки заява приватного підприємства „АМЛ” про порушення справи про визнання банкрутом не відповідає змісту вимог, зазначених у Законі України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", така заява підлягає поверненню без розгляду на підставі ст.15 цього Закону та п.3 ч.1 ст. 63 Господарського процесуального кодексу України,.
Частиною 2 ст.15 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 22.12.2011р. №4212-УІ передбачено, що повернення заяви про порушення провадження у справі про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню з такою заявою до господарського суду у встановленому порядку.
Керуючись ч.1, 2 ст.15 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” від 22.12.2011р. №4212-УІ, п.3 ч.1 ст.63, ст.86 Господарського процесуального кодексу України, суд –
У Х В А Л И В :
Заяву приватного підприємства "АМЛ" с.Осташки Хмельницького району Хмельницької області (вх.№ 05-06/319/14 від 21.03.2014р.) про порушення справи про визнання банкрутом повернути без розгляду.
Повернути приватному підприємству „АМЛ" (с.Осташки Хмельницького району Хмельницької області, код ЄДРПОУ 32718336) з державного бюджету України судовий збір у розмірі 6090,00грн. (шість тисяч дев’яносто гривень), сплачений по квитанції №ПН616 від 24.12.2013р. на підставі п.2. ч.1 ст.7 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011р. № 3674-VI.
Додаток: заява та додані до неї документи на 29 аркушах, в т.ч.: платіжна квитанція №ПН616 від 24.12.2013р.
Суддя Т.В. Дячук
Віддруковано 2 прим.:
1 - до справи;
2 - заявнику ПП "АМЛ" (с.Осташки Хмельницького району Хмельницької області,
вул.Затишна,1) – рекоменд.