Постанова № 37813727, 25.02.2014, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.02.2014
Номер справи
820/1603/14
Номер документу
37813727
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

"25" лютого 2014 р. Справа № 820/1603/14

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Мельникова Р.В.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області до Пономаренківського виробничого управління житлово-комунального господарства "ЗОРЯ" про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Харківська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Харківській області (Харківська ОДПІ), звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Пономаренківського виробничого управління житлово-комунального господарства "ЗОРЯ" (відповідач або Пономаренківське ВУЖКГ "ЗОРЯ"), в якому просить суд надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу в розмірі 210596,34грн, за рахунок майна Пономаренківського виробничого управління житлово-комунального господарства "ЗОРЯ", що перебуває у податковій заставі, (адреса: вул.Червоноармійська, буд.17, с.Хроли, Харківський р-н, Харківська обл., 62480; код ЄДРЮО та ФО-П - 24487892).

Свої вимоги позивач мотивує тим, що відповідач є платником податків і зборів, передбачених Законом України “Про систему оподаткування” (втратив чинність з 1 січня 2011 року згідно з Податковим кодексом України) та Податковим кодексом України (набрав чинність з 1 січня 2011 року). Відповідач не виконував обов’язок сплачувати податок на додану вартість та податок на прибуток в розмірах, у строки та в порядку, що визначені законодавством. Відповідач самостійно не сплатив суми податків, а також суми фінансових санкцій, застосованих до нього Харківською ОДПІ. Внаслідок цього у відповідача виник податковий борг, який станом на дату звернення до суду з позовом складає 210596,34грн. У зв’язку з тим, що вказана заборгованість погашена не була, позивач просить суд надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу в розмірі 210596,34грн за рахунок майна Пономаренківського виробничого управління житлово-комунального господарства "ЗОРЯ", що перебуває у податковій заставі.

Сторони, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, у судове засідання своїх представників не направили, про причини неявки, всупереч вимогам ч.2 ст.40 КАС України, суду не повідомили, відповідач заперечення проти позову не надсилав.

Згідно з ч.4 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Враховуючи зазначене, суд на підставі ч.6 ст.128 КАС України розглянув справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.

Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне.

Відповідач - Пономаренківське виробниче управління житлово-комунального господарства "ЗОРЯ" - зареєстрований як юридична особа, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Відповідача взято на облік як платника податків 02.12.1996, про що свідчить довідка Харківської ОДПІ від 02.12.2011 №1.

Згідно з п.2, 3 ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування”(в тексті постанови нормативно-правові акти в редакції, чинній на час виникнення відповідних правовідносин,) платники податків і зборів (обов‘язкових платежів) зобов‘язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов‘язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Підпунктами 16.1.1-16.1.4, 16.1.11 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов'язаний: стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України; вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи; повідомляти контролюючі органи про зміну місцезнаходження юридичної особи та зміну місця проживання фізичної особи - підприємця.

Відповідно до ст.10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують такі функції, як здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); здійснення контролю за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; забезпечення застосування та своєчасного стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами; подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Згідно з п.п.20.1.27 та 20.1.28 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків; застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.

Підпунктом 4.1.1 п.4.1 ст.4 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (втратив чинність з 1 січня 2011 року згідно з Податковим кодексом України) та п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.

Згідно з вимогами п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”та п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого законом для подання податкової декларації.

Відповідно до п.п.56.11 ст.56 Податкового кодексу України, не підлягає оскарженню податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків.

У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України відповідно, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження. (Підпункти 5.3.1 та 5.3.2 п.5.3 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України.)

Штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених ст.17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”та статтями глави 11 Податкового кодексу України.

Порядок нарахування пені визначено ст.16 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”та статтями глави 12 Податкового кодексу України.

Згідно з п.п.5.4.1. п.5.4. ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

За визначенням пп.14.1.39 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання. (Підпункт 14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України.)

Згідно з п.87.1 ст.87 Податкового Кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.

Пунктом 87.9 ст.87 Податкового кодексу України встановлено, що в разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Податковий борг відповідача з податку на додану вартість та податку на прибуток виник внаслідок несплати відповідачем податкових (грошових) зобов’язань, визначених ним самостійно у податкових деклараціях та визначених Харківською ОДПІ у податкових повідомленнях-рішеннях, а також внаслідок несплати пені.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 15.03.2012 у справі №2а-2237/12/2070 позов Харківської об’єднаної державної податкової інспекції до Пономаренківського виробничого управління житлово-комунального господарства "Зоря" про стягнення заборгованості – задоволено: стягнуто з Пономаренківського виробничого управління житлово-комунального господарства "Зоря" (адреса: 62480, Харківська область, Харківський район, с. Хроли, вул. Червоноармійська, буд. 17, код: 24487892) на користь державного бюджету України суму заборгованості у загальному розмірі 178524,61грн. з податку на додану вартість та податку на прибуток.

Існування у Пономаренківського ВУЖКГ "ЗОРЯ" податкового боргу з податку на додану вартість та податку на прибуток в сумі 210596,34грн підтверджується довідкою Харківської ОДПІ від 27.01.2014 (а.с.7-9).

На час розгляду справи податковий борг у вказаній сумі у добровільному порядку відповідачем не сплачений, доказів самостійної сплати заборгованості у повному обсязі відповідачем до суду не надано.

Згідно з пп.20.1.19 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, податкова інспекція як контролюючий орган має право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Пунктом 95.1 ст.95 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Судом встановлено, що майно Пономаренківського ВУЖКГ "ЗОРЯ" знаходиться у податковій заставі, що підтверджується копіями акта опису активів від 28.05.2009 №2/24-038, рішення №1/19-43 від 23.01.2013 про опис майна у податкову заставу, акта від 24.01.2013 №3/19-21 про проведення перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, (а.с.18, 19, 21).

Згідно з витягом про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна №39807079, виданим 28.01.2013, (а.с.17) активи платника податків - Пономаренківського ВУЖКГ "ЗОРЯ" згідно акту опису від 24.01.2013 №2/19-30 знаходяться у податковій заставі.

Відповідно до ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на загальних засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідач правом участі в судовому засіданні не скористався, доказів щодо спростування вимог позивача суду не надав.

Враховуючи викладене, суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, позовні вимоги про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу відповідача в розмірі 210596,34грн за рахунок майна Пономаренківського виробничого управління житлово-комунального господарства "ЗОРЯ", що перебуває у податковій заставі.

Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 86, 159-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області до Пономаренківського виробничого управління житлово-комунального господарства "ЗОРЯ" про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, - задовольнити у повному обсязі.

Надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу в розмірі 210596,34грн (двісті десять тисяч п'ятсот дев'яносто шість грн тридцять чотири коп.) за рахунок майна Пономаренківського виробничого управління житлово-комунального господарства "ЗОРЯ", що перебуває у податковій заставі, (адреса: вул.Червоноармійська, буд.17, с.Хроли, Харківський р-н, Харківська обл., 62480; код ЄДРЮО та ФО-П - 24487892).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Р.В. Мельников