ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 березня 2014 року № 813/783/14
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Братичак У.В., розглянувши матеріали адміністративного позову Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Галихутро» про застосування заходів реагування, -
в с т а н о в и в:
До суду надійшла позовна заява Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Галихутро» про застосування заходів реагування, а саме: зобов’язати невідкладно зупинити експлуатацію системи газопостачання до усунення порушень та отримання в установленому порядку рішення суду на відновлення роботи.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що внаслідок проведеної перевірки відповідача, були виявлені порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих. Зазначив, що зупинення виконання робіт, відповідно до ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», допускається тільки на підставі постанови адміністративного суду, ухваленої за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем обставини, суд вважає, що позов слід задовольнити повністю, з наступних підстав.
В період з 15.01.2014р. по 16.01.2014р. на підставі наказу від 17.12.2013р. №1025 та направлення від 20.12.2013р. №719/9 проведено планову перевірку дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки ТОВ «Галичхутро», за наслідками якої складено акт від 16.01.2014р. №9-9/2 (далі - Акт).
Актом встановлено порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих, а саме:
- відсутній дозвіл на експлуатацію газового котла Е-1/9-21, газовикористовуючого обладнання понад 100 кВт, чим порушено вимоги ст.21 Закону України «Про охорону праці», п.6 додатку 3 п.3 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженої постановою КМУ від 26.10.2011р. №1107;
- не проводиться 2 рази на рік комісією контрольний огляд газового господарства, чим порушено вимоги п.4.6.11 НПАОП 0.00-1.20-98 «Правил безпеки систем газопостачання України», затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 01.10.1998р. №254;
- відсутній паспорт на газове господарство, чим порушено вимоги п.4.6.4 НПАОП 0.00-1.20-98;
- не представлено договір на технічне обслуговування і наладки автоматики безпеки котла із спеціалізованою організацією, чим порушено вимоги п.4.2.9 НПАОП 0.00-1.20-98;
- відсутня посадова інструкція відповідального за безпечну експлуатацію систем газопостачання, чим порушено вимоги п.4.2.2 НПАОП 0.00-1.20-98.
При вирішенні спору по суті суд керувався наступними нормами законодавства:
ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області керується Положенням про територіальне управління Держгірпромнагляду у Львівській області, затвердженого наказом «Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 р. № 186-к (далі - Положення).
До повноважень територіального управління, відповідно до ч. 7 п. 4 Положення, віднесено здійснення державного нагляду за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю.
Закон України «Про охорону праці» від 14.10.1996 року № 2694-ХІІ (далі - Закон №2694-ХІІ) визначає основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.
Відповідно до ст. 4 Закону № 2694-ХІІ визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до п. 1.4 Положення, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.
Відповідно до ст. 13 Закону № 2694-ХІІ, роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Згідно з ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом. Застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.
Відповідно до ч. 6 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Внаслідок проведеної у січні 2014 року планової перевірки відповідача виявлені порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які можуть призвести до травмування та загибелі людей, що є порушенням ст. 13 Закону України «Про охорону праці» та НПАОП 0.00-1.20-98 «Правил безпеки систем газопостачання України», затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 01.10.1998р. №254.
Відповідач зазначених вище обставин не заперечив, заперечень з приводу даного позову не подав.
Враховуючи наведені обставини справи та норми законодавства суд вважає, що позовні вимоги ТУ Державгірпромнагляду у Львівській області є обґрунтованими, а тому даний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати здійснені позивачем (суб’єктом владних повноважень) з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163, 183-2 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Галичхутро» (80001, Львівська область, Сокальський район, с. Велике, код ЄДРПОУ - 30124284) невідкладно зупинити експлуатацію системи газопостачання до усунення порушень та отримання в установленому порядку рішення суду на відновлення роботи.
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Відповідно до ч. 8 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови складений та підписаний 24.03.2014 року.
Суддя Братичак У.В.