Рішення № 37820710, 17.03.2014, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
17.03.2014
Номер справи
916/410/14
Номер документу
37820710
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

___________________________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" березня 2014 р.Справа № 916/410/14

Господарський суд Одеської області у складі:

судді В.С. Петрова

при секретарі Л.Е. Кришиневській

за участю представників:

від позивача - Лабунська О.О.,

від відповідача - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Одеської міської ради до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про внесення змін до договору оренди землі, -

ВСТАНОВИВ:

Одеська міська рада звернулась до господарського суду Одеської області з позовною заявою до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про внесення змін до укладеного між сторонами договору оренди землі від 22.12.2006 р. (зареєстрованого у Одеській регіональній філії ДП „Центр ДЗК", про що у державному реєстрі земель внесено запис від 22.05.2007 р. за № 040750500064), згідно якого Одеською міською радою передано ФОП ОСОБА_2 у строкове платне користування, терміном на 10 років, земельну ділянку загальною площею 279 кв.м, що знаходиться за адресою:АДРЕСА_2, шляхом викладення п. 2.3 і п.4.1 договору у наступній редакції:

- п. 2.3 „Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 279 кв.м становить 683605,80 грн. згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 08.08.2013 р. № 95/П, складеного Управлінням Держземагентства у м. Одесі Одеської області";

- п. 4.1 „Орендна плата за земельну ділянку загальною площею 279 кв.м розрахована у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 34180,29 грн.".

Позовні вимоги обґрунтовані наступним.

22.12.2006 р. між Одеською міською радою та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 був укладений договір оренди земельної ділянки загальною площею 279 кв.м, що розташована за адресою: АДРЕСА_2, терміном дії на 10 років, але не пізніше початку реконструкції району, для експлуатації адміністративно-складської будівлі. Вказаний договір посвідчено приватним нотаріусом та зареєстровано у Одеській регіональній філії ДП „Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 22.05.2007 р. за № 040750500064.

Відповідно до умов договору орендодавець на підставі ЗУ „Про оренду землі" та рішення ОМР № 3624-ІV від 28.01.2005 р. надає, а орендар приймає у строкове, платне володіння, користування земельну ділянку НОМЕР_2, загальною площею 279 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, згідно з планом земельної ділянки, який є невід'ємною частиною договору (п. 1.1. договору).

У п. 2.1. договору встановлено, що в оренду передається земельна ділянка НОМЕР_2 загальною площею 279 кв.м, у тому числі по угіддям:

- під капітальною забудовою - 98 кв.м;

- під проїздами, проходами та площадками - 181 кв.м.

Як вказує позивач, на земельній ділянці НОМЕР_2 розташована нежила будівля, яка належить ФОП ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право власності на нежилу будівлю, виданого 16.04.2003 р. Виконавчим комітетом Одеської міської ради на підставі розпорядження Приморської районної адміністрації виконавчого комітету Одеської міської ради № 284 від 24.03.2003 р., право власності зареєстровано КП „ОМБТІ та РОН" від 22.04.2003 р. (п.2.2).

Пунктом 2.3. договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки НОМЕР_2 становить 117461,79 грн. згідно довідки-витягу № 329/П від 09.11.2006р., складеного Одеським міським управлінням земельних ресурсів Державного комітету України по земельних ресурсах.

У розділі 4 договору встановлені умови щодо орендної плати, а саме встановлено, що орендна плата за земельну ділянку площею 279 кв.м розрахована у розмірі 6% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 7047,71 грн. на рік. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій безготівковій формі (п. 4.1. договору).

Згідно з п. 4.2. договору розмір орендної плати встановлюється за домовленістю сторін згідно рішення Одеської міської ради № 4247-VІ від 15.07.2005 р. у відповідності до розрахунку розміру орендної плати та може збільшуватися Одеською міською радою в межах передбачених законодавством, в залежності від збільшення ринкової вартості земельної ділянки, яка знаходиться у користуванні. Орендна плата вноситься за базовий податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця на протязі 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця на: Банк - ГУДК в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23862106, на рахунок одержувача - УДК у м. Одесі, ЄДРПОУ 23862106, місцевий бюджет Приморського району № 33210815600008, код бюджетної класифікації 13050500. Орендна плата, враховуючи невиплачену, підлягає індексації відповідно до чинного законодавства (п. 4.3. договору).

Між тим позивач зазначає, що 28.12.2010 р. Одеською міською радою прийнято рішення № 41-VI „Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси", яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси (п. 1), введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Одеси з 01.01.2011 р., крім випадків, визначених у п. 3 цього рішення (п. 2), введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Одеси для розрахунку річної орендної плати і плати за дольову участь у землекористуванні з 01.01 2011р. (п. 3).

Також 20.09.2011 р. Одеською міською радою прийнято рішення № 1268-VI „Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 28.09.2010 № 41-VI „Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси", яким п. 3 рішення викладений в такій редакції: „Ввести в дію затверджену пунктом 1 цього рішення нормативну грошову оцінку земель міста Одеси для розрахунку річної орендної плати з 20.09.2011 р.".

20.09.2011 р. Одеською міською радою прийнято рішення № 1267-VI „Про затвердження фіксованих відсотків при визначенні ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Одесі".

Так, позивач посилається на те, що згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 08.08.2013 р. № 95/П, який розроблено Управлінням Держземагенства у м. Одеса Одеської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 279 кв.м, що розташована за адресою: АДРЕСА_2, землекористувачем якої являється відповідач ФОП ОСОБА_2, становить 683605,80 грн.

Як стверджує позивач, Департаментом комунальної власності Одеської міської ради, який є виконавчим органом Одеської міської ради і здійснює в т.ч. такі функції як оформлення договорів оренди землі після прийняття відповідних рішень міською радою, було направлено відповідачу ФОП ОСОБА_2 пропозицію від 11.09.2013 р. № 01-13/6725 про внесення змін до вищезазначеного договору оренди земельної ділянки в частині розміру орендної плати. При цьому у вказаній пропозиції відповідача було попереджено ФОП ОСОБА_2 про необхідність надання відповіді у встановлений законом термін та можливість вирішення зазначеного питання у судовому порядку у противному випадку.

Наразі Департаментом комунальної власності Одеської міської ради відповідно до форми, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України, здійснено розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку площею 279 кв.м за адресою АДРЕСА_2 від 22.08.2013 р., за яким вона становить 34 180,29 грн.

Як зазначає позивач, у ст. 288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, а ч розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12% нормативної грошової оцінки. Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.

Таким чином, позивач вважає, що внесення змін щодо розміру орендної плати у договір оренди земельної ділянки у зв'язку з проведенням нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідає як вимогам чинного законодавства, так і умовам укладеного між сторонами договору оренди земельної ділянки. При цьому позивач наголошує, що ФОП ОСОБА_2 розрахунок орендної плати за земельну ділянку не підписала та не надала відповідь Департаменту комунальної власності Одеської міської ради про результат розгляду пропозиції щодо внесення змін у договір оренди.

Відтак, позивач стверджує, що на момент звернення Одеської міської ради до суду з даним позовом про внесення змін в договір оренди щодо розміру орендної плати за земельну ділянку, між сторонами не було підписано відповідних змін до договору оренди, що свідчить про наявність між сторонами відповідного спору.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 10.02.2014 р. позовну заяву Одеської міської ради прийнято до розгляду та порушено провадження у справі № 916/410/14, при цьому розгляд справи призначено в засіданні суду.

Відповідач відзив на позов не надав, також відповідач у судові засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи відповідач був повідомлений судом належним чином за адресою, що значиться в ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, про що свідчать наявні в матеріалах справи поштові повідомлення про вручення ухвал суду (а.с. 31, 39).

У зв'язку з вказаним справу розглянуто за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши та дослідивши всі письмові докази, які містяться в матеріалах справи, господарський суд дійшов наступних висновків.

ОСОБА_2 зареєстрована як фізична особа-підприємець 18.08.2000 р., що вбачається зі Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Рішенням Одеської міської ради № 3624-IV від 28.01.2005 р. „Про затвердження технічної документації щодо передачі суб'єкту підприємницької діяльності - фізичній особі ОСОБА_2 в оренду земельної ділянки, загальною площею 0,0595 га, за адресою: АДРЕСА_2 для експлуатації та обслуговування адміністративно-складської будівлі" (а.с. 13) відповідачу надано в оренду, із раніше наданих земель, земельну ділянку площею 0,0595 га за адресою: АДРЕСА_2, а саме:

- земельну ділянку № 1 площею 0,0316 га у довгострокову оренду терміном на 25 років для експлуатації та обслуговування адміністративної будівлі;

- земельну ділянку НОМЕР_2 площею 0,0279 га у довгострокову оренду терміном на 10 років, але не пізніше початку реконструкції району, для експлуатації адміністративно-складської будівлі.

На виконання вказаного рішення ОМР 04 квітня 2005 року представником ТОВ „Геоконсалтинг" у присутності відповідача і представника Одеського міського управління земельних ресурсів було проведено визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) загальною площею 0,0279 га, що надається в оренду СПД ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_2, про що свідчить складений акт визначення меж вказаної земельної ділянки (а.с. 23).

22 грудня 2006 р. між Одеською міською радою (орендодавець) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 (орендар) був укладений договір оренди землі (а.с. 15-19), відповідно до п. 1.1 якого позивач як орендодавець на підставі Закону України „Про оренду землі" та рішення Одеської міської ради № 3624-ІV від 28.01.2005 р. надає, а відповідач як орендар приймає у строкове, платне володіння, користування земельну ділянку НОМЕР_2, загальною площею 279 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, згідно з планом земельної ділянки, який є невід'ємною частиною договору.

За умовами п. 3.1 договору земельна ділянка площею 279 кв.м надається в оренду терміном на 10 років, але не пізніше початку реконструкції району, для експлуатації адміністративно-складської будівлі.

У п. 2.1. договору встановлено, що в оренду передається земельна ділянка НОМЕР_2 загальною площею 279 кв.м, у тому числі по угіддям:

- під капітальною забудовою - 98 кв.м;

- під проїздами, проходами та площадками - 181 кв.м.

Згідно п. 2.2 договору нежилі будівлі, що розташовані на земельній ділянці, належать ФОП ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право власності на нежилі будівлі, виданого 16.04.2003 р. Виконавчим комітетом Одеської міської ради на підставі розпорядження Приморської районної адміністрації виконавчого комітету Одеської міської ради № 284 від 24.03.2003 р. та зареєстрованого 22.04.2003 р. КП „ОМБТІ та РОН.

Пунктом 2.3. договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки НОМЕР_2 становить 117461,79 грн. згідно довідки-витягу № 320/П від 09.11.2006р., складеного Одеським міським управлінням земельних ресурсів Державного комітету України по земельних ресурсах.

У розділі 4 договору встановлені умови щодо орендної плати, а саме встановлено, що орендна плата за земельну ділянку площею 279 кв.м розрахована у розмірі 6% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 7047,71 грн. на рік. Орендна плата сплачується орендарем з моменту підписання договору у грошовій безготівковій формі (п. 4.1. договору).

Згідно з п. 4.2. договору розмір орендної плати встановлюється за домовленістю сторін згідно рішення Одеської міської ради № 4247-VІ від 15.07.2005 р. у відповідності до розрахунку розміру орендної плати та може збільшуватися Одеською міською радою в межах передбачених законодавством, в залежності від збільшення ринкової вартості земельної ділянки, яка знаходиться у користуванні.

Відповідно до п. 4.3 договору орендна плата вноситься за базовий податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця на протязі 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця на: Банк - ГУДК в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23862106, на рахунок одержувача - УДК у м. Одесі, ЄДРПОУ 23862106, місцевий бюджет Приморського району № 33210815600008, код бюджетної класифікації 13050500. Орендна плата, враховуючи невиплачену, підлягає індексації відповідно до чинного законодавства.

Орендар не звільняється від орендної плати і сплачує її незалежно від результатів його господарської діяльності. Умови цього договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою обох сторін, шляхом укладання відповідних угод, які мають бути нотаріально посвідчені та будуть невід'ємними частинами цього договору, крім випадків: зміни розміру земельного податку, відповідно до чинного законодавства України; коригування «Грошової оцінки земель міста Одеси», яка затверджується рішенням ОМР; зміни функціонального призначення будівлі або її частини. У цих випадках розмір орендної плати змінюється Орендодавцем (п. 4.4. договору).

В п. 6.3 договору визначено, що передача земельної ділянки орендарю здійснюється у 3-х денний термін після державної реєстрації цього договору за актом приймання-передачі.

Відповідно до умов п. 14.1 договору останній набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

Додатками до договору є план земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки, яка передається в оренду; акт визначення меж земельної ділянки в натурі; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт приймання-передачі об'єкта оренди (п.14.3.).

Так, за положеннями ч. 1 ст. 18 Закону України "Про оренду землі" (в редакції, що діяла на момент укладення договору) укладений договір оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації.

Вказаний договір посвідчено приватним нотаріусом та зареєстровано у Одеській регіональній філії ДП „Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 22.05.2007 р. за № 040750500064.

Також між Одеською міською радою (орендодавець) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 (орендар) був складений акт прийому-передачі орендованої земельної ділянки (а.с. 24).

Між тим на законодавчому рівні було встановлено розмір орендної плати за землю, якому не відповідає встановлений у спірному договорі розмір орендної плати, тобто є меншим, ніж передбачено чинним законодавством. Тому зазначені обставини позивачем визначено як підставу для перегляду розміру орендної плати, що передбачено умовами спірного договору оренди.

З матеріалів справи вбачається, що 28.12.2010 р. Одеською міською радою прийнято рішення № 41-VI „Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси", яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси (п. 1), введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Одеси з 01.01.2011 р., крім випадків, визначених у п. 3 цього рішення (п. 2), введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Одеси для розрахунку річної орендної плати і плати за дольову участь у землекористуванні з 01.01 2011р. (п. 3).

Також 20.09.2011 р. Одеською міською радою прийнято рішення № 1268-VI „Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 28.09.2010 № 41-VI „Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси", яким п. 3 рішення викладений в такій редакції: „Ввести в дію затверджену пунктом 1 цього рішення нормативну грошову оцінку земель міста Одеси для розрахунку річної орендної плати з 20.09.2011 р.".

20.09.2011 р. Одеською міською радою прийнято рішення № 1267-VI „Про затвердження фіксованих відсотків при визначенні ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Одесі".

Так, позивач вказує, що згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 08.08.2013 р. № 95/П (а.с. 26), який розроблено Управлінням Держземагенства у м. Одеса Одеської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 279 кв.м, що розташована за адресою: АДРЕСА_2, землекористувачем якої являється відповідач ФОП ОСОБА_2, становить 683605,80 грн.

Як зазначає позивач, внесення змін щодо розміру орендної плати у договір оренди земельної ділянки у зв'язку з проведенням нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідає як вимогам чинного законодавства, так і умовам укладеного між сторонами договору оренди земельної ділянки.

Статтею 206 ЗК України встановлено, що використання землі в Україні є платним.

Згідно з вимогами ст. 96 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи.

Так, згідно положень ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Крім того, за приписами ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

В силу ч. 1 статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, що спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк (ст. 759 ЦК України).

В силу ч. 1 ст. 283 ГК України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. Згідно ч. 6 названої статті до відносин оренди застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.

Згідно зі ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).

Разом з тим в п. 4.4 спірного договору оренди передбачена можливість перегляду розміру орендної плати у разі, зокрема, зміни розміру земельного податку, коригування грошової оцінки земель м. Одеси, яка затверджується рішенням Одеської міської ради.

У відповідності з положеннями ч. 1, 2 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Згідно зі статтею 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

З 01.01.2011 р. набрав чинності Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VІ, яким встановлені ставки орендної плати.

Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України" від 02.12.2010 р. № 2756-VІ було внесено зміни до статті 21 Закону України „Про оренду землі", у зв'язку з чим вказана стаття закону була викладена у такій редакції: „Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України)...". При цьому у зв'язку з набранням чинності з 01.01.2011 р. Податкового кодексу України втратив чинність Закон України "Про плату за землю".

Так, відповідно до п. 288.4 ст. 288 розділу XIII „Плата за землю" Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються в договорі оренди між орендодавцем (власником) та орендарем.

Підпунктом 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України визначено, що річна сума орендної плати, яка встановлена в договорі оренди, не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що

встановлюється цим розділом.

Разом з цим згідно з п.п. 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України річна сума орендної плати, яка встановлена в договорі оренди, не може перевищувати:

- для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки;

- для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної

грошової оцінки.

Для визначення орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Порядок індексації нормативної грошової оцінки земель визначено ст. 289 Податкового кодексу України.

Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок (п. 289.1 ст. 289 ПКУ). Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: К, = [І - 10] : 100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін не перевищує 110%, такий індекс застосовується із значенням ПО. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель (п. 289.2 ст. 289 ПКУ). Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу державної податкової служби і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель (п. 289.3 ст. 289 ПКУ).

У ст.ст. 5,13,15,18,20,23 Закону України „Про оцінку земель" встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років. За результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

З огляду на зазначене, на думку позивача, розмір орендної плати за земельну ділянку площею 279 кв.м. за адресою АДРЕСА_2 від 22.08.2013 р. з урахуванням вимог чинного законодавства має складати саме 5% від нормативної грошової оцінки землі в рік, як заявлено у позовній заяві, тобто 34180,29 грн. (683605,80 грн. х 5%).

Згідно зі ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Так, як вбачається з матеріалів справи, Департамент комунальної власності Одеської міської ради (виконавчий орган Одеської міської ради, що здійснює функції з оформлення договорів оренди землі після прийняття відповідних рішень міською радою) звертався до відповідача ФОП ОСОБА_2 з пропозицією від 11.09.2013 р. № 01-13/6725 про внесення змін до вищезазначеного договору оренди земельної ділянки в частині розміру орендної плати. Однак, відповіді ФОП ОСОБА_2 на вказану пропозицію не надала.

Між тим згідно п. 12.1 вказаного договору зміна умов цього договору здійснюється за взаємною згодою сторін.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" також передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.

Відповідно до ч. 1 статті 652 Цивільного кодексу України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

В силу приписів ч. 2 ст. 652 Цивільного кодексу України, якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов:

1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане;

2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися;

3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору;

4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

У разі розірвання договору внаслідок істотної зміни обставин суд, на вимогу будь-якої із сторін, визначає наслідки розірвання договору виходячи з необхідності справедливого розподілу між сторонами витрат, понесених ними у зв'язку з виконанням цього договору. Зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.

Так, виходячи з положень ч. 2 ст. 652 ЦК України, існування одночасно умов є необхідним для встановлення ускладнень у виконанні, достатніх для розірвання або зміни договору.

Першою умовою визначено те, що в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане. У відповідності до даної умови, події, що викликали ускладнення у виконанні договору, і які можна назвати "істотною зміною обставин" повинні мати місце або стати відомими сторонам (заінтересованій стороні) після укладення договору. Другою умовою є зміна обставин, яка зумовлена причинами, що заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагаються. Іншими словами мова йде про те, що події, які викликають ускладнення, не могли стороною бути розумно прийняті до уваги.

Третя умова - виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала б при укладенні договору. Мова йде про зменшення цінності отримуваного стороною за договором, включаючи випадки коли виконання взагалі більш не має ніякої цінності для сторони, що отримує виконання. Зменшення цінності отримуваного стороною за договором відбувається у випадку, коли суттєво змінюється договірна рівновага у силу істотного підвищення вартості виконуваного або у силу зменшення отримуваного стороною за договором.

Слід зазначити, що поняття "істотні зміни обставин" або іншими словами "ускладнення" виконанні договору мають значення лише у відношенні ще не здійсненного виконання і не мають правового значення для виконання, яке вже відбулося.

Істотна зміна обставин як правило має правове значення для договорів коли їх укладення не збігається з виконанням, а дія договору та виконання має бути довго триваючою у порівняні із договорами, які виконуються у момент їх укладення.

Четвертою умовою є те, що із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона. Виходячи із змісту названої умови, випадки ускладнення у виконанні договору не можуть мати місця, якщо потерпіла сторона прийняла на себе ризик зміни обставин. Прийняття на себе ризику зміни обставин не обов'язково повинно бути прямо відображено у договорі, такий висновок може слідувати із самого характеру та змісту зобов'язання.

Зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту (ст. 654 ЦК України).

Виходячи з аналізу положень договору, сторонами було досягнута домовленість про зміну умов договору у випадку зміни розміру земельного податку та у разі коригування грошової оцінки земель міста Одеси. Відтак, умови договору оренди не виключають можливість зміни суми орендної плати через зміну законодавством мінімального розміру орендної плати, виходячи з встановленого законом розміру земельного податку для відповідної категорії земель. При цьому слід зазначити, що відбулась істотна зміна обставин, якими сторони керувались при укладенні договору, а саме було змінено розмір земельного податку. У випадку, якби сторони могли передбачити інший розмір орендної плати, то вони б уклали договір на інших умовах, тобто передбачили більшу суму орендної плати. Зміна обставин зумовлена причинами, які позивач як заінтересований орендодавець не міг усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від нього вимагалися, оскільки порядок розрахунку та ставки податку за оренду земель встановлено законом. Виконання договору на умовах, що передбачені у діючому договорі, порушує співвідношення майнових інтересів і позбавляє орендодавця того, на що він розраховував при укладенні договору, а саме отримання орендної плати у розмірі, не нижче вставленого мінімального розміру орендної плати та ставки податку за оренду земельної ділянки. Також в спірному договорі не передбачено, що ризик зміни обставин несе орендодавець.

Відтак, судом на підставі ретельної правової оцінки умов укладеного між сторонами договору та інших доказів по справі встановлено наявність обставин, з якими закон пов'язує можливість зміни спірного договору оренди за рішенням суду згідно ч. 2 статті 652 Цивільного кодексу України.

Таким чином, враховуючи викладене та те, що розмір орендної плати за землю законодавчо було змінено, а умовами договору оренди передбачена можливість зміни розміру орендної плати, яка є регульованою ціною відносно земельних ділянок державної та комунальної власності, відповідно така законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду умов цього договору в частині розміру орендної плати. Аналогічної позиції дотримується Верховний Суд України в постановах від 27.12.2010 р. № 3-47гс10 та від 20.08.2013 р. № 3-21гс13, які є обов'язковими для суду згідно положень ст. 111-28 Господарського процесуального кодексу України.

При цьому слід зазначити, що відповідач не ставив питання про розірвання договору, на цьому не наполягає і позивач.

Також слід зазначити, що згідно з ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу, якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

За таких обставин, суд вважає обґрунтованим внесення змін до укладеного між позивачем та відповідачем договору оренди земельної ділянки від 22.12.2006 р. щодо встановлення розміру орендної плати з огляду на діючу нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки, що підлягає застосовуванню з моменту набрання рішенням суду законної сили.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Згідно зі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Оцінюючи надані сторонами докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Одеської міської ради обґрунтовані, відповідають фактичним обставинам справи та вимогам чинного законодавства, тому підлягають частковому задоволенню.

Враховуючи те, що рішення відбулось на користь позивача, відповідно до ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору, понесені позивачем при подачі позову, покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 32, 33, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позов Одеської міської ради до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про внесення змін до договору оренди землі задовольнити.

2. Внести зміни до договору оренди земельної ділянки, укладеного 22.12.2006 р. між Одеською міською радою та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2, який зареєстрований у Одеській регіональній філії ДП „Центр ДЗК", про що у державному реєстрі земель внесено запис від 22.05.2007 р. за № 040750500064), згідно якого Одеською міською радою передано ФОП ОСОБА_2 у строкове платне користування, терміном на 10 років, земельну ділянку загальною площею 279 кв.м, що знаходиться за адресою:АДРЕСА_2, шляхом викладення п. 2.3 і п.4.1 договору у наступній редакції:

- п. 2.3 „Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 279 кв.м становить 683605,80 грн. згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 08.08.2013 р. № 95/П, складеного Управлінням Держземагентства у м. Одесі Одеської області";

- п. 4.1 „Орендна плата за земельну ділянку загальною площею 279 кв.м розрахована у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 34180,29 грн.".

3. СТЯГНУТИ з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (65039, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) на користь Одеської міської ради (65004, м. Одеса, Думська площа, 1, код ЄДРПОУ 26597691) судовий збір в сумі 1218/одна тисяча двісті вісімнадцять/грн. 00 коп.

Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного господарського суду, яка подається через місцевий господарський суд протягом 10-денного строку з моменту складення та підписання повного тексту рішення.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо не буде подано апеляційну скаргу. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повний текст рішення складено та підписано 24.03.2014 р.

Суддя Петров В.С.