Постанова № 37838465, 21.03.2014, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.03.2014
Номер справи
812/1374/14
Номер документу
37838465
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.3.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

21 березня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/1374/14

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Матвєєвої В.В.,

при секретарі: Захаровій Ю.О.,

за участю сторін:

представник позивача: не з'явився,

представник відповідача: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Краснянське» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за порушення нормативу зі створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2012 році, -

ВСТАНОВИВ:

09 серпня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Краснянське», яким позивач, з урахуванням уточнення позовних вимог, просить стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкції за порушення нормативу зі створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2012 році в загальному розмірі 72106,50 грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що в результаті проведеної планової перевірки СТОВ «Краснянське» встановлено порушення відповідачем ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», а саме у відповідача у 2012 році замість 3 інвалідів не працювало жодного. Таким чином, за 3 робочі місця, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами, відповідач повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції на користь Державного бюджету у розмірі 67910,28 грн. У зв'язку з несплатою адміністративно-господарських санкцій відповідачу нарахована пеня у розмірі 4196,22 грн. Загальна сума заборгованості відповідача складає 72106,50 грн., яку позивач просить суд стягнути з відповідача на користь Державного бюджету в особі Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце проведення судового засідання повідомлявся належним чином (а. с. 24), просив проводити розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення розгляду справи повідомлявся належним чином (а. с. 25), про причини неявки суду невідомо.

Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, встановивши фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини, суд прийшов до наступного.

В судовому засіданні встановлено, що відповідач Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Краснянське» зареєстроване в якості юридичної особи Кремінською районною державною адміністрацією Луганської області 08.10.1992 та використовує найману працю. Згідно довідки №8 від 05.06.2007 відповідач зареєстрований як роботодавець у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів за №22/87 (а. с. 220).

Відповідно до ст. 7 Закону «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 №875-ХІІ (далі - Закон №875-ХІІ), законодавство про соціальну захищеність інвалідів в Україні складається з цього Закону та інших актів законодавства, що видаються відповідно до нього.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону №875-ХІІ, підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 19 Закону №875-ХІІ, встановлено, що для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік, - у кількості одного робочого місця.

Відповідно до ст. 20 Закону №875-ХІІ, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 25 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

За змістом ч. 3 ст. 19 Закону №875-ХІІ, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць, виходячи з вимог ст. 18 цього Закону.

Згідно ч. 1 ст. 18 вищевказаного Закону, забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону №875-ХІІ, підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів роботодавці повідомляють територіальні відділення Фонду соціального захисту інвалідів. Згідно з наказом Міністерства праці та соціальної політики України «Про затвердження форми звітності №10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів» та Інструкцію щодо заповнення форми звітності №10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів» від 10.02.2007 №42, щороку до 1 березня, наступного після звітного періоду, звіт подається або надсилається рекомендованим листом за місцем їх державної реєстрації відділенню Фонду.

Як вбачається із звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік (форма № 10-ПІ), який підписано відповідачем особисто, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу відповідача у 2012 році складала 68 осіб, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» - 3, кількість працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - жодної особи, фонд оплати праці штатних працівників - 1539,30 тис. грн., середньорічна заробітна плата штатного працівника - 22600,00 грн. (а. с. 28).

Водночас, про наявність вакантних місць роботодавці повинні повідомляти центри зайнятості, направляючи звітність у формі №3-ПН згідно з наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005 №420.

Як вбачається із відповіді Кремінського районного центру зайнятості від 05.07.2014 №17/5-268, відповідач СТОВ «Краснянське» протягом 2012 року звіти за формою 3-ПН «Про наявність вакансій» для працевлаштування інвалідів не надавались (а. с. 12).

Згідно розрахунку, наданого позивачем, сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання відповідачем нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2012 році становить 67910,28 грн. (а. с. 27). Вказана сума розрахована з урахуванням розміру фонду оплати праці штатних працівників, який за 2012 рік склав 1539300,00 грн., у зв'язку з чим, сума середньорічної заробітної плати штатного працівника склала 22636,76 грн.

Сума адміністративно-господарських санкцій у встановлений ст. 20 Закону №875-ХII строк (до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу) сплачена не була, у зв'язку з чим відповідачу була нарахована пеня за порушення строків сплати адміністративно-господарських санкцій відповідно до ст. 20 цього Закону і п. 4 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. №70 «Про реалізацію ст.ст. 19 і 20 Закону») з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день прострочення.

Згідно наданого позивачем розрахунку сума пені, яку має сплатити відповідач, становить 4196,22 грн. (а. с. 27). Загальна сума заборгованості відповідача, яка підлягає стягненню в судовому порядку, становить 72106,50 грн.

Враховуючи, що СТОВ «Краснянське» не працевлаштувало необхідну кількість інвалідів, суд вважає, що позовні вимоги Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Краснянське» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за порушення нормативу зі створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2012 році в розмірі 72106,50 грн. є доведеними та підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 71, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Краснянське» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за порушення нормативу зі створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2012 році в розмірі 72106,50 грн. - задовольнити повністю.

Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Краснянське» (юридична адреса: 92923, Луганська область, Кремінський район, с. Новокраснянка, вул. Леніна, 1, код 03738539) на користь державного бюджету в особі Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (юридична адреса: 91055, м. Луганськ, вул. Володарського, 59, код 13396264) адміністративно-господарські санкції за порушення нормативу зі створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2012 році в загальному розмірі 72106,50 грн. (сімдесят дві тисячі сто шість гривень п'ятдесят копійок), з яких адміністративно-господарські санкції - 67910,28 грн. (шістдесят сім тисяч дев'ятсот десять гривень двадцять вісім копійок), пеня за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій за період з 16.04.2013 по 18.02.2014 - 4196,22 грн. (чотири тисячі сто дев'яносто шість гривень двадцять дві копійки).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови складено та підписано 26 березня 2014 року.

Суддя В.В. Матвєєва