Постанова № 37842287, 19.03.2014, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.03.2014
Номер справи
п/811/612/14
Номер документу
37842287
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 березня 2014 року Справа № П/811/612/14

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Притули К.М.

при секретарі: Білоус І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом підприємства «Застава» Кіровоградської обласної спілки споживчих товариств до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградської області від 05.02.2014 року №0000082230 щодо застосування штрафної (фінансової) санкції у сумі 10650 грн. та №0000092230 щодо застосування штрафної (фінансової) санкції у сумі 851 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийнятті відповідачем на підставі акту від 23.01.2014 року №3/11-28-22/23679980, складеного за результатами фактичної перевірки ресторану «Козацька застава», за адресою Кіровоградський район, с.Підгайці, вул.Московська, 13.

Позивач не погоджуючись із встановленими у акті перевірки висновками зазначає, що відповідачем невірно застосовані норми матеріального та процесуального права, висновки акту не відповідають чинному законодавству, а отже оскаржувані податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити у повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті відповідачем в межах наданих йому повноважень, з дотриманням вимог чинного законодавства, а отже не можуть бути скасовані з підстав, визначених позивачем в позовній заяві.

Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши матеріали справи суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що 23.01.2014 року, на підставі наказу начальника Головного управління Міндоходів у Кіровоградської області від 20.01.2014 року №28, направлень №1 та №2 від 21.01.2014 року, було проведено фактичну перевірку ресторану «Козацька Застава», що розташоване за адресою: Кіровоградський район, с. Підгайці, вул. Московська, 13, підприємства «Застава» з питань дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, за наслідками якої було складено акт (а.с. 16-20).

Відповідно до зазначеного вище акту, під час перевірки встановлено наступні порушення:

- не проведення розрахункових операцій через РРО, а саме: у період виходу з ладу РРО з 03.08.2013 року по 05.08.2013 року включно, при здійснені розрахункових операцій, підприємство застосовувало розрахункову книжку (далі РК) з використанням розрахункових квитанцій - 03.08.2013 року №057907 на суму 458 грн., 04.08.2013 року №057908 на суму 632 грн., 05.08.2013 року №057909 на суму 554 грн. Після відновлення роботи РРО, фіскальний №11108000750, 06.08.2013 року, суми розрахунків за час роботи з використанням РК через РРО не проведено, загальна сума не проведених розрахункових операцій через РРО складає 1644 грн.;

- не зберігання фіскального звітного чеку №1431 за 17.01.2013 року у книзі обліку розрахункових операцій (далі КОРО) №110800075015 від 17.07.2012 року;

- не забезпечення зберігання контрольної стрічки протягом трьох років, а саме відсутня контрольна стрічка за 17.01.2013 року;

- не щоденне друкування фіскальних чеків, а саме: в КОРО з фіскальним чеком №108001149/р за 27.10.2013 року Z-звіт №0048 роздруковано 28.10.2013 року о 00 год. 04 хв. Роботу господарської одиниці 27.10.2013 року підтверджено контрольною стрічкою;

- не оприбуткування готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень в КОРО №1108000750/5 від 17.07.2012 року на підставі квитанцій РК, а саме, згідно розрахункових квитанцій №057907, №057908, №057909 з 03.08.2013 року по 05.08.2013 року включно, підприємством отримано 1644 грн. за реалізовану продукцію, відповідно у розділі 2 КОРО готівкові кошти не оприбутковані;

- несвоєчасне оприбуткування коштів у повній сумі їх фактичного надходження в КОРО з фіскальним номером 1108001149/р в сумі 194 грн. за 27.10.2013 року, в сумі 292 грн. за 28.10.2013 року, загальна сума не своєчасного оприбуткування готівки складає 486 грн.

05 лютого 2014 року, на підставі акту перевірки, відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення №0000082230 яким до Підприємства «Застава» КОССТ застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в розмірі 10650 грн. (а.с.12) та №0000092230 яким застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в розмірі 851 грн. (а.с.14).

Стосовно податкового повідомлення-рішення №0000082230 суд зазначає наступне.

Відповідно до п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України (далі - НБУ) від 15 грудня 2004 року N 637 (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за N 40/10320; у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Положення), уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Підприємствам, яким Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку.

Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Згідно п. 1 Указу Президента «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12 червня 1995 року № 436/95 у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Таким чином, в разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО оприбуткуванням готівки є сукупність наступних дій: фіксація повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО та відображення на їх підставі готівки у КОРО в день їх надходжень.

Судом встановлено, що позивачем в порушення п. 2.6. Положення несвоєчасно оприбуткувано готівкові кошти у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітніх чеків в сумі 486 грн. та не оприбутковано готівкові кошти у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі розрахункових квитанцій в сумі 1644 грн.

З огляду на викладене до позивача правомірно застосовано штрафну санкцію у розмірі 10650 грн. (486 грн. х 5 та 1644 грн. х 5).

Стосовно податкового повідомлення-рішення від 05 лютого 2014 року №0000092230, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року №265/95-ВР суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій;

Згідно п. 4 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року №265/95-ВР за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у розмірах двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання.

З огляду на викладене, позивачем вчинено два правопорушення, відповідальність за вчинення яких передбачено, відповідно п. 4 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року №265/95-ВР, а саме: не щоденне друкування на РРО фіскальних звітних чеків (20х17=340 грн.) та не зберігання фіскального звітного чеку №341 за 17.01.2013 року в книзі обліку розрахункових операцій (20х17=340 грн.).

Також, як зазначалось раніше, перевіркою встановлено, не проведення розрахункових операцій через РРО з роздрукуванням відповідного розрахункового документа.

Відповідно до п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

П.1 та п.5 ст.17 зазначеного Закону передбачено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті, а в разі використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання: вчинене вперше - 1 гривня; десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі якщо контрольну стрічку не надруковано або не створено в електронній формі на реєстраторах розрахункових операцій або не збережено контрольну стрічку протягом трьох років, або виявлено спотворення даних про проведені розрахункові операції, інформація про які міститься на контрольній стрічці, створеній в електронній формі.

Таким чином, суд приходить до висновку, що оскільки не проведення розрахункової операції на повну суму покупок через РРО з роздрукуванням відповідного розрахункового документа, відповідачем встановлено вперше в 2014 року, то до позивача вірно застосовано штрафну санкцію в розмірі 1 грн.

Крім того, під час перевірки та в судовому засіданні встановлено незабезпечення зберігання контрольної стрічки за 17.01.2013 року, за що до позивача, на думку суду, вірно застосовано фінансову санкцію в розмірі 170 грн. (10х17=170 грн.).

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що відповідач у справі як суб'єкт владних повноважень, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений законом, у зв'язку із чим доводи адміністративного позову суд вважає безпідставними, а позовні вимоги позивача про скасування податкових повідомлень-рішень такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 94, 162, 163 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог підприємства «Застава» Кіровоградської обласної спілки споживчих товариств - відмовити.

Постанова відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складений 24 березня 2014 року.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду К.М. Притула