14.03.2014 Справа № 756/2428/14-ц
Унікальний№756/1960/14
Провадження№2/756/2428/14
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2014 року Оболонський районний суд м. Києва у складі:
головуючого - судді Белоконної І.В,
при секретарі - Поливко М.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплаченої державної допомоги одиноким матерям, -
В С Т А Н О В И В:
Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної у м. Києві державної адміністрації, та Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат звернулись до суду з вказаним позовом до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплаченої державної допомоги одиноким матерям, в якому просили стягнути з відповідача суму незаконно отриманих коштів допомоги в розмірі 291,60 грн. на користь держави.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що 21.04.2010 року до Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації звернулася ОСОБА_3 із заявою на отримання щомісячної державної допомоги на дітей одиноким матерям.
Згідно поданої заяви і комплекту необхідних документів ОСОБА_3 з 01.04.2010 по по 31.03.2028 рік призначено щомісячну державну допомогу на дітей одиноким матерям (удовам, удівцям) на дитину: ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Посилаючись на лист з Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 22.03.13 № 12/497-10, позивач зазначає, що було виявлено, про виникнення переплати допомоги в сумі 291 грн. 60 коп. за період з 01.03.2013 по 31.03.2013 у зв'язку з визнанням батьківства. Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Оболонського районного управління юстиції міста Києва було надіслано повідомлення про визнання батьківства від 22.02.2013 № 61/02-52 на дитину ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі спільної заяви батьків.
17.04.2013 та 26.11.2013 ОСОБА_3 було направлено на домашню адресу повідомлення з проханням повернути незаконно отримані кошти, але на момент розгляду справи кошти так повернуті і не були, і саме тому позивачі звернулись до суду з відповідними позовними вимогами.
В судове засідання представник позивача Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації не з'явився, про час та дату розгляду справи був повідомлений належним чином, надав до суду заяву в якій просив розгляд проводити за його відсутності, зазначив що позов підтримує та просить його задовольнити.
Позивач Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи, в порядку ст.ст. 74, 76 ЦПК України, повідомлений належним чином, про причини своєї неявки суд не повідомив.
Відповідач в судове засідання не з'явилась, про день, час та місце розгляду справи, в порядку ст.ст. 74, 76 ЦПК України, повідомлена належним чином, причини неявки невідомі.
За таких обставин, суд визнав можливим провести розгляд справи у відсутність сторін по справі, які повідомлені належним чином про день, час та місце розгляду справи.
Дослідивши та оцінивши письмові докази у справі у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню враховуючи наступне.
Судом встановлено, що 21.04.2010 року до Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (далі управління) звернулася ОСОБА_3 із заявою на отримання щомісячної державної допомоги на дітей одиноким матерям (удовам, удівцям) відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та комплектом необхідних документів (а.с.5-7).
Як визначено у ч. 1 та ч. 4 ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», сім'ям з дітьми призначається, зокрема, допомога на дітей одиноким матерям.
Відповідно до ст.18-2 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України , або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.
Допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, а також вищих навчальних закладах 1-5 рівнів акредитації, - до закінчення такими навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Згідно поданої заяви ОСОБА_3 з 01.04.2010 по по 31.03.2028 рік було призначено щомісячну державну допомогу на дітей одиноким матерям (удовам, удівцям) на дитину: ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
Аналогічне положення закріплене у п. 46 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженогоПостановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 (далі - Порядок), згідно якого особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний строк повідомити про це органи праці та соціального захисту населення. Виплата допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу, з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини.
Згідно п. 49 Порядку, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Згідно листа з Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 22.03.13 № 12/497-10 було виявлено, що у відповідача виникла переплата допомоги в сумі 291 грн. 60 коп. за період з 01.03.2013 по 31.03.2013 у зв'язку з визнанням батьківства (а.с.10).
Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Оболонського районного управління юстиції міста Києва було надіслано повідомлення про визнання батьківства від 22.02.2013 № 61/02-52 на дитину ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі спільної заяви батьків про визнання батьківства (а.с.9).
Отже, відповідач, після подання заяви про визнання батьківства, згідно вказаного розпорядження Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації, зобов'язана була повідомити про це Управління, проте, в порушення вимог чинного законодавства цього не зробила.
Згідно ч. 5 ст. 1844 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
17.04.2013 та 26.11.2013 ОСОБА_3 було направлено на домашню адресу повідомлення з проханням повернути незаконно отримані кошти (а.с.11). Але, як було встановлено судом, на момент розгляду справи кошти так повернуті і не були.
Відповідно до ст. 60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.
Належних та допустимих доказів, в розумінні ст.ст. 58, 59 ЦПК України, на підтвердження повернення бюджетних коштів відповідач не надала.
За таких обставин, на думку суду, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 та ч. 3 ст. 88 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.
Згідно ч. 1 та ч. 2 ст. 79 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. За подання до суду позовної заяви майнового характеру судовий збір сплачується в розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,2 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 3 розмірів мінімальної заробітної плати.
Як визначено у п. 3 ст. 2 ЦПК України, провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Згідно ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», з 1 січня мінімальну заробітну плату на 2014 рік установлено у місячному розмірі - 1 218 гривень.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 20 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», то з відповідача в дохід держави стягується 243,60 грн. у відшкодування судових витрат.
Враховуючи викладене, керуючись п.п. 46, 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, ст.ст. 1, 3, 5, 184, 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст.ст. 3, 4, 8, 10, 11, 15, 60, 79, 88, 209, 213 - 215, 223 Цивільного процесуального кодексу України, -
В И Р І Ш И В:
Позов Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплаченої державної допомоги одиноким матерям - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_1) на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (03165, м.Київ, пр..Комарова 7, код організації 22886300 УДК в м.Києві, КЕКВ 2730, МФО 820019) суму незаконно одержаних коштів допомоги в розмірі 291 (двісті дев'яносто одну) гривню 60 копійок.
Стягнути з ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_1) в дохід Держави 243 (двісті сорок три) гривні 60 коп. у відшкодування судових витрат.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя І.В. Белоконна