Ухвала суду № 37796897, 20.03.2014, Господарський суд Чернівецької області

Дата ухвалення
20.03.2014
Номер справи
5027/911-б/2012
Номер документу
37796897
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

"20" березня 2014 р. справа № 5027/911-б/2012

За заявою публічного акціонерного товариства "Красноїльський деревообробний комбінат", смт.Красноїльськ Сторожинецького району Чернівецької області про визнання банкрутом Суддя Дутка В.В. Представники сторін від кредитора - Ротар А.А., довіреність від 29.01.2014р. від банкрута - не з'явився

СУТЬ СПОРУ: Ухвалою господарського суду Чернівецької області від 10.12.2012р. порушено провадження у справі про банкрутство публічного акціонерного товариства "Красноїльський деревообробний комбінат", смт.Красноїльськ Сторожинецького району Чернівецької області в порядку част. 5 ст.7 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", розгляд справи призначено на 24.12.2012р.

Постановою від 11.04.2013р. боржника визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Дендериса І.Є.

Оголошення про визнання публічного акціонерного товариства "Красноїльський деревообробний комбінат" банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури опубліковано в газеті "Голос України" від 14.05.2013р. №87.

04.03.2014р. господарським судом Чернівецької області отримано заяву Чернівецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про визнання поточних грошових вимог на суму 133403,74 грн.

Ухвалою від 05.03.2014р. розгляд заяви призначено на 20.03.2014р.

У судовому засіданні 20.03.2014р. представник кредитора просив визнати заявлені грошові вимоги до банкрута в повному обсязі.

Ліквідатор у засідання не з'явився, натомість подав письмовий відзив, де просить відмовити у задоволенні заяви, посилаючись на положення абз.4 ч.4 ст.12, п.п.1,2 ст.14, п.8 ч.1 ст. 38 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Нез'явлення ліквідатора в засідання не перешкоджає розгляду заяви кредитора, оскільки сторони належним чином повідомлено про дату, час і місце судового засідання.

Заслухавши пояснення представника кредитора, розглянувши заяву та додані до неї документи, суд визнає заявлені грошові вимоги до банкрута з огляду на таке.

Заявлені грошові вимоги Чернівецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до банкрута у сумі 133403,74 грн., складаються з адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2012р. та 2013р. і підтверджуються постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 05.02.2014р. у справі №824/2064/13-а, звітом про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2013р. №0100 від 24.01.2014р.

Відповідно до част. 1 ст.38 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів)), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.

В даному випадку, нарахування адміністративно-господарських санкцій в сумі 133403,74 грн. відбулося під час процедури розпорядження майном боржника.

Нарахування адміністративно-господарських санкцій банкруту в сумі 133403,74 грн. проведено під час дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, який введений судом 10.12.2012р., у зв'язку з чим, суд зазначає таке.

Згідно абз. 4 ч. 4 ст. 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів: забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства; не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).

Передбачена абз. 2 ч. 4 ст. 12 Закону України від 14 травня 1992 р. № 2343-ХІІ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) загальна заборона на нарахування штрафу і пені протягом часу дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не обмежується припиненням заходів забезпечення конкурсних вимог, а отже, неустойка за невиконання поточних грошових зобов'язань упродовж дії мораторію не нараховується.

Тобто, вказана норма встановлює загальну заборону на нарахування штрафу і пені протягом часу дії мораторію на задоволення вимог кредиторів. Зміст цієї заборони не пов'язаний з визначенням поняття мораторію і не обмежений ним. Заборона чинна протягом дії мораторію. Тому неустойка за невиконання грошових зобов'язань не нараховується в силу прямої заборони законом, безвідносно до часу їх виникнення. Крім того, не може розглядатися питання про поширення чи непоширення мораторію на ненараховану неустойку, оскільки законом виключена можливість виникнення та існування відносин нарахування неустойки боржнику, щодо якого діє мораторій, введений при провадженні справи про його банкрутство.

Виходячи із змісту Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», боржник повинен виконувати зобов'язання, що виникли після введення мораторію, але пеня та штраф за їх невиконання або неналежне виконання не нараховуються, за винятком випадків, які можуть бути встановлені спеціальними нормами законодавства (постанова Верховного Суду України від 12 березня 2013р. у справі № 3-71 гс 12).

Частиною 8 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991р. № 875-ХІІ передбачено, що порядок сплати адміністративно- господарських санкцій і пені до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, їх акумуляції, обліку, а також з урахуванням пропозицій всеукраїнських громадських організацій інвалідів - використання цих коштів затверджується Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. № 70, передбачено, що роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства, до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Аналізуючи вищенаведені норми законів, суд дійшов висновку, що мораторій не поширюється на вимоги кредитора в сумі 133403,74 грн. за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, оскільки нарахування таких адміністративно-господарських санкцій визначено спеціальним законом за порушення законодавчо встановлених нормативів, а не за невиконання грошового зобов'язання, а тому вказані вимоги підлягають визнанню.

Відповідно до част. 1 ст. 38 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури протягом двох місяців з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Кредитори, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі.

Враховуючи, що кредитором пропущеного двохмісячний строк для подання заяви, такі вимоги, в силу приписів наведеної норми, підлягають погашенню в шосту чергу.

Заявник відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», звільнений від сплати судового збору.

Керуючись абз. 1 ч. 1 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, суд вирішив стягнути з банкрута в доход Державного бюджету 1218,00 грн. судового збору, які включити до першої черги задоволення вимог кредиторів.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 38, 40, п.2 част. 1 ст. 45 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд

У Х В А Л И В :

1.Визнати поточні вимоги Чернівецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до банкрута у сумі 133403,74 грн. адміністративно-господарських санкцій.

2.Ліквідатору включити вимоги кредитора на суму 133403,74 грн. адміністративно-господарських санкцій до реєстру вимог кредиторів у шосту чергу, судові витрати у розмірі 1218,00 грн. погашати за рахунок банкрута у першу чергу.

3.Копії ухвали надіслати сторонам.

Суддя В.В.Дутка