ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
13 березня 2014 року № 826/1446/14
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі:
Судді Добрянської Я.І,
відповідно до вимог ст. 183-2 КАС України, без виклику сторін, розглянув в порядку скороченого провадження адміністративну справу
за позовом Київського міського центру зайнятості
до ОСОБА_1
про стягнення незаконно отриманих коштів у розмірі 6 266,22 грн.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманих коштів у розмірі 6 266,22 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.02.2013 р., відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 183-2 КАС України, суддею Добрянською Я.І. було відкрито скорочене провадження у справі № 826/1446/14 та запропоновано відповідачу у строк до 21.02.2014 року або у десятиденний строк з дня одержання копії ухвали про відкриття скороченого провадження надати суду письмові заперечення проти позову та всі докази на їх підтвердження, які наявні у відповідача.
Ухвала про відкриття скороченого провадження у справі № 826/1446/14 була 11.02.2014 р. скерована рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення на адресу відповідача, зазначену у адресні частині адміністративного позову та підтверджується матеріалами справи, а саме: АДРЕСА_1.
Відповідно до ч. 8 ст. 35 КАС України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.
Однак, судова кореспонденція, яка скеровувалася відповідачу на адресу, що підтверджується даними матеріалами справи, була 10.02.2014 р. повернута до суду з відміткою поштового відділення «за закінченням встановленого терміну зберігання».
Таким чином, ні станом на 21.02.2014 р., ні станом на час розгляду справи по суті 13.03.2014 р., жодних заперечень на позовну заяву та/або заяв чи клопотань від відповідача до суду не надходило.
Згідно вимог ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.
Таким чином, розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
У Шевченківському районному центрі зайнятості 06.11.2012 року була зареєстрована, як шукаюча роботу ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 р. № 803-ХІІ (в редакції, що діяла на момент виникнення правовідносин) безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
ОСОБА_1 13.11.2012 року подала до Шевченківського районного центру зайнятості заяву про надання їй статусу безробітної, в якій власноруч зазначила інформацію про те, що вона не є підприємцем, трудовою діяльністю не займається, не укладала договорів цивільно - правового характеру, пенсію на пільгових умовах не отримує, не має інших, передбачених законодавством доходів та ін. та була ознайомлена з пам'яткою про права та обов'язки безробітного, де зазначено, що безробітні повинні своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 р. № 803-ХІІ, який діяв на той час, та поданої заяви про надання статусу безробітного, Шевченківським районним центром зайнятості відповідачці було надано статус безробітної та призначено допомогу по безробіттю з 13.11.2012 року, що підтверджується Наказом Шевченківського районного центру зайнятості від 13.11.2012 року №НТ 121113.
Так, на підставі заяви від 02.04.2013р. гр. ОСОБА_1, між Шевченківським районним центром зайнятості та відповідачем був укладений договір №91/291 від 02.04.2013р. про направлення на курси підвищення кваліфікації в ВНЗ «Університет Економіки та права «Крок» за спеціальністю економіст з планування строком на 2,8 місяців з метою сприяння подальшому працевлаштуванню.
ОСОБА_1 була прийнятий на навчання до ВНЗ «Університет Економіки та права «Крок» за професією економіст з планування, про що свідчить корінець направлення на навчання № 91 від 02.04.2013, з відміткою про прийом на навчання.
Відповідно до наказу ВНЗ «Університет Економіки та права «Крок» № 67Ск-1 від 29.04.2013р. гр. ОСОБА_1 було відраховано з навчального закладу з 19.04.2013р. у зв'язку з працевлаштуванням.
Наказом № 130429 від 29.04.2013р. відповідачу припинено виплату допомоги по безробіттю та припинено реєстрацію відповідно до абзац 3 абзац 2 пп. 1 п. 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013р. № 198 (працевлаштування за наймом на умовах трудового договору). Відповідно до ст.12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації від 13.02.2009 року № 60/62 та постановою правління Пенсійного Фонду України від 13.02.2009 року № 7 - 1, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12.03.2009 року №232/16248, центрами зайнятості проводяться розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення. Для проведення зазначених розслідувань центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України, шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами, ведення особистого селянського господарства, отримання пенсії.
Обмін інформацією здійснюється між Державним центром зайнятості, ДПА України та ПФУ, як центральними органами виконавчої влади. Даний обмін інформацією здійснюється з метою перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та визначення розміру матеріального забезпечення.
При проведенні розслідування страхового випадку, яке було здійснене шляхом електронної звірки даних, що зазначені у документах, поданих відповідачкою до Шевченківського РЦЗ і які є підставою для надання статусу безробітної та виплати матеріального забезпечення, з базою даних Державної податкової адміністрації України, по відповідачці було виявлено ознаку доходу - 101 «Заробітна плата, нарахована, виплачена» у ДП ДПІ «Діпроверф» (код ЄДРПОУ 14311465).
Отже, на виконання ст. 12 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та відповідно до отриманої інформації від Державної податкової адміністрації, за територіальністю Солом'янським районним центром зайнятості було здійснено перевірку на ДП ДПІ «Діпроверф» (код ЄДРПОУ 14311465) з метою отримання повної інформації про діяльність та доходи, отримані відповідачем.
Під час перевірки встановлено, що гр. ОСОБА_1 дійсно перебувала у трудових відносинах за сумісництвом з ДП ДПІ «Діпроверф» з 25.02.2013 р. по 04.03.2013 р. згідно наказу №40-к від 25.02.2013р. (наказ №45/2/1-к від 04.03.2013р. про звільнення), та у І кварталі 2013 р. отримала дохід.
За результатами вищезгаданої перевірки було складено Акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення від 01.10.2013 р. № 916.
Таким чином, у зв'язку з виявленим факту приховування відомостей про факт перебування в трудових відносинах за сумісництвом в період одержання допомоги по безробіттю директором Шевченківського РЦЗ було видано наказ від 11.10.2013 року № 155 про повернення незаконно отриманих коштів.
На підставі проведеного розслідування та вищезгаданого акту Шевченківським РЦЗ зроблено розрахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття отриманих відповідачем. Згідно довідки № 8209 від 11.10.2013р. загальна сума незаконно отриманих коштів, що підлягає поверненню становить 6266грн. 22коп. (шість тисяч двісті шістдесят шість грн. двадцять дві коп.), з них:
- вартість навчання в ВНЗ «Університет Економіки та права «Крок» - 488грн. 71коп;
- сума виплаченого матеріального забезпечення з 25.02.2013р. по 18.04.2013р. - 5 777грн. 51коп.
У зв'язку із вищевикладеним, відповідачу були направлені рекомендовані листи про повернення незаконно отриманих коштів № 8236 від 14.10.2013р. та №9053 від 22.11.2013р. на адресу зареєстрованого місця проживання. Листи повернуто за закінченням терміну зберігання. На даний час кошти відповідачем не повернуті.
Згідно п. 2 та п. 3 ст. 36 закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» допомога по безробіттю здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Фонд є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних послуг Фондом.
Несплата відповідачем вказаної суми перешкоджає центру зайнятості в повному обсязі забезпечувати соціальний захист громадян шляхом виплати допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги у передбачених законодавством випадках.
Згідно вимог п. 4 ч. 1 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо стягнення грошових сум, які ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження.
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається на їх обґрунтування.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Оскільки позивач, як суб'єкт владних повноважень, довів правомірність заявлених позовних вимог, а відповідач (що був належним чином повідомлений про відкриття скороченого провадження в даній справі) жодних заперечень щодо стосовно даного спору суду не надав, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача шляхом стягнення з ОСОБА_1 коштів у розмірі 6 266,22 грн.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 69-71, 158-163, ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з гр. ОСОБА_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) на користь Київського міського центру зайнятості (01601, м. Київ, вул. Жилянська, 47-Б, р/р 37179301900001 Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, одержувач: Київський міський центр зайнятості, МФО 820019, код ЄДРПОУ 03491091) не законно отримані кошти у розмірі 6 266,226 грн. (шість тисяч двісті шістдесят шість грн. 22 коп.).
Стягувач - Київський міський центр зайнятості (01033, м. Київ, вул. Жилянська, 47-Б, р/р 37179301900001 ГУДКСУ м. Києва, МФО 820019, код ЄДРПОУ 03491091).
Строк і порядок набрання судовим рішенням законної сили встановлені у статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя Я.І. Добрянська