Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 березня 2014 р. Справа №805/1084/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11год.25хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Зеленова А.С.
при секретарі Афанасьєві Д.Б.,
за участю:
представника позивача Лапик О.В.,
представника відповідача Мичака О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Державного підприємства "Шахтарськантрацит" в особі Відокремленого підрозділу "Центральна збагачувальна фабрика "Шахтарська" до Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності України про скасування рішення №419 від 25.12.2013,-
В С Т А Н О В И В:
Державне підприємство "Шахтарськантрацит" в особі Відокремленого підрозділу "Центральна збагачувальна фабрика "Шахтарська" звернулось до Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності України про скасування рішення №419 від 25.12.2013/а.с.3-8/.
Позов мотивовано тим, що Виконавчою дирекцією Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності України проведено перевірку Відокремленого підрозділу "Центральна збагачувальна фабрика "Шахтарська" Державного підприємства "Шахтарськантрацит" з питань дотримання порядку використання коштів Фонду, направлених на виплату допомоги застрахованим особам та надання соціальних послуг за період з 01.10.2012 по 30.06.2013. За результатами даної перевірки встановлено порушення ч.1 ст.35, ч.2 ст.53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».
За результатами перевірки, Фондом 25.12.2013 прийнято рішення №419 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яким застосовано фінансові санкції на загальну суму 2711,10грн., у тому числі сума неправомірно витрачених страхових коштів за період після 01.01.2011 у розмірі 1807,40грн.; штраф у розмірі 50% неправомірно витрачених страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг за період після 01.01.2011 у розмірі 903,70грн.
Вважає рішення Фонду від 25.12.2013 №419 є неправомірними та підлягає скасуванню.
Просить суд визнати неправомірним та скасувати рішення Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності України№419 від 25.12.2013 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яким застосовано фінансові санкції на загальну суму 2711,10грн./а.с.8/.
Представник позивача у судовому засіданні підтримала позовні вимоги у повному обсязі, надала пояснення аналогічні викладеним в адміністративному позові, просила суд задовольнити позов.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позовних вимог, надав письмові заперечення проти позову , просив суд відмовити у задоволенні позову /а.с.82-85/.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідив матеріали справи та надані докази, судом встановлено наступне.
Позивач - Державне підприємство "Шахтарськантрацит" зареєстровано в якості юридичної особи та включено до ЄДРПОУ за № 32299510 /а.с. 10/.
Відокремлений підрозділ "Центральна збагачувальна фабрика "Шахтарська" зареєстровано в якості відокремленого підрозділу Державного підприємства "Шахтарськантрацит" без права юридичної особи та включено до ЄДРПОУ за № 33604359 /а.с.12/.
Положеннями статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" визначено, що Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.
Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, Донецьке обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності зареєстровано 26.06.2001 року як юридична особа Виконавчим комітетом Донецької міської ради /а.с.121/.
Розпорядженням Голови правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності затверджено Положення про виконавчі дирекції відділень Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим, областях, містах Києві і Севастополі /а.с. 123-125/.
В період з 10.12.2013 по 11.12.2013 виконавчою дирекцією Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності України проведено перевірку Відокремленого підрозділу "Центральна збагачувальна фабрика "Шахтарська" Державного підприємства "Шахтарськантрацит" з питань дотримання порядку використання коштів Фонду, направлених на виплату допомоги застрахованим особам та надання соціальних послуг за період з 01.10.2012 по 30.06.2013. За результатами даної перевірки встановлено порушення ч.1 ст.35, ч.2 ст.53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».
За результатами перевірки Фондом складено акт від 11.12.2013 б/н. Даним актом встановлено порушення ч.1 ст.35, ч.2 ст.53 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" пп. 15,16,20 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2011 №1266. За рахунок Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності сплачені робочі години, які не припадають на тимчасову непрацездатність застрахованої особи /а.с.14-24/.
Не погодившись із висновками акту перевірки, позивачем подано заперечення до акту від 16.12.2013 №1020/563 /а.с.25-29/. Висновки акту перевірки 25.12.2013 залишено без змін /а.с.30-33/.
25.12.2013 прийнято рішення №419 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яким застосовано фінансові санкції на загальну суму 2711,10грн., у тому числі сума неправомірно витрачених страхових коштів за період після 01.01.2011 у розмірі 1807,40грн.; штраф у розмірі 50% неправомірно витрачених страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг за період після 01.01.2011 у розмірі 903,70грн./а.с.13/.
Не погодившись із прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд приходить до висновку, що відповідач довів правомірність прийнятого ним рішення з таких підстав.
Статтею 2 Закону України "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування" встановлено, що допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, виплачується застрахованим особам Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (МСЕК) інвалідності незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності у порядку та розмірах, встановлених законодавством.
Відповідно до статті 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням"(далі - Закон № 2240) допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати, у разі настання тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві.
Положенням про експертизу тимчасової непрацездатності, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров'я України від 9 квітня 2008 року №189 визначено поняття випадку тимчасової непрацездатності, а саме: випадком тимчасової непрацездатності вважається тимчасова непрацездатність, яка триває безперервно від початку визначеного захворювання, травми тощо, підтверджується видачею листка непрацездатності, заповненого у відповідності до вимог чинного законодавства, з можливим продовженням лікування в одному або декількох закладах охорони здоров'я до відновлення працездатності, що підтверджується закриттям листа непрацездатності - "Стати до роботи" (у графі "Стати до роботи" зазначається число і місяць, коли працівнику слід приступати до роботи).
Згідно ч.2 ст.35 Закону №2240 допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам, починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності), незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності у порядку та розмірах, встановлених законодавством.
Отже, оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року N 1266.
Згідно п. 20 Порядку сума страхових виплат застрахованій особі та оплати за перших п'ять днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця розраховується шляхом множення суми денної (годинної) виплати, розмір якої встановлюється у відсотках середньоденної (середньогодинної) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) залежно від страхового стажу, якщо його наявність передбачено законодавством, на кількість: днів (годин), які підлягають оплаті за графіком роботи підприємства, установи, організації (структурного підрозділу підприємства, установи, організації або за індивідуальним графіком роботи), - для допомоги по тимчасовій непрацездатності та оплати за перших п'ять днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця (приклади наведено у додатку 1).
У разі, коли робочий час підсумовується або його облік ведеться в годинах, а також, коли в місяцях розрахункового періоду, за який обчислюється середня заробітна плата, або в періоді, за який виплачується допомога, встановлюється неповний робочий день, для розрахунку застрахованій особі допомоги по тимчасовій непрацездатності та оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця застосовується середньогодинна заробітна плата ( п.15 цього Порядку).
Відповідно до п.2.1 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України 13.11.2001 N455, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 4 грудня 2001 року за N1005/6196, листок непрацездатності у разі захворювання чи травми видається на весь період тимчасової непрацездатності, до її відновлення або до встановлення групи інвалідності медико-соціальною експертною комісією.
У п.1 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України 03.11.2004 N532/274/136-ос/1406, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2004 року за N1456/10055, зазначено, що листок непрацездатності (далі - ЛН) - це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв'язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів.
Порядок заповнення листків непрацездатності визначений у п.3.12, 3.13 цієї Інструкції, згідно до яких у графі "Стати до роботи" вказують словами число і місяць, коли приступити до роботи; посаду, прізвище лікаря, що засвідчується його підписом та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності". У разі продовження тимчасової непрацездатності підкреслюється "Продовжує хворіти" та зазначається номер нового ЛН.
З урахуванням викладеного, правильним є висновок відповідача про те, що відновлення працездатності у застрахованої особи виникає саме з того дня, який зазначений у листку непрацездатності у графі "Стати до роботи", а тому допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності, тобто до того дня, який зазначений у листку непрацездатності у графі "Стати до роботи".
Аналогічна позиція викладена і в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 20.11.2012 по справі №К/9991/13302/12 /а.с.87-88/.
Посилання позивача на листи Міністерства праці та соціальної політики України від 29.01.2010 №21/18/99-10, від 05.05.2011 №149/18/99-11, від 05.07.2012 №229/13/116-21 суд не приймає до уваги з огляду на наступне.
Так, позивач вказує на те, що постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 19.03.2013 по справі №805/678/13-а встановлено, що пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 1266 надано право Міністерству праці та соціальної політики давати роз'яснення щодо застосування Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, а зміст листа Мінпраці України від 29.01.2010 р. № 21/18/99-10 не суперечить загальним засадам та змісту законодавства щодо соціального страхування з тимчасової непрацездатності, його положення слід застосовувати до спірних правовідносин.
З урахуванням приписів КАС України представник позивача вважає, що це є обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі, тому не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Проте суд не може погодитись із даним твердженням представника позивача, оскільки відповідно до ст.72 КАС України приюдиційне значення мають не правові висновки, як в даному випадку, а обставини справи встановлені судом в іншій справі.
Крім того, листи Міністерства праці та соціальної політики України від 29.01.2010 №21/18/99-10, від 05.05.2011 №149/18/99-11, від 05.07.2012 №229/13/116-21 містять лише рекомендації щодо надання листків непрацездатності з урахуванням графіку роботи застрахованої особи - на термін до закінчення робочої зміни, після чого оплата таких листків непрацездатності повинна бути здійснена, також з урахуванням графіку роботи до закінчення робочої зміни. До того ж в даних листах піднімається питання про надання пропозицій до Міністерства охорони здоров'я України щодо необхідності внесення відповідного уточнення до Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13.11.2001 №455.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги Державного підприємства "Шахтарськантрацит" в особі Відокремленого підрозділу "Центральна збагачувальна фабрика "Шахтарська" до Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності України про скасування рішення №419 від 25.12.2013 задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства "Шахтарськантрацит" в особі Відокремленого підрозділу "Центральна збагачувальна фабрика "Шахтарська" до Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності України про скасування рішення №419 від 25.12.2013 - відмовити.
Стягнути з Державного підприємства "Шахтарськантрацит" в особі Відокремленого підрозділу "Центральна збагачувальна фабрика "Шахтарська" на користь державного бюджету Калінінського район м. Донецька ( код ЄДРПОУ: 38034015; рахунок - 31217206784005, банк - ГУДКСУ у Донецькій області, МФО банку -834016) суму судового збору у розмірі 1644,30(одна тисяча шістсот сорок чотири) гривні 30 копійок.
Постанова ухвалена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 19 березня 2014 року в присутності представників сторін.
Постанову виготовлено у повному обсязі та підписано 24 березня 2014 року.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови у повному обсязі.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Зеленов А. С.