Постанова № 37795388, 04.03.2014, Смолянинівський районний суд міста Донецька (до 25.04.2025 - Куйбишевський районний суд м. Донецька)

Дата ухвалення
04.03.2014
Номер справи
259/12392/13-а
Номер документу
37795388
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 259/12392/13-а Провадження № 2-а/259/48/2014

П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04.03.2014 року м. Донецьк

Куйбишевський районний сум м. Донецька в складі:

головуючого - судді Добнєва С.С.,

при секретарі - Юркіній Ю.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в Куйбишевському районі міста Донецька про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-

В С Т А Н О В И В :

24 грудня 2013 року позивач звернулася до суду з вищевказаним адміністративним позовом до відповідача про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Свої вимоги мотивує таким. Вона є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим з 13.02.2012 перебуває на обліку у відповідача як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130грн. щомісячно. Вважає, що відповідач з 13.02.2012 по теперішній час недоплачує їй різницю між законодавчо встановленим прожитковим мінімумом для дітей до 6 років та фактично виплаченими 130грн., та оскільки вона не отримує заробітну платню, зазначена недоплата наносить значну шкоду бюджету її родини. Зазначила, що допомога по догляду за дитиною перераховується на її банківський рахунок в складі загальної суми з урахуванням одноразової допомоги при народженні, яка виплачується частинами щомісячно, у зв'язку з чим вона не мала змоги дізнатися, що порушується Закон відносно розміру призначеної допомоги. Крім того, через постійний догляд за дитиною, вона раніше не мала змоги з'ясувати з відповідачем розмір допомоги, що виплачується, у зв'язку з чим просить вважати пропуск строку звернення до суду поважним.

Просить визнати неправомірними та протиправними дії УПСЗН в Куйбишевському районі м. Донецька про відмову призначити їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дитини до 6 років та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату недоплаченої державної допомоги по догляду за дитиною в розмірі не меншому ніж прожитковий мінімум для дитини до 6 років з дати призначення допомоги.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явилась, надала до суду заяву, в якій просила розглянути справу у її відсутність, позовні вимоги просила задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надали до суду письмові заперечення в яких просили відмовити у задоволені позову посилаючись на наступне. Відповідно до ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Вважає, що прийняте управлінням праці та соціального захисту населення рішення цілком відповідає діючому законодавству, та управління не має можливості призначити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно ст. 43 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», тому що кошти загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, не включаються до Державного бюджету України, тому не має підстав для перерахунку та виплати допомоги відповідачеві згідно його позовних вимог.

Оскільки всі особи, які беруть участь у справі, заявили клопотання про розгляд справи в їх відсутність, суд розглянув справу за наявними у справі матеріалами.

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Куйбишевського районного управління юстиції у м. Донецьку 23.11.2011, матір'ю ОСОБА_2 є ОСОБА_1.

Відповідно до листа Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної у м. Донецьку ради № 08/9165 від 19.12.2013 позивач перебуває на обліку в управлінні як одержувач державної допомоги на дитину - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 13.02.2012 по теперішній час.

Згідно з довідкою Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної в м. Донецьку ради позивач отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", як застрахована особа з 13.02.2012 року по теперішній час: лютий 2012 - 76,21грн., та з березня 2012 по листопад 2013 року по 130грн. кожного місяця.

Статтею 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних приватних заходів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 № 107-VІ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України від 21.11.1992 № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" від 18.01.2001 р., який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.

Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а відповідно до статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були внесені відповідні зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням". Зокрема, змінами до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" було виключено статті 40-44.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 (далі - рішення № 10-рп/2008) визнано неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункту 25 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" щодо виключення статей 40-44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".

Пунктом 2 розділу ІІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Проте, ст. 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" установлено, що у 2009 р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Аналогічним чином врегульовано спірні правовідносини у 2010 р. ст.45 Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік".

В зв'язку з тим, що у передбачений законом спосіб положення Законів України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та "Про Державний бюджет України на 2010 рік" не визнано неконституційними та не скасовано, у 2009-2010 р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначалась та виплачувалась у відповідності до п. 22 Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми".

Оскільки ані Законом України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", ані іншими Законами, не встановлювалось на 2012р. інший, ніж у Законах України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" розмір допомоги, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, спірні правовідносини з 01.01.2011 р. регулюються Законами України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", а положення Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не може. Отже, з 01.01.2011р. у відповідача виник обов'язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірах, передбачених Законами України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".

Оскільки у справі, що розглядається, суд встановив, що спір виник щодо виплати допомоги з 13 лютого 2012 року особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин суд дійшов висновку, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням"), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Таким чином, дії відповідача щодо нарахування та виплати позивачеві допомоги по догляду за дитиною - ОСОБА_2 в розмірі, встановленому відповідно до ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", необхідно визнати неправомірними, а також необхідно зобов'язати відповідача здійснити позивачеві нарахування та виплату допомогу по догляду за вищевказаною дитиною відповідно до ст.43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до 6 років, за період з 13.02.2012р. до дати ухвалення рішення з урахуванням фактично виплачених сум.

На підставі ст.94 КАС України суд вважає можливим звільнити відповідача, який є державним органом, від сплати судового збору в дохід держави.

На підставі викладеного та керуючись ст. 46 Конституції України, ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ст.ст. 71, 86, 88, ч. 4 ст. 128, 160 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в Куйбишевському районі міста Донецька про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної у м. Донецьку ради про відмову призначення ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, в розмірі прожиткового мінімуму для дитини до 6 років.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної в м. Донецьку ради здійснити перерахунок ОСОБА_1, щомісячної державної соціальної допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2 до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з 13.02.2012 та стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 нараховану Управлінням праці та соціального захисту населення Куйбишевського району у м. Донецьку ради допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 13 лютого 2012 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 з урахуванням фактично виплачених сум.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 68 гривень 82 копійки.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набуває чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набуває чинності після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: