Постанова № 37833257, 20.03.2014, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
20.03.2014
Номер справи
522/28519/13-а
Номер документу
37833257
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

20.03.2014

Справа № 522/28519/13

Номер провадження 2а/522/144/14

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2014 року

Приморський районний суд м. Одеси в складі:

головуючого судді Абухіна Р.Д.,

за участю секретарів: Гонтар І.О., Гонтар Н.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа Одеський обласний військовий комісаріат «Про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії», -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, по якому просить суд визнати протиправною бездіяльність ГУПФУ в Одеській області щодо відмови в своєчасному перерахунку пенсії позивачу відповідно до довідки з Одеського обласного військового комісаріату, виданої в травні 2012 року на запит ГУПФУ в Одеській області, з урахуванням вимог наказу МОУ № 355 від 25.06.2011 року, який виданий відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294; зобов'язати ГУПФУ в Одеській області провести перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії позивачу з 01.04.2012 року відповідно до довідки Одеського обласного військового комісаріату, яка надана у травні 2012 року до ГУПФУ в Одеській області на його запит, з урахуванням вимог наказу МОУ № 355 від 25.06.2011 року, який виданий відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294 з урахуванням зміни розміру щомісячної премії - 90 % у складі загального грошового забезпечення відповідної позивачу категорії військовослужбовців та зобов'язати виплатити заборговану частину пенсії за цей період з нарахуванням компенсації втрати частини доходів громадян по час фактичного розрахунку.

Ухвалою суду від 13 листопада 2013 року позовні вимоги позивача частково залишені без розгляду, а саме за період з 01.04.2012 року по 12.05.2013 року, в зв'язку з пропуском процесуального строку звернення до суду та відсутністю підстав для його поновлення.

Представник позивача до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином. Надав до суду заяву, по якій просив суд справу розглядати за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить суд їх задовольнити.

Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином. Надав до суду заява про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги не визнає. Надав до суду письмові заперечення, в яких вказано, що позовні вимоги задоволенню не підлягають та що немає передбачених чинним законодавством підстав для перерахунку пенсії позивачу.

Представник третьої особи Одеського обласного військового комісаріату до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що вимоги адміністративного позову задоволенню не підлягають з наступних підстав.

Позивач являється пенсіонером Міністерства оборони України., який був звільнений в запас на підставі Наказу від 26.07.1996 року, за віком з посади підполковника, начальника зберігання (БМП), відділу зберігання (бронитанкового озброєння техніки) складу ( озброєння та техніки) 123 бази зберігання озброєння та техніки (а.с.14).Розмір пенсії складає 5301, 60 грн. з посадовим окладом 1060 грн. ( а.с. 15).

Умови та порядок обчислення, виплати та перерахунку пенсій пенсіонерів Міністерства оборони України встановлено Законом України „Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Відповідно до частини 3 статті 43 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»усі призначені за цим Законом пенсії підлягай перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 2 вказаного Порядку встановлено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзв'язку, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПА, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, Державний департамент з питань виконання покарань (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (п. 3 Порядку).

Судом не приймається до уваги надана позивачем довідка про розмір грошового забезпечення, оскільки вона ніякого відношення до позивача немає, оскільки в ній зазначено грошове забезпечення особи, яка звільнилась зі служби станом на 01.04.2012 року.

Постанова Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», якою були запроваджені нові умови грошового забезпечення військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу, набула чинності з 1 січня 2008 року. Отже, з цієї дати за рішенням Кабінету Міністрів України відбулися зміни розміру та введення нових видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу таким чином, моментом виникнення права на перерахунок пенсій було 1 січня 2008 року.

Органами Пенсійного фонду України проведено перерахунок раніше призначених пенсій з урахуванням розміру грошового забезпечення, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. №1294 та керівниками органів у межах наданих їм повноважень (пункт 2 та 5 постанови).

Законом України від 14.06.2011 року, № 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік"", пунктом 4 Прикінцевих положень установлене, що у 2011 році норми і положення статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік". Вказаний Закон набрав чинності з 19.06.2011 року, є діючим та не скасованим.

На виконання вказаного вище Закону України від 14.06.2011 року Постановою КМ України № 745 від 6.07.2011 року, пунктом 5 установлене, що особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", мінімальний розмір пенсії, що призначається відповідно до зазначеного Закону: 1) за вислугу років встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність. Дана Постанова набрала чинності з 23.07.2011 року, є діючою та не скасованою.

Таким чином, іншого порядку проведення перерахунку чинним законодавством не передбачено, а з 2007 по 06.07.2011 року будь-якого рішення Кабінетом Міністрів України про перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством - не приймалося.

З аналізу наказу Міністра оборони України №50 від 28.01.2011 року, наказу № 355 від 25.06.2011 р., яким внесені зміни до наказу № 380, слід дійти висновку, що характер та умови цього преміювання свідчать про те, що вказана премія носить тимчасовий характер, та не є новим додатковим видом грошового забезпечення, а отже не дає підстав для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб".

Також суд враховує, що вказані накази № 50 та №355 не зареєстровані у Мінюсті України тому не відноситься до нормативного документу, що входить до складу законодавства України.

Згідно Указу Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне використання бюджетних коштів за цільовим призначенням, фінансування та виплату пенсій. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З системного аналізу вищезазначених норм чинного законодавства, суд дійшов висновку,що обов'язковою умовою для проведення перерахунку пенсій, призначеної на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є зміна Кабінетом Міністрів України розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.

Таким чином, Наказ Міністра оборони України від 05.11.2010 року № 576 «Про внесення змін до Наказу Міністра Оборони № 380 від 22.07.2010 року» та Наказ Міністра оборони України від 25.06.2011 року № 355 «Про внесення змін до наказу Міністерства оборони України від 28.01.2011 року № 50» не є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій у 2010-2011 роках та не є обов'язковими до виконання нормативними актами для Пенсійного фонду України.

Постановою № 1294 Міністру оборони України дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 % посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (підпункт 2 пункту 5).

На виконання зазначеної постанови Міністр оборони України наказами №№ 50, 355 встановив розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у 2011 році.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що встановлені наказами №№ 50, 355 премії мають тимчасовий характер, їх виплата дозволена за наявності певних умов тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у 2011 році. Отже, встановлення таких премій не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Дана правова позиція наведена у постановах Верховного суду України від 14 травня 2013 року у справі № 21-109а13, від 18 червня 2013 року у справі № 21-165а13, від 22 жовтня 2013 року у справі № 21-346а13, прийнятих за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 237 КАС України, з огляду на що в силу ч. 1 ст. 2442 КАС України вона є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень при застосуванні даних норм права.

На підставі вище викладеного, суд відмовляє позивачу в задоволенні його позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 7-9, 11, 71, 158, 160, 162, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного Управління пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа Одеський обласний військовий комісаріат «Про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії», - відмовити у повному обсязі.

Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови.

Особи, які брали участь у справі але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення постанови можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя : Р.Д. Абухін