Постанова № 37795478, 04.03.2014, Смолянинівський районний суд міста Донецька (до 25.04.2025 - Куйбишевський районний суд м. Донецька)

Дата ухвалення
04.03.2014
Номер справи
259/100/14-а
Номер документу
37795478
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 259/100/14-а Провадження № 2-а/259/67/2014

П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04.03.2014 року м. Донецьк

Куйбишевський районний сум м. Донецька в складі:

головуючого - судді Добнєва С.С.,

при секретарі - Юркіній Ю.Є.,

розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в Куйбишевському районі міста Донецька, третя особа: Управління Державної казначейської служби України у м. Донецьку Донецької області, про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-

В С Т А Н О В И В:

11 січня 2014 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії, мотивуючи його таким. Вона, згідно свідоцтва про народження є матір'ю - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим перебуває на обліку у відповідача та з жовтня 2012 року отримує грошову допомогу як застрахована особа у розмірі 130,00 грн., виплату якої здійснює Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної в м. Донецьку ради. Отже, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», вона є застрахованою особою, що підтверджено свідоцтвом НОМЕР_1. Відповідачем призначена державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Розмір призначеної допомоги по догляду за дитиною до досягненню нею 3-х років визначено Управлінням праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної в м. Донецьку ради відповідно до Порядку призначення і виплати допомоги при народжені дитини і допомоги по догляду за дитиною до досягнення ним 3-х річного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 року № 13 як різниця між 100 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи і середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одного члена сім'ї за попередні 6 місяців, але не менше 130 грн. З такими діями відповідача позивач не згодна, у зв'язку з чим у грудня 2013 року вона звернулася до з заявою, в якій просила надати розрахунок призначеної їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зазначивши якими нормативно-правовими актами керувалось Управління при призначенні допомоги, також зазначити, чому їй не виплачується допомога у відповідності до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на поточний рік, а Управління керується Постановою КМУ №1751 від 27.12.2001р. «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми». Також позивач просила провести перерахунок призначеної мені допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з моменту призначення у відповідності до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на поточний рік.

Листом від 30.12.2013 року Управління проігнорувало вимоги позивача та занотувала норми Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р., та зазначило, що позивач є незастрахованою особою.

Таким чином позивач вважає, що її право порушується, у зв'язку з чим вимушена звернутися до суду.

В судове засідання позивач не з'явилась, просила розглянути справу у її відсутність, позовні вимоги просила задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з'явилася, надала заяву про розгляд справи у її відсутність та заперечення, в яких вказала таке. Відповідно до ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Також зазначила, що Управління не має можливості призначити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами , зумовленими народженням та похованням», тому що ОСОБА_1 незастрахована особа. Вважає, що прийняте Управлінням праці та соціального захисту населення рішення відповідає нормам Конституції України, діючому законодавству, а тому немає підстав для перерахунку та виплати допомоги відповідачу згідно його позовних вимог.

Представник третьої особи Управління Державної казначейської служби України у м. Донецька Донецької області не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав на ім'я суду заяву про розгляд справи у його відсутність.

Оскільки всі особи, які беруть участь у справі, заявили клопотання про розгляд справи в їх відсутність, суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Ленінського районного управління юстиції у м. Донецьку 08.08.2012, матір'ю ОСОБА_2 є ОСОБА_1.

Відповідно до листа Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної у м. Донецьку ради № 08/9441 від 30.12.2013 позивач перебуває на обліку в управлінні як одержувач державної допомоги на дитину - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 03.09.2012 по теперішній час.

Згідно з довідкою Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної в м. Донецьку ради позивач отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", як незастрахована особа з 05.10.2012 року по теперішній час у розмірі 130грн. щомісяця місяця.

Статтею 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних приватних заходів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Державою гарантований рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлений Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (закон № 2811).

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 № 107-VІ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України від 21.11.1992 № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" від 18.01.2001 р., який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.

Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а відповідно до статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були внесені відповідні зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням". Зокрема, змінами до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" було виключено статті 40-44.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 (далі - рішення № 10-рп/2008) визнано неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункту 25 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" щодо виключення статей 40-44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".

Пунктом 2 розділу ІІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Оскільки ані Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» та про бюджети на 2012-2013 роки, ані іншими Законами, не встановлювалось на 2011-2013 роки інший, ніж у Законах №2811-ХII та №2240-III розмір допомоги, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, спірні правовідносини з 01.01.2011р. регулюються Законами №2811-ХII та №2240-III, а положення Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не може. Отже, з 01.01.2011р. у Управління виник обов'язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірах, передбачених Законами №2811-ХII та 2240-III.

Крім того, така правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 25.09.2013 року по справі № К/9991/35363/12 та в постанові Верховного Суду України від 25.12.2012 року.

Згідно ч. 2 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.

У відповідності до вимог ч. 1 ст. 244-2. КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Таким чином, станом на день звернення позивача до відповідача із заявою у вересні 2012 року про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, частина 1 статті 15 Закону діяла в наступній редакції: «допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років».

В зв'язку з тим, що у передбачений законом спосіб положення Законів України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та "Про Державний бюджет України на 2010 рік" не визнано неконституційними та не скасовано, у 2009-2010 р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначалась та виплачувалась у відповідності до п. 22 Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми".

Оскільки ані Законом України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", ані іншими Законами, не встановлювалось на 2012р. інший, ніж у Законах України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" розмір допомоги, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, спірні правовідносини з 01.01.2011р. регулюються Законами України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", а положення Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не може. Отже, з 01.01.2011р. у відповідача виник обов'язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірах, передбачених Законами України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".

Таким чином, дії відповідача щодо відмови позивачу в перерахуванні та виплаті державної допомоги по догляду за дитиною - ОСОБА_2 до досягнення нею трирічного віку необхідно визнати неправомірними, а також необхідно зобов'язати відповідача здійснити позивачу нарахування та виплату за рахунок коштів «Державного бюджету України» допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років починаючи з 05 жовтня 2012 року до дати ухвалення рішення з урахуванням фактично виплачених сум.

Судовий збір на користь позивача стягнути з Державного бюджету України.

На підставі викладеного Керуючись ст.ст.3, 8, 19, 46, 152 Конституції України, ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ст.ст. 71, 86, 88, ч. 4 ст. 128, 160 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в Куйбишевському районі міста Донецька, третя особа: Управління Державної казначейської служби України у м. Донецьку Донецької області, про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної в м. Донецьку ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної в м. Донецьку ради здійснити нарахування ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на поточний рік за період з 05.10.2012 року до дати досягнення її донькою ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 трирічного віку та стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 нараховану Управлінням праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної в м. Донецьку ради допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 05 жовтня 2012 року по 04 березня 2014 року з урахуванням фактично виплачених сум.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 73 гривни 08 копійок.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набуває чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набуває чинності після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: