УКРАЇНА
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
Справа № 819/596/14-a
"26" березня 2014 р. м. Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Хрущ В. Л., перевіривши на відповідність вимогам статей 105, 106 Кодексу адміністративного судочинства України матеріали позовної заяви фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Інспекції з питань захисту прав споживачів в Івано - Франківській області про визнання протиправними та скасування:
- рішення про внесення змін до рішення чи скасування рішення №39 від 28.02.2014 року;
- рішення про внесення змін до рішення чи скасування рішення №40 від 28.02.2014 року;
- рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів №39 від 28.02.2014 року;
- рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів №40 від 28.02.2014 року;
- постанови про накладення штрафних санкцій №19 від 11.03.2014 року, -
ВСТАНОВИВ:
Вищезазначена позовна заява ФОП ОСОБА_1 - не відповідає вимогам, що встановлені статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України та дотримання яких - є обов'язковими у разі звернення до суду з позовом.
Так, відповідно до частини 3 статті 106 КАС України - до позовної заяви додається, зокрема, документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Частиною 2 статті 87 КАС України визначено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
З 01.11.2011 року набрав чинності Закону України "Про судовий збір" від 08 липня 2011 року №3674-VI, який визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, в тому числі, за подання позовних заяв в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (стаття 87).
Згідно з частиною першою статті 3 Закону України "Про судовий збір"- судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до частини першої статті 4 цього ж Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати (надалі по тексту МЗП) у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду,- у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2014 року становила 1218,00 грн.
Відповідно до Закону України "Про судовий збір" (із змінами, внесеними згідно із Законом №590-VII від 19 вересня 2013 року), ставки судового збору встановлюються у таких розмірах:
- за подання до суду позовної заяви немайнового характеру - 0,06 розміру МЗП (73,08грн.);
- за подання до суду позовної заяви майнового характеру - в розмірі 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру МЗП та не більше 4 розмірів МЗП (не менше 1827,00 грн. та не більше 4872,00 грн.).
При визначені характеру адміністративного позову слід враховувати Рішення Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі "Щокін проти України", з якого слідує, що за практикою Європейського суду з прав людини - вимога про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень, яке впливає на склад майна як фізичної, так і юридичної особи, та яким визначено суми відповідних стягнень податків, зборів, штрафних санкцій, пені тощо, - є майновою.
З огляду на викладене адміністративними позовами майнового характеру - є, в тому числі, вимоги щодо визнання протиправними рішень про визначення грошових зобов'язань, про стягнення адміністративно - господарських та інших штрафних санкцій тощо, тобто, рішень, безпосереднім наслідком яких є втручання до майнових прав конкретної особи та наслідком яких може стати зміна складу майна такої особи.
Відповідно до частини 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Як вбачається з позовних вимог, - позивачем заявлено вимоги як немайнового так і майнового характеру, а саме:
- немайнові вимоги - про визнання протиправними та скасування чотирьох рішень Інспекції з питань захисту прав споживачів в Івано - Франківській області від 28.02.2014 року;
- майнові вимоги - про визнання протиправною та скасування постанови №19 від 11.03.2014 року про накладення на ФОП ОСОБА_1 штрафних санкцій у розмірі 25500,00 грн.
Таким чином, при зверненні до суду з даним позовом ФОП ОСОБА_1 повинен був сплатити судовий збір за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Згідно з частиною 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
Таким чином, при подачі даного позову, враховуючи заявлені у ньому вимоги, позивач повинен був сплатити судовий збір у наступних розмірах:
- 182,70 грн. - 10 відсотків розміру ставки судового збору, за заявлені вимоги майнового характеру (оскільки 2% від майнових вимог про визнання протиправною та скасування постанови №19 від 11.03.2014 року про накладення штрафних санкцій у розмірі 25500,00 грн. - становить 510,00 грн., що є менше аніж 1,5 розміру МЗП (1827,00 грн.));
- 73,08 грн. - за немайнові вимоги про визнання протиправними та скасування чотирьох вищезазначених рішень Інспекції з питань захисту прав споживачів в Івано - Франківській області від 28.02.2014 року.
Водночас, до позовної заяви долучено лише оригінал квитанції, яка підтверджує сплату позивачем судового збору за заявлені вимоги майнового характеру - у розмірі 182,70 грн.
Разом з тим, доказів сплати судового збору за заявлені вимоги немайнового характеру (73,08 грн.) - позивачем не долучено. Не зазначено і про подання таких доказів - і серед документів, визначених в переліку додатків до позовної заяви.
Вищезазначене, в силу наведених положень чинного процесуального законодавства, позбавляє суд можливості вирішити питання про відкриття провадження у справі за вказаною позовною заявою, як такою, що не відповідає вищезазначеним нормам КАС України, а вподальшому може перешкодити здійсненню розгляду даної справи та захисту прав позивача у разі їх порушення.
Відповідно до частини 1 статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без дотримання вимог, встановлених статті 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
За таких обставин позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків, визначених даною ухвалою, шляхом:
- подачі оригіналу документу про сплату судового збору за заявлені позовні вимоги немайнового характеру (73,08 грн.), - на визначений рахунок для його перерахування за такими платіжними реквізитами: отримувач коштів - УДКСУ у місті Тернополі, код отримувача - 37977726, банк отримувача - ГУДКСУ у Тернопільській області, код банку отримувача - 838012, рахунок отримувача - 31216206784002, код класифікації доходів бюджету - 22030001.
Враховуючи вищезазначене та керуючись статтями 106 - 108 Кодексу адміністративного судочинства України, -
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 - залишити без руху.
2. Надати позивачу строк до 07 квітня 2014 року (включно) для усунення недоліків позовної заяви, визначених даною ухвалою.
3. Роз'яснити позивачу, що згідно з пунктом 1 частини 3 статті 108 КАС України, - у разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений судом строк позовна заява буде вважатись неподаною і повернута позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.
4. Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили за правилами статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Хрущ В. Л.
Копія вірна:
Суддя Хрущ В. Л.