Головуючий у 1 інстанції - Скріпнік А.І.
Суддя-доповідач - Ястребова Л.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2014 року справа №805/7352/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді - доповідача Ястребової Л.В., суддів: Ляшенка Д.В., Чумака С.Ю.
секретар Копиця С.В.
за участі позивача ОСОБА_2
представника відповідача Калиновської М.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу управління Укртрансінспекції у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 липня 2013 р. у справі № 805/7352/13-а за позовом ОСОБА_2 до управління Укртрансінспекції у Донецькій області про скасування постанови про застосування фінансових санкцій,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом, в якому просив суд скасувати постанову управління Укртрансінспекції в Донецькій області № 024300 від 23.04.2013 року про застосування фінансових санкцій.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 22 липня 2013 року адміністративний позов задоволено, а саме: скасовано постанову управління Укртрансінспекції в Донецькій області № 024300 від 23.04.2013 року про застосування фінансових санкцій, стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судові витрати у розмірі 114 (сто чотирнадцять) грн. 70 (сімдесят) коп.
Відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та винести нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та під час апеляційного розгляду, ОСОБА_2 відповідно до витягу з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з 18.04.2012 року є фізичною особою - підприємцем, видом його діяльності є: 49.39 інший пасажирський наземний транспорт (а.с. 11).
Відповідно до ліцензії Міністерства транспорту та зв'язку серії АД № 038603 позивачу надано право на надання послуг з перевезення пасажирів і небезпечних вантажів автомобільним транспортом (а.с. 49).
Зазначені послуги, згідно ліцензійної картки, позивач надає автомобільним транспортом марки IKARUS 250, державний номер НОМЕР_1.
27 лютого 2013 стосовно ОСОБА_4 інспекторами Управління Укртрансінспекції у Херсонській області складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом (а.с. 52).
Відповідно до акту перевірки, водій ОСОБА_4 на автотранспортному засобі д.н.з. НОМЕР_3, що належить ОСОБА_2 надавав послуги з перевезення 13 пасажирів з м. Одеса до м. Донецьк без оформлення документів, перелік яких визначений ст.. 39 ЗУ «Про автомобільний транспорт», а саме: відсутні ліцензійна картка, договір із замовником транспортних послуг, документ, що засвідчує оплату транспортних послуг, узгодження з ДАІ та УУТІ, список пасажирів, що є порушенням, передбаченим ч. 1 абз. 3 надання послуг з перевезення пасажирів без оформлених документів, перелік яких визначений ст.. 39 ЗУ «Про автомобільний транспорт», а саме: відсутні - ліцензійна картка, договір із замовником транспортних послуг, документ, що засвідчує оплату транспортних послуг, узгоджених з ДАІ та УУТІ, список пасажирів, відповідальність за яке передбачена ст.. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Зазначений акт був надісланий на адресу управління Укртрансінспекції у Донецькій області для розгляду за належністю та подальшого прийняття рішення за місцем знаходження суб'єкта господарювання.
На підставі абзацу 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» начальником управління Укртрансінспекція у Донецькій області винесена постанова, якою до позивача застосовано фінансову санкцію у розмірі 1700 грн.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" центральний орган виконавчої влади з питань автомобільного транспорту забезпечує проведення державної політики на автомобільному транспорті через урядові органи державного управління на автомобільному транспорті, службу міжнародних автомобільних перевезень та місцеві органи виконавчої влади і органи місцевого самоврядування. У складі центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту функціонують: урядовий орган державного управління з питань регулювання діяльності автомобільного транспорту; урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті здійснює: державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавчо регульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
Згідно пункту 15 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 1567 від 08.11.2006, під час проведення рейдової перевірки перевіряється: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; наявність у документах водія відмітки про проходження ним медичного огляду та проведення перевірки технічного стану транспортного засобу перед виїздом на маршрут; відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні.
Відповідно ст. 39 Закону України "Про автомобільний транспорт", автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
Документи для регулярних пасажирських перевезень: для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України; для пасажира - квиток на проїзд в автобусі та на перевезення багажу (для пільгового проїзду - посвідчення особи встановленого зразка).
Документи для регулярних спеціальних пасажирських перевезень: для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із замовником транспортних послуг, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, схема маршруту, розклад руху, інші документи, передбачені законодавством України.
Документи для нерегулярних пасажирських перевезень: для автомобільного перевізника - ліцензія, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, договір із замовником транспортних послуг, документ, що засвідчує оплату транспортних послуг, інші документи, передбачені законодавством України.
Статтею 48 вищевказаного Закону урегульовано перелік документів, необхідних для виконання вантажних перевезень. Автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для юридичної особи, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах, є: для автомобільного перевізника - ліцензія та документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.
Документами для фізичної особи, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах, є: для автомобільного перевізника - ліцензія та документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України. Документами для юридичної особи, що здійснює вантажні перевезення для власних потреб, є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, дорожній лист, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень, які здійснюються на договірних умовах чи для власних потреб, обов'язковим документом є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами.
Відповідно ст. 60 вищезазначеного Закону за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються фінансові санкції, зокрема, надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб'єкт господарювання, який відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовують на законних підставах.
Як встановлено судом першої інстанції та не спростовано під час апеляційного розгляду, 27 лютого 2013 року батько позивача - ОСОБА_4 здійснював рух по автодорозі сполучення Одеса-Донецьк, керуючи належним позивачеві автомобілем марки Mercedes-Benz, державний реєстраційний номер НОМЕР_2. На ділянці 12 км автодороги Херсон-Керч його було зупинено працівниками Державної транспортної інспекції, які, разом з співробітниками управління Укртрансінспекції у Херсонскій області перевірили наявність у нього необхідних документів та зауважили на те, що в салоні автомобіля знаходяться пасажири, але водій не має при собі необхідних документів як перевізник, відповідно до ст.39 Закону України «Про автомобільний транспорт» для регулярних пасажирських перевезень: ліцензійна картка, договір із замовником транспортних послуг, документ, що засвідчує оплату транспортних послуг тощо.
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу легковий вантажопасажирський автомобіль MERCEDES-BENZ належить ОСОБА_2, право керування належить також ОСОБА_4.
Позивач стверджує, що водій, батько позивача - ОСОБА_4 не надавав послуги з перевезення пасажирів, а використовував вищезазначений транспортний засіб для власних потреб, а саме, в салоні перебували ОСОБА_5 - мати позивача і 27 лютого 2013 року разом із своїм чоловіком - ОСОБА_4 на автомобілі марки Mercedes-Benz, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 перевозили своїх родичів - ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_4 з м. Одеса, де вони перебували на лікуванні, до місця мешкання в АДРЕСА_1
Статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» врегульовано перелік документів для фізичної особи на перевезення пасажирів легковими автомобілями для власних потреб: посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу.
Доводи апелянта, що водієм було підтверджено знаходження в автомобілі 13 осіб, спростовується його зауваженням в акті перевірки, де ОСОБА_4 підтвердив, що керував легковим вантажопасажирським транспортним засобом обладнаним 13 місцями без врахування місця водія.
Доводи відповідача, щодо порушення п. 1.10 Правил дорожнього руху та Порядку узгодження нормативної документації на конструкцію транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту України від 22.06.2000 № 338 щодо неправомірного оформлення реєстраційного документу на цей транспортний засіб колегія суддів не приймає до уваги, оскільки правомірність видачі реєстраційного посвідчення не є предметом даного спору.
Відповідно до частини другої ст.. 71 кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не спростовні доводи позивача щодо використання транспортного засобу для власних потреб та порушення позивачем вимог Закону України «Про автомобільний транспорт».
За таких підстав апеляційний адміністративний суд вважає, що постанова суду першої інстанції прийнята при вірному застосуванні норм матеріального та процесуального права, висновки суду відповідають обставинам справи, тому не вбачає підстав для скасування постанови.
На підставі викладеного, керуючись ст. 195, 197, ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 207, ст. 211, 212, 254 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу управління Укртрансінспекції в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 липня 2013 р. у справі № 805/7352/13-а - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 липня 2013 р. у справі № 805/7352/13-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.
Колегія суддів: Л.В. Ястребова
Д.В. Ляшенко
С.Ю.Чумак