Ухвала суду № 37799304, 17.03.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.03.2014
Номер справи
805/1804/14
Номер документу
37799304
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про визнання поважними причин пропуску

строку звернення до суду

17 березня 2014 р. Справа №805/1804/14

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабіча С.І. за участю секретаря судового засідання Мандрики К.В.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1;

представника відповідача - Приходько О.Ф.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання позивача про визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі міста Донецька про скасування вимоги № Ф 1900 від 03.05.2013 року про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску в розмірі 1 190,67 гривень та повернення незаконно утриманих коштів,

В С Т А Н О В И В:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі міста Донецька про скасування вимоги № Ф 1900 від 03.05.2013 року про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску в розмірі 1 190,67 гривень та повернення незаконно утриманих коштів.

У судовому засіданні судом поставлене на обговорення питання щодо визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду з позовною заявою позивачем.

Позивач у судовому засіданні підтримав заявлено клопотання про визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду, посилаючись на те, що позивачем був пропущений строк звернення з адміністративним позовом до суду.

Суд зазначає, що з повідомлення про вручення поштового відправлення, наданого відповідачем можливо встановити, лише те, що позивач не отримав вимогу № Ф 1900 від 03.05.2013 року, оскільки конверт з зазначеною вимогою повернувся до відповідача з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

З наданих до суду матеріалів не можливо встановити коли саме позивач дізнався про винесення вищезазначеної вимоги.

Як вказав ОСОБА_1 у позовній заяві, про існування вимоги № Ф 1900 від 03.05.2013 року він дізнався лише 20.01.2014 року, коли отримав супровідний лист Відділу державної виконавчої служби Кіровського районного управління юстиції у місті Донецька з постановою про відкриття виконавчого провадження.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Частиною 2 статті 99 КАС України встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Частиною 4 статті 25 "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", в редакція, яка діяла на момент винесення спірних вимог, визначено, що у разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.

Частиною 5 статті 99 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк.

Вирішуючи питання щодо можливості визнання поважними причин пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду, суд виходить з того, що сам по собі інститут строку на звернення до адміністративного має на меті полегшення надання учасниками адміністративного процесу доказів, підвищує їх достовірність, а також забезпечує правову визначеність учасників спірних правовідносин. Іншими словами, обмеження строку реалізації права на судовий захист покликане передусім дисциплінувати учасників адміністративних правовідносин.

Згідно з прецедентною практикою Європейського суду з прав людини, зокрема з пунктом 30 рішення від 25 жовтня 2007 року у справі "Балацький проти України", неможливо припустити, щоб пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод детально описував процесуальні гарантії, які надаються сторонам у спорі, а саме: справедливий, публічний і швидкий розгляд, - і водночас не гарантував сторонам, що спір щодо їх прав та обов'язків цивільного буде остаточно вирішено.

Відповідно пунктів 22-23 рішення від 28 березня 2006 року у справі "Мельник проти України" право на суд, одним з аспектів якого є право доступу до суду, не є абсолютним, воно може бути обмеженим, особливо щодо умов прийнятності скарги; однак право доступу до суду не може бути обмежено таким чином або у такій мірі, що буде порушена сама його сутність; ці обмеження повинні мати законну мету та бути пропорційними між використаними засобами та досягнутими цілями. Правила регулювання строків подання скарги, безумовно, мають на меті забезпечення відправлення правосуддя і дотримання принципу юридичної визначеності. Зацікавлені особи повинні розраховувати на те, що ці правила будуть застосовані. У той же час такі правила в цілому або їх застосування не повинні перешкоджати сторонам використовувати доступні засоби захисту.

У рішеннях по справі "Мірагаль Есколано та інші проти Іспанії" від 13 січня 2000 року та справі "Перес де Рада Каваніллес проти Іспанії" від жовтня 1998 року, Європейський суд з прав людини зазначив, що надто суворе тлумачення внутрішніми судами процесуальної норми позбавило заявників права доступу до суду і завадило розгляду їхніх позовних вимог. Це визнане порушенням пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Тому з урахуванням приписів статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", відповідно до якої суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику зазначеного Суду як джерело права, а також норм частини 2 статті 8, частини 2 статті 9 КАС України, суд вважає, що навіть якби позивач пропустив строк звернення встановлений статтею 99 КАС України, це не може бути перешкодою для надання судового захисту порушеним правам особи, у даних спірних вимогах.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

На переконання суду, наслідки пропуску строку позовної давності в адміністративному процесі, підлягають застосуванню виключно у разі наявності сумніву можливості встановлення об'єктивної істини в розглядуваній справі внаслідок значного спливу часу.

Питання щодо того чи є позивач платником єдиного внеску та чи розповсюджується на нього 10-ти денний строк звернення до суду з позовом про визнання протиправними та скасування вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску, встановлений статтею 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" чи місячний або шестимісячний строки звернення до адміністративного суду, передбачені статтею 99 КАС України, є спірним у даній справі.

Враховуючи викладене та неоднозначне тлумачення строку, в межах якого позивач може звернутись до адміністративного суду з даним позовом, суд визнає поважними причин пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду.

Керуючись Конституцією України, статтями 2, 8, 99, 100 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

У Х В А Л И В:

Задовольнити клопотання позивача.

Визнати поважними причини пропуску позивачем - ОСОБА_1, строку звернення до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі міста Донецька про скасування вимоги №1900 від 03.05.2013 року про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску в розмірі 1 190,67 гривень та повернення незаконно утриманих коштів.

Ухвала постановлена і підписана в нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини проголошені в судовому засіданні 17 березня 2014 року.

Ухвала складена у повному обсязі 24 березня 2014 року.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту постановлення.

Суддя Бабіч С.І.