ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 45-24-38, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2014 року Справа № 925/357/14
Господарський суд Черкаської області в складі:
головуючого - судді Єфіменка В.В.,
з секретарем судового засідання Макарченко Н.П.,
за участю та представників сторін:
від позивача - Чернявська Н.М. за довіреністю;
від відповідача - Михайленко А.В. за довіреністю;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду Черкаської області в м. Черкаси справу
за позовом публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Черкаської філії ПАТ "Укртелеком" м. Черкаси
до Департаменту з питань цивільного захисту та оборонної роботи Черкаської обласної державної адміністрації м. Черкаси
про стягнення 4 742 грн. 84 коп., -
ВСТАНОВИВ:
Позивачем заявлено позов про стягнення з відповідача 4 620 грн. 61 коп. боргу, 29 грн. 34 коп. 3% річних, 63 грн. 72 коп. пені та 29 грн. 17 коп. втрат внаслідок інфляції за невиконання грошових зобов'язань по договору про надання послуг бізнес-мережі від 10.09.2012 № 1133.
Представник позивача позов підтримав повністю, просив заявлені ним вимоги задовольнити з мотивів, викладених в позовній заяві.
Відповідач у запереченнях проти позовної заяви та його представник в судовому засіданні позов визнав частково в сумі основного боргу - 4 620 грн. 61 коп. посилаючись на те, що Департамент з питань цивільного захисту та оборонної робити Черкаської обласної державної адміністрації (далі - Департамент) є бюджетною установою, що підпорядковується безпосередньо Черкаській обласній державній адміністрації та утримується виключно за рахунок коштів Державного бюджету.
Представник відповідача зазначив, що основний документ, згідно якого проводиться утримання Департаменту - це кошторис, який щорічно затверджується Головою облдержадміністрації. Доведені ліміти по кодах економічної класифікації є граничними, перевищення яких не допускається.
Відповідач пояснив, що Департамент діє у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року № 228 «Про затвердження порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ» де зазначено, що розпорядники мають право провадити діяльність виключно в межах асигнувань, затверджених кошторисами, планами асигнувань загального фонду бюджету.
Також, відповідач зазначив, що в кошторисі Департаменту на 2013 рік було передбачено достатньо видатків для оплати послуг Черкаській філії ПАТ «Укртелеком» та повного розрахунку за надані послуги.
Всі проплати Департамент здійснює через Головне управління державної казначейської служби (далі - ГУ ДКСУ) в Черкаській області. У зв'язку з постійним недофінансуванням з державного бюджету станом на 31.12.2013 кошти з казначейських рахунків Департаменту не були перераховані позивачу, внаслідок чого виникла заборгованість.
Представник відповідача пояснив, що відповідач діє у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2014 № 65 «Про економію державних коштів та недопущення втрат бюджету» .
Суд, вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та подані сторонами докази, приходить до наступного.
Положення про Департамент з питань цивільного захисту та оборонної роботи Черкаської обласної державної адміністрації затверджено розпорядженням Черкаської облдержадміністрації від 09.01.2013 № 6 (далі - Положення).
Із п. 9 Положення вбачається, що Департамент є юридичною особою.
10.09,2012 між сторонами був укладений договір № 1133 про надання послуг бізнес-мережі, який є чинний дотепер в порядку автоматичної пролонгації (п. 8.1. договору № і ИЗ від 10.09.2012), відповідно до умов якого позивач зобов'язався надавати відповідачу телекомунікаційні послуги, послуги телефонного зв'язку, доступу до мережі Інтернет (додаткові угоди №№ 1, 2 до договору № 1133 від 10.09.2012), а відповідач зобов'язався своєчасно оплачувати надані послуги у повному обсязі.
Відповідно до ст. 526 ЦК України, ст. 33 Закону України «Про телекомунікації», зобов'язання повинні виконуватись належним чином.
Факт належного виконання зобов'язань позивачем по вищевказаному договору відповідач не оспорює.
З матеріалів справи вбачається, що за період з липня місяця 2013 р. по січень 2014 р. у позивача виник борг в розмірі 4620,61 грн.
Представник відповідача зауважив, що з метою оплати позивачу наданих послуг Департаментом було подано до ГУ ДКСУ в Черкаській області платіжні доручення 10.09.2013 року на суму 1 517,97 грн., 1 584,91 грн. та на суму 748,40 грн.
Вказані фінансові зобов'язання були зареєстровані ГУ ДКСУ в Черкаській області 10.10.2013 та 25.12.2013 відповідно до реєстру бюджетних фінансових зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів та станом на 31.12.2013 вказані кошти з невідомих причин не були перераховані Головним управлінням державної казначейської служби в Черкаській області на рахунок Черкаської філії ПАТ «Укртелеком» і у відповідності з чинним законодавством автоматично взяті на облік як кредиторська заборгованість 2013 року.
Відповідно ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивач вимагає стягнути із відповідача також 63,72 грн. (пеня), 29,34 грн. (3% річних), 29,17 грн. (втрат внаслідок інфляції), а всього 4742,84 грн.
Судом встановлено, що відповідач є бюджетною установою, яка підпорядковується безпосередньо Черкаській обласній державній адміністрації та утримується виключно за рахунок коштів Державного бюджету, що підтверджується довідкою від 20.03.2014 № 386/04/02, підписаною директором та головним бухгалтером Департаменту та довідкою ДПІ у м. Черкаси від 07.05.2013 № 17326/15-117 про неприбутковість відповідача, дослідженими в судовому засіданні.
Із Положення про Департамент вбачається, що Департамент реалізує державну політичну у сфері цивільного захисту та оборонної роботи, і зокрема забезпечує виконання чинного законодавства про військовий обов'язок посадовими особами, громадянами, юридичними особами, сприяє підготовці молоді до військової служби, проведення приписки громадян до призовних дільниць та призову на строкову військову та альтернативну (невійськову) службу. Готує пропозиції та необхідні документи що до фінансування заходів, пов'язаних з оборонною роботою, для подання їх до відповідних центральних органів виконавчої влади на погодження та включення до проекту Державного бюджету, контролює цільове використання виділених коштів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2014 № 65 «Про економію державних коштів та недопущення втрат бюджету» (далі-Постанова КМУ № 65) передбачено, що з метою стабілізації економічної ситуації в державі та економного і раціонального використання державних коштів установлено Державній казначейській службі здійснювати платежі:
- у першочерговому порядку в повному обсязі - за видатками загального фонду державного бюджету на оплату праці працівників бюджетних установ; нарахування на заробітну плату; придбання медикаментів та перев'язувальних матеріалів; забезпечення продуктами харчування; оплату комунальних послуг та енергоносіїв; обслуговування державного боргу; поточні трансферти населенню; поточні трансферти місцевим бюджетам; оплату послуг та відшкодування витрат адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу; дослідження і розробки, окремі заходи з виконання державних (регіональних) програм, субсидії та трансферти підприємствам, установам та організаціям в частині оплати праці з нарахуваннями, стипендій, оплати комунальних послуг та енергоносіїв; видатками за рахунок коштів резервного фонду бюджету; видатками спеціального фонду державного бюджету на оплату праці працівників бюджетних установ та нарахування на заробітну плату;
- за іншими видатками, крім видатків, зазначених в абзаці першому цього підпункту, та наданням кредитів державного бюджету - з урахуванням ресурсної забезпеченості загального фонду державного бюджету, наявних та прогнозних залишків коштів на єдиному казначейському рахунку, зареєстрованих бюджетних зобов'язань та пріоритетності проведення видатків і надання кредитів;
Із змісту Указу Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 (далі - Указ) вбачається, що на час розгляду справи суспільно-політична ситуація на Кримському півострові загострилася, мають місце неприхована агресія, захоплення російською стороною частини території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Незаконно створеними збройними формуваннями проросійського спрямування за підтримки військових підрозділів збройних сил Російської Федерації захоплюються та блокуються будівлі органів державної влади, органів влади в Автономній Республіці Крим, аеропорти, суходільні та морські транспортні комунікації, органи військового управління, військові частини та установи Збройних Сил України, що дислоковані на Кримському півострові.
У зв'язку з різким ускладненням внутрішньополітичної обстановки, втручанням Російської Федерації у внутрішні справи України, зростанням соціальної напруги в Автономній Республіці Крим і місті Севастополі та відповідно до пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106, статті 112 Конституції України оголошено проведення часткової мобілізації, зокрема на території Черкаської області.
П.6 Указу зобов'язує місцеві органи виконавчої влади за участю органів місцевого самоврядування організувати та забезпечити в установленому порядку:
1) своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини;
2) виділення тимчасово будівель, споруд, земельних ділянок, транспортних та інших матеріально-технічних засобів, надання послуг Збройним Силам України, Національній гвардії України, іншим військовим формуванням України відповідно до мобілізаційних планів.
Аналізуючи вищенаведені обставини, суд приходить до висновку, що в період виконання відповідачем завдань із мобілізаційної та оборонної роботи даний випадок є винятковим, а розрахунок господарських санкцій не містить посилань на розміри боргу відповідно до тарифів та установчої та абонентської плати закріплених, як в самому договорі № 1133 від 10.09.2012 так і в додатковій угоді на послуги ADSL від 20.09.2012; додаткових угодах № 1 № 2 від 20.09.2012 та додатках А і В до додаткової угоди № 2, що може привести до порушення бюджетного законодавства і, зокрема Постанови КМУ № 65.
З огляду на вищевикладене суд приходить до висновку, що позивач належним чином не довів розмірів заявлених до стягнення господарських санкцій та витрат.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення і з відповідача на користь позивача необхідно стягнути борг в розмірі 4 620 грн. 61 коп. за невиконання грошових зобов'язань по договору про надання послуг бізнес-мережі від 10.09.2012 № 1133, а в іншій частині позову - відмовити.
З відповідача на користь позивача необхідно стягнути 1 827 грн. витрат по сплаті судового збору.
Керуючись ст.ст. 82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Стягнути 4 620 грн. 61 коп. боргу, а також 1 827 грн. витрат по сплаті судового збору з Департаменту з питань цивільного захисту та оборонної роботи Черкаської обласної державної адміністрації (ідентифікаційний код 23000072, вул. 30-річчя Перемоги, 26, м. Черккаси, 18002) на користь Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Черкаської філії ПАТ "Укртелеком" (ідентифікаційний код 01181877, вул. Байди Вишневецького, 34, м. Черкаси, 18000).
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду протягом 10 денного строку з дня складення повного тексту рішення.
СУДДЯ В.В.Єфіменко
Рішення складено та
підписано 25.03.2014